CAMİ GENİŞLESİN DİYE BAKIN NE YAPTILAR

Son Güncelleme : 14 Eylül 2019 20:09
CAMİ GENİŞLESİN DİYE BAKIN NE YAPTILAR

Eskişehir'de bir grup hayırsever vatandaş, mahallelerinde bulunan iki camiyi genişletmek için civardaki 3 evi toplam 570 bin lira ödeyerek satın aldı.

Merkez Odunpazarı ilçesinin Erenköy Mahallesi’nde ikamet eden hayırsever vatandaşlar, mahallelerindeki Erenköy Merkez Cami ve Erenköy Fatih Cami’nin genişletilmesi için yardım kampanyası başlattı. Camilerinin abdest alma yerlerinin yanı sıra içlerinde yer alan Kur’an kursları gibi bölgeleri yeterli bulmayan vatandaşlar, camilerini yenilemek ve genişletmek için girişimlere başladı. Camiler için kimi zaman bir günde 60 bin lira değerinde yardım toplanırken paralarla camilerin yanında bulunan 3 ev de 570 bin liraya satın alındı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erenköy Mahalle Muhtarı Osman Çalış, camilerin yok olup gitmemesi için mücadele ettiklerini söyledi.
"Çocuklarımız için bu camiye yatırım yapmak istiyoruz"
Muhtar Çalış, "Erenköy Merkez Cami ve Erenköy Fatih Cami için mücadele veriyoruz. Camilerimiz zamanın şartlarında bir ev büyüklüğünde yapılmış şu anda yetersiz geliyor. Abdest alınacak şadırvan çok küçük, kadınlar için camiye girecek ayrı bir kapımız yok. Caminin büyütülmesi yanına Kur’an kursu yapılması için, çocuklarımız için bu camiye yatırım yapmak istiyoruz. Burada 3 ev alınacak 2 tanesi alındı şimdi 1 evimiz kaldı. 450 bin lira ödenmiş, tapusu alınmış 2 evimiz var burada. Kalan ev için 250 bin lira toplanacak. Şu anda fazla paramız yok o da yavaş yavaş toplanıyor. Bu 450 bin lira 1 yıl içerisinde toplandı. Çünkü bu cami yok olup gitmesin diye herkes mücadele ediyor. Bu caminin minaresi bile yandaki evin bahçesine yapılmış. İnşallah buraya daha büyük Kur’an kursu olan, çocukların eğitim görebileceği, daha rahat abdest alabilecekleri bir yer yapmak istiyoruz. Yaşlı teyzelerimiz geçtiğimiz bayramda aldıkları bin lira kurban paralarını bağışladılar. Bir günde 50-60 bin lira bağış yapıldığı oldu" diye konuştu.
"Caminin yanındaki binayı satın aldık"
Erenköy Merkez Cami İdare Heyeti’nden Bekir Söylemez de, "1964 yılından bu yana yapılışını biliyorum, yıkıldı tekrar yapıldı. Kur’an kursunu da o zamanın şartlarında yapıldı. Şimdi kurs küçük olduğu için yetersiz geliyor. Biz de caminin yanındaki binayı satın aldık ve yıkıp yerine yeni bir bina yapmak istiyoruz. Biraz borcumuz var halkımız elinden geldiği kadar yardımcı oluyor" ifadelerini kullandı.
Büyük bir Kur’an kursu yapmak istediklerini aktaran bir başka mahalle sakini ise, "Bu evi Kur’an kursumuz yetersiz geldiği için satın aldık. Bu evi yıkıp yeni, büyük bir Kur’an kursu yapmak istiyoruz. Evin parasını ödemeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan Allah razı olsun bize çok destek oluyorlar. Biraz daha borcumuz var ona da yardımcı olmalarını bekliyoruz" dedi.

Yorumlar (12) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Hektor

07 Eylül 2019 13:34
Erenköy mahallesinin hayırsever insanları.!! Mahallenizde bulunan ilkokul, ortaokul yada lisenin belki camları kırık,belki masa sıra ihtiyacı var belki de ödenememiş elektrik,su borcu var..belki de yardıma muhtaç bir çok öğrenci var, bunları hiç düşündünüzmü ?? Keşke kuran kursuna gösterdiğiniz hassasiyeti müsbet ilimler veren ya da vermeye çalışan okullarımız içinde gösterebilseydiniz..Kusura bakmayın, sizi tebrik edemeyeceğim..!!

Halil Toksöz

08 Eylül 2019 01:49
Yeter artık yapılan camiler, insanların öbür dünya kadar bu dünyayada ihtiyacı var, böyle giderse 3 cu değil 4 ncu sınıf dünya devleti olacağız. O zaman da bırak camiyi ülkemizi bile kaybedeceğiz. Görmüyormusunuz diğer müslüman devletlerini çoğu sürünüyor. Acaba neden? Ayağı çukura gelmiş yaşlılar nasıl cennete gideriz diye bu işlere on ayak oluyor, yeter.

Çaresiz

08 Eylül 2019 00:58
İşsiz gençlerimiz, evine ekmek götüremeyen emekçilerimizde fabrika yerine cami yapan akıllı yöneticilere bol bol dua ederler artık.

Blntt....

07 Eylül 2019 12:29
Kutlarım.... Ama Keşke Okullar Yapılsada, Herkes Böyle Duyarlı Olsa......

remzi

08 Eylül 2019 13:54
es es ne olacak.eskişehirspora da böyle bir iyilik yapsaydınız çok hayır duası alırdınız.

Erkan

08 Eylül 2019 07:40
Hektor. Okul müdürlerinin yardım adı altında okullara kayıt esnasında topladığı paralar ile o dediklerini fazla fazla halledilir. Bu yüzden bizimle diğılsın...

tebrik de ederiz

07 Eylül 2019 15:05
Hektor için. Biliyorsun, bütün Camiler için koruma yaşatma dernekleri vardır. Bütün okullar için, okul aile birliği dernekleri vardır. Sence hangi dernek daha çok para toplar ? Okulların dernek yöneticilerine seslenip sorumluluklarını hatırlatacağın yerde, yanlış adresi seçtin. Maalesef bizler, cehaletin kusuruna bakarız. Doğru yolu gördüğünde başkası tebrik etmese bile biz tebrik de ederiz.

Mahalle sakini

08 Eylül 2019 08:28
Allah'a şükür böyle duyarlı bir muhtarımız var.muhtarimizdan Allah razı olsun.muhtar dediğin böyle olur.

Muammer

08 Eylül 2019 11:50
Hektor okuluda se n yap elinden alanmı var.

hektor cevap

07 Eylül 2019 19:42
erenköy mahallesindeki okulların yenilenmesi ve eksikleri zaten yapılıyor. hatta bakarsaniz bir çok okul devlet tarafından yenileniyor. siz ve sizler gibiler nedense müslüman bir ülkede kuran kurslarına bu kadar tepki göstermesi bizleri şaşırtıyor. sizlerin tepkisi öğrenime degil sizlerin tepkisi islama

İsmail

07 Eylül 2019 11:18
Allah hepinizden razı olsun.

yolda kalana yardım ediniz

07 Eylül 2019 12:14
Caminin genişletilmesi ve ek kurs binası yapımı için, Odunpazarı Belediyesi her türlü maddi ve teknik desteği vereceğini düşünüyorum. Vatandaşlarımızı yarı yolda bırakmaz.