ByLock'ta 215 bin hesap tespit ettik

11 Aralık 2018 10:59
ByLock'ta 215 bin hesap tespit ettik

İçişleri Bakanı Soylu, "Şifreli haberleşme programı ByLock'ta bugüne kadar 215 bin 92 hesap, 92 bin 702 tekil kullanıcı tespit ettik." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde düzenlenen "5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıștayı"nda, ilk bilgisayar "Eniac" kullanılmaya başladığında bu toplantıya konu teşkil edecek sorunların hiçbirisinin ortada olmadığını belirtti.

Bilgisayarların ağ kablolarıyla birbirine bağlanmasıyla sorunların ortaya çıkmaya başladığını ifade eden Soylu, böylece yeni bir etkileşim alanının da oluştuğunu vurguladı.

Soylu, ülkelerin bir süre sonra siber saldırı timleri kurmaya başladıklarına işaret ederek, hacker gruplarının milli ordular gibi başka ülkelere operasyonlar yaptıklarını kaydetti.

Dijital alanın, bir küresel mücadele alanı, bir suç ve kriminal alan haline geldiğine dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

"Kontrol edilemez, güncel hukuk içine alınmaya çalışılması antidemokratik olarak lanse edilen ve böylece kendini korumaya çalışan dijital alandaki gelişmiş ülkeler, siber suçlarla ilgili kanun çıkarırken aslında ellerini pek de korkak alıştırmıyor. Son örneğini Almanya'nın siber güvenlik yasasında gördük. Kritik altyapılar için gereken bilgi güvenliği standartlarını zorunlu hale getiriyor. Emniyetin altında bulunan kriminal soruşturma bürosu artık basit dijital suçlardan komplike siber casusluk operasyonlarına kadar geniş bir alanda operasyon yapabilecek. 

Yasa, telekom şirketlerini müşterilerinin data trafiğini 6 ay boyunca saklamakla yükümlü tutuyor. Saklanan bu bilgiler talep edildiği durumda polis tarafından soruşturma sırasında kullanılabilecek. Özetle insanlık dijital dünyanın somut sonuçlar üretmeye başladığını gördükçe uzaktaki o alanı, kendi gündelik alanına yaklaştırmaya ve örtüştürmeye başlıyor." 

Soylu, internetten işlenen suçun da gerçek bir suç olduğuna değinerek, bugün dijital ortamı sınırsız demokrasi alanı olarak tarif etmeye ve böylelikle suça meşruiyet sahası açmaya çalışan bir anlayışın olduğunu vurguladı.

"FETÖ, virüs gibi adamları maalesef çok etkin yerlerin başına oturttu"

Türkiye'nin siber suçlar noktasında oldukça önemli deneyimler yaşadığına değinen Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"FETÖ, DEAŞ, PKK ve aşırı sol terör örgütlerle eş zamanlı bir mücadele veren Türkiye, bu örgütlerin hepsiyle aynı zamanda dijital ortamda mücadele halindedir. Özellikle FETÖ, bu örgütlerden çok farklı bir yol izledi. Klasik hackerlar bilgisayarınıza virüs gönderirken FETÖ, virüs gibi adamları maalesef çok etkin yerlerin başına oturttu. Buradaki yabancı dostlarımız belki ifade etmeye çalıştığım bu gerçekliği kafalarında somutlaştıramıyor olabilirler. Beni bağışlasınlar, biz terör örgütlerinin beta versiyonuyla karşılaştık ve Batı bu tehlikeyi ısrarla görmezden geliyor. 

Önce dijital ve hukuksal terör örgütü olarak başladılar ve bir gecede verilen talimatla silahlı terör örgütü kimliklerini ortaya çıkardılar. Öyle kalaşnikofla veya el yapımı patlayıcı (EYP) ile değil, F-16 ve tanklarla saldırdılar. Bu altyapıyı, bu iletişimi, dijital ortamın sınırlarını zorlayarak yaptılar. Bilişim kurumlarımıza elemanlarını yuvalamaktan, bildiğiniz basit ankesörlü telefonlar üzerinden kurdukları ağlara kadar her türlü dijital stratejiyi ortaya koydular. Şifreli haberleşme programı ByLock'ta bugüne kadar 215 bin 92 hesap, 92 bin 702 tekil kişi tesbit ettik. Yani bir şekilde ilişki kurdukları herkesi sisteme dahil etmişler. İfade ettiğim gibi bilgisayarlara virüs göndermekle yetinmemişler, bilgisayarların başına virüs gibi insanlar yerleştirerek siber saldırıyı reel saldırıyla takviye etmişler."

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

UÇUCU MADDE UYARISI
UÇUCU MADDE UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, piyasada rahatlıkla temin edilebilen uçucu maddelerin satışlarına sıkı denetimlerin getirilmesi ve madde bağımlılığıyla ilgili rehabilitasyon merkezlerinin artması gerektiğini belirtti.
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Kütahya'da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi teknisyen, mahsur kaldıkları bölgeden Eskişehir 1. Ana Jet Üstü Kotutanlığı'ndan bölgeye gönderilen helikopterle kurtarıldı. 
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sarıcakaya karayolu, Karayolları ve Sarıcakaya Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmasıyla tekrar ulaşıma açıldı. 
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çağlan Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer, hem partisinin belediye başkan adayları için destek istedi.
GENÇLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATI
GENÇLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATI
Vali Özdemir Çakacak, TBMM ve Millî Eğitim Bakanlığı 16. Dönem İl Öğrenci Meclisi Başkanı Anıl İhsan Uslu ve çalışma grubu arkadaşlarını makamında kabul etti.
ODUNPAZARI'NDAN KAR MESAİSİ
ODUNPAZARI'NDAN KAR MESAİSİ
Önceki gün yoğunlaşan kar yağışına etkili ve yerinde müdahale etmek isteyen Odunpazarı Belediyesi Fen İşleri, Temizlik İşleri ve Park Bahçeler Müdürlüğü personel ve araçlarını seferber ederek karla mücadele ekibi oluşturdu.
MEMURLAR BORDRO YAKTI
MEMURLAR BORDRO YAKTI
Enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını savunan memurlar dün bordro yaktı. Memurlar “Maaşlarımıza yapılan zamlar cebimize girmeden eriyecek” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
ESKİŞEHİR-BURSA YOLUNDA O ANLAR
ESKİŞEHİR-BURSA YOLUNDA O ANLAR
Eskişehir'de yoğun kar yağışı nedeniyle araçlar yollarda kaldı. Karayolu üzerinde mahsur kalan İbrahim Ölçer isimli sürücü ise, yol durumunu anlattığı görüntüyü sosyal medyada paylaştı. 
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Eskişehir-Bozüyük karayolunun Bozüyük istikameti ulaşıma kapandı.