ByLock'ta 215 bin hesap tespit ettik

11 Aralık 2018 10:59
ByLock'ta 215 bin hesap tespit ettik

İçişleri Bakanı Soylu, "Şifreli haberleşme programı ByLock'ta bugüne kadar 215 bin 92 hesap, 92 bin 702 tekil kullanıcı tespit ettik." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde düzenlenen "5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıștayı"nda, ilk bilgisayar "Eniac" kullanılmaya başladığında bu toplantıya konu teşkil edecek sorunların hiçbirisinin ortada olmadığını belirtti.

Bilgisayarların ağ kablolarıyla birbirine bağlanmasıyla sorunların ortaya çıkmaya başladığını ifade eden Soylu, böylece yeni bir etkileşim alanının da oluştuğunu vurguladı.

Soylu, ülkelerin bir süre sonra siber saldırı timleri kurmaya başladıklarına işaret ederek, hacker gruplarının milli ordular gibi başka ülkelere operasyonlar yaptıklarını kaydetti.

Dijital alanın, bir küresel mücadele alanı, bir suç ve kriminal alan haline geldiğine dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

"Kontrol edilemez, güncel hukuk içine alınmaya çalışılması antidemokratik olarak lanse edilen ve böylece kendini korumaya çalışan dijital alandaki gelişmiş ülkeler, siber suçlarla ilgili kanun çıkarırken aslında ellerini pek de korkak alıştırmıyor. Son örneğini Almanya'nın siber güvenlik yasasında gördük. Kritik altyapılar için gereken bilgi güvenliği standartlarını zorunlu hale getiriyor. Emniyetin altında bulunan kriminal soruşturma bürosu artık basit dijital suçlardan komplike siber casusluk operasyonlarına kadar geniş bir alanda operasyon yapabilecek. 

Yasa, telekom şirketlerini müşterilerinin data trafiğini 6 ay boyunca saklamakla yükümlü tutuyor. Saklanan bu bilgiler talep edildiği durumda polis tarafından soruşturma sırasında kullanılabilecek. Özetle insanlık dijital dünyanın somut sonuçlar üretmeye başladığını gördükçe uzaktaki o alanı, kendi gündelik alanına yaklaştırmaya ve örtüştürmeye başlıyor." 

Soylu, internetten işlenen suçun da gerçek bir suç olduğuna değinerek, bugün dijital ortamı sınırsız demokrasi alanı olarak tarif etmeye ve böylelikle suça meşruiyet sahası açmaya çalışan bir anlayışın olduğunu vurguladı.

"FETÖ, virüs gibi adamları maalesef çok etkin yerlerin başına oturttu"

Türkiye'nin siber suçlar noktasında oldukça önemli deneyimler yaşadığına değinen Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"FETÖ, DEAŞ, PKK ve aşırı sol terör örgütlerle eş zamanlı bir mücadele veren Türkiye, bu örgütlerin hepsiyle aynı zamanda dijital ortamda mücadele halindedir. Özellikle FETÖ, bu örgütlerden çok farklı bir yol izledi. Klasik hackerlar bilgisayarınıza virüs gönderirken FETÖ, virüs gibi adamları maalesef çok etkin yerlerin başına oturttu. Buradaki yabancı dostlarımız belki ifade etmeye çalıştığım bu gerçekliği kafalarında somutlaştıramıyor olabilirler. Beni bağışlasınlar, biz terör örgütlerinin beta versiyonuyla karşılaştık ve Batı bu tehlikeyi ısrarla görmezden geliyor. 

Önce dijital ve hukuksal terör örgütü olarak başladılar ve bir gecede verilen talimatla silahlı terör örgütü kimliklerini ortaya çıkardılar. Öyle kalaşnikofla veya el yapımı patlayıcı (EYP) ile değil, F-16 ve tanklarla saldırdılar. Bu altyapıyı, bu iletişimi, dijital ortamın sınırlarını zorlayarak yaptılar. Bilişim kurumlarımıza elemanlarını yuvalamaktan, bildiğiniz basit ankesörlü telefonlar üzerinden kurdukları ağlara kadar her türlü dijital stratejiyi ortaya koydular. Şifreli haberleşme programı ByLock'ta bugüne kadar 215 bin 92 hesap, 92 bin 702 tekil kişi tesbit ettik. Yani bir şekilde ilişki kurdukları herkesi sisteme dahil etmişler. İfade ettiğim gibi bilgisayarlara virüs göndermekle yetinmemişler, bilgisayarların başına virüs gibi insanlar yerleştirerek siber saldırıyı reel saldırıyla takviye etmişler."

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle