BÜYÜYEN EKONOMİ KAZANAN ESKİŞEHİR

Son Güncelleme : 19 Eylül 2017 17:09
BÜYÜYEN EKONOMİ KAZANAN ESKİŞEHİR

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, 7 Ekim'de yapılacak seçimlerde yeniden başkanlığa aday. Metin Güler, göreve geldiklerinden bu güne kadar planladıkları her projeyi hayata geçirdiklerini, bundan sonraki süreçte de yeni projeler hedeflediklerini dile getirdi. Gazetemize seçim süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Güler, hedeflerinin 'Büyüyen Ekonomi Kazanan Eskişehir' olduğunun altını çizdi. Metin Güler tüm sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

SÖYLEŞİ/ALİ BAŞ 

Metin Güler, göreve geldiğinden bu yana 3,5-4 yıl gibi bir zaman geçti. Şöyle geriye dönüp baktığınızda bu kısa zaman diliminde neleri yaptınız.?

-Göreve geldiğimiz tarih 2014 yılının başı. 3,5-4 yılı tamamlamak üzereyiz şu ana kadar. Oda'mızın genel yapısını ve eksiklerini çok iyi biliyordum. Göreve geldikten sonra, yönetim kurulu ve meclis üyelerimizle oturduk, Oda'mızın stratejik planını hazırladık. Çok şey yapmaktansa, daha nitelikli, sürdürülebilirliği olan, üyelerimize uzun vadede katkı sağlayacak projeler üretmeye çalıştık. Kendimize hedefler koyduk. Bu üç ana çatıda birleştirdik. Kalıcı eserler yaptık, odamızın kalite yapısını daha da ileriye taşımak için planlamalar yaptık. Eğitimle ilgili hamleler yapmaya başladık.

Odamızda tek bir eğitim salonu vardı. Şu anda ise üyelerimiz odamıza gelmeden eğitimlerden faydalanır hale geldi. Eğitimler konusunda şu an 30 bin kişiye ulaştık. Eğitim bizler için çok önemli.

Kalite sistemleri çok önemli

İkinci konumuz kalite sistemi. Bu odamızın kurumsal yapısı için çok önemliydi. İSO 9001 Kalite Sistemi bize yetmiyor dedik. Birçok kalite sistemini odamıza kazandırdık. Eskişehir Ticaret Odası Avrupa Kalite Ödülü'ne aday oldu. Resmi başvuru 2016'da yapıldı. Hayal edilen birçok şeyi hayata geçirdik.

FUAR VE KONGRE MERKEZİ

ESNAF VE TÜCCARA YILDA

600 MİLYON LİRA GETİRECEK

Kalıcı eserler konusunda neler yapabiliriz dedik. Bu bizim için çok kolay olmadı. Odamız şu anda 2500-3000 metrekare alanda çalışıyor. Üyenize daha iyi hizmet verecekseniz, odanızın daha rahat, daha huzurlu, daha refah, daha ferah olması gerekir. Şu anda odamızda yeni bir ofis açmak isteseniz yerimiz yok, arşivimiz yetmiyor. Yeni hizmet binası Eskişehir Ticaret Odası için zorunluluk haline gelmişti. Artık bu bina bize yakışmıyordu. Biz bunu planlarken, Ankara-Eskişehir güzergahında 62 dönüm arazimiz satın alınmıştı. Şimdi o alanda Fuar ve Kongre Merkezimiz yapılmaktadır. Maalesef Eskişehir'de kongre merkezinin ne anlama geldiğini değerlendiremeyen pek çok kişi var. Türkiye'de kongre ağırlıklı İstanbul ve Antalya'da yapılır. Artık Eskişehir de kongrelere adaydır. Kongre ve Fuar alanı tamamlandıktan sonra Eskişehirli esnaf ve tüccarın cebine yılda 600 milyon lira girecek. Kongre turizminin nitelikli bir müşteri portföyü vardır. Eskişehir bundan pay almak zorundadır. Bunun alt yapısını yapıyoruz. Beğinin beğenmeyin Tarım Fuarı'na bile 70-80 bin ziyaretçi geliyor!

Fuar ve Kongre Merkezi'nin tamamlanmasını kamuoyu da merakla bekliyor. Ancak bazı iddialar var. Kaynak yetersizliği olduğu yönünde. Böyle bir durum var mı?

Hayal etmek başka bir şey, düşünmek başka bir şey, buna evet deyip hayata geçirmek farklı bir olaydır. Biz bunu projelendirdik, ortaya koyduk. Ben bu işe başlarken Ticaret Odası'nın kasasında 30 milyon lira para vardı. Şu anda işin yüzde 50-55 oranında bittiği noktadayız. Kasamızda yine 30 milyon lira para var. Bu şudur. İşi ortaya çıkarıyorsunuz. Koç Holding geliyor diyor ki siz burada ne yapıyorsunuz. Fuar ve Kongre Merkezi yapıyoruz diyoruz, projemizi anlatıyoruz. Diyoruz ki biz buradaki kongre merkezine Koç'un ismini vermek istiyorum ne diyorsunuz diye soruyoruz. O da tamam ben buraya sponsor olmak istiyorum diyor ve 6 milyon lira para veriyor. Koç bu projeye inanmasa isim hakkını size vermez. İkincisi Kalkınma Bakanlığı'na gidiyoruz ve projemizi anlatıyoruz, fizibilitesini sunuyoruz ve destek istiyoruz. Bakanlık inceliyor, değerlendiriyor ve 10 milyon lira para veriyor. Bu projeye inandığı için veriyor. Sürdürülebilir olduğu için veriyor. Aynı şekilde Kalkınma Bakanlığı'da parasal destek verdi. Projeye inanmasalar, bize bu destekler

verilir mi?

--------------------------------------

KİMSEYLE SORUNUM YOK OLAMAZ!

Bundan sonraki süreç için ne düşünüyorsunuz?

Biz şu ana kadar neyi planladıysak hayata geçirdik. Bakın bir Ticaret ve Sanayi Müzesi yaptık. Bu müze Türkiye'de bir tane. Bizim oda olarak bu şehrin sadece sanayi ve ticaretine değil, kültür ve sanat hayatına hizmete de zorunluluğumuz var. Bakın hep söylüyorum. Eskişehir'in ticari yapısını incelediğimiz zaman Eskişehir halkı yüzde 60 hizmet sektöründen geçimini sağlıyor. Yüzde 60 hizmet sektörü ile hayatını idame eden bir kentte bundan sonraki süreçte hamlelerinizi çok doğru tespit etme zorunluluğunuz vardır. Müzeye bakın Frigya'dan günümüze Eskişehir'in 3bin 500 yıllık sanayi ve ticaret hikayesini anlatmaya çalıştık. Bundan sonraki kuşaklara o müze daha iyi referanslar sunacak.

Siyaset kurumu ile ilişkiler nasıl?

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı'nın hem yerel yönetimlerle hem iktidarlarla her zaman ilişki içinde olma zorunluluğu vardır. Ben veya benden sonraki arkadaşlar için de bunu söylüyorum. Bu alanlar bizim bireysel beklentilerimize cevap alacağımız alanlar değil bu alanlar. Bu alanlar bizler için 16 bin 500 üyemizin, sorunlarını, beklentilerini değerlendirip, bu kurumlarla onların yaşadığı sıkıntıları çözmek için kontakta olduğumuz yerlerdir. Bu yüzden şunu net olarak söyleyebilirim ki, benim kimseyle bir sorunum yok, olamaz. Sonuçta biz üyelerimizle ilgili konularda herkesle her zaman masaya otururuz. Biz kurumda kendi ben şahsım olmak üzere tüm arkadaşlarımızla yola çıktık. Bu yola çıkarken de önce kendimize güvendik sonra üyemize güvendik ve başlangıç yaptık. Onun adamıymış, bunun adamıymış, onun etkisi altında kalıyormuş, hiç böyle bir meselemiz olmadı. Ben bulunduğum dönem içinde Ticaret Odasını siyasete hiç alet etmedim.

Bir de şöyle bir iddia var. Seçimlerin erkene alındığı yönünde. Gerçekten böyle bir erkene alma var mı?

Seçim tarihini belirleyen Bakanlıktır, biz değiliz. Şu an Türkiye'de oda ve borsalarda tüm seçimler ekim ve kasım ayında yapılıyor. Bunu biz söylemiyoruz bakanlık söylüyor. Şu an Türkiye'de 365 oda ve borsadan 250'si seçimini Ekim ayında yapıyor. Kimi 1'inde yapıyor, kimi 5'in de yapıyor, kimi 15'inde yapıyor, kimi 25'inde yapıyor. Bu iki ay içinde istediğin tarihte seçimini yapabilirsin. Yasa bunu söylüyor. Yoksa seçim kasım ayında yapılacaktı ekim ayına alındı gibi bir mevzu yok. Yani ben Eylül'de seçim yapamazdım, Aralık'ta da yapamam.

-------------------------

Metin Güler Seçimler önceki Genel Yayın Koordinatörümüz Ali Baş'a bilgi verdi

YETKİ BELGESİ DEĞİL

FOTOKOPİ VERİYORUZ!

Çokça konuşulan bir söylenti daha var. Deniliyor ki, Metin Güler, seçim ofisinde “herkese yetki belgesi veriyor” Nedir bu dedikodu?

(Soruya yanıt vermeden önce Metin Güler epeyce bir gülüyor) Evet bu yetki belgesi konusu şu anda kamuoyunda konuşuluyor. Şu anda biz yetki belgelerini biz ofisimizden dağıtıyormuşuz. Bu konunun aslını anlatayım. Yetki Belgesi demek şu demek. Şahıs firmaları nüfus kağıdını gösterir gider oyunu kullanır. Ona herhangi bir yetki belgesi gerekmez. Şirketlerde ise kural şudur. Yetkili kimse veya şirkette çoklu yetkili de olsa diğer yetkililer bir kişiyi oy kullanmak üzere yetkili kılar. Şimdi şirkette yetki belgeniz olmazsa, o belgede şudur. Buraya oda kayıt numaranızı, firma isminizi, isminizi yazarsanız yetkili imzalar, kaşesini basar. Bunu bakanlık adına odamızda bulunan ticaret sicil memurluğuna götürürsünüz. İmza ve kaşe kontrolü yapar, firma kontrolü yapar ve onaylar. Sonra da bu belgeyle gelir ve oyunuzu kullanırsınız. Şimdi öyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor ki, sanki ben bu belgeyi verdiğim anda gidip bu belgeyle oy kullanılacak gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Şu anda odamızda 6 bin üye bu evrakları kullanacak. 6 bin şirket bu belgeyi gelip odamızdan alma zorunluluğu var. Biz sadece yetki belgesinin fotokopisini veriyoruz. Diğer aday arkadaşlar isterse onlara da veririm. Onlar da bu fotokopileri istediklerine versinler!

--------------------------

KAPIM HERKESE AÇIK

-Görev yaptığınız süre içinde üyelerinizle ilişkilerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eskişehir Ticaret Odası, esnafının tüccarının yanında halktan da kopmamalı. Bizim Eskişehir'in her kulvarında olmamız gerekiyor. Benim kapım herkese açık. Ben oda başkanlığı yaptığım sürece odamın kapısını hiç kapatmadım. Üye o kapıdan içeri giriyorsa ve bir derdi varsa, bunu özellikle dinliyoruz. Tabi bizim elimizde sihirli bir değnek yok. Her sorunu çözemiyorsunuz. Ama üyemiz şunu biliyor. Ben bir talepte bulunursa dinleniyorum, değerlendiriliyorum ve sorununun giderilmesi ile alakalı çaba harcandığının farkında.

Siz daha önce de iş adamları derneklerinde görev yaptınız. SİAD'larla ilişkileriniz nasıl? Ya da bundan sonra nasıl olmalı?

-Şu anda Türkiye'de 105 bine yakın dernek var. Eskişehir'deki dernek sayısı ise 1100 civarında. Eskişehir'de diğer illere göre dernek sayısı iyi bir oranda. Sivil toplum örgütlerinin sayısının artması bir sıkıntı değil. Bunlar bizim gerçeklerimiz. Bunlar kendi kulvarlarında hem kendi temsil ettikleri kitlelere ulaşma adına bir sistem, bu sistemi kullanmaya çalışıyorlar. Saygı duyuyoruz, bizim bunlarla her zaman ilişkilerimiz olmuştur. Bunlar Eskişehir'e katma değer sağlayan önemli kurumlarımızdır.

-----------------------

2014-2017 NELER YAPTIK?

-Fuar ve Kongre Turizmini canlandırmak için 74 milyon TL. değerinde ETO Fuar ve Kongre Merkezi'nin inşaatına başladık.

-Yüksek Hızlı Tren'in Eskişehir'e Etkileri konulu akademik bir çalışma yaptık.

-Her yıl 100 bin kent haritası bastırarak, kentin turizm noktalarına dağıttık.

-ETO Ticaret ve Sanayi Müzesi projesini hayata geçirerek yeni bir eser yarattık.

-Turist bilgi noktaları oluşturduk. Şehrimize gelen turistlerin bilgilendirilmesi için yeni bir eser yarattık.

-Şehrimize hızlı tren ile gelen turistler için Tren Gar'ından kent merkezine servis hizmeti başlattık.

2017-2021 DÖNEMİNDE NELER YAPACAĞIZ?

  • Turizm Kümelenmesini aktif işleterek, kentin markalaşması ve turizmin gelişmesi için stratejik bir yol haritası oluşturacağız.

  • Kurumlar arası koordinasyonda sorumluluk alarak, gerekli iş bölümünün yapılmasına öncülük edeceğiz.

  • ETO Fuar ve Kongre Merkezi'nin kent pazarlamasında daha etkin olabilmesi için kongre ve ziyaretçi bürosu kuracağız.

  • ETO Akademi bünyesinde tüccarımızın, kent markası ve turizm konusunda daha bilinçli olması için bu konuya özel eğitim seferberliği başlatacağız.

  • YHT içi başta olmak üzere, hedef kitlelere ulaşabilecek video ve tanıtım yayınlarına başlayacağız.

  • Kentin dört bir yanında turistlere yönelik bilboard çalışmaları yapacağız.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Fahri Coşan

22 Eylül 2017 11:48
Küresel yatırımlar Eskişehire gelmeden şehir hedeflerine ulaşamaz!!!!!! Bursa ve Konyaya kaptırılan yatırımların takipçisi olun...

Alphan İnan

23 Şubat 2018 17:17
Böyle büyük ve faydalı projeleri,eskişehire kazandıran herkese,çok teşekkürler.Hayırlı hizmetlere vesile olsun.İnşa Ellah.

Talebe

11 Kasım 2017 11:59
Sehir yeterince goc aliyor, buyumenin getirdigi sıkıntıları da hesaba katmak gerekir. Buyuk projeler (araba uretimi,vs.) buyuk problemlerle birlikte gelir, sehir kaldirmaz.. Nitelikli, planlanli ve sosyal sorumlugun bilincine varmis buyume gerekir. Gunlerimiz eskiyi arayarak gecmesin...

Doğa Sever

18 Eylül 2017 13:19
Eskişehir Bilişim ve Turizm Kümeleri oluşturmaya , Kızılinler Projesini de çözmeye söz verenler kazanır inşallah!