BÜYÜKŞEHİR'DEN İŞGAL UYARISI!

Son Güncelleme : 17 Temmuz 2017 17:07
BÜYÜKŞEHİR'DEN İŞGAL UYARISI!

Eskişehir’de TCDD tarafından gerçekleştirilen ve şehri ortadan ikiye bölen tren yolunun yer altına alındığı yeşil alan projesinin kafe haline getirilmesi, vatandaşlar tarafından tepki topluyor

.Şikâyetler üzerine harekete geçen ve durumu tespit eden Büyükşehir Belediyesi, TCDD ile protokole bağlı olarak imza altına alınan projeye aykırı uygulamalar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını duyurdu.

TCDD tarafından tren yolunun yer altına alınması ile kutu kesit üstünün yeşil alana dönüşmesi bekleniyordu. Vatandaşlar hat boyunda projenin dışına çıkılarak alanın ranta açıldığını ve yolların düzenlemeleri ile ihaleye çıkarılarak kiracılar tarafından işgal edildiğini ifade ediyorlar. Işıklı rayların olduğu ve üstü camla kaplı yaya yolunun dahi ihaleyi alan kafeler tarafından işgal edildiğini belirten Eskişehirliler, Hat Boyu’nda meydana getirilen yeşil alan ve yürüyüş alanlarının engellendiğini ifade ettiler.

Yoğun şikâyetler sonucu harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, imar projesi ve protokole aykırı durumları tespit ederek konuyu TCDD Genel Müdürlüğü’ne iletti.

Yeşil alan ve gezi yolu olarak tasarlanan projenin protokolünde 5 adet 20 metrekarelik meşrubat satacak büfeler için Tepebaşı Belediyesi’nden ruhsat alındığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 1.5 kilometreye yakın bir mesafe ve 21 bin 789 metrekarelik alanda yürüyenlerin dinlenmeleri için güzergah boyunca konulan bankoların da kafeler tarafından masa ve sandalyeler ile işgal edildiğini belirttiler.

İş yeri ruhsat verme yetkisi bulunan Tepebaşı Belediyesi’ni de konu hakkında uyaran Büyükşehir Belediyesi, ilgili tüm kurumların vatandaşların şikâyetleri hakkında gereğini yapmasını istedi.

Yorumlar (33) / Onay bekleyen (7)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KAHRAMAN

17 Temmuz 2017 10:41
Eskişehirimizde yeterli kontrollerin yapılmamasından mıdır yoksa özellikle bazı yerlere göz yumulmasından mıdır bilmiyorum, kaldırımlar hatta bazı yerlerde caddeler dahi işletme sahiplerince resmen "işgal altında". Yayalara verdiği değerle bildiğimiz Yılmaz Hoca veya diğer alt belediyelerimizi acilen göreve davet ediyoruz.

DODURGALI

17 Temmuz 2017 12:43
bütün belediyeler bu duruma hassasiyet göstermelidir. vatandaşın yürüme hakkını kimse elinden alamaz. malesef ki şaehir için de kaldırımlar işletmelere peşkeş çekilmiş durumda. izni olan da işgaliye yapmış olmayanda işgaliye yapmış. dışarıda(kaldırımda) masa sandalye olayı derhal çözüme kavuşturulmalıdır.

noname

17 Temmuz 2017 10:52
tcdd tarafından halkın oturabilmesi amacı ile konulan banklar dahi işletme tarafından sökülerek yerlerine masalar konulmuştur. Bebek arabalı ve engelli sandalyeli insanların masalar arasından geçebilmesi mümkün olamamaktadır ve görme özürlü vatandaşlar için döşenen yürüyüş hattı dahi masalar ile kapatılmış durumdadır. umarım gerekli adımlar biran önce yetkili makamlarca atılır ve konunun takipçisi olunur.

tekin

17 Temmuz 2017 10:51
şu milleti rahat bırakın be, heryerden sülük gibi kanımızı emmeye çalışanlar var. yolda rahatca yürümek de mi yasak kardeşim

Heisenberg

17 Temmuz 2017 11:28
Arkandayız başkanım. Adamlar yürüyüş yoluna masa atmışlar. Banklara bile oturamıyoruz. Bunların yapacağı iş bu kadar zaten. Vatandaşları değil kendi ceplerini düşünürler.

Alinail

17 Temmuz 2017 12:00
Buna tepki vermeleri doğru birşey, birde adalara çıkın bakalım kafelerin önlerini yaya yolunun yarısına kadar uzattılar. Yakında porsuk çimleriyle kafe masaları bitişik olacak

emrah

17 Temmuz 2017 11:49
ayrıca bulvar da ciddi anlamda aydınlatma sorunu da bulunmaktadır. cadde aydınlatma direği bulunmamakta olup bulvar yalnızca cadde üzerinde ki esnafların ve orta alandaki aydınlatma direklerinin ışıkları ile aydınlanmakta fakat bu da yetersiz kalmaktadır. cengiz topel cd ile sakarya cd arasında bulunan çapraz park alanlarına minibüs , nakliye kamyonları ile nakliye tekerlekli asansörleri park edilmekte çift şerit ayrılan araç yolu tek şerit sağlanabilmektedir.

arıkan

17 Temmuz 2017 11:13
ordana eskiden tren yolu geçiyordu, 15 dakika tren geçsin diye trafikte bekliyorduk. büyükerşenin yaptığı en harika projelerden biriydi bu. sonra üst araziyi belediyeye vermek varken kendileri el attılar. eskişehirin belediyesi türkiyenin en iyi peyzajını yapan belediye olmasına rağmen, TCDD peyzaj ve düzenlemeyi belediyeye vermedi. Zemin camla kaplandı, kar yağınca yerler kayıyor. koskoca arazi verimsiz kullanıldı ve daracık yürüme alanı bırakıldı. plastik ve kalitesiz yapılar eklendi, 2 seneye güneşte gevreyip çürüyecek. işi ehline vermediler. gerçekten çok yazık.

Eskişehirli

17 Temmuz 2017 11:37
Belediyeler kaldırımları işgal eden esnafa ne zaman müdahale edecek. Buralara ruhsat verilmesi kimin yetkisinde acaba? bkz çarşı içi, üniversite caddesi gibi.

arda

17 Temmuz 2017 14:50
yarın hamam yolunda masalar olmayacakmı ( şu anki durum desteklediğimden değil 9

eses

17 Temmuz 2017 13:01
Bu beton yolunu yenıden tadılattan gecırıp guzel hale getırmek lazım.

dd

17 Temmuz 2017 15:21
sivrihisar caddesinde durum dahada kötü. Yol boyunca kaldırım dükkanların kullanımında

Can

18 Temmuz 2017 08:41
Yürüyüş yolu neredeyse tamamen masalar işgal etmiş banklar bile sökulmuştür ayrıca ne akla hizmet yerleri cam yaptılar anlaşılır gıbı degil bakım yapmıyorlar yerlerdeki camlar cogu kırık cocuklar iclerine düşüyor ufak yagmurda paten pisti gibi kaygan yerlerdekı cam sorunu cözulmelı temızlık gorevlisi yok pislıkten gecilmiyor

Hacı Ali

18 Temmuz 2017 01:02
İşgal edilen kaldırımlar ne olacak?

sedat

17 Temmuz 2017 17:41
eskişehir de kaldırımlara yollara bir sahiplenme dir gidiyor caddelerde kahve haneler masa atıyor bayanlar kaldırımdan geçemiyor caddeden geçmek zorunda kalıyor esnaf yola bayrak tabelası veya duba koyarak yolu zapt ediyor trafik sıkışıklığı na sebep oluyor vergisini halk ödüyor esnaf keyfi kullanıyor böyle sorumsuzluk olmaz belediye buna el atması şart

Esra y

18 Temmuz 2017 00:39
Valla arkadaşlar burayi baştan sona kadar sadece 25 milyara kiraladılar bunu yapanda akp hukemetinde olan biri (biz istesek hayatta vermezler ve zaten biz boyle bisey yapmayizda) kaldiki kendi tanıdıkları adamlara verdiler 10 yıllık falan diye biliyorum parayı bulacak ondan sonra hadi bay ne oldu 25 milyara caddenin tamamını kiraladık oldu YILMAZ BÜYÜKERŞEN inşallah en kısa zamanda eski haline getirir ve adamlar para kazanamaz bizde rahat rahat yürürüz

aras

18 Temmuz 2017 12:10
burası ilk yapıldığında orda vatanşaın oturması için bank vardı o banklar nerede ben orada oturmak için illa bir şey yiyip içip paramı vericem yani ben zengin değilim bilmem ne inşaatın yada bilmem ne makinanın sahibi değilim vekillerle bakanlarla fotoğraflarım yok cebimde param da yok bunlar olmadığı için bankta bile oturamıcaz yani

poyraz

18 Temmuz 2017 09:40
iş yerlerinin ruhsatları iptal edilsin en iyisi

Günay Uras

18 Temmuz 2017 09:40
Yapım halindeyken,Çocuklara bir salıncağın,esirgendiğini söyledik,Şimdi ise oturacağımız Demiryol amblemli banketler sökülerek vatandaşın yerleri işgal edildi.Çay içmezsen oturmakta yok.Sayın Karaca ya kadar vatandaşın mağduriyeti iletildi netice????

esesli

18 Temmuz 2017 09:34
bu sorunun bıran önce çözülmesini istıyoruz.

Tolga

17 Temmuz 2017 21:14
Önce porsugun kenarında dışarı taşan kafeterya ları yayılma konusunda uyarın yürücek yer kalmadı

Coşkun HADAK

17 Temmuz 2017 17:28
Yapılan hertürlü haksızlığa hukuksuzluğa dur diyebilmek yönetenlerin ve yöneticilerin görevidir. Aynı duyarlılık hiç bir ayrıma mahal vermeden hamamyolunda ve belediyelerin rantiye haline getirdiği alanlarda da gösterilmelidir.

cemal

18 Temmuz 2017 10:16
Adı geçen yol da tek sıra masa konulmalı ve yol yayaların yürüyebileceği şekilde düzenlenebilir. Tamamen işgal kabu edilebilir değil. Şahsen ben kabak gibi bir yerde oturup, çay, meşrubat vb... şeyleri içmem.

ali

18 Temmuz 2017 11:36
çarşıda, pazarda, yolda, otopark alanlarında... herkes sınırlarını bilmeli.adam sayılmak istiyorsak adam gibi yaşamayı öğranmeliyiz.öğrenemeyenlere gerekli merciler görevlerini yerine getirerek öğretmeli.bu konuda vatandaşlar da görevliler de duyarlı olmalı.orman hayvanlarının bile yaşayış düzenleri var.

şehmus

18 Temmuz 2017 00:11
aynı duyarlılığı hamamyolu içinde bekliyoruz, hamamyolunun yeşilliğini ağaçlarını kim yok ediyor tabiki odunpazarı belediyesi, kim beton yığınına çeviriyor tabiki odunpazarı belediyesi... yıllanmış ağaçları kim kesti tabiki odunpazarı belediyesi... ah ah

vtnds

17 Temmuz 2017 15:58
Heisenberg sen nerde yaşıyosun saksıdamı belediye başkanının göz yumuyor herseye adalar çarsı caminin etrafı çarşı merkezinin hemen hemen heryeri başkanının izin verdiği için bunlar yetmiyor birde sokak çalgıcıları peydah oldu siz nasıl bir zihniyetsiniz sizden cesaret alan bunlarda bunu yapıyo

tcdd

17 Temmuz 2017 14:52
eski hali daha güzeldi. 3 kuruş için..

goll

18 Temmuz 2017 10:37
ava giden avlanır ne ekersen onu biçersin müstehaktır ağlamayalım

eses

17 Temmuz 2017 17:48
eskişehir in ismi rant şehir olsun

polat

18 Temmuz 2017 10:55
Sayın Büyükşehir, sen kendi işine bak. Hamamyolu'nun hali ne öyle?

ismigül

17 Temmuz 2017 16:37
TCdd nin kafe sinden önce üniversite cad . sine el atsın ... büyükerşen..

ŞİMDİDE TCDD YE TAKTILAR

17 Temmuz 2017 15:45
HER YERDE YÜRÜMEYE YOL YOK .. GÖZLERİ TCDD NİN CAFE SİNE TAKTILAR . TCDD KENDİ ÖZ MALI NE İSTERSE ONU YAPAR .. SEN ONU DEMİRYOLU KALKTIĞINDA ANLAŞACAKTIN BÜYÜKERŞEN İN UZLAŞMAZ TAVIRLARI YÜZÜNDEN ŞEHİRİN TRAFİĞİNİ ÇÖZECEK MÜKEMMEL BİR BULVAR YAPILACAKTI . GEÇTİ BOR UN PAZARI SÜR EŞŞEĞİNİ ..

BELEDİYE BAŞKA İŞLERE BAKSIN

17 Temmuz 2017 15:55
ORAYA BELEDİYE KARIŞAMAZ - TCDD NİN KENDİ MALI - BELEDİYE ADALARA , HAMAM YOLUNA , ÜNİVERSİTE YOLUNA BAKSIN İNSANLAR ORADA NASIL YÜRÜYOR ..
SAĞLIKLI ADIMLAR  PROJESİ ESKİŞEHİR'DE
SAĞLIKLI ADIMLAR PROJESİ ESKİŞEHİR'DE
Nesttle'nin, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü 'Sağlıklı Adımlar' projesi Eskişehir' de devam ediyor. Proje kapsamında 3.sınıf öğrencilerin sağlıklı beslenmeleri ve fiziksel aktivite konusunda bilinçlendirilmeleri amaçlanıyor.
ALPU OVASI'NA ACELE KAMULAŞTIRMA
ALPU OVASI'NA ACELE KAMULAŞTIRMA
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Eskişehir’de yapılması planlanan kömürlü termik santral için ‘Acele Kamulaştırma Kararı’ alındığını belirterek, alınan karara tepki gösterdi.
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Odunpazarı Belediyesi, Odunpazarı Kent Konseyi Hayvan Hakları çalışma grubu, Es Çocuk Evi, Odunpazarı Kent Konseyi 75. Yıl Mahalle Meclisi ve mahallede yaşayan hayvan dostları tarafından besleme etkinliği düzenlendi.
1 MAYIS'TA BU YOLLARA DİKKAT!
1 MAYIS'TA BU YOLLARA DİKKAT!
 Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle güvenlik tedbirleri kapsamında kapatılacak cadde ve sokakların açıkladı. 
ÖLÜMDEN DÖNDÜLER
ÖLÜMDEN DÖNDÜLER
Motosiklet ile otomobilin karıştığı kazada 2 kişi yaralandı. 
TARİHİ MAKİNE HALA ÇALIŞIYOR
TARİHİ MAKİNE HALA ÇALIŞIYOR
Türkiye'ye ilk gelen matbaa basım makinelerinden bir tanesi çalışır durumda halen Sivrihisar'da bulunuyor. 
ESKİŞEHİR'DE BÜYÜK FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE BÜYÜK FETÖ OPERASYONU
FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik Eskişehir merkezli 8 kentte düzenlenen operasyonda 19 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. 
SİNAN ÖZKAR İSTİFA ETTİ
SİNAN ÖZKAR İSTİFA ETTİ
CHP İl Başkanı Sinan Özkar, milletvekilliği aday adaylığı için İl başkanlığı görevinden istifa etti.
DÜNDAR ÜNLÜ ADAY ADAYI OLACAK
DÜNDAR ÜNLÜ ADAY ADAYI OLACAK
AK Parti Eskişehir İl Başkanı M. Dündar Ünlü, milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa edecek.