BÜYÜKERŞEN: PROGRAMLANMIŞ ROBOT GİBİLER

19 Haziran 2017 13:35
BÜYÜKERŞEN: PROGRAMLANMIŞ ROBOT GİBİLER

AKP’li Meclis Üyelerinin, Büyükşehir Belediyesi’nin Koza Birlik işbirliği ile Sarıcakaya'da İpek Böcekçiliği'ni hayata geçirme projesine ret kararı vermelerine, tepki gösteren, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen basın toplantısı ile konuyu açıkladı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen hafta yapılan toplantısında mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait kırsaldaki arazilerin ve taşınmazların tarım amaçlı kullanılmak üzere köylülerin ortak olacağı birlik ve kooperatiflere tahsis edilmesi ile ilgili madde AKP’li Meclis Üyelerinin çoğunluğunun ret kararı ile engellendi.

Eskişehir’in, Büyükşehir Belediyesi’nin projeleriyle hem sosyal anlamda hem de kentsel gelişim anlamında çok büyük bir atılım yapan illerden biri olduğunu söyleyen Büyükerşen, "Kırsalda nüfusun çok azaldığını, kentteki gelişimin gençleri şehre çektiğini, kırsalda tarımın yapılamaz hale geldiğini ve kırsaldaki göçü tersine çevirmek gerektiğini tespit ettik. Alanlarında uzman, proje hazırlama konusunda eğitim almış kişilerden oluşan bir proje grubu oluşturduk. Başkan olarak bu gruba, kırsalda neler yapabiliriz, oradaki insanlara nasıl iş imkanı sağlayıp, geçimlerini sağlayabilecekleri, kendi emekleri ile kendi işlerinin patronları olmalarını sağlayacak projeleri tespit etmeleri görevini verdim. Proje çalışmaları bizi İpek Böcekçiliği'ne götürdü. Ama bu güzel projemiz, AKP çoğunluklu meclis üyelerinin, artık tahammülü aşan “robotik muhalefet”i ile karşılaştı. Bize “Siz köylülerimizi ırgat yapmak mı istiyorsunuz” diyerek projeye ret oyu verdiler. AKP’li Meclis üyelerinin söylediklerinin tersine, bu tamamen köylülerimizin kendi işlerinin patronu olmasını başlatacak projedir” şeklinde konuştu.

İpek Böcekçiliği'nin yıllar önce Sarıcakaya ve Mihalgazi'de yapıldığını söyleyen Başkan, “Projenin zaten eski yıllardan gelen bir temeli var. Ama yanlış tarım ve köy politikaları sonucu insanlar üretme yerine, merkezi yönetimden gelen yardımlarla yetinmeye yönlendirilmişler ve İpek Böcekçiliği yok olmuş. Doğal ipek yerine ithal malı sentetik ipek ekonomimizi işgal etmiş ve ne yazık ki köylü, ellerindeki servetin farkında ve bilincinde olmadan, dokuma tezgahlarını bile kırıp yakmışlar, en önemlisi de dut ağaçlarını kesmişler.

İpek Böcekçiliği bizim belediye olarak uydurduğumuz bir proje değil, tarımsal politikaların hatası görülerek, şimdi yeniden Türkiye'de geliştirilmesi istenen bir proje. Koza Birlik'in elinde fidan yok, fidan dikecek yerleri de yok. Biz onlara yer, onlar da köylülerimize bilgi, beceri ve fidan vereceklerdi. İpek Böcekçiliği hakkında köylümüzü eğitecekler, dokuma tezgâhları da verecekler köylüye. Çok ciddi kazancı olan bir iş İpek Böcekçiliği. Biz bunu yasal yollarla, Meclisi de sadece bu konuda, karar almaları suretiyle projemize ortak ederek birlikte yapmayı planladık ve destekleyeceklerini düşündük. Bu konuda uzman Koza Birlik ile protokol imzalayarak, Sarıcakaya'da verimli bir arazinin, yarısını Eskişehir köylülerine verecekleri, dut fidanı fidesi dikimine tahsis etmeyi planladık ama meclisten anlam veremediğimiz ret kararı çıktı” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin İpek Böcekçiliği konusunda kararlı olduğunu, köylüye destek olunacağının ve projenin devam edeceğinin altını çizen Başkan Büyükerşen, ''Mülkiyeti bizde olan arazinin yüzde 25’ine Koza Birlik ile 72 bin fidan diktik. Aslında Türkiye'nin ihtiyacı 140 bin fidan ama ellerinde fidan yok ne varsa getirip buraya diktiler. Bu fidanlar tüm Türkiye'ye dağılacak. Yüzde 30'u da Eskişehirli köylümüze dağıtılacak, tek şartımız buydu.

2016'nın Ekim ayında AKP’li Meclis üyelerinin önergesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda, tarımı desteklemesi konusunda, çalışmak üzere Komisyon kurduk. Bu AKP’li meclis üyeleri şimdi de bize “Neden yapıyorsunuz?” diyorlar. Kendi kendileri ile çelişiyorlar. Biz kooperatifleşmeye teşvik ediyoruz çiftçiyi. Ürettikleri ürünü kooperatif vasıtasıyla satarak gelir elde edecekler yani kendilerinin patronu olacaklar.

AKP’li meclis üyeleri, çoğunluklarına dayanarak, sırf beni yıpratabilecekleri düşüncesi ile artık kamuoyunun da gözü önünde, gurup olarak projelerimize “ret kararı” verme alışkanlıklarını sürekli hale getirdiler. 29 AKP’li üye seçmenlerine karşı bireysel sorumluluklarını unutmuş ve programlanmış robotlar gibi grup kararı veriyorlar. Sanırım meclis konularını önceden birilerine veya bir yerlere sorup, oranın talimat ve emrine göre hareket ediyorlar. Artık sabrımız taştı. Bu türlü her engellemelerini ve bu kararlara yol açan komisyon üyelerini bıkmadan usanmadan ismen halkımıza açıklayarak anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (18) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

okur

19 Haziran 2017 14:47
Sevgili hocam, açıklayın o isimleri..görsün herkes kimin kim olduğunu..

Sezgin

19 Haziran 2017 14:30
Neden kendi ceplerine bi faydasi yok ucunda en ufak rant olsa nasil onaylarlar

İsim istiyoruz

19 Haziran 2017 15:17
Sayın Hocam çok güzel bir proje isim istiyoruz, bilelim içimizde gezinen bu tilkileri

Ýüksel

19 Haziran 2017 14:53
Bunlar kendi başına karar veremez bunların kafası çalışmaz kukla bunlar birilerine sorarak el kaldırıp el indirirler köylü bunların umurundami birileri işsizmiş işsizlikten haberleri varmı birileri kendi işinin sahibi ol açan ne kadar bilgileri var bağnaz cağiller ne kadar eski doğru yolcu varsa bütün çıkarcıları şimdi Akp ki oldu ve meclis üyesi oldu bunlar sülük gibidir nerde mama bunlar orda bunları eskışehirli olan her kes tanır

Kerem

20 Haziran 2017 12:27
Başkanım siz kırk takla da atsanız bu zihniyetler olduğu sürece yaranamazsın. Sadece bu AKP li arkadaşlarımız sizi ancak şehir dışından misafirleri geldiklerinde, burası bizim şehrimiz diye gizliden havalarını atıp kıskanırlar.

nereyi satacaklar

20 Haziran 2017 07:18
heryeri satarak maaş veriyor akepe.şimdilik tabii.

ermiş çoban

19 Haziran 2017 21:02
HOCAM keşke proğramlı olsalar ,proğram akıllı adam işidir.Bunlar delibaş koyun gibi

Rıza gündüz

19 Haziran 2017 18:10
Şu an ilçelerde görev yapan ilçe yönetiçilerinin tek derdi büyük şehir belediye Başkanlığı'nı nasıl alırız başkanı başarısız kılmak için görevliler halk için bir dertleri yok hatta biz eğer AKP olarak büyük şehiri alırsak kendi taraftarlarına bol miktarda işçi alınacağını vaadinde bulunmaktadırlar .en büyük arzuları kentsel dönüşüm adı Altın'da talanı sabırsızlıkla beklemekteler

Garip26

19 Haziran 2017 21:45
Bu kadar istihdama önem veriyorsan,neden Algida yatırımının Eskden kaçmasina engel olmadın? Sanayi varken insanları boş verimsiz islerle ugrastirmayin!!!insanlari süründürmeyin..Bu islerle Afrikada ugrasiyorlar Unileveri Eskisehire tekrar davet et,hatanizi duzeltin!!Sözde birde Ataturkçü olacaksin ..

FAHRİ YÜCEYN

20 Haziran 2017 11:48
BUYUKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN: YENİ BİR "BEN BURAYI KARGO MERKEZİ YAPACAĞIM" PROJESİ DAHA (İŞİN ASLI ARAZİ KAPATMAKTI) SARICAKAYA YA YÜKLENMİŞ ! ORADA ASIL BAŞKAN BEYAZ YAŞMAKLI KADINLARDIR . HANGİSİ İLE GÖRÜŞMÜŞ KOZALARI KİME TOPLATACAK, BÜYÜKŞEHİR KENDİSİ Mİ TOPLAYACAK ACABA:)) KOMEDİ WALLA KOMEDİ... AKP LİLER HAKLI BU KONUDA..

ayinesi..

20 Haziran 2017 09:53
3 yıl oldu. ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. ortada hiçbirşey yok. gazetecileri toplayıp demeç vermek, ona buna veryansın etmek bence Eskişehir e birşey kazandırmıyor.

Murat

20 Haziran 2017 12:34
CHP li meclis üyeleri de senin her dediğini onayladığında programlanmış robot olmuyor mu? Çok saçma bir açıklama sn. Büyükerşen.

dikkat dokunur

20 Haziran 2017 07:54
Sizin çok sayın başkanınız belirli semt ve mahallelere ve muhtarlarına bana oy vermediniz buraya gelmeyin diye muhtarları kovan ve gittiğinde de buralara bir çivi çakmam diyen çok mübarek bir prof. tur. Haydi bakalım dağılın Şehirin kaynaklarını rezil ettiğiniz yeter. İlla bir şey yapacaklarsa bir sürü yol yordam var. Neden belediye teşvik etmek zorunda? Çok sivri zekalı lokal cahiller sıktınız artık! Merak etmeyin 2019 da esameniz bile okunmayacak. Yolda yürümeye takatin yok dede; bırak artık bu işleri. Sanki her işi çok mükemmel yapmışsın gibi havalara girme. Zaten son çıkardığın şehir planı da kimlere hizmet ettiğin iyice ortaya çıktı tabi bunlara bazı ak partili kankaların da dahil! Şimdi strateji gereği trübünlere oyna sonra topu taca atarsın seni uyanık ihtiyar. Şehir sazanları da hemen zıplıyor ne güzel sistem değil mi?

kenan

20 Haziran 2017 05:32
eskişehire gelmek isteyen şu 20 yıla yakın yöneticiliğinizde kaç tane fabrikayı ve yatırımcıyı takozlayarak engel olduğunuz bir de onu söyleyin.. Bugüne kadar hangi yeni imar alanlarını aştınız. 20 yıldır kente yeni bir bulvar ve yeni bir tane mahalle kazandırdınız mı? hangi yaptınız şimdi bula bula ipek böceğinimi buldunuz. ipek böceği zaten gıda ve tarım bakanlığının desteği ile yapılıyor. kime ne masal anlatıyorsunuz.

Murat Kara

20 Haziran 2017 10:05
Hep hocacilar yorum yapmış, yanlı yorumlar. Biz zamanında ipek böcekçiliği yaptık, sene 80-90lardı sanırım. Çok zahmetli ve riski yüksek bir iş, tarım o bölgede daha çok karın doyurucu. Herkes tarıma döndü ve şimdi seracılık daha da cazip bir iş, kim yapsın ipek böcekçiliğini. Nasıl yapıldığına dilerseniz Google dan bakabilirsiniz. Saygılar

mustafa

19 Haziran 2017 17:12
sizin her dediğinize evet deseler o zaman meclise gerek yok. Bence doğru olanı yapmışlar. Tebrikler 29 üyeye. isimleri açıklayın gurur tablosu olarak asalım bizde. O üyeler olmasa şimdi asfalt parası diye dünyanın parasını ödüyorduk.

köylüleride bilirmiş

19 Haziran 2017 17:24
bunlar boş işler boşşşşşşşşşşşş .. -zamanında neden yayınlamıyorsunuz -

köylüyü de hatırlarmış ,,

19 Haziran 2017 17:02
hocam sizde bu milleti heykelle , balmumunla , operayla avuttunuz .. şu şehre yeni bir yolmu , köprümü , otoparkmı yaptınız .
TEİ'DEN OTİZMLİ ÇOCUKLARA DESTEK
TEİ'DEN OTİZMLİ ÇOCUKLARA DESTEK
TEI, Eskişehir’e olan sosyal sorumluluğunun bilinciyle projelerine devam ediyor.
ETB'DEN EMNİYET'E ZİYARET
ETB'DEN EMNİYET'E ZİYARET
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Zeydan, Meclis Başkanı Hasan Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri, Eskişehir Emniyet Müdürü Engin Dinç'i makamında ziyaret etti.
4 BİN KİŞİ İFTARDA BULUŞTU
4 BİN KİŞİ İFTARDA BULUŞTU
Odunpazarı Belediyesi tarafından hazırlanan iftar programları, Yenikent Mahallesi’nde düzenlenen iftar ile devam etti.
ESKİŞEHİR'E MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ
ESKİŞEHİR'E MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir'de eski stadyumun olduğu alana 'Millet Bahçesi' yapılacağını söyledi.
CEZAEVİNDEN İZNE ÇIKTI OTOMOBİL ÇALDI
CEZAEVİNDEN İZNE ÇIKTI OTOMOBİL ÇALDI
Eskişehir’de, yarı açık cezaevinden izinli çıktıktan sonra bir şahsa ait kamyoneti çalan ve polisin takibi sonucu yakalanan şüpheli adli makamlara sevk edildi.
KILIÇDAROĞLU GELİYOR
KILIÇDAROĞLU GELİYOR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 27 Mayıs Pazar günü Eskişehir’e geliyor.
SANAYİCİLER BİRLİK OLMALI
SANAYİCİLER BİRLİK OLMALI
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeği gerçekleştirildi.
ORMANLAR İÇİN MÜFTÜLÜKLE PROTOKOL
ORMANLAR İÇİN MÜFTÜLÜKLE PROTOKOL
Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında bir protokol yapıldı. Protokol ile Eskişehir ilindeki Cami, Kuran kursu, Müftülük hizmet binalarının bahçelerinin ağaçlandırılması, çevre düzenlemesi yapılması Orman teşkilatınca yapılacak. Müftülükte ağaç ve ormanın önemini anlatacak.
HIRSIZLARI KAZA YAKALATTI
HIRSIZLARI KAZA YAKALATTI
Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde çaldıkları tarım aletlerini Eskişehir'e getirirken kamyonetleri devrilen 4 hırsız, çekici yardımıyla Eskişehir'e getirdikleri malzemeleri satamadan polis ekipleri tarafından yakalandı.