BÜYÜKERŞEN İLE GEÇMİŞE YOLCULUK (5)

Son Güncelleme : 12 Mart 2017 08:03
BÜYÜKERŞEN İLE GEÇMİŞE YOLCULUK (5)

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile 'Geçmişe Yolculuk' devam ediyor. İlk dört bölümde Başkan Büyükerşen'in ilk dönemini anlatmış, başından geçen önemli anılar ve olayları aktarmıştık. Bu bölümde Başkan Büyükerşen'in ikinci ve üçüncü dönemi yer alıyor. Başkan Büyükerşen ile 'Geçmişe Yolculuk 5' başlıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile 'Geçmişe Yolculuk' devam ediyor. İlk dört bölümde Başkan Büyükerşen'in ilk dönemini anlatmış, başından geçen önemli anılar ve olayları aktarmıştık. Bu bölümde Başkan Büyükerşen'in ikinci ve üçüncü dönemi yer alıyor. Başkan Büyükerşen ile 'Geçmişe Yolculuk 5' başlıyor.

İkinci dönem aday

olmanızın sebebi?

Aslına bakarsanız, 1999’dan sonraki yıllarda bir dönemin yeterli olacağını düşünüyordum. Yeniden aday olmak hiç aklımdan geçmiyordu. 1999-2004 yılları arasında yapmayı planladığım projelerin önemli kısmını hayata geçirmeye başlamıştım. Ancak başlanmış fakat henüz bitirilmemiş projeler de mevcuttu. Örneğin, tramvay sistemi tamamlanmış, deneme sürüşleri yapılmaktaydı. Ama gerçek anlamda yolcu taşımacılığına başlanmamıştı. Yoksul ve yaşlı kimselere ömürlerinin son döneminde rahatça tedavi konforu sağlayacak Belediye Hastanesi için her türlü hazırlığımız tamamlanmış olmasına rağmen doktorlar ve diğer sağlıkçı personel kadroları bekliyorduk. Opera, senfoni ve tiyatro salonlarımızın bulunduğu Kültür Sarayı tam olarak hizmete girmemişti. Porsuk Projesi ile ilgili aklımda yeni fikirler de vardı. AKP iktidarının ilk yıllarıydı ve siyasetin her alanında etkili olmaya çalışıyorlardı. Yerel yönetimler de, onların bu çalışmalarının ilk basamaklarından biriydi. Çok asılıyorlardı. Hatta yerelde iktidara geldiklerinde tramvaya karşı olduklarını, raylarının üzerini betonla kapatacaklarına ilişkin şeyler söylüyorlardı. Bir taraftan da Eskişehirlilerden yeniden aday olmam konusunda yoğun baskı vardı. Hem Eskişehirli hemşehrilerimden gelen bu istek, hem de Eskişehir için hayal ettiklerimin tümünü yapmaya zamanın yetmemesi yüzünden yeniden aday olmaya karar verdim.

Karşınıza rakip olarak Faruk Karaçay'ın çıkması?

Evet çok net hatırlıyorum. Faruk Karaçay o dönem benim ESKİ Genel Müdürüm olarak görev yapıyordu. Bir gün bana geldi ve AKP’den büyükşehir belediye başkan adayı olması konusunda kendisine teklif geldiğini ve aday olmayı düşündüğünü söyledi. Çok sevindiğimi söyleyerek ‘hayırlı olsun’ dedim, ayrıldı. Sonrasını biliyorsunuz, seçime girdi ve kaybetti. Şimdi neler yapıyor bilmiyorum, en son Antalya Su ve Kanalizasyon İşleri (ASKİ) Genel Müdürü idi.

Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Çuhadar nasıl belirlendi?

O dönem DSP’deydim ve çok iyi hatırlayacağınız gibi, ilk seçimde Odunpazarı’nda seçime girdiğimiz arkadaşla (İsmail Haşim Ateş) sorunlar yaşamıştık. O da, DSP’deki bazı meclis üyeleri ile birlikte CHP’ye geçmişti. Yaşadığımız o sıkıntılar, yeni dönemde Odunpazarı başkan adayını daha dikkatli belirlememizi gerektiriyordu. O nedenle mümkün olduğunca çok kişiden fikir ve düşüncelerini alıyordum. Bu değerlendirmeler sonucunda, benim de yakından tanıdığım bir isim olan Nihat Çuhadar üzerinde mutabık kaldık.

Odunpazarı seçimleri az bir oyla kaybedildi. Neler yaşandı?

Dediğim gibi AKP iktidarının ilk yıllarıydı. AKP, iktidar olmasına karşın yerel yönetimlerde ilk defa seçime giriyorlardı. Belediyelerin ne kadar önemli olduğunun, iktidarlarını daha güçlü hale getirmek ve sürdürmek için yerel yönetimlerde de güçlü olmalarının gerekliliğini biliyorlardı. Bu nedenle de çok hırslı ve çok yoğun bir çaba içerisindeydiler. 2004 yerel seçimlerinde iktidar olmanın faydalarını ve avantajlarını çok iyi kullandılar.

Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanamadılar ancak mecliste çoğunluğu ele geçirdiler. Aynı şekilde Odunpazarı ve Tepebaşı’nda da hem belediye başkanlıkları hem de her iki belediyenin meclis çoğunlukları iktidar partisinin eline geçti.

Tepebaşı Belediyesi seçimleri neden kaybedildi? Neler etki etti?

1999-2004 yılları arasında Odunpazarı’nın aksine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile son derece uyumlu ve iyi bir çalışma ortamı yakalamıştık. Ama ne yazık ki, yukarıda söylediğim nedenler yüzünden Tepebaşı’nda da hem başkanlığı hem meclis çoğunluğunu kaybettik. Ve benim için ve eminim tüm Eskişehirliler öyle düşünüyor, Eskişehir için çok zor geçecek bir 5 yıl başladı. Benim gözümde o 5 yıl hala, Eskişehir için kaybedilmiş bir altın 5 yıldır.

İkinci dönem hangi projeler hayata geçirildi?

-Daha önceki bölümlerde de söylediğim gibi, 1999-2004 döneminde birçok projeyi hayata geçirmiş olmamıza karşın, bazı projelere de başlamış ancak bitirememiş ya da hizmete alamamıştık. 2002 yılında yapımına başladığımız ilk Tramvay Projesi’ni 20 ay gibi kısa bir zamanda tamamlayıp 24 Aralık 2004 tarihinde hizmete geçirdik. 2004 yılında işletmeye başlayan tramvay sistemi ile diğer lastik tekerlekli toplu taşım sistemlerinin entegrasyon projesi gerçekleştirildi. Otobüs ve minibüs güzergâhları kent merkezinden geçen tramvay sistemini (ESTRAM) besleyecek şekilde belirlendi. ESTRAM sayesinde şehir merkezindeki araç yoğunluğu azaltılarak, alışveriş yerlerinin yoğun olduğu büyük caddeler ağırlıklı olarak yayalara ayrılan yürüme alanları oluşturuldu.

-Belediyenin Yoksul ve Yaşlı Hastanesinin yapımı tamamlandı. Ayrıca, gerekli tıbbı araç ve gereçler sağlandı. Geriye hükümetin bize vereceği sağlık personeli kadroları kaldı. Bu sırada AKP hükümeti sağlık sistemini değiştirdi. Tüm girişimlerimize karşın kadro ataması bir türlü gerçekleşmedi. Maalesef hiçbir zaman da olmadı. Uzun zaman bina boş kaldı. Sonra Osmangazi Üniversitesi’ne ‘Yaşlılığın Geciktirilmesi’ projesinde kullanılması için onlara tahsis ettik. Fakat üniversite projeyi bir türlü gerçekleştirmedi. Biz de binayı geri aldık. Otistik çocuklar ile beyin özürlü çocuklar merkezi olarak kullanacağız.

-Elektronik su sayaçları üretimimiz çok başarılı oldu. Kademe kademe su sayaçları elektronik sayaçlarla değiştirildi. Elektronik kart kullanımına geçilmesi ile hem halkımız hem de belediyemiz açısından çok daha pratik bir işleyiş gerçekleştirildi.

  • Mezarlıklarımızda bilgisayar sistemine geçildi. Daha önce kabir ziyaretine gelenlerin bir kısmı, yakınlarına yakın kabirleri bulmakta sıkıntı yaşıyorlardı. Biz oluşturduğumuz bilgisayar sistemi ile mevtanın ismini söylemeleri durumunda bilgisayar kabrin tam yerini belirliyor ve ziyaretçiye verdiğimiz krokide nokta olarak yerini belirliyoruz.

  • Halkekmek Fabrikamızda normal ekmek üretimini sürdürürken, vitaminli ve mineralli ekmek üretmeye başladık. Aşevimizde günde 5 bin aileye gıda yardımı yapmaya devam ettik. Ayrıca yine yoksul vatandaşlarımız için bedelsiz giysi yardımları devam etti.

-Çamlıca, 71 Evler, Ihlamurkent, Vadişehir Mahallelerinde bir taraftan yeni bulvar ve çok sayıda cadde açarken, diğer taraftan mevcutların da bozulanların yeniden asfaltlamalarını yaptık. Bunun yanında bulvar ve caddelerimizin yanlarındaki kaldırımları yeniledik. Ayrıca Batıkent’te iki yeni bulvar yaptık

  • Yeni Belediye Hizmet Birimleri kurmaya devam ettik. Buralarda, usta öğreticiler gözetiminde uygulamaya koyduğumuz ‘Her Ev Bir Atölye’ projelerine yoğun ilgi ile karşılaştık.

  • Tren Garının hemen yakınında olan eski buğday silosu otel haline getirildi. Buranın şehre kazandırılması aşamasında bir hayli sıkıntı çektik ama sonunda Eskişehir’e yakışan bir tesis ortaya çıktı.

Kalabak Suyu dağıtım filomuz baştan aşağı yenilendi.

-Çamlıca, Emek, 71 Evler, Fevzi Çakmak, Gündoğdu, Sazova, Zincirlikuyu, Erenköy, Şirintepe, Çankaya Mahallelerinde altyapı çalışmaları yapıldı. Sağlıksız içme suyu boruları değiştirildi, yağmur suyu hatları, kanalizasyon hatları yenilendi. 2004-2009 arasında şehirde 1400 kilometrelik altyapı yaptık.

- Porsuk Projesi ise, devam ediyordu. Kentpark yönüne doğru oluşturulan adalar, çevre

peyzajları, parklar ile devam etti. Porsuk üzerindeki araç ve yaya köprülerinin tümü değiştirildi.

  • Yapımı, bizden önceki belediye yönetimi tarafından düğün salonu olarak temeli atılan beton yapının projesini değiştirerek başlanan Kültür Merkezi tamamlandı. Bu merkezin içinde opera, senfoni, tiyatro salonları ve kokteyl salonları ile açık ve kapalı otoparklar bulunuyor. Bunlar Türkiye’de örneği ancak birkaç tane olan salonlardır. Eskişehir Opera Günleri’ni başlattık.

Yorumlar (12) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

küspe kokusu

12 Mart 2017 15:48
sayın ERDİNÇ KAPAR o sihirli barmaklarınızla bi dilekçe daha yazsanız da eskişehir şu KÜSPE kokusundan kurtulsa.bak KÜSPE diyorum ortalığı ne götürdüğünü sen daha iyi bilirsin..

Allah razı olsun

12 Mart 2017 19:13
Belediye başkanımızdan Allah razı olsun.

Keşke

12 Mart 2017 15:59
faruk karaçay beyfendi başkan olsaydı.musluklarından içilecek su akmayan şehir mi olur yahu.köşe başlarında hacı hoca esnafın Allah rızası için koydukları damacanalar olmasa vatandaş kerbalaya geldim sanacak.sokaklarında sebil çeşmeleri olmayan şehir mi olur.tosbağa heykelinden memesi açılmış çatalı görünen kadın heykeline kadar her cins heykelimsi şeyler var.bu mu şehircilik bu mu belediyecilik..

sevil güneş

12 Mart 2017 12:41
erdinç kapar denilen şahıs.....iyi herkes evinin önüne tramvay istesin durak istesin.....bu nasıl bir mantıktır yaaaaa......sen bi dilekçe vereceksin ve tramvay olacak öylemi....??? adamın yaptığı zaten konserve gibi sıkış tepiş gidilen....illallah gelen bir taşımacılık sistemi...başkada yapılan bişey yok...ama eskişehir halkı nedense kör....sağa sola heykel yapmakla....halkın parasıyla iki köprü yapıp iki park yapmakla olmuyor belediyecilik...selfie çekip aa ne güzel şato diyenlerin oy verdiği eskişehir uyan artık...masal şatosuyla ayda yılda çalışan iki kayıkla...heykellerle olmuyor belediyecilik....yolların pisliğine.. bakımsızlığına.. toza dumana ..sıkışan trafiğe..bakımsız alt yapıya...merkezin köhneliğine eskiliğine..kenar semtlere yapılmayan hizmete bi bakın ve uyanın artık

ayhan

19 Mart 2017 11:22
siz bu şehirde yaşamıyormusunuz ?..yoksa otobüse tramvaya binmiyor,yaya bir şekilde merkezin dışında halkın yaşadığı yerleri dolanmıyor,şehrin çamurundan tozundan,çöpünden,ulaşımın rezaletinden haberiniz yokmu?yıllardır hiç bir projesi olmayan(sanat kültür opera ve balmumculuk gibi gıldırgıcık vesaireler hariç) bu belediyeleri masa başı operasyonlar la makyajlıyamazsınız.hem belediyeciler hem basının arabalardan inip,bürolardan makamlardan çıkıp halkın çektiklerini görmenizi tavsiye ederim.şehrin kaç noktasında bat-çık alt üst geçitlere ihtiyaç var onları yazın ki belediyeler başka şehirlerdeki gibi gerçek görevlerini hatırlasınlar.

sedat

17 Mart 2017 10:15
sakarya sen bu yılmaz buyukerşeni televiyon binanını onune koy hic kaldırma size iyi yakışıyor cok oneşli haber aylardır bu sitede

Ziya

12 Mart 2017 15:17
Soru 1; Bay Başkan şehrimizi neden belirli bölgelere sıkıştırdınız! Demek istediğim Nuribey çiftliği Ömür ve arka sahalara bazı ak partili menfaatperestlerle birlikte imar izni çıkartmışsınız! Şehrin batısı avm ve lüks sitelerle doldu! Şimdi de yine ısrarla aynı mantıkla yine verimli arazilerin talan edilmesine göz yumuyorsunuz! 2; Arazi ve arsa sıkıntısı olmadığı halde daire fiyatları neden bu kadar katlanıyor! Ankara yolu Emek ve Sultandere arasında binlerce km kare arazi mevcut! , 3; Neden buralara yol ya da tramvay yaptırtmadınız? Olması gereken zaten buydu. 4;Neden ısrarla ana caddeleri tam ortadan bölüp alt yapısı imkan vermediği halde trafiği perişan ettiniz? 5; Sizin hizmet anlayışınız zaten ortada hangi lüks ve zengin semtlere hizmet götürdüğünüz de gayet açık! Lütfen kendinize halkçı falan demeyin! Aslında daha çok sorum var ama zaten soruların içinde cevaplar kendiniz gösteriyor. Son olarak müflis tüccar eski defterleri karıştırır derler!' Eskişehir küçük bir şehir kimse bu şehri metropoller ile kıyaslamasın zekamızla da dalga geçmeye kalkmasın.

yılmaz ünal

13 Mart 2017 00:17
hoca hoca dediniz bu şehir 50 yıl geriye gitti

doğan

12 Mart 2017 09:58
büyükerşen kaç sene oldu sen belediye başkanı olalı Allah'ını seversen yeter artık.... tek adam istemiyoruz tek adama hayır... koltuk sevdalısı olmayın bırakın gençler çalışsın... her şeyi tadında zamanında ve yerinde bırakmak en güzeli....

Tugrul

12 Mart 2017 13:16
18 senelik belediye başkanısınız.Başkanlıgınızın 14 senesi tarafsız objektif düşünen Eskişehirli için,Eskişehirimiz adına kayıp zamandır.Köprübaşı sevenlerin kenar mh.gitmesi ve 18 senede diger büyükşehirlerin Belediyecilik hizmetlerinin irdelemesini tavsiye ederim.Örnek:FEVZİÇAKMAK MAHALLESİ

Erdinç Kapar

12 Mart 2017 11:24
İlimize kazandırdığını büyük hizmetler için çok teşekkür ediyoruz.Benim vermiş olduğum 02.02. 2017 tarih ve 4711 sayılı dilekçe ile Atatürk Lisesi-Halk Cd.arasına tramvay hattının yapılmasını istemiştik. (Bu durum 154.000 beğeni almıştı.)sonucu çok merak ediyoruz.Başarılarınız daim olsun.Selamlar...

senbeno

12 Mart 2017 16:39
Heykelden mi tahrik oluyorsun, beyni uçkurunda olan şahıs..
sakarya escort izmit escort bayan escort bayan escort bayan bursa merkez escort bayan escort bayan escort escort bursa istanbul bayan escort beşiktaş escort istanbul escort bayan şirinevler escort kadıköy escort bayan beylikdüzü escort bayan sakarya escort izmit escort bayan escort bayan gümbet escort illegal bahis porno film indir porno sex hd porno