BÜYÜKERŞEN İLE GEÇMİŞE YOLCULUK (4)

Son Güncelleme : 05 Mart 2017 00:03
BÜYÜKERŞEN İLE GEÇMİŞE YOLCULUK (4)

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile 'Geçmişe Yolculuk' devam ediyor. Bu bölümde 'Porsuk Projesini kim engelledi? Tramvayı kim geciktirdi?' sorularının cevabı ve önemli projeler var.

FAHRİ KESKİN PORSUK

PROJESİNİ ENGELLEDİ

Hazırladığımız Porsuk Projesi, Sivrihisar Caddesi'nin köşesindeki İş Bankası'ndan başlıyor, eski otogarın yanındaki Emek Otel'e kadar uzanıyordu. O dönemde AK Parti Eskişehir Milletvekili olan Fahri Keskin’in sanıyorum kendisine ait bir işyeri vardı. O nedenle engellemek için çok uğraştı. Bir doçentten bilirkişi raporu alındı, karar verildi ve engellendi. Ancak şimdi aynı bölge Afet Riskli Alan ilan edildi. O dönemdeki projemizi yapabilseydik belki daha iyi olacaktı.

MURAT MERCAN

TRAMVAYI GECİKTİRDİ

AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan yüzünden tramvay projesi geçikti. Dava açıldı. Bir buçuk senede bitirecektik, ancak dava nedeniyle iki senede bitirdik.

MAİL BÜYÜKERMAN ÜST GEÇİDİ

Mail Bey DSP milletvekiliydi. Atatürk Bulvarı üzerine bir üst geçit yaptırmış, üzerine de kocaman Mail Büyükerman üst geçidi diye yazdırmıştı. Kullanılmıyordu, hiç kimse geçmiyordu. Sarhoşların yatağı olmuştu. Kaldırdık ancak uzunca bir zaman tartışması yaşandı. Kaldırıp bir kenara da atmadık. Üniversite Evleri bölgesinde bulunan bir okulun yakınına koyduk.

DAMACANA DOLUM TESİSLERİ

Saka arabaları ve kamyonlarla su taşıma, dağıtma sistemi değiştirilerek, Damacana Dolum Tesisleri daha çağdaş ve hijyen hale getirildi.1936'dan beri ruhsatsız olan Kalabak Suyu Sağlık Bakanlığı ruhsatına bağlandı.

PET ŞİŞE VE BARDAK

Türkiye'de üniversitelerde bile olmayan su laboratuvarının kurulmasının yanı sıra Fransa'dan ileri teknoloji filtreleme sistemleri aldık. İthal edilen pet şişe ve bardak dolum makinelerinin bulunduğu modern pet şişe üretim, dolum tesisleri kuruldu. Bizdeki loboratuvarlar hala Türkiye'nin en yetkin laboratuvarlarıdır.

SULTANDERE KONUTLARI

Aydın Arat Sultandere Bölgesi’ndeki yapı kooperatiflerine 'Alt yapınızı ben yapacağım' sözünü vermiş. Ancak sonradan fiyatların artması ve başka bir takım nedenler yüzünden yapamamış. Müteahhitler işi bırakmışlar, konutlar bitmiyor. 600'den fazla konutun ihalesini yeniden yaptık ve tamamlayarak sahiplerine teslim ettik. Vali Sami Sönmez ile birlikte tapularını verdik.

KENT BETON ÜRETİM FABRİKASI

Bakanlar Kurulu izniyle yeni üretim ve hizmet şirketleri kuruldu. Kent Beton Malzeme Üretim Fabrikası kurularak hizmete sokuldu Altyapı ve üstyapı için gerekli tüm malzemeler üretilmeye başlandı. Bordür, boru, tratuvar, taş ve diğer duvar, saksı, taş heykel malzemeler, hep orada üretildi.

KENT MOBİLYALARI

Park bahçeler ve çevre birimlerinin kendi konularıyla ilgili kent mobilyalarının büyük bir bölümünü üretecekleri tesisler kuruldu. Gerekli araç ve gereçler alınarak üretim çeşidi arttırıldı. Refüj ve yol kenarı peyzajları, kilometreler tutan ferforje kulplar ile koruma altına alındı.

100'E YAKIN HEYKEL

Elverişli yerlerde ve kavşaklarda değişik boyutlarda meydanlar oluşturularak heykelli heykelsiz peyzaj düzenlenmeleri yapıldı. Şehir, eğitici ve öğretici 100'e yakın heykelle donatıldı. Eskişehir Türkiye’nin en çok heykele sahip şehri haline geldi. İlk heykel Odunpazarı’nda Atatürk Müzesi önüne konulan Atatürk'ün kalpaklı ayaktaki heykelidir. Atatürk heykelinden sonra İsmet İnönü Caddesi ile Bağlar Caddesi arasında havuzun içinde etekleri ıslanmış kız heykeli yapıldı. Bunları kaldırım, refüj, meydan, köprüler ve kaldırım heykelleri takip etti.

EKMEK FABRİKASI

Bizden önceki yönetim, 1996 yılında makineleri binanın içinde bir köşeye toplayıp, çevresi duvarla örülen ve bir özel okula kiraya verilerek makineler çürümeye terk edilmiş. İşte o binayı, bir cemaate ait olan özel okulu çıkarıp yeni bir ekmek fabrikası yaptık. Yeni makine ve sistemlerle donattık. Türkiye'nin en ucuz ve vitamin, mineral katkıları bulunan halk ekmeği üretilmeye başlandı. Şehrin 90 yerine konulan büfelerde satılmaya başlandı. Böylece durmadan gramaj küçültüp ekmek fiyatını arttıran fırıncıların bu temel gıda konusundaki tekelleri de kırıldı.

HALK OTOBÜSLERİ YENİLENDİ

Yönetime geldiğimizde, şehir içi ulaşımında kullanılan halk otobüslerinin büyük kısmı çok eskiydi, 17-18 yaşındaki otobüsler kullanılıyordu. Halk otobüscüleriyle yapılan imtiyaz sözleşmeleri değiştirilerek, belli bir yaşın üzerindeki halk otobüsleri yerine yenilerinin alınması sağlandı. Belediyenin kurduğu ESULAŞ şirketi de alınan yeni otobüslerle yeni hatlarda yolcu taşımaya başladı.

MUTTALİP MEZARLIĞI

PARK OLDU

Metruk halde duran eski Muttalip Mezarlığı, içerisine Yunus Emre'nin makamının da yapıldığı, havuzlu, mini göletli, gül bahçesi olan büyük modern park haline dönüştürüldü. Bölge önceki dönemlerde 110 bin metrekarelik üç adaya yayılmıştı. Bakımı yapılmıyordu, nakledilen mezarlar nedeniyle boş kalan çukur ve lahitler uyuşturucu kullananların mekanı olmuştu. Aydınlatması yoktu ve konutlara çok yakındı. Zaman zaman Şarhöyük halkının şikayetlerine yol açtığı biliniyordu. İşte o alan Eskişehir’in ilk büyük parkı olarak hizmete sokuldu.

SİLO OTELE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Bağlar geçidindeki eski buğday silosu Toprak Mahsulleri Ofisinden satın alınarak otele dönüştürüldü. Uluslararası bir otel zinciri işletmeciliğinde Eskişehir'e hizmet vermeye başladı.

FABRİKALAR BÖLGESİ

Fabrikalar Bölgesi olarak bilinen alanda, kirleticiliklerine rağmen şehir dışına çıkarılmamış, şehir içinde kalmış fabrikalar vardı. İmar planı yapılmamıştı. Bu bölgedeki fabrikalara OSB’ye taşınmaları için bir süre verildi. Bu sürenin bitiminden sonra Büyükşehir Belediyesince faaliyetten men edilecekleri bildirildi. Bölgeye ait 1/5000’lik imar planı çalışmalarıhızla tamamlanarak meclisten geçirildi. Bölgede planlanan büyük alışveriş merkezleri, 5 yıldızlı oteller, hastaneler, eğlence merkezleri ile hızlı bir gelişme başladı.

AŞEVİ

Belediye Aşevi yeniden düzenlenerek binlerce insana günde iki öğün yemek verecek şekilde hizmet organizasyonuna tabi tutuldu.

DİYALİZ MERKEZİ

Şehirdeki diyaliz hastalarının hastane programlarına göre ulaşımlarının bedelsiz sağlanması için ‘Özel Diyaliz Servis Araçları’ hizmete konuldu. Ayrıca engelliler için ‘Asansörlü Engelli Otobüsleri’ günlük ring seferiyle engellilerin kent içindeki ulaşımlarını sağlamaya başladı. İlköğretimde okuyan işitme engelli çocukların evleriyle okulları arasında servis yapan özel araçlar ve sosyal hizmetlerin sınırları genişletildi.

İLKLERİN BELEDİYESİ

Ben bir açıdan çok seviniyorum. Neden çok seviniyorum biliyor musunuz? Ne mutlu ki, hayata geçirdiğimiz bir çok proje Türkiye’de ilktir.

İlk kadrolu Belediye Tiyatrolarını, Senfoni Or kestrasını biz kurduk. İlk meslek eğitimi kurslarına programlarına biz başladık. İlk çiçek üretim

seralarını, fidanlık üretim tesislerini biz yaptık.

Her şeyi dışarıdan satın almak zorunda kalmayalım diye, ilk atölyeleri biz yaptık. Şimdi bizim merkezdeki ilçe belediyelerimizin de çocuk müzik toplulukları, orkestraları var. Biz tiyatro kurduk, bugün Tepebaşı ve Odunpazarı’nda da tiyatro var. Onlarınki kadrolu değil amatör. Ama olsun, yine de çok güzel etkinlikler yapıyorlar. Bir gün Balçova Belediye Başkanı geldi. O da bizi örnek almış ve kadrolu tiyatro kurmuş. Bir buğday başağı gibi tohumlar saçıldıkça örnekler çoğalıyor. Ev kadınları ve okul dışı kalmış kızlar için Her Ev Bir Atölye projesi gereği seramik, sıcak cam, konfeksiyon, oyuncak, süsleme, üretim ve beceri gelişimi gibi onlarca kurs kurduk. İlçe belediyelerimiz de başladılar. Tepebaşı Belediyemiz ‘Pişmiş Toprak Sempozyumu’ ile Odunpazarı Belediyemiz de ‘Cam ve Ahşep Heykel Çalıştayları’ ile şehre sanat eserleri kazandırmaya devam ediyorlar. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de mermer heykel, resim ve seramik çalıştaylarıyla şehri zenginleştirmeye devam ediyoruz.

Yorumlar (18) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ali Sönmez

05 Mart 2017 21:02
Eskişehir'i Orta Anadolu nun tek yaşanabilir nefes alınabilen modern kenti haline getirdiği için çok başarılı buluyorum Büyükerşen'i. Beğenmeyenler Kütahya yada Afyona baksın. Kimse yaşamak istemiyor oralarda. Eskişehir den geliyorum dediğimde tüm Türkiye de Ankara ve Antalya dahil insanların yüzü gülüyor. Keşke bizde orada yaşasak diyorlar. Ak Troller varsın beğenmesin Türkiye beğeniyor.

Mert

08 Mart 2017 01:30
Cehaletin zirvesi kendisini darwin in köpeği olmaya adamış bir ahmak döktürmüş güya. Sana tavsiyem seni yaratana öncelikle saygılı olmayı öğren! Maymun artığı olmaktan başka türlü kurtulamazsın.

hamdi yavuz

05 Mart 2017 17:01
tarik kardesime cevap; yasini bimiyorum. BENIM YASIM 54 KARDES/ YADA ABI DIYEYIM. AMA HAKKI KARDESIME/ MASA BASI GAZETECILIK YAPIYOR DERSEN/ COK AYIP EDERSIN. 30 YILDIR TANIRIM. YAZILARINI/ HABERLERINI OKURUM. BAL TUTAN PARMAGINI YALAR KARDES. PETEKTEN ALAMAZ. DOGRULARINDAN AYRILMAYAN/ BIR GAZETECI/YAZAR/ HA SIMDI BASIN SUSTURULUYOR. ONA BIR SEY DEMEM SUSTURULMAK ISTENIYORSA.YAZMAZ. SUSAR

Es26

06 Mart 2017 13:47
Halkçı belediye vatandaşına eşit davranmıyor zengine kocatepe kahve evinde gölet manzaralı kahve keyfi garibana parkın dışında manzarasız çay keyfi ...

Ziya

08 Mart 2017 10:55
Hocam ne olur gazoz kapağı müzesini de aç! Dört gözle bekliyoruz.

hamdi yavuz

05 Mart 2017 16:13
sayin omer FARUK KARDESIM. TRAMVAYLARA/ OTOBUSLERE IYI BAK. IS CIKIS SAATLERINDE/ULASIM ARACLARINI KIMLER DOLDURUYOR. HIC IZLEDINMI? BEDAVA KART KULLANAN/ YASLI INSANLAR. TAMAM ONLARA SAYGIMIZ VAR AMA.......................... AMA.......................... IS SAATINDE . OLMAZ BE KARDESIM. 8 SAAT DUVARA BETON CARPIP/ BEDENI YORULAN BIR ISCI/ OTOBUSUN/BUTUN KOLTUKLARINI HAKEDER.OGRENCILER AYRI BIR DERT. ALTIN GUNU/ OKUMA GUNU YAPAN KADINLAR AYRI BIR DERT.

neKati

06 Mart 2017 00:39
nöbetçi aktrol en ufak bilgi ve fikri olmadan "allah aşkına" sloganıyla ne kadar cahil ve bilgi yoksunu olduğunu ispat etmiş; A ile başlat emri veriyor, latin alfabesine geçince çok sıkıntı çektikleri arap alfabesinde büyük/küçük A mı var? birisi vatandaşa yarardan bahsediyor, hangi cumhuriyetin VATANDAŞI? fevziçakmak mahallesi denilince 18 yıllık tarihinde aklınıza ilk geleni söyleyin! birisi hayvan gibi yolculuktan bahsediyor; tramvayda çekirdek çitleyip kabuk tüküren Darwin'in bulduğu dedesini tanıyor mu? diğeri Tepebaşı belediye çevre düzenleme sınırlarını tacettin sarıoğlu yaptığını çok iyi biliyor ki klasik eski foto tekniği ile ARAP konumda, 100 heykeli az bulan haklı, aydınlanma için HER EVE 100 heykel yapılmalı... OBLOMOV olmak insan doğasına aykırıdır, insan yaratılış dizaynına aykırıdır, ama tüm soluduğu nefes yaşadığı gün ile cehaleti tercih edenler; Oblomov gibi tanrının eksiksiz yaratma gücünü REDDEDENLERDİR!

hamdi yavuz

05 Mart 2017 16:31
hadi hocam. AMPULLE/ KURTLA/ UGRASMA. BU GUZEL SEHRIMIZE/ TATAR/CERKEZ/MANAV/MACIR/KURT/SURIYELI/ VATANDASLARIMIZ/ UGANDALI/SENAGELI/AFRIKALI. TUM DUNYA MUSLUMANLARI YETER. BULASMA UGRASMA. BIZIM KALBIMIZDE ASIL CUMHUR SENSIN. SAYIN YILMAZ BUYUKERSEN/ SEN KALBIMIZIN CUMHURBASKANISIN. TURKIYEMIZIN BASKENTINI EMIRDAG SANAN. AVRUPALILAR. TURKIYE MIN BASKENTI ANKARA.

Nedim

05 Mart 2017 15:01
Lütfen Allah ismini büyük harfle başlatın! Bu adam geçmişe takılıp kalmış, Şehir tam bir keşmekeş! Eskişehir i, 2 adet park ve lüks sitelerden ibaret sanıyor galiba. Oysa bir şeyler yapmaya niyetli olsa 4 bölüm röportajla vakit geçirmezdi.

Tarık

05 Mart 2017 10:58
Büyükerşenle Fevziçakmak mh. 18 senelik belediye başkanının hizmet vermemesi 4.Sakarya gazetesi yakında bu mh. sorunlarını yazarak halkla yerinde araştırarak( masa başı gazetecilik degil) bire bir ilgilenerek yazı dizisi hazırlayacagından eminiz.Sakarya gazetesi halkın gazetesi.

şehmus

06 Mart 2017 06:38
ey büyükerşen iki tane park bir tramvay geri kalan eskişehir aynı, biz eskişehirin geçmişini biliyoruz, yıllarca hızlı trenin yer altına alınması için köprüyü yıktırmadın yatırımları engelledin, kaç tane alt geçit üst geçit yaptırdın, tramvaylar ana baba günü, köprü yıkılınca 80 lerin otobüslerine bindirdin bu insanları, daha çok yazacak şey var, tek adama hayır bıraksan artık yeter, yeter, yeter,, tek adama hayır...... hele git torunlarına ilgilen gençler çalışsın, tek adama hayır... sahi kaç sene oldu sen o koltuğa oturalı, , koltuk sevdalısı olmayın.....

100 HEYKEL ÇOK AZ

05 Mart 2017 11:07
yanlız şurası ilgimi çekti , heykel işi zannedersem biraz az yapılmış , her sokak başına , mahalle girişlerine , yol kenarlarına da yapılması lazım ESKİŞEHİR giriş ve çıkışlarına da heykel yapılıp şehrin ne kadar ileri,kültürlü olduğu irdelenmeli gelen geçen dudak ısırmalı .ayrıca eski gazoz kapağı ve şişesi , eski radyo tv , eski telefon direği , eski pençere cam sempozyumları ve çalıştayları yapılmalı .

merdem

05 Mart 2017 20:37
Bu anlattıklarınız başkanlık sürecinde ilk 10 yıl içinde olanlar sonrasında neler oldu onlarıda sorsaydınız ya?Büyükdere mahallesinden oy çıkıyor diye verilen sözleri buraya yazmak istemiyorum.Hadi büyükdereye söz verildi tutulmadı hizmet gitmeyen bir sürü kenar mahalle var kusura bakmayın işleri iyice saldınız....

ömer faruk

05 Mart 2017 13:46
allah aşkına projeleri okuyun güzelce hangi vatandaşa yardım sağlamış..... bu kent mobilya kent beton damadının.....heykeller yaptık diyor....siloyu otele çevirdik diyor...allah aşkına belediyecilik bu mudur....???? tramvayın haline bakın ..insanlar konserve kutusu gibi hayvan gibi yolculuk yapıyor...şehrin trafiğine bakın ..şehrin yapılaşmasına bakın...iki park ve heykel yapmakla belediyecilik olmuyor

sinem koz

05 Mart 2017 13:37
allah aşkına projelere bakar mısınız.....canı gönülden düşünün hangi proje vatandaşa yarar sağlamış....hangi proje olumlu iş çıkarmış...elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin....

eski sanayici

05 Mart 2017 22:33
sayın başkanımız sanayi çarşısına 18 yıldır kaçsefer gitmiştir sanayi çarşısının durumunu çalışma şartlarını 18 yıldır kaçsefer yerinde görmüşmüdür sanayi çarşısının sorunlarının bugüne çözüme yönelik 18 yıldır negibi çalışmaları olmuştur sanayi esnafının sorunlarını sıkıntılarını kaçsefer yüzyüze görüşme imkanı olmuştur büyükşehirlerde büyük alanların kentsel dönüşüme alınması yetkişi büyükşehirinmi yoksa alt belediyelerinmi

nail boğday

05 Mart 2017 22:02
Başkanlığı aldığınız tarihte ESKİŞEHİR Ülkemizin kaçıncı büyük şehiri idi şimdi kaçıncı, mevcut duruma göre; biraz utanmanız varsa sokağa çıkacak yüzünüz olmaması gerekmezmi....!

Münür

05 Mart 2017 13:43
Tuglaları yamuk yumuk dizerek parklara çagdaş sanatlar diyerek halka yutturmalı sanat adı altında birilerine gelir kaynagı yaratılmalı.Mesela:Tepebaşı belediyesi binasının çevresi.Halk bilsin ki vergilerinin ne şekilde degerlendirildigini.Hizmet alamıyoruz diye halk bagırmasın.Gözün kör mü çagdaş sanatlar var.
konya bayan escort eskisehir bayan escort samsun bayan escort aydin bayan escort gaziantep bayan escort