BÜYÜKERŞEN İLE GEÇMİŞE YOLCULUK (3)

Son Güncelleme : 25 Şubat 2017 23:02
BÜYÜKERŞEN İLE GEÇMİŞE YOLCULUK (3)

Bu bölümde ise Yılmaz Hoca'nın 'Keşkeleri' ve Tramvay, Porsuk ve altyapı gibi önemli projelere tanıklık edeceğiz. 'Geçmişe Yolculuk' devam ediyor...

Yılmaz Büyükerşen ile 'Geçmişe Yolculuk' devam ediyor. İlk bölümde Yılmaz Hoca'ya Bülent Ecevit tarafından yapılan 'Başkanlık' teklifini, Odunpazarı Belediye Başkanı Haşim Ateş ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ı nasıl belirlediğini anlatmıştık. Belediyeye kredi bulabilmek için verdiği mücadeleyi aktarmıştık.

İkinci bölümde ise bulunan dış kredinin hikayesi ile belediyenin yarattığı iç kaynak mucizesine tanıklık yapmıştık. Bu bölümde ise Yılmaz Hoca'nın 'Keşkeleri' ve Tramvay, Porsuk ve altyapı gibi önemli projelere tanıklık edeceğiz. 'Geçmişe Yolculuk' devam ediyor...

KEŞKELERİ VAR MI?

Hayatınızda geçmişe bakıp da pişman olduğunuz hiçbir şey görmemeniz mümkün mü? Elbette benim de, siyasetin içine girdikten sonra seçimler yüzünden bazı pişman olmuşluğum ya da ‘keşke öyle olmasaydı’ dediğim olaylar, kişiler, isimler oldu elbette. Ancak önemli olan geçmişe takılıp kalmak değil hep ileriye bakmaktır. Eğer bunlardan yeteri kadar ders alıyorsanız mesele yok demektir. Ancak işin içinde insan olunca bu biraz zor. Çünkü insanoğlunun her ne kadar temel bir karakteri olsa da, zamana ve koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Ben bunun örneklerini çok yaşadım. İsimlere takılıp kalmak, keşke öyle olmasaydı deyip durmak bana göre doğru değil.

TRAMVAY

Rahmetli Aydın Arat, başkanlığı döneminde bir proje hazırlatmış, Devlet Planlama Teşkilatı çeşitli nedenlerle projeyi uygun bulmamıştı. Daha sonra farklı fikirler de çıktı ortaya. 'Porsuk'un üstünü kapatalım, tramvay Porsuk üstünden geçsin gibi. Böyle şeyler oldu, ancak Eskişehir kamuoyundan çok kabul görmediler. Biz projeyi hazırlayıp yapımına başladıktan sonra çeşitli itirazlarla karşılaştık. Eskişehir bunları yaşadı gördü, hala hafızalarda duruyor. Ancak ortaya çıkan sonuca ve bugün yaşanan duruma baktığınızda, kimin haklı kimin haksız olduğu ortada. Eskişehir halkı da bu konudaki düşüncesini seçimlerde hep gösterdi zaten. Mesela, tramvayın Doktorlar Caddesi’nden geçen hattının direkler üzerindeki bir platforma döşenen raylarda gidip gelmesi gerektiği savunuluyordu. Bilgisayar üzerinde hazırlanmış temsili resimleri yerel gazetelerde yayınladılar. Düşünebiliyor musunuz, tramvay Doktorlar Caddesi’nde yukarıdan geçiyor, alt tarafta da trafik işliyor. Böyle bir keşmekeşi hayal edebiliyor musunuz?

DÜNYA'YI DOLAŞTIK

Tramvay projesini hazırlarken, mühendis arkadaşlarla birlikte dünyada nerede tramvay yapılmış, nerede tramvay işletmesi var bir çoğunu inceleme fırsatımız oldu. Avusturya'dan Güney Amerika'ya kadar, kuzey ülkeleri, Almanya dahil, birçok ülkeyi gezdik, inceledik. Oralardaki işletmecilerle konuştuk, tartıştık. Hepsi en az 25-30 yıllık tramvay işletmecisiydi. Onlara 'Bugünkü aklınız olsa nasıl bir tramvay isterdiniz?' diye sorduk. Bu görüşmeler ışığında yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, bugün kullandığımız sistemde ve tramvaylarda karar kıldık. Bakın bugün hala Gaziantep, Konya, Samsun, Antalya, Kocaeli'nde tramvay güzergâhları tek hattır, tek hat üzerinde çalışırlar. Bizim kaç tane hattımız var, biliyorsunuz...

PORSUK PROJESİ

Suyun, insan hayatı için önemini anlatmaya gerek yok. Hele bir de Porsuk gibi, şehrin içinden geçiyorsa… Bu dünyada her şehre nasip olan bir şey değildir. Ancak biz şehir olarak Porsuk’u uzun yıllar boyunca çok hor kullanmışız. Yalnızca atıklarımızı alıp götüren bir araç gibi görmüşüz onu. Bunun sonucunda da, içinde sivrisinek larvalarının bile yaşayamadığı, dünyanın en kirli akarsularından biri haline gelmiş Porsuk. İşte 1999’da göreve geldiğimizde süratle Porsuk’u temizlemek, üzerindeki köprüleri yenileyip Eskişehir’e yakışır bir hale getirmek için proje hazırladık, gerekli finansmanı bulduk ve çalışmalara başladık. Porsuk’un 1999’dan önceki durumunu bilenler, ki Eskişehirlilerin bilmemesi mümkün değil, yapılanın kıymetini çok iyi anlıyorlar. Eskişehir bugün, Avrupa’daki ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki içinden akarsu geçen modern şehirleriyle karşılaştırılıyor. Biliyorsunuz, hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok belediye, bizim Porsuk Projemizi incelemek ve kendi şehirlerinde de insanla suyu buluşturan projeler için fikir ve yöntem öğrenmeye buraya geliyor ve bizden yardım istiyorlar. Biz de elimizden gelen desteği veriyoruz.

KİRLİ ATIKLAR

Tramvay ve Porsuk projelerini hayata geçirdik ama bunları yaparken altyapı sorunlarını ve eksiklerini de gidermemiz gerekiyordu. Mesela, aynı proje çerçevesinde kentin bütün kirliliklerini ve atıklarını Porsuk Çayı'na taşıyan yağmur suları drenaj sistemi ile kanalizasyon şebekesi değiştirildi. Porsuk’un şehir içinden geçen bölümünün sahilinde kilometrelerce beton galeriler inşa ettik. Evsel atık boruları bu galerilere yerleştirilerek yeni yapılan arıtma tesislerine ulaştırıldı. Biz Porsuk'un sadece içini temizlemekle kalmayıp, etrafını ve köprüleri de yeniledik. Kent mobilyalarıyla güzelleştirdik.

KALABAK SUYU HATTI YENİLENDİ

Kalabak suyu hattı 1936 yılında yapılmıştı. İlk yapıldığında kullanılmış on santim çapındaki pik borular zaman içinde yer yer zarar görmüş, kırılmış ve geriye sağlıksız, Türkmen Dağından şehre 45 kilometrelik, yer yer köylülerin kırarak tarlalarına su aldıkları bir şebeke hurdası kalmıştı. Tümüyle yenilenmesi gerekiyordu. Bu eski şebekenin yenilenmesi için Orhan Soydaş zamanında '200 milyon liralık bir maliyet çıkartılmış.' Bu çok yüksek bir maliyetti. Bunun üzerine ESKİ Genel Müdürü Faruk Karaçay'ı çağırdım. Dedim ki, 'Burayı sağlıklı, polietilen borularla yenilemek ne kadar tutar?' Hesaplandı, şu kadar. Peki bunun için ne lazım? Kaynak makineleri lazım. Peki kaynak makinesi alın, başka ne lazım? Kamyon lazım, kepçe lazım. Ne kadar tutar, maliyetleri topladılar, baktık 7-8 milyon civarı, hepsi bu kadar. O iş makinelerinin sahibi de biz oluyoruz. 'Siz yapacaksınız ve üç ayda bitireceksiniz.' dedim. Hakikaten üç ayda bitirdiler. 45 kilometrelik yeni polietilen boruları döşedik. Hala bu borular kullanılıyor...

ALTYAPI YENİDEN YAPILDI

Rahmetli Vardar döneminde İller Bankası'nca ana caddelere döşenen kanalizasyon beton borularının bazıları depremde kırılmıştı. Eskişehir'in cadde ve sokaklarını kapsayan kanalizasyon sistemini yeni baştan yapmak zorunda kaldık. Tamamının yenilenmesi için yeni bir proje hazırlanarak kentsel gelişim projeleri paketi kapsamında Avrupa Yatırım Bankasından finansmanını sağladık. Tramvay için de çok önemliydi. Tramvayın geçtiği caddelerde kanalizasyon altyapısı söküldü ve yeni kanalizasyonlar yapıldı.

ESKİŞEHİR SARILIĞI

ESKİ'nin şebeke boruları Selami Bey döneminde döşenmişti. Ancak çok eskiden kalan bir sistemle her evin önünde fosfettik kuyuları vardı ve bu şebeke boruları onların üzerinden geçiyordu. Bu kuyular doldukça vidanjörle çekilirdi eskiden. O borular asitli, atıklarla irtibatlı olduğu için zaman ilerledikçe eskimiş, delik deşik olmuşlardı. Tıp Fakültesi 'Eskişehir Sarılığı' diye yeni bir hastalık bulmuştu. Porsuk'tan alınan suyun arıtması yapılmış, fakat şebeke değişmemişti. Mahallelerde yer yer asbestli borular mevcuttu. Biz de çareyi bütün şehrin şebekesini değiştirmekte bulduk.

SKADA SİSTEMİ

Ayrıca arızaların ve debi ile basıncın kontrolünü sağlayacak hidrolik skada sistemi kurulması için çalışma başlattık. Eskiden bir sokakta, caddede bir boru patladı mı su kontrolsüz bir şekilde fışkırır, etraf göl olurdu, çamur olurdu. ESKİ çalışanları fışkıran bu suyu kesene kadar akla karayı seçerlerdi. Biz yeni sistemi kurarken, bu boruların hepsi değiştirildi. Skada sistemini kurduk. Nedir skada sistemi? Zeminin altında borular ve elektronik vanalar var. Bir hatta bir boru patlayıp fışkırmaya başlayınca vana kendi kendini otomatik kapatıyor ve oraya su akışı anında kesiliyor. Ardından da arıza gideriliyor.

VANA AÇILIYOR

Dikkat ederseniz bugün su tazyiki Eskişehir'de her yerde aynıdır. Eskiden bazı yerlerde çeşmeden su iplik gibi akar, bazı yerde gürül gürül akardı. Şimdi skada sistemi sayesinde, bütün şehirde depolardan gelen suların kaçlık borulardan geçiyor olduğu bilgisayarlardan takip ediliyor. Nerede tazyik düşmüş ise onun vanası otomatik olarak biraz açılıyor, tazyik normal hale getiriliyor. Modern sistemler bunlar. Bunu da bir senede yaptık bitirdik...

Yorumlar (12) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

cemal yıldız

26 Şubat 2017 07:36
Başta sayın Başkan Büyükerşen olmak üzere tüm emeği geçenlere vatandaş olarak teşekkür ederim. Okudukça az buz iş yapılmamış. Çocukluğumda ve ilk gençliğimde yağmur yağdığı zaman her yer çamur olurdu. Ana caddelerde bile çamurdan yürümek zor olurdu. Her gün pantalonumun paçalarını temizlemek durumunda kalırdım. Nereden, nereye...

Çetin Özdemir

26 Şubat 2017 19:46
Eskişehir'i bir başka şehir yapan hocama en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Eskişehir'in methini, eskişehir'in dışında gurur ile dinliyorum.

Eskişehirli

26 Şubat 2017 17:28
Üniversite caddesindeki kaldırımların esnaf tarafından işgaline daha ne kadar göz yumulacak. Milletin yürüyüş yolunu gasp ediyorsunuz büyükşehir.

Mustafa

26 Şubat 2017 10:08
Buyuk baskan 18 yili annatiyorsun helal olsunda yeni projeler neler Hocam...

YILMA DENİZ

27 Şubat 2017 10:52
Biz öğrencileriniz ve Eskişehirimize sağladığınız katkılardan dolay çok teşekkürler. Eminim ki Eskişehirin gelecek nesilleri sizi ve eserlerinizi hep sahip çıkacaktır.

Eskişehir aşıklısı

04 Mart 2017 12:06
Bu şehirde rahat nefes alıyorsak ( ki alıyoruz çok şükür) Yılmaz Büyükerşen sayesindedir. Çocukluğumdan beri Eskişehir'deyim her dönemini iyi bilirim. Yaşım 60 Sayın Büyükerşen'e minnet borçluyuz.. Hocam bu şehre hayatını adadın ama eserin işte meydanda gurur duymalısın, bizlerde hem seninle hemde eserinle gururluyuz..

Ziya

26 Şubat 2017 09:18
Sanki şimdi her şey çok güzel değil mi? Ne keşmekeş var ne sıkışma. Her şey tıkır tıkır işliyor. Uzun zamanda beri tramvaya binmemiş herhalde.

mert

02 Mart 2017 22:33
Ee ne olacak şimdi? Bu gün Tramvay bir kadına çarptı. Çevre yolunda ve YHT de türlü senaryolar yazan soytarılar neredesiniz? Bay Başkan vicdanınız rahat mı?

ESENTEPELİ MİSAFİR

02 Mart 2017 16:35
Hocam çoook büyüksünüz büyüklüğünüz şuradan beli esentepedeki sokagımızın ismi kanarya idi sokagın şimdiki ismi kanaryalık trafik ve yaşam kalitesi rezalet şehir sadece gezmeye gelen partizanlarınız için güzel Hala palavra anlatıyon

ESENTEPELİ

03 Mart 2017 08:54
NE OLDİ LEN YORUMU BEGENMEDİN Mİ GERCEK BU GİT SOKAK İSMİNE BAK VEYA MUHTARA SOR YILLAR ÖNCE GAZETE ANKETİNİZE YAZDIGIM YAKLAŞIK 20 YIL OLDU YİNE CAHAPA BOROZANLIGI YAPIYONUZ MİLİM İLERLEME YOK.

Ziya

01 Mart 2017 06:30
Merak etme şehirde yaşayanlar biliyor! Bu kadar kendini yormana gerek yok. Bu kadar maaşlı yalakalarına rağmen bir daha ki seçimde hayal kırıklığına uğrayabilirsin.

ali mutlu

01 Mart 2017 00:53
ya birakin bu yalanlari sebeke yenilenmesi sizden once yapildi.
konya bayan escort eskisehir bayan escort samsun bayan escort aydin bayan escort gaziantep bayan escort