BU GÜBRE BAŞKA GÜBRE

Son Güncelleme : 05 Aralık 2019 11:12
BU GÜBRE BAŞKA GÜBRE

Ormanlarda bakım ve üretim çalışmalarından çıkan çalı çırpı ve dal atıkları organik gübre olarak kullanılacak.

Ormanlık alanlarda yapılan üretim, bakım, budama gibi faaliyetler sırasında çıkan ve endüstriyel anlamda değerlendirilemeyen, ekonomik değeri düşük olan atıklar, çalı doğrama makinesiyle öğütülerek gübreye dönüştürülecek. Aynı uygulama şehir merkezindeki kamu kurumu, okul, cami bahçelerinde yapılan budamalardan çıkan dal parçaları için de yapılacak. Fermantasyon sonucunda oluşacak organik gübre Orman fidanlığında kullanılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel “Yılda 9 milyon fidan yetiştiğimiz Orman fidanlığımızda sürekli toprak, humus, organik madde ve gübre ihtiyacımız oluyor. Ormanlardan çıkan ve yakacak odun dahi olmayan çalı, çırpı ve dal parçalarını kiraladığımız bir parçalama makinesinde öğüttük. Bu materyali bir yıl depolayarak çürütüp, gübreye dönüştürerek fidanlığımızda kullanacağız. Böylece bir nevi geri dönüşüm sağlamış olacağız. Özellikle okul bahçelerinde yaptığımız bakım ve budama çalışmalarından da oldukça fazla atık madde çıkıyor. Bunlar bugüne kadar şehir çöplüğüne atılıyordu” dedi.  Kiralık olan çalı doğrayıcısı makinenin demirbaş olarak satın alınması için de bütçeden ödenek ayrıldı. 2020 yılında makine parkına dahil olacak.

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Saruhan SARIOĞLU

06 Aralık 2019 10:05
Çiftlik sahibi amerikalılar dalları öğütüp bahçesine seriyor. Ayrıca ıslanıp kullanamadığı saman, biçilmiş çimler gibi malzemeleri kat kat bağ bahçesine seriyor toprağını zenginleştiriyor. Gübreye ihtiyacı kalmıyor. Toprağında ne kadar solucan bakteri mantar varsa mutlu oluyor çünkü bu canlılar bu artıkları gübreye dönüştürüyor. Bu canlıların olduğu yere başka börtü böcek geliyor kuşlarda bunları yiyor. İlaca ihtiyacı kalmıyor. Keşke bu uygulamayı bizim köylümüzde yapabilse.

Nazmi ORUÇ

06 Aralık 2019 15:50
Çok yerinde bir uygulama, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği atmosferdeki karbondioksitin artmasıyla doğrudan ilişkili, bitkiler bu gazı hapsederek küresel ısınmaya bağlı olumsuzlukları azaltmakta, bu orman atıkları yanında şehrimizde başta Dede Korkut, Sazova Parkı ve Kent Park gibi büyük yeşil alanlarda ve alt belediyelere ait çeşitli parklarda çok fazla miktarda çim atığı, yaprak-dal çıkıyor, bu organik atıkların çöpe veya yakma tesisine gitmesi yerine organik gübreye (fidan toprağı olarak turba yerine, kompost ekonomik değer ) dönüştürülmesi ekolojik ve ekonomik bir kazanç olacaktır. Bunun için Belediyelerin Orman Bölge ile ortak proje yapmaları gerekir

Ferdi

07 Aralık 2019 09:57
Cokkk geç kalınmış bi uygulama avrupada 50 yıldır uygulanıyor

Alpaslan Sivrikaya

06 Aralık 2019 15:25
Çok daha basit organık maddeler var,, kafayı çalıştırmak gerekiyor hemde Çok etkili,,,,

Honazlı

05 Aralık 2019 19:40
Bir organiklik almış başını gidiyor

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama