BİSİKLETÇİLER İÇİN KOMPLEKS ALAN

16 Kasım 2017 13:28
BİSİKLETÇİLER İÇİN KOMPLEKS ALAN

Eskişehir Bisiklet Derneği (VelEsbid), Türkiye'de bir ilke imza atarak bisiklet severlerin ve gezginler için büyük bir kompleks alanı oluşturdu.

Bisikletli ve sırt çantalı gezginlerin ücretsiz kalacağı çiftlik evinde adeta yok yok. Eskişehir Bisiklet Derneği'ni (VelEsbid) tanıtan Başkan Kübra Aşan faaliyetleri ve yeni projeleri hakkında bilgiler verdi. Aşan ayrıca Türkiye’de bir ilke imza attıklarından bahsederek dernek binasının aynı zamanda gezginlere ücretsiz ev sahipliği yaptığını söyledi. Dernek binası olarak Eskişehir’e 8 kilometrelik mesafede bulunan bir çiftlik evini kullandıklarını ve buranın aynı zamanda bir kamp alanı olduğundan bahseden Velesbid Derneği Başkanı Kübra Aşan şunları söyledi: “Derneğimizi 2013 yılının sonunda kuruldu. Son iki yıldır Eskişehir’de bisiklet kültürünün gelişmesi için etkinlikler yapıyoruz. Hem ulaşım anlamında bisikleti geliştirmek hem de rekreasyon alanı olarak bisikleti geliştirmek istiyoruz. Bu anlamda da ulusal etkinlikler yapıyoruz. Festivaller düzenliyoruz, Türkiye’den farklı illerden gelen konukların burada ağırladık. Daha önce Firig Vadisinde ve Bozdağ bölgesinde bisiklet festivalleri düzenlendi. Bunun dışında eğitim çalışmaları yapıyoruz. Özellikle bizden eğitim talep eden kurumlara ya da Eskişehir’de ki bisikletli kitlesine eğitimlerimiz oluyor. Her hafta Çarşamba akşamları turlarımız oluyor. Bunun dışında kamplı şehir dışı turlar yapıyoruz. Eşpedal adı altında bir de sosyal sorumluluk projesi yapıyoruz. İkili bisikletlerle görme engelliler arka kısımda oturarak, gönüllü arkadaşlarımızla bisiklet sürüyorlar. Bu proje bizi heyecanlandıran ve devam eden bir projedir. Ayrıca sosyal turlarımız oluyor. Bu hafta Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali’nin duyurulması için bir sosyal tur yapılacak. Görme engelliler için 3 Aralık’ta yapacağımız sosyal turumuz olacak. Dahası Milli Bayramlar bizim için birer vesile oluyor, sokağa çıkıp duygularımızı paylaşmak için bisiklet sürüyoruz. Bu tür faaliyetler yapıyoruz."


"Şehrimize ve bisikletli kültürüne dair güzel şeyler üretmeye çalışıyoruz"


Eskişehir’de pek çok bisiklet grubu olduğunu, dernek olarak Bisikletçiler Derneği temsilciliği dışında ve Eskişehir özelinde tek dernek olduklarının altını çizen, Aşan, "Yaklaşık 180 resmi üyemiz var, fakat takipçi sayımız 2 binin üzerinde. Birden fazla alanda; eğitim, ulaşım gibi konularda çaba sarf ediyoruz. Demokratiklik, katılımcılık ve İşbirliği ilkeleri ile faaliyetlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Şehrimize ve bisikletli kültürüne dair güzel şeyler üretmeye çalışıyoruz. Kapalı grup değiliz, herkesin katılımına açığız. Bisiklet evi iki yıldır hayalimizdi, üyelerimizin de gönüllü katkılarıyla gerçeğe dönüştü. Burası şehirden 8 kilometre uzakta kırsal bir bölge. Burası eski bir çiftlik evi idi, biz burayı dönüştürdük. Gerek kendi faaliyetlerimizde, gerekse doğada başka faaliyet yapmak isteyen sivil toplum kuruluşlarına açık olan bir alan. Kamp alanı var, kapalı alanı var, etkinlik salonumuz var. Dernek ofisimiz burada. Ayrıca bir de konuk evimiz var. Eskişehir birçok bisikletli gezginin gezdiği ve geçtiği bir noktada. Artık sadece bisikletli gezginler değil, sırt çantalı dediğimiz gezginleri de burada ağırlayabileceğimiz bir konuk evi var. Tamamen dernek ofisinden bağımsız ayrı bir konuk evi burada ücretsiz bir şekilde ulusal ya da uluslararası turlar yapan insanlar kalabilecekler. Bu anlamda burası özel bir yer. Benzerleri Türkiye’de var fakat bu şekilde olanı, yani içinde hem kamp alanı, hem dernek alanı, hem etkinlik alanı hem konukevi, ayrıca baharda yapmak istediğimiz hobi bahçesini de düşündüğümüzde Türkiye’de bu bir ilk” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BİRLİĞE VE BERABERLİĞE İHTİYAÇ VAR
BİRLİĞE VE BERABERLİĞE İHTİYAÇ VAR
Eskişehir Şoförler ve Otomobilciler Odasını ziyaret eden Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Suat Er ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek, odaların önemine değindi.
ESKİ KOMİSERE FETÖ GÖZALTISI
ESKİ KOMİSERE FETÖ GÖZALTISI
Eskişehir'de FETÖ/PDY’ye yönelik düzenlenen operasyonda, hakkında gözaltı kararı bulunan ve meslekten ihraç edilen eski komiser yakalandı.
 ESKİŞEHİRLİ DOKTOR  EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
ESKİŞEHİRLİ DOKTOR EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
Kocaeli'de özel bir hastanede görev yapan Eskişehirli, Psikiyatri Uzmanı Dr. Nihat Zincir, evinde ölü bulundu.
MAHKEME KARARINA UYMAK ZORUNDAYIZ
MAHKEME KARARINA UYMAK ZORUNDAYIZ
Büyükşehir Belediye Meclisinde, AK Parti Meclis Üyeleri yol harcamalarına katılma payı alma konusunun olduğu 1. ve 2. maddelerde çekimser kaldı.
DİKKAT! O CADDE 4 GÜN TRAFİĞE KAPATILIYOR
ŞEHRİMİZE TEMİZ YATIRIMLAR  FİNANSE EDİN
ŞEHRİMİZE TEMİZ YATIRIMLAR FİNANSE EDİN
Eskişehir Kent Konseyi Toplantı Salonu'nda bir araya gelen Çevre ve Yaşam Platformu üyeleri, Termik Santrali istemediklerini bir kez daha haykırdı.
KRİZİN FATURASINI  VATANDAŞ ÖDEMEMELİ
KRİZİN FATURASINI VATANDAŞ ÖDEMEMELİ
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, iki günlük ziyaret için bulunduğu Konya Ereğli’de Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütünü ziyaret ederek partililerle buluştu.
ŞEHİR HASTANESİ'NİN YOLU ASFALTLANIYOR
ŞEHİR HASTANESİ'NİN YOLU ASFALTLANIYOR
Odunpazarı Belediyesi, yakında hizmete gireceği açıklanan Şehir Hastanesi’nin bağlantı yolları ve çevresindeki yollarda asfalt çalışması yaptı.
57 HAVACI ASKERİN SAVUNMALARI ALINIYOR
57 HAVACI ASKERİN SAVUNMALARI ALINIYOR
Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye oldukları öne sürülen 58 havacı askerin yargılanmasına başlanıldı.