BİNLERCE LAVANTA TOPRAKLA BULUŞTU

Son Güncelleme : 27 Temmuz 2018 12:07
BİNLERCE LAVANTA TOPRAKLA BULUŞTU

Eskişehirli üreticiler, Frig Vadisi'nin daha çok turist tarafından ziyaret edilmesi için yapılan proje kapsamında binlerce lavantayı toprakla buluşturdu.

Üretime dönüşüyor

Prof. Dr. Nabi Avcı'nın Kültür ve Turizm Bakanı olduğu dönemde, Frig Vadisi'nin canlandırılması için yapılan proje meyvelerini vermeye başladı. Fransa'da bir diğer örneğinin yer aldığı proje alana bir çok turisti çekmeyi başarırken, Frig Vadisi içerisinde yer alan mahalleler lavantayı kısa sürede benimsedi. Özellikle Şükranlı Mahallesi'nde ekimi yapılan lavanta, bir çok alanda üretime dönüşmeye başladı.

50 bin fide

Özellikle; yoğurdu, sabunu, balı, irmik helvası, dondurması ve hatta baklavası bile yapılan lavanta, üreticinin yüzünü güldürmeye şimdiden başladı. Henüz 2 yıldır lavanta ekimini yapan üretici ise, daha geniş alanlarda daha fazla lavantayı toprakla buluşturmayı istiyor. Şükranlılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kadri Ay, " Şu anda 50 bin fidemiz toprakla buluştu. Yüzde 90’ın üzerinde başarımız var" dedi.

Net verimi göreceğiz

Eskişehir'deki lavanta ekimini değerlendiren Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan ise, "Eskişehir'de ekonomiye çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bundan sonraki 2 yılda verimi daha net göreceğiz. Şu anda biz satış konumuna gelmediğimiz için, satış esnasında ne şekilde satılacağını göreceğiz. Eskişehirli üreticimiz zaten lavanta konusunda çok arayışçıdır. Yeni başladığımız için, 'Neler olabilir, neler daha güzel oluşur' bunun peşindeler" diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
Eskişehir'de telefon ile aranarak kendisini polis olarak tanıtan şahısların isteği sonucu bankadan kredi çekip şüphelilere havale yapmak isteyen yaşlı adam, polis ekiplerinin aldığı önlem sayesinde dolandırılmaktan son anda kurtuldu.
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
Sivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı coşkuyla kutlandı.
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
Selami Vardar Bulvarı’nın bir bölümü tramvay hattı uzatma çalışmaları nedeniyle geçici süreyle araç trafiğine kapatılacak.
BU KADARINA PES!
BU KADARINA PES!
 Eskişehir’de Hz. Ali'nin torunu olduğunu söyleyerek koyun çaldığı iddia edilen şahsın yargılandığı dava başlandı. 
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Eskişehir'deki üreticilere lavanta fidesi dağıtıldı.
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Eskişehir'de katıldığı toplantıda, sanayicilere seslenerek, "Bütün firmalarımızı, mümkün olduğu kadar havacılıktaki tam bağımsızlığı sağlamak için kalkınma seferberliğine davet ediyoruz" dedi.
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
Türkiye genelinde artan salça fiyatlarına karşı duran Sarıcakaya ilçesindeki kadınlar, kendi ürünlerini eski fiyattan satmaya devam ediyor.
İMAR BARIŞI ANLATILDI
İMAR BARIŞI ANLATILDI
Günyüzü ilçesinde İmar Barışı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eskişehir İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Şube Müdürü Murat Kayalı ve Mimar İpek Gülsoy vatandaşların sorularını yanıtladı.
HEDEFLERİMİZE KATKILAR SUNACAK
HEDEFLERİMİZE KATKILAR SUNACAK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Şafak Ertan Çomaklı’yı ziyaret etti.