BİLİNÇSİZ ZAYIFLAMA ÖLDÜREBİLİR!

07 Ekim 2017 12:22
BİLİNÇSİZ ZAYIFLAMA ÖLDÜREBİLİR!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (ESOGÜ) diyetisyeni Doç. Dr. Figen Esen, sosyoekonomisi yüksek toplumların yüzde 5'inde "anoreksiya" denilen zayıflama hastalığının görüldüğünü, bu oranı en çok genç kızların yükselttiğini belirterek, bilinçsiz kilo vermenin öldürücü olabileceğini söyledi.

Esen, yaptığı açıklamada, bilinçsiz diyetlerin vücut direncini düşürdüğünü ve ileriki evrelerde organ yetmezliğine sebep olabildiğini belirtti. Özellikle "mankenlik, oyunculuk" gibi meslekleri icra edenlerin bu tarz diyet yöntemlerini uyguladıklarını anlatan Esen, bu tür bilinçsiz diyetlerin daha çok genç kızları etkilediğini dile getirdi. Zayıflamanın çeşitli sebepleri olduğunu aktaran Esen, aşırı fiziksel aktivitenin, sindirimde yetersizliklerin, kanser ve hipertroizm hastalıklarının hızlı ve fazla kilo vermeye sebep olduğunu ifade etti. 

Yeme alışkanlığı yitiriliyor

Esen, kişilerin şişmanlıktan korkmasıyla oluşan yeme bozukluklarının hayati tehlike oluşturduğunu vurgulayarak, "Sosyoekonomisi yüksek toplumların yüzde 5'inde bu hastalığı görebiliyoruz. Oranı en çok genç kızlar yükseltiyor. Bilinçsiz kilo vermek öldürebilir." diye konuştu. Beden kitle endeksinin 20'nin altında olmasının ölüm riskini artırdığını dile getiren Esen, kişinin yeme alışkanlığı kontrolünü bir süre sonra kaybettiğini ve iştahın tamamen kapandığını söyledi.  

"Her şeyin dozu var. Beslenme ilaç gibidir"

İnsanların sağlıklı beslenerek "sağlıklı" olunabileceğini henüz misyon olarak edinmediklerini aktaran Esen, şöyle devam etti: "Sağlıklı beslenirken proteini hiç eksik etmememiz gerekiyor. Proteinli gıdaları yiyeceğiz ama şekeri dikkatli tüketeceğiz. Ne kadar benzin o kadar yol. İhtiyacımız olan şekeri tüketmek zorundayız. Canımız istediği kadar hiçbir şeyi yiyemeyiz. 'Canınız istediği kadar pastırma yiyin, et yiyin.' diyemeyiz. Her şeyin dozu var. Beslenme ilaç gibidir. Nasıl ki ilaçların dozu var, beslenmenin de bir dozu var. Eğer çok fiziksel aktivitemiz yoksa şekerden uzak duracağız. Fakat her şeyi kesme, tiksinerek, kusarak kilo verme mantığı çok yanlış. Hayatı tehlikeye atmaya lüzum yok." 

"Kebabın üstüne künefe yiyip zayıflayamazsın" 

Aşırı kilo vermenin yanı sıra aşırı kilo almanın da sağlığa ciddi zararları olduğunu belirten Esen, son dönemlerdeki "beyin gücüyle zayıflama yöntemi" diye adlandırılan uygulamanın yanlış olduğunu söyledi. Özellikle Türk toplumunda yeme alışkanlığının yanlış olduğunu dile getiren Esen, "Kilo vermeyi de kilo almayı da sağlıklı beceremiyoruz. 'Beyin gücüyle kilo verebilirsin' deniliyor, inanıp tatlıları götürüyoruz. Kebabın üstüne künefe yiyerek zayıflayamazsın. Bilinçli beslenmek bu yüzden çok önemli. Sağlıklı bir ömür geçirmek için sağlıklı beslenmemiz şart." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Hamamyolu Caddesi’nde aşure dağıttı.
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Şehir Hastanesinin kantin ihalesinin AK Partili bir yöneticiye verildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Eskişehir’de onlarca öğrenci hala okullarına başlayamadı.
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
Eskişehir'de, hırsızlık sonucu elde ettikleri ziynet eşyası ve paraların listesini yaptıkları tespit edilen ve yaklaşık 700 suç kaydı bulunan çocuk eğitimevi firarisi iki kardeş ile çalıntı malları satın aldığı iddia edilen zanlı yakalandı.
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli derneğini belediyelerin de katkılarıyla 19. Geleneksel Aşura ve Yemek Günü etkinliği düzenlendi.
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 'El ele güvenli geleceğe' projesi kapsamında 10 bin kişiye uyarıcı el broşürü dağıttı.
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik düzenlenen operasyonda bir kadın tutuklandı. 
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
Deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2019 yılı için Türkiye’de 7 büyüklüğünde depremler olabileceğini söyledi.