BİLİNÇSİZ ZAYIFLAMA ÖLDÜREBİLİR!

07 Ekim 2017 12:22
BİLİNÇSİZ ZAYIFLAMA ÖLDÜREBİLİR!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (ESOGÜ) diyetisyeni Doç. Dr. Figen Esen, sosyoekonomisi yüksek toplumların yüzde 5'inde "anoreksiya" denilen zayıflama hastalığının görüldüğünü, bu oranı en çok genç kızların yükselttiğini belirterek, bilinçsiz kilo vermenin öldürücü olabileceğini söyledi.

Esen, yaptığı açıklamada, bilinçsiz diyetlerin vücut direncini düşürdüğünü ve ileriki evrelerde organ yetmezliğine sebep olabildiğini belirtti. Özellikle "mankenlik, oyunculuk" gibi meslekleri icra edenlerin bu tarz diyet yöntemlerini uyguladıklarını anlatan Esen, bu tür bilinçsiz diyetlerin daha çok genç kızları etkilediğini dile getirdi. Zayıflamanın çeşitli sebepleri olduğunu aktaran Esen, aşırı fiziksel aktivitenin, sindirimde yetersizliklerin, kanser ve hipertroizm hastalıklarının hızlı ve fazla kilo vermeye sebep olduğunu ifade etti. 

Yeme alışkanlığı yitiriliyor

Esen, kişilerin şişmanlıktan korkmasıyla oluşan yeme bozukluklarının hayati tehlike oluşturduğunu vurgulayarak, "Sosyoekonomisi yüksek toplumların yüzde 5'inde bu hastalığı görebiliyoruz. Oranı en çok genç kızlar yükseltiyor. Bilinçsiz kilo vermek öldürebilir." diye konuştu. Beden kitle endeksinin 20'nin altında olmasının ölüm riskini artırdığını dile getiren Esen, kişinin yeme alışkanlığı kontrolünü bir süre sonra kaybettiğini ve iştahın tamamen kapandığını söyledi.  

"Her şeyin dozu var. Beslenme ilaç gibidir"

İnsanların sağlıklı beslenerek "sağlıklı" olunabileceğini henüz misyon olarak edinmediklerini aktaran Esen, şöyle devam etti: "Sağlıklı beslenirken proteini hiç eksik etmememiz gerekiyor. Proteinli gıdaları yiyeceğiz ama şekeri dikkatli tüketeceğiz. Ne kadar benzin o kadar yol. İhtiyacımız olan şekeri tüketmek zorundayız. Canımız istediği kadar hiçbir şeyi yiyemeyiz. 'Canınız istediği kadar pastırma yiyin, et yiyin.' diyemeyiz. Her şeyin dozu var. Beslenme ilaç gibidir. Nasıl ki ilaçların dozu var, beslenmenin de bir dozu var. Eğer çok fiziksel aktivitemiz yoksa şekerden uzak duracağız. Fakat her şeyi kesme, tiksinerek, kusarak kilo verme mantığı çok yanlış. Hayatı tehlikeye atmaya lüzum yok." 

"Kebabın üstüne künefe yiyip zayıflayamazsın" 

Aşırı kilo vermenin yanı sıra aşırı kilo almanın da sağlığa ciddi zararları olduğunu belirten Esen, son dönemlerdeki "beyin gücüyle zayıflama yöntemi" diye adlandırılan uygulamanın yanlış olduğunu söyledi. Özellikle Türk toplumunda yeme alışkanlığının yanlış olduğunu dile getiren Esen, "Kilo vermeyi de kilo almayı da sağlıklı beceremiyoruz. 'Beyin gücüyle kilo verebilirsin' deniliyor, inanıp tatlıları götürüyoruz. Kebabın üstüne künefe yiyerek zayıflayamazsın. Bilinçli beslenmek bu yüzden çok önemli. Sağlıklı bir ömür geçirmek için sağlıklı beslenmemiz şart." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.