BİLİM KADINLIĞINDAN SİYASETİN ZİRVESİNE

02 Ocak 2016 23:45
BİLİM KADINLIĞINDAN SİYASETİN ZİRVESİNE

Emine Nur Günay. Ekonomi alanında kendini yetiştirmiş bir bilim kadını. Başbakan Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'den Eskişehir Milletvekili seçildi. Emine Hanım eşi ve çocuklarıyla bu hafta konuğumuz oldu.

SÖYLEŞİ: HAKKI SAĞLAM

NOT: SÖYLEŞİNİN FOTOĞRAFLARINA YAZININ SONUNDA ULAŞABİLİRSİNİZ..

Emine Nur Günay, Mıhalıççıklı. Eskişehir AP Milletvekilliği yapmış Dr. Yusuf Cemal Özkan'ın kızı. İlkokul ve liseyi Eskişehir'de okumuş. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanmış. İstanbul'a yelken açmış.

SAKARYA: NEDEN SİYASETE GİRDİNİZ?

GÜNAY: 1995 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptım. Kasım 2014’den beri Başbakanımızın Ekonomi Başdanışmanı olarak görev yapıyorum. Kendi hayatımda aktif siyaset ile tanışmam bu dönemde oldu. Ancak rahmetli babam Dr. Yusuf Cemal Özkan’ın milletvekilliği döneminde ailece aktif siyasetin içindeydik. 7 Haziran seçimleri öncesi benim aday olmam gündeme geldi, ben de büyük bir onurla kabul ettim. Yıllarca emek verdiğim kariyerimde istediğim hedefe ulaşmış, ekonomi profesörü olmuş, belli bir bilgi ve deneyime sahip olmuştum. Artık bu bilgi ve donanımı ülkem ve halkım için kullanmam gerektiğini düşündüm.

SAKARYA: NEDEN AK PARTİ?

GÜNAY: Son 13 yıldır Türkiye ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda çok önemli atılımlar yaptı, kazanımlar elde etti. Ancak küresel kriz ile dünya çok farklı bir döneme girdi ve herkes ‘yeni normal’ kavramını tartışıyor, kapsamını belirlemeye çalışıyor. AK Parti kadrolarının deneyimi ve vizyonu ile bu dönemde yeni katılan arkadaşlarımızla birlikte ülkem için çalışmak için siyasete girdim.

SAKARYA: SEÇİM ANINIZ VAR MI?

GÜNAY: İlk esnaf ziyaretimde 70 yaşında bir ayakkabı tamircisi büyüğümüzü ziyaret ettik. Sorunun var mı diye sorduğumuzda, çalışan emeklilerin maaşlarında yapılan kesintiden şikayet etti. Ben de yeni yürürlüğe giren değişiklikten bahsettim, kesinti oranı %15’ten %10’a düşürülmüştü. Ancak bana aldığı maaşı ve yapılan kesintiyi örnek verince çok haklı olduğunu anladım ve etkilendim. Hemen Sn. Başbakanımıza ilettim. Seçim vaatlerini hazırlarken komisyon olarak ilk gündemimize aldığımız konu oldu.

SAKARYA: SİZİ ETKİLEYEN BİR OLAY

GÜNAY: Siyasette ön yargılı, bölünmüş, kişiselleşmiş, etik dışı rekabeti gündemimizden çıkarmamız, hizmette rekabet anlayışını getirmemiz lazım. Bu anlamda yerel siyasette karşılaştığım bazı olayları çok garipsedim, üzüldüm ama doğal kabul edip yoluma devam ettim. Önemli olan yeni nesillere bu siyasi altyapıyı ve ortamı hazırlamak ve onları yetiştirmek. En önemli siyasi misyonumuzun bu olduğuna inanıyorum.

SAKARYA: 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE SEÇİLEMEDİNİZ. NE HİSSETTİNİZ?

GÜNAY: Herkese değişik geliyor ama inanın seçilmemek beni çok etkilemedi. Tabii seçilmek için bir sürece giriyorsunuz, hedefiniz bu. Ancak milletvekilliği benim için bir meslek veya kariyer olmadığı için hayatımı buna odaklamış değildim. Zaten Ankara’da bir görevim vardı, yine Eskişehir ve ülkem için hizmet edebilecektim. Ancak sonuçlar netleşince ülkem için üzüldüm, istikrarsız bir tablo ortaya çıkmıştı.

SAKARYA: PEKİ 1 KASIM SEÇİM GECESİ NELER DÜŞÜNDÜNÜZ?

GÜNAY: Türkiye genelinde o kadar güzel bir sonuç elde edildi ki, mutluluk ve heyecandan bir süre seçim sürecinin bittiğinin farkında değildim. Özellikle parti binamızın önünde vatandaşlarımızla bütünleşmemizi, kutlamamızı hala aynı heyecanla hatırlıyorum. Hemşerilerimizle bu heyecanı paylaştıktan sonra eşim ve kardeşimle birlikte hemen Ankara’ya gittik. Balkon konuşmasından önce Sn. Başbakanımız ve Sare Hanım ile görüştüm.

SAKARYA: EMİNE NUR GÜNAY NASIL BİR VEKİLLİK YAPACAK?

GÜNAY: Öncelikle, bir akademisyen olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde elde ettiğim çoğulcu, bilimsel, barışçı, katılımcı ve demokratik kültürü siyaset hayatımda da devam ettirmek en büyük hedefim. Bu yaklaşım nezaket ve etkin iletişimi de birlikte getiriyor. Herkes aynı düşünmek zorunda değil ama hedefimizi ortak belirlemeli ve birlikte çalışmalıyız. Etnik, kültürel, demografik, dini ve siyasi farklılarımızın zenginlik olduğunu görmeli ve ayrımcılığa fırsat vermemeliyiz. Vekil olarak ikinci önemli konu, şehrimizin önünü açacak projeleri odaklanmak ve bunların gerçekleşmesi için Ankara desteğini almak. Bu nedenle Eskişehir’de ‘Proje Koordinasyon’ Ofisi kurdum. Proje ve sonuç odaklı bir vekil olmaya çalışacağım. Üçüncü nokta, Eskişehir’den ve Eskişehirlilerden kopuk bir vekil olmayacağım. Yani ben Eskişehir’deyken beni ofisimde bulamayacaklar, ya Adalar’da gençlerle sohbet ediyor, ya esnaf ziyaretinde veya tarımsal alanlarda ya da iş dünyası toplantılarında olacağım. İlçelerimiz ve sorunları benim öncelikli konularımın başında geliyor, bu nedenle sık sık ilçelerimizi ziyaret edeceğim.

SAKARYA:SİZCE ESKİŞEHİR'İN EN BÜYÜK SORUNU NE?

GÜNAY:Eskişehir’de çok büyük bir potansiyel var ama yıllarca atıl kalmış. İlgili paydaşlar ortak bir hedef etrafında bir araya gelememişler ve sinerji yaratamamışlar. Paydaşlar derken özel sektör, üniversite, yerel yönetim, merkezi yönetim ve sivil toplum kuruluşlarını kastediyorum. Bu sorunu aşarsak Eskişehir için büyük sıçrama gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Eskişehir halkı da bizlerden bunu bekliyor.

SAKARYA: ESKİŞEHİR HALKINA VERMEK İSTEDİĞİNİZ MESAJ

GÜNAY: Eskişehir hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çok iyi konumu hak ediyor. Bu konuma ulaşmak için de altyapı ve imkanlar mevcut. Eskişehir vekili olarak Eskişehir’in refah düzeyini ve rekabet gücünü artıracak projeleri gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım. Bunları yaparken halkımızın tercihlerini ve hassasiyetlerini ön planda tutacağım ve Eskişehir-Ankara arasında bir iletişim köprüsü olacağım.

EMİNE NUR GÜNAY'IN EN'LERİ 

EN DEĞER VERDİĞİ ŞEY: Aile

EN SEVDİĞİ YEMEK: Yeşil mercimek çorbası ve mantı

EN SEVEREK YAPTIĞI YEMEK:nkar Beğendi

EN SEVDİĞİ FİLM: Chariots of Fire

EN SEVDİĞİ KİTAP: Qua Vadis"

EN SEVDİĞİ BAYAN FİLM SANATÇISI: Sandra Bullock

EN SEVDİĞİ ERKEK FİLM SANATÇISI: Morgan Freeman

EN SEVDİĞİ BAYAN SES SANATÇISI: Sezen Aksu

EN SEVDİĞİ ERKEK SES SANATÇISI: Erol Evgin

EN SEVDİĞİ ŞARKI:Baby come to me

EN SEVDİĞİ RENK: Beyaz

UĞURLU SAYISI: 7

EŞİ, ÇOCUKLARI VE DAMADININ GÖZÜNDE

EMİNE NUR GÜNAY NASIL BİRİ? 

GÖKHAN GÜNAY(EŞİ)

Bir insanı anlatmak zordur. Hele birde bu kendi eşiniz ise çok daha zordur. Ama sanki benim için bu o kadar zor değil. Sanırım tek cümle her şeyi özetler “çizgisi olan insan”. Ülkesini çok seven. Ve bu yüzden siyasete girerek benim zamanımdan çalan. :) Ortaokul birinci sınıftan beri tanıdığım, zaman içerisinde fikirleri olgunlaşan, tanıdığım ilk günden bu yana kendi çizgisinden hiç taviz vermeden ama bunu yaparkende geniş kesimlerle uzlaşmayı sağlayabilen bir insan. Benim için ise gerçek bir hayat arkadaşı ve en iyi iki arkadaşımızın (çocuklarımızın) annesi.

ZEYNEP NUR GÜNAY-Connelly:  (26 yaşında, University of Chicago’da ekonomi lisansı, sonrasında aynı üniversitede MBA yaptı. Amerika’da 2 yıl Goldman Sachs’de çalıştı, şimdi Boston Consulting Group’da çalışıyor.) 

Annem dünyanın en düşünceli, fedakar ve güçlü annelerinden. Eşine ve çocuklarına her zaman destek veren, en zor anlarında hep güç ve sevgi kaynağı olan bir anne. Aileyi bir arada tutan ve hepimizin akıl danıştığı kişi. Benim en yakın arkadaşım. Milletvekilli olarak çok üretken ve başarılı olacağından eminim. İnsan olarak çok dürüst ve özverili olmakla beraber çok profesyonel, proje odaklı ve iş bitiricidir.

ÖMER GÜNAY: (22 yaşında, Boston Northeastern Üniversitesi’nde işletme 4. Sınıf öğrencisi.) 

Annem şefkatli, hoşgörülü, sabırlı ve disiplinli bir insan. Açıkca annemi (babamı da) koruyucu melek gibi görüyorum. Vicdan muhakemesinin ne kadar önemli olduğunu, bir insanın yaptığı işlerde sadece mantık değil aynı zamanda da vicdanıyla tartması gerektiğini öğretmiştir. Şu ana kadar başardığı şeyler sayesinde milletvekilliği gibi çok gurur ve onur verici bir makama geldi. İnşallah, çok güzel ve başarı dolu bir milletvekilliği dönemi geçirir.

THOMAS CONNELLY (DAMADI)

Bir çok politikacının şöhret ve güç odağı olarak gördüğü siyaseti, Mamik vatandaşlara yardım ve ülkesini temsil olarak görmüştür. Mamik çok açık fikirli ve farklılıklara saygılı bir insan. Damadı olarak, Mamik'in samimiyet ve şefkatini daha karşılaştığım ilk andan itibaren hissetim, benim Günay ailesinin bir ferdi olduğumu hissettirdi. Mamik gibi bir annem olduğu için çok mutluyum çünkü sadece beni oğlu gibi gördüğü için değil, hayatta her şeyden çok sevdiğim harika bir kız yetiştirdiği için.

ONLAR İÇİN NE DEDİ?

NABİ AVCI: Sakin, sevecen, insancıl, rol modeli

GAYE USLUER: Başarılı, kararlı bilim kadını ve anne

HARUN KARACAN: Çalışkan, duygusal, enerjik

UTKU ÇAKIRÖZER: iletişimci, nazik, saygılı

CEMAL OKAN YÜKSEL: Aktif, heyecanlı, dinamik

VALİ GÜNGÖR AZİM TUNA: Yönetmelik ve kanunların uygulayıcı olmasının yanısıra sağduyulu, merhametli, sakin, engelli ve yardıma muhtaçların dostu

YILMAZ BÜYÜKERŞEN: Saygın bir yönetici, akademisyen, sanat sever

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

BİLİM KADINLIĞINDAN SİYASETİN ZİRVESİNE

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Vatandaş

15 Ocak 2016 20:51
Milletvekili olmak için avukat,doktormu olmak gerekiyor onlar bizden çokmu biliyor ,hayatlarının geri kalanını para içinde yüzerekmi geçirsin cahil millet bunu bilmiyor