Bilek güreşçisi oldu 42 kilo verdi

01 Mart 2017 12:32
Bilek güreşçisi oldu 42 kilo verdi

Dünya Çevre Günü etkinliğinde bilek güreşiyle tanışan Egemen Can Yavaş (20), bu spor sayesinde 130 kilodan 88 kiloya kadar düştü.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla katıldığı 5 Haziran 2013'te düzenlenen bir etkinlikte, bilek güreşi yarışmalarını izleyen Yavaş'ın Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Kulübünün bilek güreşi antrenörü Şener Arslan ile tanışması yaşamını değiştirdi.

Yavaş, bilek güreşi sporuna başlayıp, şampiyonalara katıldı. Bu dönemde hayatını disipline edip, milli takıma seçilen ve mücadele azmine kavuşan genç sporcu, 42 kilo verdi.

- "Öz güven sahibi oldum"

Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinde genetik olarak kilo probleminin olduğunu belirterek, kendisinin genç yaşta 130 kiloya kadar ulaştığını kaydetti.

Lise öğrencisi olduğu 2013 yılında Dünya Çevre Günü etkinliklerine katıldığını ifade eden Yavaş, şöyle konuştu:

"Bir topluluğun içinde insanların bilek güreşi yaptığını gördüm. Etkinlik alanında Şener Arslan hocam ile tanıştım. Bilek güreşine başlamadan önce 130 kiloydum. Bilek güreşine başladım. 'Ağırlık kaldırıp kilo veririm' diye düşündüm. Daha sonra liseler arası bilek güreşi şampiyonasına katıldım. Orada birinci oldum. Bu sporda başarılı olabileceğimi düşündüm. Antalya'da 2014 yılında düzenlenen ve katıldığım ilk Türkiye şampiyonasında üçüncülük elde ettim. Düzenli beslenme ve spor ile kilo vermeye devam ettim. Şimdi 88 kilograma kadar indim. Bilek güreşi ve azmimle kilo verdim. Bu spor kilo vermemde bir kapı açtı. Rekabet ise azmimi körükledi. Bilek güreşi sayesinde hayatıma disiplin geldi. Kilo vermeyle öz güven sahibi oldum. Antrenörüm Şener Arslan sayesinde buralara kadar geldim. Kilo vermek isteyenler de bilek güreşi sporuna başlayabilir."

Yavaş, ailesinin spor yaparak kilo verebileceğine inanmadığına değinerek, kilo verip derece yaptıkça çevresindekilerin de şaşırdığını bildirdi.

Şampiyonalara katılmak için hazırlıklarını sürdürdüğünü anlatan Yavaş, "Bu yıl Türkiye şampiyonu olmayı hedefliyorum. Avrupa şampiyonasında derece yapmayı planlıyorum." diye konuştu.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eser Büyükcan İlhan

02 Mart 2017 12:28
Tebrik ediyorum Egemen. Başarılarının devamını diliyorum.
VATANDAŞ DÜŞÜK  MODELLİ ARAÇ ALIYOR
VATANDAŞ DÜŞÜK MODELLİ ARAÇ ALIYOR
Son aylarda yaşanan kur artışlarının ekonomik dalgalanmalara neden olmasından dolayı vatandaşlar sıfır kilometre araç almak yerine düşük modelli araçlara göz dikti.
ODUNPAZARI  AŞURE DAĞITTI
ODUNPAZARI AŞURE DAĞITTI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Reşadiye Cami, Çarşı Cami ve Tarihi Bölge’de yer alan Kurşunlu Külliyesi önünde Cuma Namazı Çıkışı’nda aşure dağıttı.
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Beylikovalılar Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer hükümetin önceki gün açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nı eleştirerek, “Krizin yükünü yoksulun sırtına yüklediler. Bu programda daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk, daha fazla zam var” dedi.
KAÇAK SİGARA  OPERASYONU
KAÇAK SİGARA OPERASYONU
Eskişehir'de pilos ekipleri tarafından bir iş yerine düzenlenen operasyonda 233 paket kaçak sigara ve 1 adet kuru sıkı tabanca ele geçirdi.
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Başarı Eğitim Vakfı, geleceğin girişimcilerini yetiştirmek için protokol imzaladı.
DOĞANÇAYIR YOLU  ASFALTLANDI
DOĞANÇAYIR YOLU ASFALTLANDI
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler sorumluluklarında bulunan mahalle yollarında asfalt kaplama çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
Tepebaşı Belediyesi tarafından 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla alzheimer hastaları için eğlence programı düzenlendi.
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
24 Haziran seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Başkan Büyükerşen'e yerel seçimler konusunda iddia edildiği gibi bir rapor hazırlatmadığını söyledi.
 ESKİŞEHİR'İ  ALACAĞIZ
ESKİŞEHİR'İ ALACAĞIZ
Yerel seçimlerde yeni belediyeler kazanmak isteyen CHP'de hareketlilik başladı. Eskişehir'in kaybedileceği iddiası hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun "Eskişehir'i kesin alacağız" dedi.