Bilek güreşçisi oldu 42 kilo verdi

01 Mart 2017 12:32
Bilek güreşçisi oldu 42 kilo verdi

Dünya Çevre Günü etkinliğinde bilek güreşiyle tanışan Egemen Can Yavaş (20), bu spor sayesinde 130 kilodan 88 kiloya kadar düştü.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla katıldığı 5 Haziran 2013'te düzenlenen bir etkinlikte, bilek güreşi yarışmalarını izleyen Yavaş'ın Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Kulübünün bilek güreşi antrenörü Şener Arslan ile tanışması yaşamını değiştirdi.

Yavaş, bilek güreşi sporuna başlayıp, şampiyonalara katıldı. Bu dönemde hayatını disipline edip, milli takıma seçilen ve mücadele azmine kavuşan genç sporcu, 42 kilo verdi.

- "Öz güven sahibi oldum"

Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinde genetik olarak kilo probleminin olduğunu belirterek, kendisinin genç yaşta 130 kiloya kadar ulaştığını kaydetti.

Lise öğrencisi olduğu 2013 yılında Dünya Çevre Günü etkinliklerine katıldığını ifade eden Yavaş, şöyle konuştu:

"Bir topluluğun içinde insanların bilek güreşi yaptığını gördüm. Etkinlik alanında Şener Arslan hocam ile tanıştım. Bilek güreşine başlamadan önce 130 kiloydum. Bilek güreşine başladım. 'Ağırlık kaldırıp kilo veririm' diye düşündüm. Daha sonra liseler arası bilek güreşi şampiyonasına katıldım. Orada birinci oldum. Bu sporda başarılı olabileceğimi düşündüm. Antalya'da 2014 yılında düzenlenen ve katıldığım ilk Türkiye şampiyonasında üçüncülük elde ettim. Düzenli beslenme ve spor ile kilo vermeye devam ettim. Şimdi 88 kilograma kadar indim. Bilek güreşi ve azmimle kilo verdim. Bu spor kilo vermemde bir kapı açtı. Rekabet ise azmimi körükledi. Bilek güreşi sayesinde hayatıma disiplin geldi. Kilo vermeyle öz güven sahibi oldum. Antrenörüm Şener Arslan sayesinde buralara kadar geldim. Kilo vermek isteyenler de bilek güreşi sporuna başlayabilir."

Yavaş, ailesinin spor yaparak kilo verebileceğine inanmadığına değinerek, kilo verip derece yaptıkça çevresindekilerin de şaşırdığını bildirdi.

Şampiyonalara katılmak için hazırlıklarını sürdürdüğünü anlatan Yavaş, "Bu yıl Türkiye şampiyonu olmayı hedefliyorum. Avrupa şampiyonasında derece yapmayı planlıyorum." diye konuştu.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eser Büyükcan İlhan

02 Mart 2017 12:28
Tebrik ediyorum Egemen. Başarılarının devamını diliyorum.
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
Konutlarda 80- 100 lira gelen elektrik faturları 140-150 liraya çıktı. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar elektrik kurumu önünde eylem yaptı.
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
Hayvancılık yaparak geçinen Kireç Mahallesi sakinleri yıllardır çektikleri su sıkıntısının ESKİ’nin yaptığı çalışmayla giderilmesinin mutluluğunu yaşıyor.
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
Eskişehir’e gelen 26 Afrika ülkesinin büyükelçileri ve ticaret ataşeleri onuruna Eskişehir Valiliği tarafından yemek verildi.
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri kent genelinde Genel Asayiş Uygulaması gerçekleştirildi.
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
Hamburg Türk Basın Birliği mensubu 15 gazeteci, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Yılmaz Karaca "Kardeş cemiyet olabiliriz" dedi.
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
Eskişehir’de, üstüne tiner dökülüp yakılan Ahmet Çelik’in (40) öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması görülürken, ablası yürekleri dağladı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan abla Nilüfer Çakmak, “Ciğerimizi aldılar, onlar da yansın” dedi. 
ESKİŞEHİR'DE 5 FETÖ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
ESKİŞEHİR'DE 5 FETÖ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
 Eskişehir'de, FETÖ/PDY'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda, "ByLock" kullandığı iddia edilen 2'si kadın toplam 5 şüpheli yakalandı. 
O KURYENİN CEZASI BELLİ OLDU
O KURYENİN CEZASI BELLİ OLDU
 Eskişehir’de, bir kuryenin müşteriye götürmüş olduğu pizzaya tükürmesi sonucu açılan tazminat davası sonuçlandı. 
'ŞAHANESİNİZ YILMAZ BÜYÜKERŞEN'
'ŞAHANESİNİZ YILMAZ BÜYÜKERŞEN'
Ünlü oyuncu Begüm Kütük, bir etkinlik kapsamında geldiği Eskişehir'e hayran kaldı.