BEYLİKOVA'YA MODERN TESİS

23 Haziran 2018 15:39
BEYLİKOVA'YA  MODERN TESİS

Beylikova ilçesinde 2017 yılında yapımına başlanan 120 büyük başlık Modern Süt Hayvancılığı tesisi tamamlandı.

İnceleme yaptılar

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından sağlanan hibe destekleriyle ‘Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi 11. Etapta’ projesi kapsamında özel sektör tarafından Beylikova'ya Modern Süt Hayvancılığı tesisi kuruldu. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Alkan, İl Müdür Yardımcısı ve Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü ile birlikte yapımı tamamlanan tesisi ziyaret ederek, firma yetkilileri ile birlikte incelemelerde bulundu.

Daha sağlıklı süt

Alkan, “Yapımı tamamlanan tesiste, ilimizde ilk olarak, Avrupa ülkelerinde dahi yeni yaygınlaşan, lazerli 2 adet robotik süt sağım sistemi kullanılacak ve 60 büyükbaş hayvanın el değmeden sağım yapılabilecek. Bu sayede el değmeden sağılan sütün, soğuk zincirle süt fabrikalarına ulaştırılarak, daha sağlıklı süt ve süt ürünleri üretimine katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Yarısı hibe

Alkan, yapılan tesisin yüzde 50’sine hibe ödemesi yapılacağını aktarırken, 11 kişiye istihdam sağlayacak tesiste yıllık 915 ton süt üretimi yapılacağını belirtti. Proje sahiplerine uygulama aşamasında her türlü desteğin verileceğini dile getiren Alkan, 120 büyük başlık Modern Süt Hayvancılığı Tesisini Eskişehir’e kazandıran firma yetkililerine ve projede emeği geçen tüm personele teşekkür etti.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle