BEREKET FIŞKIRDI

23 Temmuz 2018 15:01
BEREKET FIŞKIRDI

Büyükşehir Belediyesi’nin İç Anadolu’nun Çukurova’sı sayılan Sarıcakaya ve Mihalgazi’de geçtiğimiz Nisan ayında dağıttığı 263 bin domates fidesinden bereket fışkırdı.

Fideler her bir çiftçiye 5 Bin TL üzerinde gelir getirirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen domates tarlasına dönüşen seraları ziyaret etti. Başkan Büyükerşen “Dağıttığımız domates fidelerinden çiftçilerimizin büyük verim ve iyi bir gelir elde ettiğini öğrenmek bizleri son derece mutlu etti” diyerek ekonomik açıdan sıkıntıda olan çiftçilere gelir sağlayacak proje çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı. 


Büyükşehir Belediyesi tarımda yabancı ülkelere bağımlılığın giderek arttığı ve çiftçinin ürettiğinden para kazanamaz hale geldiği bu dönemde imkânları dâhilinde tarımsal üretime destek olmaya devam ediyor. Su, kanalizasyon ve yol gibi sorumluluklarının yanı sıra her konuda çiftçinin derdini dinleyerek çözümler üretmeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınmaya yönelik ürettiği projelerle de çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Daha önce binlerce dut fidanını çiftçilere dağıtarak ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, tohumların pahalı olması sebebiyle yeterli fide alamayan köylülere dağıttığı 263 bin domates fidesi ile Sarıcakaya ve Mihalgazili çiftçinin yüzünü güldürdü. 


Nisan ayında dağıtılan domates fidelerinin yetiştiği seraları ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, fideleri alan çiftçilerle Sarıcakaya’da bir araya geldi. Fidelerden büyük gelir elde ettiklerini ve domateslerin çok verimli olduğunu belirten çiftçilerden Hasan Semerci “Yükselen maliyetler ile zor günler geçirdiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi’nin fideleri imdadımıza yetişti. Fide başına 7-8 kilo domates elde ettiğimiz bu fideler sayesinde önemli bir kazanç elde ettik. Bizler Sarıcakayalılar olarak bu domatese ‘Büyükerşen Domatesleri’ diyoruz. Onun vizyonu ve şehircilik çalışmaları ile örnek şehir haline gelen Eskişehir’de, başlattığı kırsal kalkınma projeleri ile artık bizlerin de yüzünü güldürüyor. Başta Sayın Hocamız olmak üzere ipek böcekçiliği ve domates fidesi projelerinde emeği geçen tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. 
Türkiye’de tarımın yanlış politikalar sonucu dışa bağımlı hale geldiğini, çiftçinin ürettiğinden para kazanamadığını belirten Başkan Büyükerşen “Ülkemizde tarım hızla yok oluyor. Düne kadar kendi kendine yetebilen ülkemiz, bugün yabancı ülkelerden her türlü tarım ürününü ithal eder hale geldi. Çiftçimizin yüzü artık gülmüyor. Bu da sofralarımıza yansıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak tarımı ve çiftçimizi desteklemek için yeni projeler üretiyor ve uygulamaya koyuyoruz. Sarıcakaya ve Mihalgazi’de dağıttığımız 263 bin domates fidesinden bölge yetiştiricileri 5 milyon liraya yakın para kazanacaklar. Ne mutlu bize!” şeklinde konuştu. 


Daha önce ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmak için dut fidesi dağıtımı yaptıklarını da hatırlatan Başkan Büyükerşen, diğer ilçelerde de tarımsal üretimi destekleyecek projelerin üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

kadir

24 Temmuz 2018 13:28
sen anca domates dağıtırsın eskişehire ne yaptın ki her taraf antik kente döndü balmumları heykeller

veli cem bektaş

24 Temmuz 2018 09:28
ben bir solcu olarak, belediyelerin domates fidesi dağıtmasını doğru bulmuyorum. belediyelerin onlarca asli görevi varken bunun yapılması doğru değil.

ali kemal

23 Temmuz 2018 16:46
Büyükerşen gördüyse kesin bir tanıdığa verir sera işleride ondan sorulur artık
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.