BEREKET FIŞKIRDI

23 Temmuz 2018 15:01
BEREKET FIŞKIRDI

Büyükşehir Belediyesi’nin İç Anadolu’nun Çukurova’sı sayılan Sarıcakaya ve Mihalgazi’de geçtiğimiz Nisan ayında dağıttığı 263 bin domates fidesinden bereket fışkırdı.

Fideler her bir çiftçiye 5 Bin TL üzerinde gelir getirirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen domates tarlasına dönüşen seraları ziyaret etti. Başkan Büyükerşen “Dağıttığımız domates fidelerinden çiftçilerimizin büyük verim ve iyi bir gelir elde ettiğini öğrenmek bizleri son derece mutlu etti” diyerek ekonomik açıdan sıkıntıda olan çiftçilere gelir sağlayacak proje çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı. 


Büyükşehir Belediyesi tarımda yabancı ülkelere bağımlılığın giderek arttığı ve çiftçinin ürettiğinden para kazanamaz hale geldiği bu dönemde imkânları dâhilinde tarımsal üretime destek olmaya devam ediyor. Su, kanalizasyon ve yol gibi sorumluluklarının yanı sıra her konuda çiftçinin derdini dinleyerek çözümler üretmeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınmaya yönelik ürettiği projelerle de çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Daha önce binlerce dut fidanını çiftçilere dağıtarak ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, tohumların pahalı olması sebebiyle yeterli fide alamayan köylülere dağıttığı 263 bin domates fidesi ile Sarıcakaya ve Mihalgazili çiftçinin yüzünü güldürdü. 


Nisan ayında dağıtılan domates fidelerinin yetiştiği seraları ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, fideleri alan çiftçilerle Sarıcakaya’da bir araya geldi. Fidelerden büyük gelir elde ettiklerini ve domateslerin çok verimli olduğunu belirten çiftçilerden Hasan Semerci “Yükselen maliyetler ile zor günler geçirdiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi’nin fideleri imdadımıza yetişti. Fide başına 7-8 kilo domates elde ettiğimiz bu fideler sayesinde önemli bir kazanç elde ettik. Bizler Sarıcakayalılar olarak bu domatese ‘Büyükerşen Domatesleri’ diyoruz. Onun vizyonu ve şehircilik çalışmaları ile örnek şehir haline gelen Eskişehir’de, başlattığı kırsal kalkınma projeleri ile artık bizlerin de yüzünü güldürüyor. Başta Sayın Hocamız olmak üzere ipek böcekçiliği ve domates fidesi projelerinde emeği geçen tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. 
Türkiye’de tarımın yanlış politikalar sonucu dışa bağımlı hale geldiğini, çiftçinin ürettiğinden para kazanamadığını belirten Başkan Büyükerşen “Ülkemizde tarım hızla yok oluyor. Düne kadar kendi kendine yetebilen ülkemiz, bugün yabancı ülkelerden her türlü tarım ürününü ithal eder hale geldi. Çiftçimizin yüzü artık gülmüyor. Bu da sofralarımıza yansıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak tarımı ve çiftçimizi desteklemek için yeni projeler üretiyor ve uygulamaya koyuyoruz. Sarıcakaya ve Mihalgazi’de dağıttığımız 263 bin domates fidesinden bölge yetiştiricileri 5 milyon liraya yakın para kazanacaklar. Ne mutlu bize!” şeklinde konuştu. 


Daha önce ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmak için dut fidesi dağıtımı yaptıklarını da hatırlatan Başkan Büyükerşen, diğer ilçelerde de tarımsal üretimi destekleyecek projelerin üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

kadir

24 Temmuz 2018 13:28
sen anca domates dağıtırsın eskişehire ne yaptın ki her taraf antik kente döndü balmumları heykeller

veli cem bektaş

24 Temmuz 2018 09:28
ben bir solcu olarak, belediyelerin domates fidesi dağıtmasını doğru bulmuyorum. belediyelerin onlarca asli görevi varken bunun yapılması doğru değil.

ali kemal

23 Temmuz 2018 16:46
Büyükerşen gördüyse kesin bir tanıdığa verir sera işleride ondan sorulur artık
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.