BEN VE ESKİŞEHİR BİR LABORATUVARIZ

22 Eylül 2019 20:31
BEN VE ESKİŞEHİR BİR LABORATUVARIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen projelerini ve Eskişehir ile ilgili merak edilenleri tüm Türkiye'ye anlattı. Başkan Büyükerşen en büyük projesinin köylüyü kalkındırmak olduğunu belirtti.

Büyükerşen Eskişehir ile ilgili şöyle konuştu: “İhmaller nedeniyle Porsuk gibi bir doğa harikası, her türlü atıkların içine atıldığı hale getirilmişti. Rektörken Çevre Eğitim Enstitüsü kurdum. Her yıl bilim adamlarını, akademisyenleri, üniversiteden ve dışarıdan olanları çağırarak Eskişehir nasıl bir şehir olmalı sorusuna cevap arayan seminerler yapmaya başladım. Eskişehir'in alt yapısı, porsuğu dahil her şeyi o kadar değişti. Eski Porsuk artık içinde amatör olta balıkçılarının balık tutma festivali yaptığı, gondol, bot gezintilerinin yapıldığı yer haline geldi.Yurt dışından da turist gelmeye başladı. Japonlar, çinliler meraklı. Ruslardan da gelenler oluyor.

Kültür ve sanat şehri

Eskişehir'in huzurlu kent seçilmesinin sebebi ile ilgili Büyükerşen “Şehir halkına stresini atacağı yerler yaptık. Çok büyük parklar yaptık, yeşil alanları arttırdık. Eskişehir kendin pişir kendin ye bir şehir. Bütün otobüslerimizin, makinelerimizin bakıkmını kendimiz yapıyoruz. Çiçğimizi, ağacımızı, altyapı malzemelerimizi kendimiz üretiyoruz. Öğrenci sayısı 3 üniversitede 60 binden fazla. Bir gençlik şehri Eskişehir. Gece saat 2 buçuğa kadar hareketli ve canlı yaşayan bir şehir.” dedi. Kültür sanat ile ilgili yöneltilen soruya ise “Büyükşehir Belediyesi'nin senfoni orkestrası var, 7 tiyatrosu var. Çocuk tiyatroları var ayrıca Eskişehir'de Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyelerimizin de tiyatroları var. Eskişehir bir kültür ve sanat şehri. Resim galerileri, heykel galerileri ve müzeler şehri. Bir de artık Modern Müze'miz var” yanıtını verdi.

Can suyu projesi

“Büyük projem tarımda köylülerimize can suyu vermek” diyen Büyükerşen: “Köylülerimize hibe olarak fide, yerli tohum dağıtıyoruz. Çünkü köylünün sermayesi kalmamış. Maaliyetler çok yüksek onun için ekip biçemiyorlar. Hayvancılık ölmüş vaziyetteydi. Mesela ipek böcekçiliğini canlandırmak için fideler yetiştirdik. Fidan haline geldi dağıttık köylülere. Sebzeler kurutularak satılırsa tazesinden daha yüksek değer taşıyor. Onun için kurutma tesisleri kuruyoruz bir taraftan. Kooperatif kuran köylüye her türlü yardımı yapmaya hazırız. Hayvancılık içinde damızlık veriyoruz. Kooperatif sütü kendisinin ortağı olan köylülerin, sanayi kuruluşlarının ödediği paradan fazla para ödeyerek alıyor, pastorize ediyor, şişye koyuyor. Bize satıyor bizde büfelerde halk süt olarak satıyoruz.

Projelerimi bırakmadım

Cumhurbaşkanlığı adaylığını sorusu ile ilgili Başakn Büyükerşen “Bülent Ecevit döneminden beri cumhurbaşkanlığı seçim dönemlerinde adım geçti. Benim çok önemli saydığım bazı projeler devam ediyordu. Onları bırakmak istemedim. Ağer isteseydim ve ısrar etseydim gayret etseydim, çaba gösterseydim olurdu. Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP için şu veya bu olursa iyi olur diyecek halim yok. Çünkü herkes değerlidir. Hiç beklemediğiniz insanlarda aday oluyor bakıyorsunuz. O günkü iç ve dış siyaset, ülkenin içinde bulunduğu siyasi atmosfer ve koşullar biraz etkiler seçilecek kimsenin hangisi olması gerektiğini. Şimdiden bir şey söylemek doğru olmaz” dedi.

Büyükerşen, yaptığı büstün Atatürk'e bire bir benzerliğini soran Hakan Çelik'e “Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonra kimin aklına geldiyse yüzünün maskını almışlar. Oradan faydalanarak büstü yaptım” dedi.

Büyükerşen “ Anadolu Üniversitesine kurucu rektör atandığım zaman yeni bir üniversiteydik. Bizden önce asırlık üniversitelerle açığı kapatmak için Türkiye'nin ihtiyacı olup dadiğer üniversiteler de olmayan bölümleri kurdum. Türkiye'nin ilk iletişim bilimleri fakültesi Eskişehir'de kuruldu. Hava alanını yaptık, eğitimler başladı. Bugün Türkiye'de kaptan pilot seviyesinde belki yüzlerce insan o okuldan yetişti.”

Yorumlar (18) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Akademisyen

22 Eylül 2019 21:40
Yılmaz bey Orhan Oğuz hocamı lütfen unutmayın

labaront

23 Eylül 2019 14:02
- acemi nalbant gavur eşşeğinde öğrenirmiş - hoca da şehir i ve yolları her yandan daraltıp gelecek nesillere kaos içinde bırakıp gidecek .

ATİLLA

23 Eylül 2019 00:17
Hocam bu yaptığınızı söylediğiniz hizmetleri,şehirdeki insanların eğitimli, uysal ve sabırlı olmasına borçlusunuz.Bana kalırsa yaklaşık çeyrek asırda daha fazla şeyler yapılabilirdi hemide kenar mahalleleri ihmal etmeden..

esesli

23 Eylül 2019 14:39
biz eskişehirlilerde sizin gözünüzde kobay mı oluyor başkan bu durumda? hani sadece belli bir kesime hitap ederek başkanlık yaptığınız için diğer kesimler sanırım kobaydan öte birşey değil gözünüzde. açıklamanız talihsiz olmuş ama doğru eskişehirlilerin çoğunu kobay olarak gördüğünüz gibi bir itirafta bulunmuşsunuz.

kenan

23 Eylül 2019 03:40
demek bundan dolayı bütün işleri 3-4 kez yineleyerek yapıyorsunuz. deneme yanılma.. keşke kentin bir kampüs yada LABORATUVAR olmadığını bir öğrenebilseydiniz.. 20 yılda yaptığınız işleri saysak 3,5 yıllık Aydın Arat'ın yaptıkları kadar etmiyor bile. Hele ki 1999 da bir 26 sözünüz var. Ne yazıkki bir dönemde yapacağınızı vaat ettiğiniz 26 sözden 6 sını ancak yapmışsınız.. Halende yapacağınız işler başa döndü. 20 yıl önce cadde sokak isimlerini değiştirerek başlamıştınız, şimdi yine başa sarıp iki ana caddenin adını değiştirdiniz. Gönül isterdi ki 20 yılda bir tane bulvar açıp ona gururla adınızı verseydiniz. Bu eğreti işlerden bıkmadınız. Opera binası, halk ekmeği, kalabak dolum tesisi ve bir sürü iş sizin kendi yapmayıpta yapmışız algısı üzerine konduğunuz işler. yaptığınız bir iş var o da tramvay. Onu da sonunda yüzünüzü gözünüze bulaştırdınız..

tatar

23 Eylül 2019 14:58
bizlerde kobay fareleri sanırım deneyin bakalım ..

Ttr222

23 Eylül 2019 13:40
Yorum yapan bazı okurların dediği gibi dar sokaklara 2 kat üstü verilmesi iyi olmadığı gibi Atatürk bulvarı Atatürk CD yunus emre CD gibi caddelerede yeni insaatlara otopark şartlı ruhsat verilmeme yoluna gidilmemesi şehrin yayilmamasina sıkışıp kalmasına sebep olmakta tabi bu şehir planlamaları da tek başına değil muhafet(iktidar) ile birlikte yapilmaktadir. Eskişehir herkes için çok daha güzel olabilirdi..

eses

23 Eylül 2019 10:09
hiç kimse arka sokakları görmüyor.gürcüstan gibi şehir.

AHMET yildiz

23 Eylül 2019 03:40
Bir tramvay sevdana eskisehiri mahvettin. Yol yok her taraf heykel. Ulasim pahali su pahali. 10 metrede 1 lamba. Aman hocam köylüye dokunma

uğur

23 Eylül 2019 10:56
eskiden bahçeli müstakil evli mahalleler vardı hiç kalmadı daracık sokaklar 4 er katlı binalar yeni bir mahalle açılabilir buşekilde insanlar bi nefes alır tramvay zaten facia 2 güzel park var 26 yılda yapılan o

Tarık

23 Eylül 2019 10:47
Büyükşehir Belediye başkanı olarak (21 senelik) Fevziçakmak mah. Heykelini (girişe) çıkışada Tepebaşı belediye başkanı Ahmet Ataç büstünü dikmek lazım. Bu açıklamaları okuyunca gülesim geliyor. 21SENELİK KÖPRÜBAŞI BELEDİYE BAŞKANI

Hakkı Gülaçar

24 Eylül 2019 11:15
Hocam, bir seçmeniniz olarak bu ego yüklü röportajınızı ve şehriniz insanına ve çalışma arkadaşlarınızı hiçleştirdiğiniz yazınızı hiç beğenmedim. Keşke emekliliğinizi torunlarınızla yaşasanız ve aile laboratuvarınızda aileniz ile birlikte mutlu olsanız. Edep ya hu!

Cumhur

23 Eylül 2019 10:30
Projelerimi tamamlamak için cumhurbaşkanlığına sıcak bakmadım diyor sayın Büyükerşen Türkiye mi önemli yoksa eskişehirde yapılacak projeler mi ?

kadir

23 Eylül 2019 16:04
Bu hocada yandaşlarına hizmet ediyor nesini beğeniyorlar anlamadım?

selim

23 Eylül 2019 14:25
eskişehir'in avantajı içinden geçen porsuk olması ve üniversite şehri olması. üniversite orhan oğuz'un temelini attığı bir iş. ama yılmaz hocanın da katkısı var. hoca sanatı seviyor zevkli adam vizyonu var. sonuçta yapılan parkların ve işlerin kalitesi ortada. ha daha çok yapılabilirdi belki ama muhalefet iken bu kadar olur. az olsun öz olsun. eskişehir'in sokakları çok genişti de yılmaz hoca mı daralttı beyler. türkiye alkışlıyor. eskişehirli alkışlamıyor. özetle yılmaz hoca işini bilir. alternatifi de hala yok. 10 değilse de 9 dur ama. bir başka belediye başkanı var mı ülkede notu 8 olan.

Faik

23 Eylül 2019 10:05
Yamandır Yılmaz Hocam.

Halil Toksöz

23 Eylül 2019 01:29
Seninle gurur duyuyoruz, Tanrı yolunu açık etsin, sağ ol var ol muhterem başkanım.

Gecekondu

22 Eylül 2019 22:51
Her şehre bir Yılmaz Hoca lazım kıymetini bilin bu adamın boş siyasi çekişmeleri bırakın.Bugün bi Kütahya ,Afyon değilseniz bu adamın sayesinde saygı duyun şanslısınız hem valla hem billaha