Bebeğin beşiğine sakın oyuncak koymayın

05 Kasım 2018 17:01
Bebeğin beşiğine sakın oyuncak koymayın

Ani bebek ölümü sendromu veya beşik ölümü 1-12 ay arası bebeklerde herhangi bir hastalık ve fiziksel sebep olmaksızın görülebiliyor. Yabancı kaynaklarda SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) olarak geçen ani bebek ölümü sendromuna karşı önerilen güvenlik önemlerini Uyku Koçu Esra Şimşek sıralıyor.

Bu yazımızda başta Amerikan Pediatri Derneği olmak üzere, başlıca kaynaklarda geçen ani bebek ölümü sendormunu azaltmaya yönelik bebek uyku güvenliği kurallarını bulabilirsiniz. 1. A-B-C KURALI Bebeğinizi güvenli bir şekilde uyutabilmenin en önemli kurallarının ingilizce başharfleri A-B-C şeklinde. A: ALONE (TEK BAŞINA), B: BACK (SIRT ÜSTÜ), C: CRİB (BEŞİK) olarak geçiyor. A (Alone- Tek başına): Bebek, anne babası ile değil tek başına uyumalı ve yatağında yastık, yorgan, battaniye, oyuncak, korumalık vb. gibi yabancı nesneler olmamalı. B (Back-Sırt üstü): Bebek sırt üstü yatırılmalı. Aklınıza kusarsa, boğazına kaçma riski gelebilir ama bu risk sırt üstü veya yan yatırıldığında soluk borusuna yapılan baskı sonucu oluşabilecek boğulma riskinden daha düşük. Yine de sırt üstü yatırıp kafasını sağa veya sola doğru yatırabilirsiniz. Reflü yastıkları doktor önerisi ile kullanılmalı. Tıbbi bir gerekçeniz yoksa önlem olarak kullanılması tavsiye edilmez. Ebeveynler arasındaki en büyük hatalardan bir diğeri de bebeği yüz üstü yatırmak. Özellikle yenidoğan döneminde yüz üstü yatırmanın riski olduğu biliniyor. C (Crib- Beşik): Bebek kendi beşiğinde uyumalı. Anne baba yatağı, koltuk, kanape, yer yatağı, araç koltuğu gibi yerlerde uyutmak yine güvenlik açısından tavsiye edilmiyor. Yenidoğan bir bebek için en uygun uyuma yeri anne baba odasında kendi beşğinde uyumasıdır. Anne yanı beşik diye tabir edilen bir kenarı açık ve anne yatağına bitişik beşikler hem anne konforu hem bebeğin sağlığı ve güvenliği açısından uygundur.

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU İÇİN DİĞER ÖNLEMLER Bebeğe battaniye örtmek yerine uyku tulumu tercih edilmeli. Çünkü battaniyenin bebeğin yüzünü kapatıp havasız bırakma riski var. Battaniye tercih edilecekse delikli ve hava alan bir battaniye olmalı ve omuzlarından yukarı çıkarılmamalı. Bebeğin başı ve yüzü her zaman açıkta olmalı. Yatakta kayarak battaniyenin yüzünü kapatmasını engellemek için bebeğin ayakları beşiğin ucuna değecek şekilde yatırılmalıdır. Bebeğinizin düz kafa sendromuna yakalanmasından korkuyorsanız yüzünü sağa sola çevirebilirsiniz.

REFLÜ YASTIĞI VE YAN YATIRMA YASTIKLARI TAVSİYE EDİLMİYOR Reflü yastığı veya yan yatırma yastıklarının kullanımı tavsiye edilmiyor ve reflüyü veya düz kafa sendromunu ya da kusmayı önlediğine dair bilimsel bir kanıt yoktur. BEBEĞİNİZİ KANAPEDE VEYA KOLTUKTA UYUTMAYIN Bebek gece ve gündüz kendi yatağında uyumalıdır. Kanape, koltuk, ana kucağı, araba koltuğu gibi araçlar uzun süreli uyku için tavsiye edilmiyor. Bebeği gün içinde birkaç dakikalığına yüz üstü yatırmak hem gaz problemine hem de düz kafa sendromuna iyi gelir ama kesinlikle bu pozisyonda uzun süre tutmayın ve yalnız bırakmayın. 

BEŞİĞİN İÇİ MÜMKÜN OLDUĞUNCA BOŞ OLSUN Beşiğe yastık, beşik kenarlığı, battaniye veya oyuncak konulmamalı. Bebeğin olduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemeli, yeni sigara içmiş birinin bebeğe yaklaşmasına izin verilmemeli. Bebeğin beşiği cam kenarından veya kalorifer, soba gibi ısı kaynaklarından uzakta olmalı. İlk altı ay bebek için en güvenli yer anne baba odasında kendi beşiğinde uyumasıdır. Aynı yatakta uyumak güvenlik açısından risk oluşturduğundan tavsiye edilmiyor. Kanepede kucağınızda bebekle uyuyakalmak çok tehlikelidir. Bebekler İçin ideal sıcaklık 18-22 derece arasındadır. Bebeğinizin çok ısınmasına veya üşümesine izin vermeyin. En ideal sıcaklık 18-22 derece arasındadır. Uyuturken çok sarıp sarmalamayın. Kolsuz body, tulum ve delikli bir battaniye yeterlidir. Kalın yorgan ve örtülerden kaçının. Bebeğin sıcaklığı göbeğinden veya göğsünden ölçülür. Dokunduğunuzda çok sıcak veya soğuksa ona göre ayarlama yapın. Elleri veya ayakları soğuksa endişelenmeyin. Yüzü kızarırsa veya terlerse mutlaka müdahale edin.

EMZİRMEK BEBEĞİNİZİ HER TÜRLÜ RİSKTEN KORUR Uykudan önce emzik tavsiye ediliyor ama bebeğinizi zorlamayın ve şekere batırmayın. Emzik vermeden önce emzirmeyi oturtmuş olmaya dikkat edin. Meme reddi yaşamamak için ilk haftadan verilmesi önerilmiyor.

HANGİ DURUMLARDA BEBEĞİNİZLE AYNI YATAKTA UYUMAK RİSKLİ OLUR? Bebek üç aylıktan küçükse Bebeğiniz preamatüre doğduysa 2,5 kilodan küçükse Ebeveynlerden biri sigara içiyorsa (evde veya dışarıda fark etmez) Ebeveynlerden biri veya ikisi alkol veya uyuşukluk yaratacak bir ilaç kullanıyorsa Çok yorgunsanız


Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir’de otodan hırsızlık yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan 4 şüpheli adliyeye sevk edildi. 
FETÖ SANIKLARINA CEZA YAĞDI
FETÖ SANIKLARINA CEZA YAĞDI
Eskişehir'de gerçekleşen Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonu sonrasında haklarında dava açılan ve çoğu asker olan 67 sanıktan 56'sına 2 yıl ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. 
DRİFT PAHALIYA PATLADI
DRİFT PAHALIYA PATLADI
Eskişehir'de, alkollü olarak direksiyon başına geçen ve drift yaptığı belirlenen sürücüye toplam 8 bin 735 lira ceza kesildi. 
ESKİŞEHİR'E KAR GELİYOR
ESKİŞEHİR'E KAR GELİYOR
Meteoroloji'den alınan bilgiye göre Eskişehir'de karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.
MUTFAKTA YANGIN VAR
MUTFAKTA YANGIN VAR
CHP İl Başkanı Rabia Akman Hükümetin ‘enflasyonla mücadele programı’nın ise yaramadığını belirterek “Mutfakta yangın var” dedi.
HAYALLERİ GERÇEK OLDU
HAYALLERİ GERÇEK OLDU
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, polis olma hayali ile yaşayan engelli öğrencilerin okuluna giderek 'Polislik' mesleğini anlattı.
KADRİYE KARACA  TOPRAĞA VERİLDİ
KADRİYE KARACA TOPRAĞA VERİLDİ
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca'nın, annesi Kadriye Karaca, son yolculuğuna uğurlandı.
SAĞLIK ELÇİLERİ ESKİŞEHİR'DE
SAĞLIK ELÇİLERİ ESKİŞEHİR'DE
Ekranların sevilen yüzü Saba Tümer, Eskişehir’de katıldığı bir etkinlikte ‘Kahkaha Kulübü’ için adımlar attığını söyledi. 
KURT VE ATAÇ RESMEN AÇIKLANDI