BARAJA İKİNCİ RET

13 Aralık 2017 20:02
BARAJA İKİNCİ RET

ESKİ'nin olağanüstü genel kurul toplantısında Ilıca Barajı'na 25 milyon bütçe aktarılması ikinci kez reddedildi. 3 saat süren toplantıda AK Partili meclis üyeleri ile Yılmaz Büyükerşen arasında gergin anlar yaşandı.

AK Partililerden tepki geldi

Bir önceki ESKİ toplantısında Ilıca Barajı'na 25 milyon aktarılmasına AK Partili meclis üyeleri ret oyu vermişti. Büyükerşen'de maddeyi veto ederek yeniden görüşüleceğini söyledi. Ilıca Barajı'nın bütçeye ve yatırım programına yeniden eklenmesi için olağanüstü toplanan ESKİ meclisinde yaşanan gergin anlar damga vurdu. Meclise iki kere ara verilirken AK Partili meclis üyeleri veto edilen bir maddenin sadece bir kısmının yeniden gündeme getirilemeyeceğine tepki gösterdi. Yılmaz Büyükerşen, "Su gibi önemli bir konuyu reddediyorsunuz. Bizi engelliyorsunuz. Eskişehirliler bunu unutmayacak" dedi.

Hukuk tartışması

Bir önceki mecliste görüşülen bütün maddelerin yeniden görüşülmesi gerektiğini söyleyen AK Partili meclis üyeleri ile CHP'li meclis üyeleri hukuk tartışması yaptı. Ak Partililer adına konuşan Ahmet Yapıcı, "Bu hukusuzluktur. Maddelerin sadece bir kısmı gündeme geldi. Bu kabul edilemez" dedi. CHP'li meclis üyeleri adına konuşan Aydın Ünlüce ise, belediye kanununda böyle bir şey olmadığını konunun gündeme gelebileceğini söyledi. Ilıca Barajı'nın 2018 yılı yatırım programına alınması ve performans programına alınması AK Partili meclis üyelerinin ret oylarıyla reddedildi.

Taslak anlaşmazlığı

Bir diğer gündem maddesi ise ESKİ'nin taşınır ve taşınmaz haklarıyla ilgili taslakta yer alan boşlukların yeniden düzenlenmesiydi. ESKİ yönetimi yeni bir taslak hazırladıklarını ve bunun uygulanması gerektiğini söylerken AK Partili meclis üyeleri kendilerinin de bir taslak hazırladığını ve bu taslağın geçerli olması gerektiğini söyledi. Uzun süren tartışmalar sonrası Yılmaz Büyükerşen, taslağın görüşülmesi için yeniden komisyona gönderilmek üzere gündem maddesini geri çekti.

Dalga geçme yeri değil

Ayrıca meclisin başlangıcında görüşülecek olan 4 maddelik gündemi meclis üyelerinin oylarına sundu. AK Partililer hep birlikte gülerek ret oyu verdi. AK Partililerin verdiği ret oyu Meclis’te büyük şaşkınlık yaratırken meclis üyelerinin gülmesine sinirlenen Büyükerşen'in tepkisine neden oldu. Ahmet Yapıcı, “Bizim bu gündemi burada okumamıza gerek yok. Bu gündem gazetede yayınlandıktan itibaren kabul edilmiş sayılır. Biz bunu hatırlatmak için ret oyu verdik” dedi. Büyükerşen ise, "Madem 4 tane gündem maddesini görüşmeyeceksiniz neden biz burada toplandık. Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz. Meclis dalga geçilecek bir yer değil. Ciddi olun lütfen" dedi.

Yorumlar (15) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eses

13 Aralık 2017 21:33
Barajın dolusavak yapıları mevcut değil. Her barajın feyezan (Büyük ölçüde gelen sel) öteleme özelliği vardır. Yarım kalmış baraj yapısı her hangi bir büyük selde felakete neden olabilir. Her şeyi politik olarak değerlendirmek olası böyle bir faciada bütün sorumluluğu üstlenmeyi gerektirir. Meclis üyelerine birilerinin bu gerçeği de anlatması kendileri açısından hayırlı olacaktır diye düşünüyorum.

Ali Baylan

13 Aralık 2017 20:27
Termik santral yap başkan bak nasıl onaylarlar. Zehirle milleti baş tacı ederler seni.

Birsen

14 Aralık 2017 09:42
Kebapçıda artık taşıma suyla yıkar bulaşıkları

chp

13 Aralık 2017 22:42
ne demeişler meyve veren ağaç taşlanırmış ama şunu bilinki 2019 gene yılmaz hoca kazanacak büyüksün yılmaz hocaa

halil

13 Aralık 2017 21:58
Üzülme başkanım,biz sandıkta gereken cevabı veririz.

Eses

15 Aralık 2017 00:53
Santral taraftarları 2013 yapımı Hindistanın Bhopal kentindeki kimyasal sızıntı sonucu oluşan kitlesel ölümlerin işlendiği filmi izlemelerini tavsiye ederim. Siyasilere de o kadar çok güvenmeyin. Örnek 1986 yılındaki Çernobil faciasından sonra çay içen Sanayi Bakanı sonucun ne olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım.

Eses

21 Aralık 2017 16:52
kalabak suuu dınıdııı, Kalabak suyunu çeşmelere verseler demişsin. Sizin evde musluktan akan su sadece içilmiyor herhalde. Bunun çamaşırı, bulaşığı, ev temizliği, duşu, hamamı var. Kısacası sizin dediğini gibi çeşmeden akması için kişi başı günlük 150 litre su gerekir. Bunu da kabaca 700.000 kişi olan nüfusla çarpıp 24 saate karşılık olan 86400 saniyeye bölersek saniyede 1,2m3 su ihtiyacı çıkar. Bunun için gerekli boru çapı 1,20metredir. Kalabak suyu isale hattının iç çapı ise 20cm. Ayrıca 2016 yılında yaşanan su sıkıntısını da düşünürsek. Sizin çeşmeden Kalabak suyu akıtma hayalinizin hayal bile olması mümkün değil. Bilmem anlatabildimmi. Ayrıca yorumcunun biri de daha önce niye böyle bir yatırım yapılmadı da bu gün baraj yapılıyor diyor. Mamucadaki gölet te içmesuyu amaçlı yapıldı. Hatırlatmak istedim. Her şey bir günde olmuyor yani.

Levent

14 Aralık 2017 19:15
Hocam heykel yapma ya devam.

Levent

14 Aralık 2017 19:12
Sayın başkanım şehir ici yollarımız kötü kotu durumda. Ayrica zatialinizin heykel müzesi var ya onun önüne tur araclari pari ediyor. Trafiği engelliyorlar. Trafik zabıta ekibini de oraya dikiyorsunuz. Kimse park edemiyor. Ama tur araçları eskort zabıta eşliğinde pari ediyor. Trafik felç. Hic görüyormusunuz bunları. Kac dönemdir başkan siniz. Eskisehir de ulaşım pahali Icme suyu pahalı. Ne den bunlara karşı önlem almadalmadiniz

ali

14 Aralık 2017 10:59
bu başkan yıllardır belediye başkanlıgı yapıyor şimdi mi aklına geldi baraj yapmak daha once susuzluk ceken eskişehire ne yaptı işi gucu algı yapmak para verseler hemen heykel yapar bunlar boş işlerle ugraşan kişiler

kalabak suuu dınıdııı

14 Aralık 2017 12:43
kalabak suyunu versenize çesmelere içsek ne var . yok o olmaz niye . damacana girdi para lazım

SORUN ÇÖZÜLÜR

14 Aralık 2017 10:37
HOCA - BARAJ YERİNE GÜNEŞ PANELİ TARLALARI YAPSIN , ENERJİYİ O ÜRETSİN , bakalım güneş enerjisi şehir e elektirik yetiştirebilecekmi .

yerel seçim e az kaldı

13 Aralık 2017 23:46
Baraj -18 sene beklemiş yeni seçilecek büyükşehir belediye başkanı gerekeni yapar .

galip

14 Aralık 2017 08:56
bizim şehir bültenine öden bütçe buraya aktarılsa şimdi bu sorun olmazdı

yılmaz

13 Aralık 2017 23:21
vay babam vay 25 milyon para istiyorlar devletten sonrada biz yaptık diyecekler, öncekiler gibi yüzme havuzunun parası devletten, aşağısöğütönü yaşam köyü toki devlet yaptı vb. ama reklamını kendileri yapıyor... Sayın Büyükerşen artık yorulmadın mı kaç sene oldu, 1999'dan beri oturduğun koltuğu bıraksan da gençler gelse olmazmı...
SAĞLIKLI ADIMLAR  PROJESİ ESKİŞEHİR'DE
SAĞLIKLI ADIMLAR PROJESİ ESKİŞEHİR'DE
Nesttle'nin, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü 'Sağlıklı Adımlar' projesi Eskişehir' de devam ediyor. Proje kapsamında 3.sınıf öğrencilerin sağlıklı beslenmeleri ve fiziksel aktivite konusunda bilinçlendirilmeleri amaçlanıyor.
ALPU OVASI'NA ACELE KAMULAŞTIRMA
ALPU OVASI'NA ACELE KAMULAŞTIRMA
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Eskişehir’de yapılması planlanan kömürlü termik santral için ‘Acele Kamulaştırma Kararı’ alındığını belirterek, alınan karara tepki gösterdi.
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Odunpazarı Belediyesi, Odunpazarı Kent Konseyi Hayvan Hakları çalışma grubu, Es Çocuk Evi, Odunpazarı Kent Konseyi 75. Yıl Mahalle Meclisi ve mahallede yaşayan hayvan dostları tarafından besleme etkinliği düzenlendi.
1 MAYIS'TA BU YOLLARA DİKKAT!
1 MAYIS'TA BU YOLLARA DİKKAT!
 Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle güvenlik tedbirleri kapsamında kapatılacak cadde ve sokakların açıkladı. 
ÖLÜMDEN DÖNDÜLER
ÖLÜMDEN DÖNDÜLER
Motosiklet ile otomobilin karıştığı kazada 2 kişi yaralandı. 
TARİHİ MAKİNE HALA ÇALIŞIYOR
TARİHİ MAKİNE HALA ÇALIŞIYOR
Türkiye'ye ilk gelen matbaa basım makinelerinden bir tanesi çalışır durumda halen Sivrihisar'da bulunuyor. 
ESKİŞEHİR'DE BÜYÜK FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE BÜYÜK FETÖ OPERASYONU
FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik Eskişehir merkezli 8 kentte düzenlenen operasyonda 19 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. 
SİNAN ÖZKAR İSTİFA ETTİ
SİNAN ÖZKAR İSTİFA ETTİ
CHP İl Başkanı Sinan Özkar, milletvekilliği aday adaylığı için İl başkanlığı görevinden istifa etti.
DÜNDAR ÜNLÜ ADAY ADAYI OLACAK
DÜNDAR ÜNLÜ ADAY ADAYI OLACAK
AK Parti Eskişehir İl Başkanı M. Dündar Ünlü, milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa edecek.