BARAJA İKİNCİ RET

13 Aralık 2017 20:02
BARAJA İKİNCİ RET

ESKİ'nin olağanüstü genel kurul toplantısında Ilıca Barajı'na 25 milyon bütçe aktarılması ikinci kez reddedildi. 3 saat süren toplantıda AK Partili meclis üyeleri ile Yılmaz Büyükerşen arasında gergin anlar yaşandı.

AK Partililerden tepki geldi

Bir önceki ESKİ toplantısında Ilıca Barajı'na 25 milyon aktarılmasına AK Partili meclis üyeleri ret oyu vermişti. Büyükerşen'de maddeyi veto ederek yeniden görüşüleceğini söyledi. Ilıca Barajı'nın bütçeye ve yatırım programına yeniden eklenmesi için olağanüstü toplanan ESKİ meclisinde yaşanan gergin anlar damga vurdu. Meclise iki kere ara verilirken AK Partili meclis üyeleri veto edilen bir maddenin sadece bir kısmının yeniden gündeme getirilemeyeceğine tepki gösterdi. Yılmaz Büyükerşen, "Su gibi önemli bir konuyu reddediyorsunuz. Bizi engelliyorsunuz. Eskişehirliler bunu unutmayacak" dedi.

Hukuk tartışması

Bir önceki mecliste görüşülen bütün maddelerin yeniden görüşülmesi gerektiğini söyleyen AK Partili meclis üyeleri ile CHP'li meclis üyeleri hukuk tartışması yaptı. Ak Partililer adına konuşan Ahmet Yapıcı, "Bu hukusuzluktur. Maddelerin sadece bir kısmı gündeme geldi. Bu kabul edilemez" dedi. CHP'li meclis üyeleri adına konuşan Aydın Ünlüce ise, belediye kanununda böyle bir şey olmadığını konunun gündeme gelebileceğini söyledi. Ilıca Barajı'nın 2018 yılı yatırım programına alınması ve performans programına alınması AK Partili meclis üyelerinin ret oylarıyla reddedildi.

Taslak anlaşmazlığı

Bir diğer gündem maddesi ise ESKİ'nin taşınır ve taşınmaz haklarıyla ilgili taslakta yer alan boşlukların yeniden düzenlenmesiydi. ESKİ yönetimi yeni bir taslak hazırladıklarını ve bunun uygulanması gerektiğini söylerken AK Partili meclis üyeleri kendilerinin de bir taslak hazırladığını ve bu taslağın geçerli olması gerektiğini söyledi. Uzun süren tartışmalar sonrası Yılmaz Büyükerşen, taslağın görüşülmesi için yeniden komisyona gönderilmek üzere gündem maddesini geri çekti.

Dalga geçme yeri değil

Ayrıca meclisin başlangıcında görüşülecek olan 4 maddelik gündemi meclis üyelerinin oylarına sundu. AK Partililer hep birlikte gülerek ret oyu verdi. AK Partililerin verdiği ret oyu Meclis’te büyük şaşkınlık yaratırken meclis üyelerinin gülmesine sinirlenen Büyükerşen'in tepkisine neden oldu. Ahmet Yapıcı, “Bizim bu gündemi burada okumamıza gerek yok. Bu gündem gazetede yayınlandıktan itibaren kabul edilmiş sayılır. Biz bunu hatırlatmak için ret oyu verdik” dedi. Büyükerşen ise, "Madem 4 tane gündem maddesini görüşmeyeceksiniz neden biz burada toplandık. Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz. Meclis dalga geçilecek bir yer değil. Ciddi olun lütfen" dedi.

Yorumlar (15) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eses

13 Aralık 2017 21:33
Barajın dolusavak yapıları mevcut değil. Her barajın feyezan (Büyük ölçüde gelen sel) öteleme özelliği vardır. Yarım kalmış baraj yapısı her hangi bir büyük selde felakete neden olabilir. Her şeyi politik olarak değerlendirmek olası böyle bir faciada bütün sorumluluğu üstlenmeyi gerektirir. Meclis üyelerine birilerinin bu gerçeği de anlatması kendileri açısından hayırlı olacaktır diye düşünüyorum.

Ali Baylan

13 Aralık 2017 20:27
Termik santral yap başkan bak nasıl onaylarlar. Zehirle milleti baş tacı ederler seni.

Birsen

14 Aralık 2017 09:42
Kebapçıda artık taşıma suyla yıkar bulaşıkları

chp

13 Aralık 2017 22:42
ne demeişler meyve veren ağaç taşlanırmış ama şunu bilinki 2019 gene yılmaz hoca kazanacak büyüksün yılmaz hocaa

halil

13 Aralık 2017 21:58
Üzülme başkanım,biz sandıkta gereken cevabı veririz.

Eses

15 Aralık 2017 00:53
Santral taraftarları 2013 yapımı Hindistanın Bhopal kentindeki kimyasal sızıntı sonucu oluşan kitlesel ölümlerin işlendiği filmi izlemelerini tavsiye ederim. Siyasilere de o kadar çok güvenmeyin. Örnek 1986 yılındaki Çernobil faciasından sonra çay içen Sanayi Bakanı sonucun ne olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım.

Eses

21 Aralık 2017 16:52
kalabak suuu dınıdııı, Kalabak suyunu çeşmelere verseler demişsin. Sizin evde musluktan akan su sadece içilmiyor herhalde. Bunun çamaşırı, bulaşığı, ev temizliği, duşu, hamamı var. Kısacası sizin dediğini gibi çeşmeden akması için kişi başı günlük 150 litre su gerekir. Bunu da kabaca 700.000 kişi olan nüfusla çarpıp 24 saate karşılık olan 86400 saniyeye bölersek saniyede 1,2m3 su ihtiyacı çıkar. Bunun için gerekli boru çapı 1,20metredir. Kalabak suyu isale hattının iç çapı ise 20cm. Ayrıca 2016 yılında yaşanan su sıkıntısını da düşünürsek. Sizin çeşmeden Kalabak suyu akıtma hayalinizin hayal bile olması mümkün değil. Bilmem anlatabildimmi. Ayrıca yorumcunun biri de daha önce niye böyle bir yatırım yapılmadı da bu gün baraj yapılıyor diyor. Mamucadaki gölet te içmesuyu amaçlı yapıldı. Hatırlatmak istedim. Her şey bir günde olmuyor yani.

Levent

14 Aralık 2017 19:15
Hocam heykel yapma ya devam.

Levent

14 Aralık 2017 19:12
Sayın başkanım şehir ici yollarımız kötü kotu durumda. Ayrica zatialinizin heykel müzesi var ya onun önüne tur araclari pari ediyor. Trafiği engelliyorlar. Trafik zabıta ekibini de oraya dikiyorsunuz. Kimse park edemiyor. Ama tur araçları eskort zabıta eşliğinde pari ediyor. Trafik felç. Hic görüyormusunuz bunları. Kac dönemdir başkan siniz. Eskisehir de ulaşım pahali Icme suyu pahalı. Ne den bunlara karşı önlem almadalmadiniz

ali

14 Aralık 2017 10:59
bu başkan yıllardır belediye başkanlıgı yapıyor şimdi mi aklına geldi baraj yapmak daha once susuzluk ceken eskişehire ne yaptı işi gucu algı yapmak para verseler hemen heykel yapar bunlar boş işlerle ugraşan kişiler

kalabak suuu dınıdııı

14 Aralık 2017 12:43
kalabak suyunu versenize çesmelere içsek ne var . yok o olmaz niye . damacana girdi para lazım

SORUN ÇÖZÜLÜR

14 Aralık 2017 10:37
HOCA - BARAJ YERİNE GÜNEŞ PANELİ TARLALARI YAPSIN , ENERJİYİ O ÜRETSİN , bakalım güneş enerjisi şehir e elektirik yetiştirebilecekmi .

yerel seçim e az kaldı

13 Aralık 2017 23:46
Baraj -18 sene beklemiş yeni seçilecek büyükşehir belediye başkanı gerekeni yapar .

galip

14 Aralık 2017 08:56
bizim şehir bültenine öden bütçe buraya aktarılsa şimdi bu sorun olmazdı

yılmaz

13 Aralık 2017 23:21
vay babam vay 25 milyon para istiyorlar devletten sonrada biz yaptık diyecekler, öncekiler gibi yüzme havuzunun parası devletten, aşağısöğütönü yaşam köyü toki devlet yaptı vb. ama reklamını kendileri yapıyor... Sayın Büyükerşen artık yorulmadın mı kaç sene oldu, 1999'dan beri oturduğun koltuğu bıraksan da gençler gelse olmazmı...
GENÇLERİMİZ  ZEHİRLENMESİN
GENÇLERİMİZ ZEHİRLENMESİN
Ülkü Ocakları Eskişehir Yunusemre Şube Başkanlığı 'Uyuşturcuya Hayır' kampanyası kapsamında, vatandaşları bilinçlendirmek için Hamamyolu'nda bildiri dağıtıp açıklama yaptı.
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE  TOPYEKÜN YAPILMALI
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE TOPYEKÜN YAPILMALI
Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Temmuz Ayı Toplantısı Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında yapıldı.
ŞEHRİM 2023 OTOBÜSÜ ESKİŞEHİR'E GELİYOR
UZMAN ÇAVUŞ TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ
UZMAN ÇAVUŞ TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ
Son olarak Afrin Harekatı'na katılan ve Eskişehir'e dönen Uzman Çavuş Murat Kızıldağ, geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.
YILDA 70 BİN KİŞİYİ AĞIRLIYOR
YILDA 70 BİN KİŞİYİ AĞIRLIYOR
Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde, Yavuz Sultan Selim döneminde Bali Bey'in oğlu Kasım Bey tarafından Anadolu'da yaşayan Türkmen şeyhlerinden Şeyh Sücaeddin Veli için 16. yüzyılın başında yaptırılan, 2015'te Türk Dünyası Kültür Vakfı tarafından restore ettirilen türbe, yılda ortalama 70 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.
İSMİ KADAR 'ŞANSLI' OLAMADI
İSMİ KADAR 'ŞANSLI' OLAMADI
Eskişehir’de sokağa bırakılan “Şanslı” isimli kedi, yaşadığı kaza sonucu ön patilerini kaybetti.
30 ARAÇ MEN EDİLDİ
30 ARAÇ MEN EDİLDİ
Eskişehir'de alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, son bir haftada binin üzerinde araç sürücüsünü denetledi.
SAĞLIKÇILARDAN  ŞİDDET İSYANI
SAĞLIKÇILARDAN ŞİDDET İSYANI
Son zamanlarda artış gösteren sağlıkta şiddet olaylarına karşı, Eskişehirli sağlıkçılar da isyan etti. Eskişehir Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlıkçılar, “Sağlıkta şiddet son bulsun' diyerek seslerini duyurdu.
GELİP SORUNLARI GÖRSÜNLER!
GELİP SORUNLARI GÖRSÜNLER!
Erenköy Mahallesi sakinleri, Odunpazarı Belediye'sinin başlatmış olduğu yol yapım çalışmaları için vatandaştan ücret istenmesine tepki gösterdi. Vatandaşlar, “Yol değil imar istiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdi.

EN SON HABERLER