BAKIN O KODLARIN ANLAMI NEYMİŞ

Son Güncelleme : 24 Aralık 2016 11:12
BAKIN O KODLARIN ANLAMI NEYMİŞ

Telefonunuza gönderilen mesajların sonuna eklenen kodların anlamı ne? İşte o sorunun cevabı..

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurum u (BTK) kısa süre önce yeni bir uygulamaya başladı. Bu uygulama kapsamında artık cep telefonuna SMS yollayan her kurum bu SMS’in sonuna kendi kurumuna ait olan kodu yazmakla yükümlü kılındı. B harfi ile başlayan ve bunu takip eden 3 rakamdan oluşan bu kod BTK tarafından "Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodları" adı ile anılıyor. Henüz kodlama sisteminde çok fazla kurum bulunmadığı için kodlama sistemi B001 kodundan başlıyor ve B999 koduna kadar devam ediyor. Kodlama sisteminin dolmasının ardından bu kodlama harflerine C001 şeklinde devam edilmesi bekleniyor.

Kodlama sistemine dahil olan kuruluşların müşterilerine yolladıkları her kısa mesajın sonuna mutlaka BTK tarafından verilen SMS kodunu eklemekle yükümlü tutuluyor. Örneğin Avea cep telefonu SMS kodu B001 kodu olmakla beraber Avea tarafından müşterilerine atılan her türlü SMS için mesajın sonuna bu kodun eklenmesi zorunlu tutuluyor. Bu kodların oluşturulma sebebi olarak ise spam mesajların engellenmesi gösteriliyor. Örnek vermek gerekirse bundan sonra size gönderilen mesajın sonunda yer alan SMS kodunu ifade engelleme bölümünden girerek hemen o kurumun bir daha size mesaj yollamamasını sağlayabiliyorsunuz.

Öne çıkan kurum kodları ise şu şekilde sıralanıyor:

B001 AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş.

B002 TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş.

B003 Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.

B011 DOĞAN TV DİGİTAL PLATFORM İŞLETMECİLİĞİ AŞ

B012 DORUK İLETİŞİM VE OTOMASYON SAN. VE TİC. A.Ş.

B015 İŞ NET ELEKTRONİK BİLGİ ÜRETİM DAĞITIM TİC. VE İLETİŞİM HİZ. A.Ş.

B016 VODAFONE NET İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ

B017 MİLLENİCOM TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ A.Ş.

B018 SUPERONLİNE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

B019 TTNET A.Ş.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi. 
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
CHP İl Başkanı Rabia Akman, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın tramvaylara zam konusunda yaptığı açıklamayı eleştirdi. Akman “Açıklamayı anlamak mümkün değil” dedi.
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
Bilgi Toplama Merkezi, Yerel Gündem Araştırması yaparak vatandaşa “Yaşadığınız ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını başarılı buluyor musunuz?” diye sordu. Listede Büyükerşen de yer aldı.
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, özelleştirilen 15 şeker fabrikasının akıbetinin SEKA’ya benzememesi çağrısında bulundu.
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
Mahmudiye'nin Doğanca Köyü'nde vakıf arazisi olan meranın bir şirkete kiralanmasına köylüler tepki gösterdi. Mera alanında kazı yapmaya gelen ekipler çalışmalarını jandarma eşliğinde yaptı.
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
OKULDA SİYASET OLMAZ
OKULDA SİYASET OLMAZ
Eğitim İş Şube Başakanı Abdülkadir Önder AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın okulları ziyaret etmesine tepki gösterdi. Önder “Okullar siyaset dışında tutulmalı” dedi.
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
Eskişehir'de, usturayla kendisini yaralayan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip hastaneye kaldırıldı. 
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
Eskişehir'de yolun karşısına geçerken tramvayın çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. Tramvayın altına kalan genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.