Bakanlıktan 'Google' açıklaması

19 Aralık 2019 12:08
Bakanlıktan 'Google' açıklaması

Arama motoru devi Google ve sağladığı hizmetlerde erişim sorunu yaşandı. Sorunun en yoğun yaşandığı ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. Sorun TSİ 11:44'te giderildi.

ABD merkezli teknoloji devi Google  ve servislerinde erişim sorunu yaşandı. Sorun kapsamında kullanıcılar arama motorunu kullanamadı. Google'ın YouTubeGmail ve Drive gibi servislerinde de erişim sorunları yaşandı.

Dünya çapında erişim aksaklıklarını tespit eden "downdetector.com" internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Google ve Google'a bağlı servisler bir süre boyunca Türkiye'de hizmet veremedi. Söz konusu sorun TSİ 11:44 itibari ile giderildi. Türkiye'de yaşanan sorun yaklaşık 1 saat sürdü. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan konu ile ilgili resmi bir açıklama geldi. Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Google servislerinde global sorunlar (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi) olup, ülkemizde de hissedilmektedir.

Türkiye’deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır.

USOM ekiplerimiz süreci yakından takip etmektedir.

Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır."

Downdetector verilerine göre, sorunun en yoğun yaşandığı ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.

Downdetector verilerine göre, sorunun en yoğun yaşandığı ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.Türkiye'nin dışında Yunanistan ve Bulgaristan'ın da aralarında olduğu Doğu Avrupa bölgesinde de yoğun erişim sorunu yaşandı. Almanya, İngiltere, Portekiz ve İsviçre'nin aralarında olduğu Avrupa'nın bazı bölgelerinde ise kısmi erişim sorunu gözlemlendi.    Gelen bilgilere göre, Asya'daki bazı ülkelerde de kısmi erişim sorunu yaşandı. Söz konusu sorunun kaynağı henüz netleşmiş değil. Google'ın kısa süre içinde konu ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

depolama

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma