Bakan Akar: 'Girilemez' denilen yerlere girdik

25 Şubat 2019 14:27
Bakan Akar: 'Girilemez' denilen yerlere girdik

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Buradan çok net ifade ediyorum ki Kürtler bizim kardeşlerimizdir. Biz et ile tırnağız, biz bütünüz asla ve asla ayrılamayız. Bizim mücadelemiz teröristlerledir, terörledir." dedi.

Akar, Hatay İtfaiye Meydanı'nda düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın da katıldığı AK Parti mitinginde yaptığı konuşmada, tarihi, kültürü,  doğal güzellikleri ve bereketli topraklarıyla asırlar boyu medeniyetler şehri  Hatay'da Hataylılarla birlikte olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Milli mücadelenin, milli birlik ve bağımsızlık hareketinin sembol  şehirlerinden olan Hatay'ın insanlarını sevgi ve saygıyla selamladığını belirten  Akar, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin kültür, tarım, sanayi ve turizm merkezlerinden biri olan  Hatay, tarihin en eski zamanlarından beri pek çok uygarlığa ev sahipliği  yapmıştır. Günümüz dünyasında küresel güç odakları kendi çıkarları için tüm  insani değerleri maalesef istismar etmektedir. Hatay ise tarih boyunca farklı  inanç ve kültürleri bir arada hoşgörüyle yaşatarak bu güç odaklarının tuzaklarına  düşmemiştir. Bugün de mağdur ve mazlum olan Suriyeli kardeşlerimize kucak açan ve  onlarla ekmeğini paylaşan Hatay'ımız bu yapısıyla tüm dünyaya muhteşem bir  örnektir."

"Bugün 'girilemez' denilen yerlere girdi"

Kukla olarak kullanılan çeşitli terör örgütlerinin karşılarına  çıktığını anlatan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçmişte bu çetelerin hesabını bozan milletimiz bugün de bu hesapları  bozmaya muktedirdir. Dün bozdunuz, bugün de bozacaksınız buna inanıyorum, bundan  kimsenin şüphesi olmasın. Milli mücadele döneminde nasıl ki 7 düvele karşı azim  ve kararlılıkla bağımsızlık mücadelesi vermişsek bugün de aynı ruhla arkasında 7  değil, 77 düvelin olduğu terör örgütleriyle mücadele etmekteyiz. İşte bu ruhla  ülkemize neşter vurmak isteyenleri çukur operasyonlarında kazdıkları çukurlara  gömdük, herkes gördü. Bugün 'girilemez' denilen yerlere girdik, ulaşılamaz  denilen yerlere ulaştık. Başka hiçbir devletin başaramayacağı Fırat Kalkanı  Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı gibi geniş çaplı harekatları icra edip  teröristleri perişan ettik. Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçik, DEAŞ dahil  teröristlerle göğüs göğüse çarpışan bölgedeki tek ordu olarak cesaret, azim ve  kararlılığımızı bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir."

Akar, bu harekatlardaki başarının devlet ve milletçe omuz omuza  verilerek kazanıldığının altını çizdi.

Bu harekatlarla asil milletin sevgi ve güveninden güç alan  Mehmetçik'in büyük fedakarlık ve kahramanlıklarla tarihe damga vurduğunun altını  çizen Akar, azim ve kararlılıkla verilen mücadeleyle sınırlarda oluşturulmak  istenen terör koridoruna izin vermeyeceklerini herkese gösterdiklerini söyledi.

Tüm bu faaliyetler toprak sınırlarda sürerken aynı zamanda 462 bin  kilometrekarelik "mavi vatan" denizlerde de hiçbir adımın atılamayacağını, oldu  bittilere müsaade etmeyeceklerini binlerce defa ortaya koyduklarını belirten  Akar, "Türkiye olarak her zaman barıştan yana olduk, her zaman barışı istedik ama  hak ve menfaatlerimizi de her zaman koruduk, korumakta da kararlıyız. Bütün dünya  bunu duysun." dedi.

"Suriye'nin ve tüm komşularımızın toprak bütünlüğünden yanayız"

Vatan topraklarının ve gelecek nesillerin güvenliği için canlarını  feda eden şehitleri rahmet ve minnetle anan, gazilere ve ailelerine de  şükranlarını sunan Akar, "Hepsi bizim başımızın tacı, her biri bizim huzur  abidemiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, "Bilinmelidir ki bugüne kadar aziz şehitlerimizin ve  kahraman gazilerimizin kanları yerde bırakılmadı, bundan sonra da asla  bırakılmayacak. Sevdiklerinin gözyaşlarının hesabı soruldu, bundan sonra da aynı  şekilde sorulmaya devam edecektir." diye konuştu.

Binlerce kilometre öteden terörle mücadele bahanesiyle gelip bölgeye  yerleşmeye çalışanların, Suriye'yle 711 kilometrelik sınırı bulunan Türkiye'nin  kayıtsız kalmasını beklememesi gerektiğine vurgu yapan Akar, şu ifadeleri  kullandı:

"Bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yok. Biz samimiyetle  Suriye'nin ve tüm komşularımızın toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu binlerce  kez ifade ettik, ifade etmeye devam ediyoruz. Suriye'de yaşananlar bizim için bir  beka meselesidir. Münbiç ve Fırat'ın doğusu için hazırlıklarımız tamam Türkiye.  Bizler vakti zamanı gelince Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifiyle gereken  adımları atacağız. Ordumuz buna hazır."

"Kürtler bizim kardeşlerimizdir"

Akar, bölgede daha fazla insani trajedi yaşanmasın diye güvenli bölge  tezlerini her fırsatta dile getirdiklerini aktararak, Fırat'ın doğusunda daha  fazla mağduriyet yaşanmaması için güvenli bölgenin şart olduğunu yineledi.

Akar, 3,5 milyon üzerinde Suriyeliyi misafir ettiklerini hatırlatarak,  amaçlarının bölgedeki insani trajedilerin son bulması olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin çabalarıyla Cerablus, Bab ve Afrin'in bugün hiç olmadığı  kadar huzurlu olduğunu vurgulayan Akar, bugüne kadar 311 bin mültecinin evlerine  döndüğünü söyledi.

Akar, misafir edilen kişilere etnik kökeninin hiçbir şekilde  sorulmadığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"3,5 milyona yakın mülteciye etnik kökeni hiçbir şekilde sorgulamadan  40 milyar dolar harcama yapan bir ülkeye demokrasi havarisi kesilen, haysiyet  cellatları çıkmış kendi karanlık geçmişlerine bakmadan bizlere insanlık dersi  vermeye kalkıyorlar. Aynı mihraklar Kürt kardeşlerimizle de aramızı bozmak  istiyorlar. Buradan çok net ifade ediyorum ki Kürtler bizim kardeşlerimizdir. Biz  et ile tırnağız, biz bütünüz asla ve asla ayrılamayız, bizim mücadelemiz  teröristlerledir, terörledir."

Bakan Akar, Hatay'da, geçmiş yıllardan çok daha güçlü bir katılımla  Cumhur İttifakı olarak sandıkları patlatacaklarına inandığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama