paykasa astropay astropay astropay seo ankara travesti sakarya travesti istanbul evden eve nakliyat nakliyat fiyatları

BAHÇELİ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

20 Eylül 2018 13:19
BAHÇELİ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “MHP İstanbul’da bir aday çıkartarak, kendi kendini kandırarak Türk siyasetinde varlığını devam ettiremez” diyerek yerel seçimde İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı adayı göstermeyeceği mesajını verdi.

Kendisini takip eden gazetecilere dün akşam bir yemek veren Bahçeli, soruları şöyle yanıtladı:

İZDÜŞÜMÜ OLAN SEÇİM

Yerel seçimde ittifak yapılacak mı?

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi (CHS) artık geri dönülmez bir yoldadır. Bu anlayışı sürekli kılabilmek için yerel yönetimler sistemi CHS’nin kalıcı olabilmesi için bir izdüşümü olan bir seçimdir. CHS’nin meşruiyetini tartıştırmayacak bir sonucun elde edilmesi lazımdır. Aralarında ittifak oluşturanlar parlamenter sisteme dayalı bir dönüşü önermektedirler. Bu anlayış için mahalli idareler seçimleri önemli bir araçtır. Yani mahalli idareler seçimlerinde CHS’yi yönetenler beklenen sonucu alamazsa hemen Türkiye’de CHS’nin meşruiyeti üzerine bir tartışma başlatmaya niyetliler. Biz de bunları önleyebilmek için MHP olarak bir öneride bulunuyoruz. Bu öneri dört aşamalıdır.

İSTİSMAR SİYASETİ GELİŞTİREBİLİRLER

PKK VE FETÖ’NÜN ELİNDEN ÇIKARILMALI

Eğer bu 30 büyükşehirde, CHP - HDP eklemlenmiş bir yapıda seçime girer ve adayların içerisinde PKK yanlısı veya PKK’lı kişiler de aday gösterilir, bundan da sonuç alınırsa, bu defa terörle mücadelenin bir boyutu tartışmaya açılır. Üçüncü bir konu daha vardır: Türkiye, 15 Temmuz öncesi ve sonrasında 101 büyükşehir il, ilçe, belde seçim çevresini kayyuma götürmek mecburiyetinde kalmıştır. Bu yerler yeniden PKK davranış modelleri ile karşı karşıya kalmamalıdır. CHP’nin HDP ile ilişki kurarak, Türkiye’yi bir yönetim şekline tekrar döndürmek istemeleri bazı sorunları beraberinde getirir. 94 tane PKK’lı. 8 tane de FETÖ’cü belediye yönetimi vardı. Bunların tekrar sonuç alması hali terörle olan mücadeleyi sıfırlar. Türkiye’nin toprak bütünlüğü tartışmaya açılır. Kayyum atanmış belediyeler mutlak suretle PKK ve FETÖ kontrolünden çıkarılmalıdır. CHP’nin, diğer siyasi partilerin tekrar kayyum öncesine dönüşebilecek bir yerel yönetim yapılanmasına müsaade etmemesi lazım.

Dördüncü maddemiz de köklü bir yapısı olan MHP’nin 2004 yılında aldığı belediyeleri koruyabilmeli ve mümkün olduğu kadar da sayısal yönden artırabilmeli. Bu da  dördüncü stratejimizdir. Bunun içinde bazı görüşmeler yapılabilir mi? Henüz bu görüşmeler başlamadı. Türkiye’de bazı çevreler de, cumhur ittifakının devamını istiyor. Devamını isterken, ‘Şurası senin burası benim’ gibi basit bir paylaşım yerine yeni bir sistemin başarıya ulaşabilmesi için gerekli olan yerel yönetimler davranışıyla beslenmesini önermek durumundadır. Eğer bir görüşme ortamı çıkarsa MHP bu stratejisini daha açık ayrıntılı anlatabilir. Ama herkesin pusuda olduğu ortamda, biz herhalde safız ama aptal olmadığımızı da göstermeliyiz. Görüşme talebimiz henüz daha doğmuş değil.  Bazı kişiler partilerin konuyla ilgili yetkilileri bir araya gelebilir mi sorusunu soruyor. Evet gelebilir. Biz de genel başkan yardımcımız mahalli idarelerden sorumlu Sadir Bey’e, ‘eğer sizinle görüşmek isteyen olursa biraz görüşme yapabilirsiniz’ diye ifade ettik.

AŞİRETLERİN İRADESİ ALINMALI

3 büyükşehirde sonuç HDP ile CHP’nin ‘Biz burayı kazandık’ sözü olursa bu taktirde ikinci yapacakları iş hemen o gece ‘Recep Tayyip Erdoğan istifa etsin, CHS meşruiyetini kaybetmiştir. Hemen  parlamenter sisteme dönelim’ olur. Nasıl döneceklerse? Protokole de gerek yok artık böyle ruh  ikizi gibi olanlar da var yani. Çerçeve 81 ili ve bin 398 seçim alanını kapsıyor.

Kayyum bölgesiyle ilgili önerileriniz nelerdir? 

Terörün dışında, Kürt kökenli, Güneydoğu Anadolu’da yaşayan aşiretlerin iradesini alarak, onların iradesiyle adaylar belirleyerek PKK’yı siyasi boyutta da yok edebilecek birliktelik diyorum ben. Yani onlar demeli ki ‘biz artık PKK’lı bir belediye başkanı istemiyoruz, huzur istiyoruz’.

Mansur Yavaş’ın adaylığı için ne düşünüyorsunuz?

Geçmiş dönemde, şimdi MHP’de karşılığı kalmamış insanları karşılık olarak takdim ediyorlarsa, bu bizi memnun kılar. CHP hemen bunu ilan etsin. Biz kendi gücümüzü çok daha iyi toplarız. Çünkü karşılığı yok. Bununla MHP’nin kafasını karıştıracaklarını zannediyorlarsa, MHP’nin kafası öyle kolay kolay karışmaz.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

yirmialtı

21 Eylül 2018 10:17
bahçeli mhp nin kafası karışmıyoda sen karışıksın. ne yiyon ne içiyon anlamadık ya. bırak şu mhp yi git be allah aşkına . git be .gittt.
ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen şehircilik projeleri ile Dünya’nın dört bir yanından 115 kentin yaklaşık 200 projeyle yarıştığı WRI Ross Ödülü’nde finale kaldı.
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
Erasmus Plus Öğrencileri, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette 6 ülkeden 42 katılımcı yer aldı.
MUHTARLARDAN  BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
MUHTARLARDAN BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
Tepebaşı İlçesi Gazipaşa Mahalle Muhtarı Gülnazik Yüksel ve Mihalıççık İlçesi Kayı Mahalle Muhtarı Hüseyin Geren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e, gerçekleştirilen altyapı çalışmalarından dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu.
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
Edebali Anadolu Lisesi öğrencileri, soğuyan hava ile birlikte yemek bulmakta zorlanan sokak canlıları için gönüllü öğretmenlerinin de desteği ile bir farkındalık çalışması başlattı.
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AK Parti Tepebaşı Belediye Başkan aday adayı Ahmet Sivri’nin annesi Hafize Sivri son yolculuğuna uğurlandı.
SIKINTILARI BİLİYORUZ
SIKINTILARI BİLİYORUZ
AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan esnaf ziyaretlerine devam ediyor. Geçtiğimiz gün Asarcıklı Caddesi’nde bulunan esnafları ziyaret eden Çalışkan, vatandaşlarla sohbet etti.
SARAR'I GEZDİLER
SARAR'I GEZDİLER
Ankara Merkezli İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Genel Müdürü Büyük Elçi Musa Kulaklıkaya, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve Mehmet Fatih Serenli Sarar'ı ziyaret etti.
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
Ressam Eda Baran’ın İçimdeki Kadınlar Resim Sergisi, Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda açıldı.
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
2017 Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanan usta gazeteci Burhan Özbilici, Anadolu Üniversitesi’nde genç gazeteci adayları ile buluştu.