BAHÇELİ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

20 Eylül 2018 13:19
BAHÇELİ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “MHP İstanbul’da bir aday çıkartarak, kendi kendini kandırarak Türk siyasetinde varlığını devam ettiremez” diyerek yerel seçimde İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı adayı göstermeyeceği mesajını verdi.

Kendisini takip eden gazetecilere dün akşam bir yemek veren Bahçeli, soruları şöyle yanıtladı:

İZDÜŞÜMÜ OLAN SEÇİM

Yerel seçimde ittifak yapılacak mı?

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi (CHS) artık geri dönülmez bir yoldadır. Bu anlayışı sürekli kılabilmek için yerel yönetimler sistemi CHS’nin kalıcı olabilmesi için bir izdüşümü olan bir seçimdir. CHS’nin meşruiyetini tartıştırmayacak bir sonucun elde edilmesi lazımdır. Aralarında ittifak oluşturanlar parlamenter sisteme dayalı bir dönüşü önermektedirler. Bu anlayış için mahalli idareler seçimleri önemli bir araçtır. Yani mahalli idareler seçimlerinde CHS’yi yönetenler beklenen sonucu alamazsa hemen Türkiye’de CHS’nin meşruiyeti üzerine bir tartışma başlatmaya niyetliler. Biz de bunları önleyebilmek için MHP olarak bir öneride bulunuyoruz. Bu öneri dört aşamalıdır.

İSTİSMAR SİYASETİ GELİŞTİREBİLİRLER

PKK VE FETÖ’NÜN ELİNDEN ÇIKARILMALI

Eğer bu 30 büyükşehirde, CHP - HDP eklemlenmiş bir yapıda seçime girer ve adayların içerisinde PKK yanlısı veya PKK’lı kişiler de aday gösterilir, bundan da sonuç alınırsa, bu defa terörle mücadelenin bir boyutu tartışmaya açılır. Üçüncü bir konu daha vardır: Türkiye, 15 Temmuz öncesi ve sonrasında 101 büyükşehir il, ilçe, belde seçim çevresini kayyuma götürmek mecburiyetinde kalmıştır. Bu yerler yeniden PKK davranış modelleri ile karşı karşıya kalmamalıdır. CHP’nin HDP ile ilişki kurarak, Türkiye’yi bir yönetim şekline tekrar döndürmek istemeleri bazı sorunları beraberinde getirir. 94 tane PKK’lı. 8 tane de FETÖ’cü belediye yönetimi vardı. Bunların tekrar sonuç alması hali terörle olan mücadeleyi sıfırlar. Türkiye’nin toprak bütünlüğü tartışmaya açılır. Kayyum atanmış belediyeler mutlak suretle PKK ve FETÖ kontrolünden çıkarılmalıdır. CHP’nin, diğer siyasi partilerin tekrar kayyum öncesine dönüşebilecek bir yerel yönetim yapılanmasına müsaade etmemesi lazım.

Dördüncü maddemiz de köklü bir yapısı olan MHP’nin 2004 yılında aldığı belediyeleri koruyabilmeli ve mümkün olduğu kadar da sayısal yönden artırabilmeli. Bu da  dördüncü stratejimizdir. Bunun içinde bazı görüşmeler yapılabilir mi? Henüz bu görüşmeler başlamadı. Türkiye’de bazı çevreler de, cumhur ittifakının devamını istiyor. Devamını isterken, ‘Şurası senin burası benim’ gibi basit bir paylaşım yerine yeni bir sistemin başarıya ulaşabilmesi için gerekli olan yerel yönetimler davranışıyla beslenmesini önermek durumundadır. Eğer bir görüşme ortamı çıkarsa MHP bu stratejisini daha açık ayrıntılı anlatabilir. Ama herkesin pusuda olduğu ortamda, biz herhalde safız ama aptal olmadığımızı da göstermeliyiz. Görüşme talebimiz henüz daha doğmuş değil.  Bazı kişiler partilerin konuyla ilgili yetkilileri bir araya gelebilir mi sorusunu soruyor. Evet gelebilir. Biz de genel başkan yardımcımız mahalli idarelerden sorumlu Sadir Bey’e, ‘eğer sizinle görüşmek isteyen olursa biraz görüşme yapabilirsiniz’ diye ifade ettik.

AŞİRETLERİN İRADESİ ALINMALI

3 büyükşehirde sonuç HDP ile CHP’nin ‘Biz burayı kazandık’ sözü olursa bu taktirde ikinci yapacakları iş hemen o gece ‘Recep Tayyip Erdoğan istifa etsin, CHS meşruiyetini kaybetmiştir. Hemen  parlamenter sisteme dönelim’ olur. Nasıl döneceklerse? Protokole de gerek yok artık böyle ruh  ikizi gibi olanlar da var yani. Çerçeve 81 ili ve bin 398 seçim alanını kapsıyor.

Kayyum bölgesiyle ilgili önerileriniz nelerdir? 

Terörün dışında, Kürt kökenli, Güneydoğu Anadolu’da yaşayan aşiretlerin iradesini alarak, onların iradesiyle adaylar belirleyerek PKK’yı siyasi boyutta da yok edebilecek birliktelik diyorum ben. Yani onlar demeli ki ‘biz artık PKK’lı bir belediye başkanı istemiyoruz, huzur istiyoruz’.

Mansur Yavaş’ın adaylığı için ne düşünüyorsunuz?

Geçmiş dönemde, şimdi MHP’de karşılığı kalmamış insanları karşılık olarak takdim ediyorlarsa, bu bizi memnun kılar. CHP hemen bunu ilan etsin. Biz kendi gücümüzü çok daha iyi toplarız. Çünkü karşılığı yok. Bununla MHP’nin kafasını karıştıracaklarını zannediyorlarsa, MHP’nin kafası öyle kolay kolay karışmaz.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

yirmialtı

21 Eylül 2018 10:17
bahçeli mhp nin kafası karışmıyoda sen karışıksın. ne yiyon ne içiyon anlamadık ya. bırak şu mhp yi git be allah aşkına . git be .gittt.