AÜ'NÜN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

25 Ağustos 2017 15:54
AÜ'NÜN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Anadolu Üniversitesi, daha iyi bir öğrenim ortamı oluşturmak adına fiziki iyileştirme çalışmalarına yeni eğitim ve öğretim yılında da devam ediyor.

Fiziksel iyileştirme çalışmaları kapsamında inşaatları devam eden Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ek binası, Deprem İzolatör Test Merkezi ve İnşaat Mühendisliği ek laboratuvarı da bilime hizmet vermiş olacak.

Spor Bilimleri Fakültesine ek bina

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunun Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürülmesinin ardından mevcut binanın fiziki olarak yetersiz gelmesi nedeniyle Spor Bilimleri Fakültesine ek blok yapılma kararı alındı. Öğretim elemanlarının ve öğrencilerin kullanacağı alanlara ihtiyaç duyulması nedeniyle Spor Bilimleri Fakültesi daha kaliteli ve konforlu bir eğitim alanına kavuşmuş olacak. Genellikle öğretim üyeleri ve bölüm başkanlıklarına ait odalar ve ek sınıflar yapılacak olan binanın projelendirilmesi ve ihalesi yapıldıktan sonra çalışmalara başlandı. Aynı zamanda Spor Bilimleri Fakültesinin mevcut binalarında da tadilat çalışmaları yapıldı. Yapılacak tüm düzenlemelerin ardından Spor Bilimleri Fakültesi’nin ek binasına Aralık ayı sonunda kavuşması planlanıyor.

Deprem İzolatör Test Merkezi yapılıyor

İki Eylül Kampüsünde yapımına başlanan Deprem İzolatörü Test Laboratuvarında ise depreme karşı dayanıklı yapı alanında son yıllarda oldukça hızlı bir biçimde kullanımı artan deprem izolatörlerinin testleri Türkiye’de ilk defa yapılabilir hale gelecek. Mevcut durumda bu ürünlerin testlerinin tamamen yurt dışındaki laboratuvarlarda gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, Anadolu Üniversitesi tarafından Türkiye’nin inşaat sektörünün kullanımına sunulacak bu laboratuvar sayesinde dışarıya olan bağımlılık ortadan kalkmış olacak. Ayrıca laboratuvar, üstün yükleme kapasitesi sayesinde deprem izolatör birimlerinin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge faaliyetlerinin de yürütülmesine olanak sağlayacak. Hazırlanacak olan test düzeneği, diğer test merkezleri ile kıyaslandığında ise yükleme kapasitesi açısından dünya sıralamasında ilk beş içerisinde yerini alacak. Laboratuvarda tesis edilecek test düzeneğinin temin edildiği merkezin inşaatının Ekim ayının ikinci haftasına kadar tamamlanması planlanıyor.

İnşaat Mühendisliği Bölümü için ek laboratuvar

Yapılan fiziki iyileştirme çalışmalarının bir diğerini ise İnşaat Mühendisliği Bölümü için yapılan laboratuvar ek binası çalışmaları oluşturuyor. Önceden bir arada tutulan Yapı Malzemesi ile Yapı Laboratuvarının cihazları ve özellikleri farklı olduğu için bir arada olmalarının oluşturduğu sakıncalı durumu ortadan kaldırmak üzere söz konusu laboratuvarlar birbirinden ayrılacak ve Yapı Malzemesi Laboratuvarı için yeni bir alan oluşturulacak. Böylece hem Yapı Laboratuvarında kullanıma sunulacak alan arttırılmış olacak hem de Yapı Malzemesi Laboratuvarı için ayrı bir mekânda arzu edilen yüksek kalitede araştırma olanakları sağlanmış olacak. Aralık ayı sonuna doğru bitmesi planlanan laboratuvar, öğrencilerin çalışması için en uygun koşullarda tasarlanacak.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.