AÜ'NÜN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

25 Ağustos 2017 15:54
AÜ'NÜN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Anadolu Üniversitesi, daha iyi bir öğrenim ortamı oluşturmak adına fiziki iyileştirme çalışmalarına yeni eğitim ve öğretim yılında da devam ediyor.

Fiziksel iyileştirme çalışmaları kapsamında inşaatları devam eden Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ek binası, Deprem İzolatör Test Merkezi ve İnşaat Mühendisliği ek laboratuvarı da bilime hizmet vermiş olacak.

Spor Bilimleri Fakültesine ek bina

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunun Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürülmesinin ardından mevcut binanın fiziki olarak yetersiz gelmesi nedeniyle Spor Bilimleri Fakültesine ek blok yapılma kararı alındı. Öğretim elemanlarının ve öğrencilerin kullanacağı alanlara ihtiyaç duyulması nedeniyle Spor Bilimleri Fakültesi daha kaliteli ve konforlu bir eğitim alanına kavuşmuş olacak. Genellikle öğretim üyeleri ve bölüm başkanlıklarına ait odalar ve ek sınıflar yapılacak olan binanın projelendirilmesi ve ihalesi yapıldıktan sonra çalışmalara başlandı. Aynı zamanda Spor Bilimleri Fakültesinin mevcut binalarında da tadilat çalışmaları yapıldı. Yapılacak tüm düzenlemelerin ardından Spor Bilimleri Fakültesi’nin ek binasına Aralık ayı sonunda kavuşması planlanıyor.

Deprem İzolatör Test Merkezi yapılıyor

İki Eylül Kampüsünde yapımına başlanan Deprem İzolatörü Test Laboratuvarında ise depreme karşı dayanıklı yapı alanında son yıllarda oldukça hızlı bir biçimde kullanımı artan deprem izolatörlerinin testleri Türkiye’de ilk defa yapılabilir hale gelecek. Mevcut durumda bu ürünlerin testlerinin tamamen yurt dışındaki laboratuvarlarda gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, Anadolu Üniversitesi tarafından Türkiye’nin inşaat sektörünün kullanımına sunulacak bu laboratuvar sayesinde dışarıya olan bağımlılık ortadan kalkmış olacak. Ayrıca laboratuvar, üstün yükleme kapasitesi sayesinde deprem izolatör birimlerinin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge faaliyetlerinin de yürütülmesine olanak sağlayacak. Hazırlanacak olan test düzeneği, diğer test merkezleri ile kıyaslandığında ise yükleme kapasitesi açısından dünya sıralamasında ilk beş içerisinde yerini alacak. Laboratuvarda tesis edilecek test düzeneğinin temin edildiği merkezin inşaatının Ekim ayının ikinci haftasına kadar tamamlanması planlanıyor.

İnşaat Mühendisliği Bölümü için ek laboratuvar

Yapılan fiziki iyileştirme çalışmalarının bir diğerini ise İnşaat Mühendisliği Bölümü için yapılan laboratuvar ek binası çalışmaları oluşturuyor. Önceden bir arada tutulan Yapı Malzemesi ile Yapı Laboratuvarının cihazları ve özellikleri farklı olduğu için bir arada olmalarının oluşturduğu sakıncalı durumu ortadan kaldırmak üzere söz konusu laboratuvarlar birbirinden ayrılacak ve Yapı Malzemesi Laboratuvarı için yeni bir alan oluşturulacak. Böylece hem Yapı Laboratuvarında kullanıma sunulacak alan arttırılmış olacak hem de Yapı Malzemesi Laboratuvarı için ayrı bir mekânda arzu edilen yüksek kalitede araştırma olanakları sağlanmış olacak. Aralık ayı sonuna doğru bitmesi planlanan laboratuvar, öğrencilerin çalışması için en uygun koşullarda tasarlanacak.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Hamamyolu Caddesi’nde aşure dağıttı.
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Şehir Hastanesinin kantin ihalesinin AK Partili bir yöneticiye verildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Eskişehir’de onlarca öğrenci hala okullarına başlayamadı.
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
Eskişehir'de, hırsızlık sonucu elde ettikleri ziynet eşyası ve paraların listesini yaptıkları tespit edilen ve yaklaşık 700 suç kaydı bulunan çocuk eğitimevi firarisi iki kardeş ile çalıntı malları satın aldığı iddia edilen zanlı yakalandı.
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli derneğini belediyelerin de katkılarıyla 19. Geleneksel Aşura ve Yemek Günü etkinliği düzenlendi.
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 'El ele güvenli geleceğe' projesi kapsamında 10 bin kişiye uyarıcı el broşürü dağıttı.
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik düzenlenen operasyonda bir kadın tutuklandı. 
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
Deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2019 yılı için Türkiye’de 7 büyüklüğünde depremler olabileceğini söyledi.