ASGARİ ÜCRET 2 BİN 300 LİRA OLMALI

22 Aralık 2017 14:30
ASGARİ ÜCRET 2 BİN 300 LİRA OLMALI

Birleşik Metal İşçileri Sendikası, Emekli Sen Sendikası ve Nakliyat İş Sendikası Şube Başkanları, vatandaşların rahat bir hayat sürmesi için asgari ücretin 2 bin 300 lira olması gerektiğini söyledi. Her iki sendika adına açıklama yapan Ahmet Arı, asgari ücretin enflasyon karşısında erdiğini belirterek, "TÜİK 2017 için enflasyon oranını yüzde 13 olarak açıkladı. Buna göre asgari ücret vergi kaybı dahil, enflasyon karşısında alım gücünü yüzde 9,6 seviyesinde kaybetti" dedi.

Vergiden muaf olmalılar

Asgari ücretin milli gelirden payına düşeni alması gerektiğine vurgu yapan Ahmet Arı, "Bizler sosyal bir devletin temel görevinin, işçisini korumak olduğunu hatırlatırız. Bunun için de asgari cüretlinin milli gelirden adaletli bir pay alması gerekir. Öncelikle asgari cüret vergi dışı bırakılmalıdır. Asgari ücretin geçim ücreti haline getirilmesi ve vergiden muaf olması gerekir. Asgari ücret en az 2 bin 300 lira olmalı" dedi.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Mistik

23 Aralık 2017 10:22
Asgari ücret 1750 tl. civarı olsa bile işverenler çıldırır. Asgari ücretten bile vergi bekleyen hükümet var karşıda. Bir madde ile çözebileceği konuyu çözmüyor. Taşaron çalışanlarının kadro işini bile KHK. ile çözmeyi planlıyor ki itiraz yolu kapalı olsun. Istekler tabi ki haklı. 2300 tl. tüm asgari ücretlinin hayali. Emekliler dini bayram ikramiyesi istiyor. Haklılar ama verecek hükümet yok. Bütçe geçti bile. Geçmiş ola. Mutlu ve gülen yüzlü insanlar görmek hayal oldu. Bu gidişle mezar yeri bile karaborsa olacak. Hayırlısı. Ver mehteri.

Araa

22 Aralık 2017 17:44
O zaman en düşük memur maaşı da 5 bin lira olmalı