ASGARİ ÜCRET 2 BİN 300 LİRA OLMALI

22 Aralık 2017 14:30
ASGARİ ÜCRET 2 BİN 300 LİRA OLMALI

Birleşik Metal İşçileri Sendikası, Emekli Sen Sendikası ve Nakliyat İş Sendikası Şube Başkanları, vatandaşların rahat bir hayat sürmesi için asgari ücretin 2 bin 300 lira olması gerektiğini söyledi. Her iki sendika adına açıklama yapan Ahmet Arı, asgari ücretin enflasyon karşısında erdiğini belirterek, "TÜİK 2017 için enflasyon oranını yüzde 13 olarak açıkladı. Buna göre asgari ücret vergi kaybı dahil, enflasyon karşısında alım gücünü yüzde 9,6 seviyesinde kaybetti" dedi.

Vergiden muaf olmalılar

Asgari ücretin milli gelirden payına düşeni alması gerektiğine vurgu yapan Ahmet Arı, "Bizler sosyal bir devletin temel görevinin, işçisini korumak olduğunu hatırlatırız. Bunun için de asgari cüretlinin milli gelirden adaletli bir pay alması gerekir. Öncelikle asgari cüret vergi dışı bırakılmalıdır. Asgari ücretin geçim ücreti haline getirilmesi ve vergiden muaf olması gerekir. Asgari ücret en az 2 bin 300 lira olmalı" dedi.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Mistik

23 Aralık 2017 10:22
Asgari ücret 1750 tl. civarı olsa bile işverenler çıldırır. Asgari ücretten bile vergi bekleyen hükümet var karşıda. Bir madde ile çözebileceği konuyu çözmüyor. Taşaron çalışanlarının kadro işini bile KHK. ile çözmeyi planlıyor ki itiraz yolu kapalı olsun. Istekler tabi ki haklı. 2300 tl. tüm asgari ücretlinin hayali. Emekliler dini bayram ikramiyesi istiyor. Haklılar ama verecek hükümet yok. Bütçe geçti bile. Geçmiş ola. Mutlu ve gülen yüzlü insanlar görmek hayal oldu. Bu gidişle mezar yeri bile karaborsa olacak. Hayırlısı. Ver mehteri.

Araa

22 Aralık 2017 17:44
O zaman en düşük memur maaşı da 5 bin lira olmalı
İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi. 
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
CHP İl Başkanı Rabia Akman, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın tramvaylara zam konusunda yaptığı açıklamayı eleştirdi. Akman “Açıklamayı anlamak mümkün değil” dedi.
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
Bilgi Toplama Merkezi, Yerel Gündem Araştırması yaparak vatandaşa “Yaşadığınız ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını başarılı buluyor musunuz?” diye sordu. Listede Büyükerşen de yer aldı.
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, özelleştirilen 15 şeker fabrikasının akıbetinin SEKA’ya benzememesi çağrısında bulundu.
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
Mahmudiye'nin Doğanca Köyü'nde vakıf arazisi olan meranın bir şirkete kiralanmasına köylüler tepki gösterdi. Mera alanında kazı yapmaya gelen ekipler çalışmalarını jandarma eşliğinde yaptı.
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
OKULDA SİYASET OLMAZ
OKULDA SİYASET OLMAZ
Eğitim İş Şube Başakanı Abdülkadir Önder AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın okulları ziyaret etmesine tepki gösterdi. Önder “Okullar siyaset dışında tutulmalı” dedi.
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
Eskişehir'de, usturayla kendisini yaralayan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip hastaneye kaldırıldı. 
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
Eskişehir'de yolun karşısına geçerken tramvayın çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. Tramvayın altına kalan genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.