Antibiyotik verilen tavuklara aşı yolda!

02 Mayıs 2017 10:08
Antibiyotik verilen tavuklara aşı yolda!

Türkiye’deki 1200 kümesten alınan dışkı örnekleri incelendi, her 2 kümesten 1’inde ‘coccidiosis’ hastalığı tespit edildi. Hasta olan tavukların antibiyotik kullanılarak iyileştirildiğini belirten Prof. Dr. Zafer Karaer, “Antibiyotik tartışmasını bitirecek aşı ürettik” dedi

Sektör iddiaların asılsız olduğunu iddia etse de Türkiye’de tavuk üretiminde antibiyotik kullanıldığı yönündeki tartışmalar hiç bitmedi.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre; Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Karaer, Türkiye genelinde bin 200 kümesten aldıkları dışkı örneklerine dayanarak yaptıkları araştırmaya göre, her iki kümesten birinde “coccidiosis” hastalığı bulunduğunu belirtti. Bu hastalıklara karşı “ionofor” grubu antibiyotikler ve kimyasallar kullanıldığını vurgulayan Karaer, bu ilaçların Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklandığını, Türkiye’de yasağın ise 2020 yılında başlayacağını ifade etti.

‘MALİYETİ DAHA AZ OLACAK’

Üç yıl süren araştırmanın sonunda, söz konusu hastalığa karşı antibiyotik kullanma ihtiyacını ortadan kaldıracak canlı aşı geliştirmeyi başardıklarını belirten Karaer, “Aşı için mart ayında patent başvurusunda bulunduk. Türkiye’de yılda yaklaşık 1.5 milyar piliç üretiliyor ve her biri 42 günde kesilinceye kadar ortalama 4 kg yem tüketiyor. Bu yemlere kilogram başına belli oranda ilaç, katkı maddesi olarak katılıyor. Yurtdışında da canlı aşı üretiliyor ancak coğrafi koşullar ve mevsim çeşitlilikleri bölgelere göre canlılarda farklılık gösteriyor. Bu yüzden biz kendi aşımızı ürettik. Maliyeti daha az olacak” dedi.

‘İLACIN MALİYETİ ARAŞTIRILIYOR’

Prof. Dr. Karaer, tavukların aldığı ilaçların tamamının dışkıyla atılıp atılmadığı; atılıyorsa gübre olarak kullanılan dışkının toprağa etkisi, ilaç tavukta birikiyorsa eti tüketen vatandaşlara verdiği zarar ve tüm bu tavuk yetiştirme uygulamalarının ülke ekonomisine etkilerinin boyutu gibi sorulara cevap bulmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

AŞILANAN TAVUK DAHA SAĞLIKLI

Tavuğun hızlı büyümesini sağlamak amacıyla dünyada 1970’lerden bu yana kullanılan antibiyotiklerin insan sağlığını tehdit ettiği, çünkü vücut ilaçlara karşı bağışıklık kazandığı için gerçekten hastalanma durumunda antibiyotik ilaçların işe yaramaz hale geldiği kaydediliyor. Aşılanan tavukla, insanların tüm bu risklerden korunacağı belirtiliyor.

‘AB MEVZUATINA UYGUN’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tavukta antibiyotik kullanımıyla ilgili iddialara karşı “Türkiye’de antibiyotik kullanımıyla ilgili yasal düzenlemeler AB mevzuatı ile uyumludur. Tedavi ve hastalık durumunda sağlıklı hayvanları koruma amaçları dışında antibiyotiklerin yemlere katılması yasaktır. Antibiyotikler sadece veteriner hekimin yazdığı reçeteyle kullanılır” açıklaması yapmıştı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.