Antibiyotik verilen tavuklara aşı yolda!

02 Mayıs 2017 10:08
Antibiyotik verilen tavuklara aşı yolda!

Türkiye’deki 1200 kümesten alınan dışkı örnekleri incelendi, her 2 kümesten 1’inde ‘coccidiosis’ hastalığı tespit edildi. Hasta olan tavukların antibiyotik kullanılarak iyileştirildiğini belirten Prof. Dr. Zafer Karaer, “Antibiyotik tartışmasını bitirecek aşı ürettik” dedi

Sektör iddiaların asılsız olduğunu iddia etse de Türkiye’de tavuk üretiminde antibiyotik kullanıldığı yönündeki tartışmalar hiç bitmedi.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre; Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Karaer, Türkiye genelinde bin 200 kümesten aldıkları dışkı örneklerine dayanarak yaptıkları araştırmaya göre, her iki kümesten birinde “coccidiosis” hastalığı bulunduğunu belirtti. Bu hastalıklara karşı “ionofor” grubu antibiyotikler ve kimyasallar kullanıldığını vurgulayan Karaer, bu ilaçların Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklandığını, Türkiye’de yasağın ise 2020 yılında başlayacağını ifade etti.

‘MALİYETİ DAHA AZ OLACAK’

Üç yıl süren araştırmanın sonunda, söz konusu hastalığa karşı antibiyotik kullanma ihtiyacını ortadan kaldıracak canlı aşı geliştirmeyi başardıklarını belirten Karaer, “Aşı için mart ayında patent başvurusunda bulunduk. Türkiye’de yılda yaklaşık 1.5 milyar piliç üretiliyor ve her biri 42 günde kesilinceye kadar ortalama 4 kg yem tüketiyor. Bu yemlere kilogram başına belli oranda ilaç, katkı maddesi olarak katılıyor. Yurtdışında da canlı aşı üretiliyor ancak coğrafi koşullar ve mevsim çeşitlilikleri bölgelere göre canlılarda farklılık gösteriyor. Bu yüzden biz kendi aşımızı ürettik. Maliyeti daha az olacak” dedi.

‘İLACIN MALİYETİ ARAŞTIRILIYOR’

Prof. Dr. Karaer, tavukların aldığı ilaçların tamamının dışkıyla atılıp atılmadığı; atılıyorsa gübre olarak kullanılan dışkının toprağa etkisi, ilaç tavukta birikiyorsa eti tüketen vatandaşlara verdiği zarar ve tüm bu tavuk yetiştirme uygulamalarının ülke ekonomisine etkilerinin boyutu gibi sorulara cevap bulmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

AŞILANAN TAVUK DAHA SAĞLIKLI

Tavuğun hızlı büyümesini sağlamak amacıyla dünyada 1970’lerden bu yana kullanılan antibiyotiklerin insan sağlığını tehdit ettiği, çünkü vücut ilaçlara karşı bağışıklık kazandığı için gerçekten hastalanma durumunda antibiyotik ilaçların işe yaramaz hale geldiği kaydediliyor. Aşılanan tavukla, insanların tüm bu risklerden korunacağı belirtiliyor.

‘AB MEVZUATINA UYGUN’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tavukta antibiyotik kullanımıyla ilgili iddialara karşı “Türkiye’de antibiyotik kullanımıyla ilgili yasal düzenlemeler AB mevzuatı ile uyumludur. Tedavi ve hastalık durumunda sağlıklı hayvanları koruma amaçları dışında antibiyotiklerin yemlere katılması yasaktır. Antibiyotikler sadece veteriner hekimin yazdığı reçeteyle kullanılır” açıklaması yapmıştı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, öğrencilerin sağlıklı beslenme ve güvenli ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan kantin ve servis araçlarını denetledi.
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir'de 'Kablo hırsızlığı' yaptıkları iddiası ile yakalanarak gözaltına alınan 5 şahıs adliyeye sevk edildi. 
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.