Ambulanslarda yeni dönem başlıyor

Son Güncelleme : 17 Aralık 2018 12:12
Ambulanslarda yeni dönem başlıyor

Sağlık Bakanlığı, 112 acil hizmetlerinde, yeni yıldan itibaren kademeli olarak "Akıllı Ambulans" ve "tablet uygulaması"nı hayata geçirecek.

İlk olarak pilot illerde başlayacak ve yıl içinde tüm yurtta  yaygınlaştırılacak sistemle, ambulansta yapılan tüm işlemler tablet uygulamasıyla  dijital ortamda kayıt altına alınacak, hastaya ilişkin tüm bilgiler anlık olarak  ilgili merkezle paylaşılacak ve gereklilik halinde hekim ambulansta yapılan  müdahaleyi yönlendirebilecek.  Uygulamayla, hasta ve hekim açısından daha hızlı, güvenilir ve  kaliteli hizmet standardı sağlanacak.

Acil sağlık hizmetlerinde son yıllarda uygulanan "Acil Sağlık  Otomasyon Sistemi" (ASOS) sayesinde, hasta nakilleri dijital ortamda takip  edilebiliyor. Ambulanslarda bulunan navigasyon cihazı sayesinde konum belirlenerek  en yakındaki ambulans olay yerine sevk ediliyor. Ayrıca, kaç ambulansın görevde  olduğu, kaç kilometre yapıldığı, kaç vaka alındığı, kaç vakaya ne kadar zamanda  gidildiği gibi tüm bilgilere de Acil Sağlık Otomasyon Sistemi ile erişilebiliyor.

Ambulanslarda tamamen dijital sisteme geçiş için ise yazılım  çalışmalarında sona gelindi. Akıllı ambulanslar, 2019 yılında kademeli olarak 81  ilde yaygınlaştırılacak.

Ambulansta kağıt formlara son verecek "tablet uygulaması" ile hastaya  ilk müdahale edildiğinde yapılan nabız, EKG gibi uygulamaların sonuçları anlık  olarak ambulansın gideceği hastanenin acil servisine ve aynı anda Bakanlık  Koordinasyon Merkezine ulaştırılacak. Gereklilik halinde, komuta merkezince ambulans personeline talimat  verilerek, müdahale için yönlendirme yapılacak.

Ambulanslarda kullanılacak uygulamayla gidilen hastanın ismi sisteme  düştükten sonra, hastaya ilişkin kan grubu, geçirdiği ameliyatları, hastalıkları,  kullandığı ilaçlar gibi sağlık bilgileri, daha olay yerine varılmadan e-Nabız  sistemiyle ambulanstaki sağlık ekiplerine ulaştırılacak. Böylece hastaya en kısa  sürede en doğru müdahalenin yapılması sağlanacak.

'NADİR ÜLKELERDEN BİRİYİZ'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akıllı  ambulans ve ambulanslarda tablet uygulamasına ilişkin bilgi verdi. Türkiye'deki ambulans hizmetlerinin çok iyi düzeyde olduğunu  vurgulayan Koca, "Helikopter ambulans ve uçak hizmeti olsun, ülkenin her  tarafından hastanın uygun yere nakli dahil olmak üzere, hastaya hiçbir şekilde  ücret yansıtmadan bu hizmeti veren nadir ülkelerden biriyiz." dedi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

yirmialtı

18 Aralık 2018 08:35
sağlık sistemi berbat . acil sağlık aradım kalp krizi geçiriyorum diye bana sorulan soru şu kal p krizi ne zaman başladı . neyse derdimiz anlattık ambulansı çağırdık daha eskişehir deki ender mağazasının önündeyim diyor ambulans orayı bulamıyor neyse ikinci ambulans geldi. içeri aldılar beni beni tıpa götürün gidiyorum onlarda tepebaşındaki ssk ya götüeceğiz diyorlar. ya kardeşim çarşıdan tıp acilmi yakın yoksam tepebaındaki eski ssk mı yakın. gelin bu sorulara siz cevap verin

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama