ALPU OVASI'NA ACELE KAMULAŞTIRMA

26 Nisan 2018 16:11
ALPU OVASI'NA ACELE KAMULAŞTIRMA

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Eskişehir’de yapılması planlanan kömürlü termik santral için ‘Acele Kamulaştırma Kararı’ alındığını belirterek, alınan karara tepki gösterdi.

Eskişehir’de yapılması planlanan kömürlü termik santrale karşı belediyeler, sivil toplum örgütleri, dernekler ve Eskişehir Barosu tarafından açılan davalara dikkat çeken Çakırözer, “Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Alpu Ovamız’da kurulması planlanan kömürlü zehir santrali için alınan acele Kamulaştırma Kararı alındı. Belediyeler, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, tüm Eskişehir halkı kömürlü termik santrale karşı. İhalesi 3 kez ertelendi. Kömürlü termik santrale karşı açılan davalar devam ediyor. Daha santralin yapılıp yapılmayacağı bile belli değilken bu acele neden?” diye sordu.

CHP’li Çakırözer, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kararı ile Eskişehir’de yapılması planlanan kömürlü termik santralin inşası amacıyla bazı taşınmazlar için Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırma kararı çıktığını duyurarak, çıkan karara tepki gösterdi.

Karar kapsamında Tepebaşı ilçesinde bin 125 hektar Beyazaltın (Sepetçi) ve Margı mahallelerinde 325 parselin acele kamulaştırılması yapılacak.

DAVALAR DEVAM EDERKEN, ACELENİZ NE?

Çakırözer, santral için açılan davalara dikkat çekerek, “Eskişehir’de belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, Eskişehir Baromuz termik santrale karşı davalar açtı. Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz tarafından Eskişehir Valiliği’ne karşı açmış olduğu dava daha geçtiğimiz hafta sonuçlandı. Eskişehir İdare Mahkemesi verdiği kararda Valiliğin ‘ÇED Raporu Gerekli Değildir’ kararını iptal etti. İhalesi 3. kez ertelendi. Daha zehir santralinin yapılıp yapılmayacağı bile belli değilken acele kamulaştırma kararı neden alınmıştır?” dedi.

TÜM ESKİŞEHİR ZEHİR SAHTRALİNE KARŞI

Çakırözer, zehir santraline karşı gerçekleştirilen eylemleri ve başlatılan imza kampanyalarını da hatırlatarak, “ Sadece belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz değil tük Eskişehir halkı kömürlü zehir santraline karşı. Hem santralin krulması planlanan Alpu Ovamızda hem şehir merkezinde santrale karşı defalarca toplantılar düzenlendi, protestolar yapıldı. Eskişehir’de binler tek bir ağızdan ‘Eskişehirimiz kıymetlidir. Eskişehirimize, temiz havamıza, suyumuza, verimli topraklarımıza kıymayın’ dedik. Dilekçeler topladık, imza kampanyalar başlattık. Artık bunları görmezden gelmeyin, Eskişehir’e, Eskişehirlilerin sesine kulak verin” dedi.

İPTAL EDİLMELİ

Eskişehir’de planlanan kömürlü termik santrale ilişkin toplum yararına herhangi olumlu bir durumun bulunmadığına da dikkat çeken Çakırözer, “ Kömürlü termik santralin yaratacağı toplumsal maliyet gözetildiğinde, elde edilecek kamusal bir fayda, kamu yararı bulunmamaktadır. Kamu yararı taşımayan bir yatırımın, çevre açısından yaratacağı sakıncalar tümüyle toplumsal zarar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum karşısında ÇED Olumlu kararının hukuka uygunluk taşımayacağı da açıkken, alınan bu kamulaştırma kararı iptal edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Mağdur

26 Nisan 2018 17:05
Emeğimi, çocuğuma bırakmak istediğim tarlaları gaspedecekler...

Mağdur

26 Nisan 2018 17:07
Helikopterle yukarıdan baktığın tarlalarımızı alıyorsun. Bakalım ahirette yediğin hakkımızı nasıl ödeyeceksin.

Necmi çalış

26 Nisan 2018 20:08
seçimden önce bazıları arsa paralarını kurtarma peşine düşmüşler ama yedirmeyiz bu santrali yaptırmayacağız...

doğa

27 Nisan 2018 07:58
Eskişehir e karşı yapılan bu haksız uygulamalara en güzel tepkimizi 24 haziranda sandıkta göstermemiz gerekiyor.Milli irade diye bağıranlar , Eskişehir halkının sesini duysun artık.Termik santral istemiyoruz şehrimizde.

hilmi

27 Nisan 2018 08:34
bööyüüktaş kaç para verdiler sana

camaloqqo

28 Nisan 2018 11:28
yazıklar olsun diyorum başkada bişey demiyorum. işte bu külhanbeyi iktidarınız yüzünden oy vermiyorum size.

Hüsmen Kabil Özuyanıkoğlu

28 Nisan 2018 02:53
Tarlalarınız değerlenecek hacim,çok da üzülmeyin.

seni başkan yapacağız reis .

27 Nisan 2018 16:19
yerli ve milli enerjiyi , tam bağımsız türkiyeyi , içerde ve dışarıdaki mihraklar bu sefer engelleyemecekler . çeşitli ali cengiz oyunları oynuyorlar .

Aras

27 Nisan 2018 09:11
neden herkesin adına konuşuluyor acaba ???

bööyüüktaş

26 Nisan 2018 20:43
hop herkes kendi adına konuşsun tüm eskişehirliler karşı değil milleti korkutarak kendinizi aldatırsınız elini taşın altına koyma sırası eskişehirde bedava enerji baldan tatlıydı dimi
IRKÇI BİR SALDIRI
IRKÇI BİR SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna yapılan silahlı saldırıya avukatlar ve Emek ve Demokrasi Güçleri tepki gösterdi. Kemal Koçak "Saldırının en önemli gerekçesi Karasu'nun ismidir. Yapılan ırkçı saldırıyı kınıyoruz" dedi.
BÜYÜKŞEHİR'DEN SİYAH ÇELENK AÇIKLAMASI
BÜYÜKŞEHİR'DEN SİYAH ÇELENK AÇIKLAMASI
Büyükşehir Belediyesi önüne giderek siyah çelenk bırakan Fevzi Çakmak Mahallesi sakinlerine yönelik olarak Büyükşehir Belediyesi’nden de bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada “ Siyah çelenk mevsimi başladı” denildi.
HİZMET TEPKİSİ
HİZMET TEPKİSİ
Mahallelerine hizmet verilmediğinden şikayetçi olan Fevziçakmak Mahallesi Muhtarı Ayşe Çıraklı ve mahalleli, Büyükşehir Belediyesi'nin önüne siyah çelenk bırakarak tepki gösterdi.
POLİSTEN HUZUR DENETİMİ
POLİSTEN HUZUR DENETİMİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından huzur ve güven ortamının sağlanması amacıyla kent genelinde uygulama gerçekleştirildi.
AVUKATLARDAN AÇIKLAMA
AVUKATLARDAN AÇIKLAMA
Baro başkan adayı Mustafa Elagöz Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna yapılan silahlı saldırı ya tepki gösterdi. Elagöz "Bu saldırı hukuka ve tüm avukatlara yapılmıştır. Saldırıyı şiddetle kınıyoruz." dedi.
FEYZİOĞLU'NDAN SALDIRI TEPKİSİ
FEYZİOĞLU'NDAN SALDIRI TEPKİSİ
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Eskişehir'de Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosunun bulunduğu binaya av tüfeğiyle yapılan saldırı hakkında açıklama yaptı.
ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM
ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Eskişehir Şubesi, sağlık çalışanlarının döner sermaye problemini ve taleplerini konu alan bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında döner sermaye için temsili cenaze töreni düzenlendi. Eskişehir Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, açıklamayı temsili imam olarak okudu. 
FIRSATÇILIK YAPILIYOR
FIRSATÇILIK YAPILIYOR
 Fırsatçıların un fiyatlarına yaptığı fahiş fiyat artışları fırıncıları isyan ettirdi. Temmuz ayında 75 lira olan bir çuval unun 110 liraya fırladığını anlatan fırıncılar, bu durumun fırsatçılardan kaynaklandığını, hükümetle, euro veya dolar ile hiçbir ilgisi olmadığını anlattı. 
ZEHİR TACİRLERİ ADLİYE'DE
ZEHİR TACİRLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafında uyuşturucuyla mücadele kapsamında yakalanan 3 şahıs adliyeye sevk edildi.