paykasa astropay astropay astropay seo ankara travesti sakarya travesti istanbul evden eve nakliyat nakliyat fiyatları

ALPU OVASI'NA ACELE KAMULAŞTIRMA

26 Nisan 2018 16:11
ALPU OVASI'NA ACELE KAMULAŞTIRMA

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Eskişehir’de yapılması planlanan kömürlü termik santral için ‘Acele Kamulaştırma Kararı’ alındığını belirterek, alınan karara tepki gösterdi.

Eskişehir’de yapılması planlanan kömürlü termik santrale karşı belediyeler, sivil toplum örgütleri, dernekler ve Eskişehir Barosu tarafından açılan davalara dikkat çeken Çakırözer, “Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Alpu Ovamız’da kurulması planlanan kömürlü zehir santrali için alınan acele Kamulaştırma Kararı alındı. Belediyeler, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, tüm Eskişehir halkı kömürlü termik santrale karşı. İhalesi 3 kez ertelendi. Kömürlü termik santrale karşı açılan davalar devam ediyor. Daha santralin yapılıp yapılmayacağı bile belli değilken bu acele neden?” diye sordu.

CHP’li Çakırözer, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kararı ile Eskişehir’de yapılması planlanan kömürlü termik santralin inşası amacıyla bazı taşınmazlar için Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırma kararı çıktığını duyurarak, çıkan karara tepki gösterdi.

Karar kapsamında Tepebaşı ilçesinde bin 125 hektar Beyazaltın (Sepetçi) ve Margı mahallelerinde 325 parselin acele kamulaştırılması yapılacak.

DAVALAR DEVAM EDERKEN, ACELENİZ NE?

Çakırözer, santral için açılan davalara dikkat çekerek, “Eskişehir’de belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, Eskişehir Baromuz termik santrale karşı davalar açtı. Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz tarafından Eskişehir Valiliği’ne karşı açmış olduğu dava daha geçtiğimiz hafta sonuçlandı. Eskişehir İdare Mahkemesi verdiği kararda Valiliğin ‘ÇED Raporu Gerekli Değildir’ kararını iptal etti. İhalesi 3. kez ertelendi. Daha zehir santralinin yapılıp yapılmayacağı bile belli değilken acele kamulaştırma kararı neden alınmıştır?” dedi.

TÜM ESKİŞEHİR ZEHİR SAHTRALİNE KARŞI

Çakırözer, zehir santraline karşı gerçekleştirilen eylemleri ve başlatılan imza kampanyalarını da hatırlatarak, “ Sadece belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz değil tük Eskişehir halkı kömürlü zehir santraline karşı. Hem santralin krulması planlanan Alpu Ovamızda hem şehir merkezinde santrale karşı defalarca toplantılar düzenlendi, protestolar yapıldı. Eskişehir’de binler tek bir ağızdan ‘Eskişehirimiz kıymetlidir. Eskişehirimize, temiz havamıza, suyumuza, verimli topraklarımıza kıymayın’ dedik. Dilekçeler topladık, imza kampanyalar başlattık. Artık bunları görmezden gelmeyin, Eskişehir’e, Eskişehirlilerin sesine kulak verin” dedi.

İPTAL EDİLMELİ

Eskişehir’de planlanan kömürlü termik santrale ilişkin toplum yararına herhangi olumlu bir durumun bulunmadığına da dikkat çeken Çakırözer, “ Kömürlü termik santralin yaratacağı toplumsal maliyet gözetildiğinde, elde edilecek kamusal bir fayda, kamu yararı bulunmamaktadır. Kamu yararı taşımayan bir yatırımın, çevre açısından yaratacağı sakıncalar tümüyle toplumsal zarar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum karşısında ÇED Olumlu kararının hukuka uygunluk taşımayacağı da açıkken, alınan bu kamulaştırma kararı iptal edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Mağdur

26 Nisan 2018 17:05
Emeğimi, çocuğuma bırakmak istediğim tarlaları gaspedecekler...

Mağdur

26 Nisan 2018 17:07
Helikopterle yukarıdan baktığın tarlalarımızı alıyorsun. Bakalım ahirette yediğin hakkımızı nasıl ödeyeceksin.

Necmi çalış

26 Nisan 2018 20:08
seçimden önce bazıları arsa paralarını kurtarma peşine düşmüşler ama yedirmeyiz bu santrali yaptırmayacağız...

doğa

27 Nisan 2018 07:58
Eskişehir e karşı yapılan bu haksız uygulamalara en güzel tepkimizi 24 haziranda sandıkta göstermemiz gerekiyor.Milli irade diye bağıranlar , Eskişehir halkının sesini duysun artık.Termik santral istemiyoruz şehrimizde.

hilmi

27 Nisan 2018 08:34
bööyüüktaş kaç para verdiler sana

camaloqqo

28 Nisan 2018 11:28
yazıklar olsun diyorum başkada bişey demiyorum. işte bu külhanbeyi iktidarınız yüzünden oy vermiyorum size.

Hüsmen Kabil Özuyanıkoğlu

28 Nisan 2018 02:53
Tarlalarınız değerlenecek hacim,çok da üzülmeyin.

seni başkan yapacağız reis .

27 Nisan 2018 16:19
yerli ve milli enerjiyi , tam bağımsız türkiyeyi , içerde ve dışarıdaki mihraklar bu sefer engelleyemecekler . çeşitli ali cengiz oyunları oynuyorlar .

Aras

27 Nisan 2018 09:11
neden herkesin adına konuşuluyor acaba ???

bööyüüktaş

26 Nisan 2018 20:43
hop herkes kendi adına konuşsun tüm eskişehirliler karşı değil milleti korkutarak kendinizi aldatırsınız elini taşın altına koyma sırası eskişehirde bedava enerji baldan tatlıydı dimi
FETÖ SANIKLARINA HAPİS CEZASI
FETÖ SANIKLARINA HAPİS CEZASI
 Eskişehir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada yargılanan 8 sanıktan 7'si 2 yıl 1 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.
BÜYÜKŞEHİR'DEN HALK SÜT
BÜYÜKŞEHİR'DEN HALK SÜT
Büyükşehir Belediyesi sütün, toplumun her kesimi tarafından tüketilebilmesi için planlanan Halk Süt Projesi 17 Aralık Pazartesi günü başlıyor.
ESKİŞEHİR'DE FUAR HEYECANI
ESKİŞEHİR'DE FUAR HEYECANI
Eskişehir Ticaret Odası TÜYAP Fuar Merkezi ve Vehbi Koç Kongre Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, protokol, şehrimizdeki ve çevre illerdeki kurum ile kuruluşların temsilcilerinin katıldığı muhteşem törenle hizmete sunuldu.
FETÖ OPERASYONU
FETÖ OPERASYONU
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik Eskişehir'de düzenlenen operasyon 1'i kadın 6 şüpheli gözaltına alındı. 
SİLAHLI KAVGADA ŞOK DETAY
SİLAHLI KAVGADA ŞOK DETAY
Önceki gün canlı kanatlı hayvan pazarında çıkan silahlı kavganın şok detayları ortaya çıktı. İki taraf arasında husumet olduğu öğrenilen silahlı kavgada 13 yaşındaki bir çocuğun başından vurularak ağır yaralandığı ortaya çıktı.
SOKAK HAYVANLARI ÜŞÜMEYECEK
SOKAK HAYVANLARI ÜŞÜMEYECEK
Eskişehir Kent Konseyi, sokak hayvanlarının barınabilmesi için özel olarak yapılan 5 kulübeyi şehrin belirli noktalarına yerleştirdi.
EĞİTİM SİSTEMİ YETERSİZ
EĞİTİM SİSTEMİ YETERSİZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Emek Gençlik Merkezi’nde 16 ayrı branşta açılan atölyeye katılan 440 öğrencinin velisi ile bir araya geldi.
ODUNPAZARI'NDAN YENİ EVLENECEKLERE HEDİYE
ODUNPAZARI'NDAN YENİ EVLENECEKLERE HEDİYE
Evlenecek çiftlere destek olmak isteyen Odunpazarı Belediyesi, çiftlerin en mutlu günlerine mutluluk katmak için talep eden vatandaşlara gelinlik ve damatlık veriyor.
FACİADAN DÖNÜLDÜ
FACİADAN DÖNÜLDÜ
Çevre yolu üzerinde seyir halinde olan şehir içi toplu taşımada kullanılan Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüste yangın çıktı. Otobüste yolcu olmaması olası bir facianın önüne geçti.