ALMANYA ÇIKARMASI

Son Güncelleme : 25 Eylül 2018 10:09
ALMANYA ÇIKARMASI

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi ile geçtiğmiz hafta Almanya'nın Berlin kentine çıkarma yaptık. Zira 60 ülkeden 3 bin firmanın katıldığı Raylı Sistemler Fuarı vardı. Ayrıca Berlin gezisi yapıldı. Peki neler yaşandı?

Haber Hakkı Sağlam:

Uluslararası Demiryolu Teknolojileri Sistemleri ve Araçları Fuarı InnoTrans için Almanya'ya gittik. Dünya çapında 'Demiryolu' alınanda gerçekleştirilen en büyük fuarı Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Estram teknik ekibiyle birlikte gezdik.

200 bin metrekarelik alanda, 41 salonda gerçekleştirilen fuara 60 ülke katıldı, 3 binden fazla stand vardı. Günde ortalama 30 bin kişinin gezdiği fuar alanında 3.500 metrekarelik raylar üzerinde tramvay, hızlı tren, metre ve banliyo türünde araçlar sergilendi.

FUAR InnoTrans 2018 Demiryolu Teknolojileri Fuarı altyapı, tünel inşaatı ve yolcu taşıma alanında yapılan yenilikler ve firmaların geldikleri son noktaları sergiledikleri, dünya çapında ‘demiryolu’ alanında gerçekleştirilen en büyük fuar olma niteliğini taşıyor.

ESKİŞEHİR'E ÖVGÜ: Başkan Yılmaz Büyükerşen ve teknik heyet fuarda önce son tramvay setlerini alınan Skoda firmasının standını ziyaret etti. Dünyanın bir çok ülkesinde üretim tesisi bulunan ve bir çok ülkeye tramvay setleri satan Skoda firması yetkilileri Büyükerşen ve ekibine sıcak bir karşılama yaptı. Daha önce Konya'ya da tramvay veren Skoda firması yetkilileri 'Eskişehir Konya'dan daha güzel' dediler.

TCDD: Fuarda ikinci ziyaret TCDD ve Tülomsaş standına yapıldı. Fuarda yerle lokomotif sergilemenin gururunu yaşayan Tülomsaş ekibi ve Genel Müdürü Hayri Avcı Büyükerşen'e ziyaretlerinden dolayı teşekrkür etti. Yerli lokomotifi inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Başkan Büyükerşen 'Umarız ileride tramvay da üretirsiniz ve biz de dışarıdan tramvay almak zorunda kalmayız' dedi. Tülomsaş Genel Müdürü Hayri Avcı fuarda standlarına büyük ilgi gösterildiğini belirterek 'Yerli lokomotif yapmak bizim için çok önemli. Fuarda büyük ilgi görüyoruz, bir çok ülke ile görüşmeler yapıyoruz' dedi.

ALBAYRAKLAR VE SAVRONİK: Fuarda daha sonra Eskişehir'de üretim yapan Albayraklar ve Savronik firmalarının standları ziyaret edildi. Albayraklar tramvay otomatik kapıları, Savronik ise duraklardaki elektronik sistemi yapıyor.


ATALAR Fuar da ayrıca yeni tramvay hattın raylarını döşeyecek olan Atalar firmasının standı da gezildi. Firma sahibi Cengiz Atalar fuar süresince Büyükerşen ve ekibini yalnız bırakmadı.

Fuar da Eskişehir'imizin Tülomsaş'ın Genel Müdürü Hayri Avcı ile sohbet ettik.

RUS TRENİ: Başkan Büyükerşen Ruslar tarafından yapılan hızlı treni beğendi. Trenin içinde cam görevi yapan yerde her türlü dijital yayın yapılırken, aynı zamanda camdan dışarısı da görülebiliyor.

Almanya Perlemonte Binası. Adolf Hitler İkinci Dünya Şavası fitilini bu bina da eteşlemiş. Bina halen Alman Hükümeti'nin Parlemanto Binası olarak kullanıyor.

Almanya'daki fuar gezisine Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Genel Sekreter Ayşe Ünlüce, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Ünlü, Estram Genel Müdürü Hakan Murat Bayındır, Ulaşım Daire Başkanı Metin Bükülmez, Estram Araçlar Müdür Yardımcısı Erhan Sezgin, Estram Mekanik Baş Mühendisi İlker Çil, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hale Kargin Kaynak, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Evren Köksal, Emlak ve İstimlak Daire Başkanı Senem Ekinci, Persenol Daire Başkanı Nurcan Hüsrev, Şube Müdürü Fırat Bilgili, tercüman Zübeyde Boyer ile bendeniz ve gazeteci Ali Baş katıldı.


İkinci dünya savaşından sonra Berlin 1949 yılında doğu ve batı diye ikiye ayrılmıştı. Utanç duvarı 1989 yılında yıkılmıştı.

KÜÇÜK İSTANBUL: Almanya'nın Başkenti olan ve birçok tarihi yapılan ev sahipliği yapan Berlin de 6 milyon kişi yaşıyor. Türklerin sayısı ise 400 bin civarında. Kreuzberg İlçesi'ne 'Küçük İstanbul' deniliyor. Zira Türklerin yoğun olarak yaşadığı bu bölge İstanbul'dan farksız. Zira Adana'nın kebabı,Konya'nın pidesi, Hatay'ın çiğköftesi, Gaziantep'in baklavası bu bölgede görmek mümkün.

BERLİN KADETRALİ: Alman tarihinin en eski eserlerinden biri olan Berlin Katedrali, resmi olarak 1905 yılında tamamlanabilmiştir. Her ne kadar 20. yüzyılda tamamlansa da söz konusu yapının yapımına 15. yüzyılda başlanılmıştır.


'Dünya küçük' diye boşuna söylememişler. Başkan Yılmaz Büyükerşen Bergema Müzesi'ni gezerken, Eskişehirli hemşerileriyle karşılaştı.

HAYVANAT BAHÇESİ; Berlin Zoolojik Bahçesi Avrupa'nın en büyük hayvanat bahçelerinden biri. 35 hektar üzerine 1944 yılında kurulan hayvanat bahçesi doğal görünümü ile gezenleri büyülüyor. İçinde aslan, kaplan, zürafa, panda, fil, gergedan, goril gibi yüzlerce çeşit hayvan barındıran bahçe de ayrıca üç katlı akvaryum binası da var. Bu akvaryum da da yüzlerce balık çeşidi bulunuyor.Yorumlar (11) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Muammer

25 Eylül 2018 14:55
Varsa yoksa Muammer SABAN, alın yazısı

hoca böyle yaparsa

25 Eylül 2018 14:21
güzel gezi olmuş , masraf ve giderler , tranvay zamlarından karşılanır , siz merak etmeyin .

Mehmet

25 Eylül 2018 15:44
Tramvay Eskişehrimizde de yapılabilir. Ama vatandaşın parası nasıl olsa. Eşi dostu topla gez. Vatandaş burada tramvay yollarından gecemiyor, binemiyor Ama hocanın umurunda mı. Eskişehir trafik sorunu yumak halini aldı,düğümleşmiş,bundan sonra çözebilene aşk olsun. Vay hocam vay, sen tramvay derken Eskişehirin başına büyük bir çorap ördün. N e alt geçit ne üst geçit, arabalar bekler nasıl olsa, o hocanın sorunu değil. Yazık...

basri

25 Eylül 2018 13:48
Hocam seçimlerden sonra bol bol gezme fırsatın olacak hiç merak etme.Mesela Norveçte kuzey ışıklarını izlerken keyfin hiç bozulmayacak.SİYAH KIRMIZI renkler yok orada...

sonuç..

25 Eylül 2018 10:50
hımm iyi gezi olmuş. sonuçta hiç bilmediğimiz şeyler öğrendik yepyeni. Eskişehir e ne kattınız peki.

ONUR

25 Eylül 2018 23:34
Hepiniz makam sahibisiniz demekki beceriklisiniz Almanyada sokakta kedi köpek gördünüzmü? Bisiklet yolu olmayan ana cadde gördünüzmü? Bu iki ana sorunu hallederseniz bircok sorunda beraberinde ortadan kalkar. Gerci bunlari yapabilecek kabiliyette olsaydiniz senelerdir yapardiniz ama cikmamis candan ümit kesilmez.

polat

26 Eylül 2018 08:14
mühendislik harikası tramvayımız sayesinde odunpazarı yönüne alanönü otobüs durağımız yok . adalet sarayı sonrası ilk durak odunpazarı, yürü yürü bitmez. bir de ilk tramvaya binebilsek kalabalıktan v.s. v.s. v.s.

Ali

26 Eylül 2018 09:46
Bunlar turkiyede yapılanları hiç gidip ziyaret ettilermi ama gitmiş mersedes fabrikasını geziyor turkiyedeki yerli yapılacak olan arabayı gezmiyor başkanda eskişehirde yapılabilir tramvay vagonlarını burdan almak yerine avrupayı tercih ediyor ne kadar milli olduklari belli.millet biliyor siz basın ne kadar almasanıza pullasanizda sizide biliyoruz

Es Es li

26 Eylül 2018 09:01
İlk defa yurtdışına çıktın herhalde. Resimlerde en öne çıktığına göre.

mehmet

26 Eylül 2018 08:16
Hakkı Beyin Almanya gezisi haber yazısını okudum, fotoğrafları tek tek incelendim ve çok etkilendim. Başarılı bir gezi olmuş. Bunun üzerine ''beş olsa çıldıracaklar'' makalesini bir daha okudum, çok güzel yazıldığını fark ettim. Biraz geç olsa da.

davut doğru

25 Eylül 2018 19:50
belediyenin parası deniz....yemeyen keriz..vatandaşın cebinden çıkan paralarla gezin bakalım....birde belgesel gibi haber yapmışsınız ayıptır.....eee gazetecileride götürmüşler ..seçim geliyor ya ..aman üstadım kötü haber yapmayın hesabı...