Alaylı ustalardan diplomalı ustalara

23 Haziran 2018 11:18
Alaylı ustalardan diplomalı ustalara

üzyıllardan beri süregelen enstrüman yapımını artık lisanslı lutiyeler (çalgı yapım ustası) devam ettiriyor.

Eski zamanlarda köylerde bağlama ustalığı olarak başlayan nadide mesleği, genç nesiller diplomalarıyla devralıyor. Eskişehir’de küçük bir atölyede mesleği icra etmeye çalışan Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çalgı Yapım Bölümü mezunu Cihan Ereke, kendilerine yadigar kalan luthiyeliği sürdürmeye devam ediyor. Küçük yaşlarda amcasının demir atölyesinde mesleğe merak saldığını ve o zamanlardan beri enstrüman yaptığını söyleyen Ereke, her alanda eğitim alarak gelişmek gerektiğini belirtti. Cihan Ereke, "Eğitim tabi ki her yerde. Herkesten öğrenilebilecek bir şey var fakat üniversiteli olmak, bölüm mezunu olmak iyi bir avantaj. Bu meslek hem zaman hem de emek istiyor. Bir bağlama ortalama bir haftada biter. Gitarın yapımı daha uzun, 15-20 günü geçer. İlk zamanlarda 5 ya da 6 ay sürüyordu bir enstrümanın bitimi. Zor bir meslek tabi ki, hobi olarak yapılabilecek bir meslek değil pek. Sevmeden olmuyor bu iş, bırakmamak lazım" şeklinde konuştu. 

"Biz hazır bilginin üzerine geldik" 
Günümüzde daha kaliteli enstrümanların üretildiğini söyleyen Ereke, "Biz hazır bilginin üzerine geldik eski ustalar sayesinde. Şimdi standartlaşmış ölçüler var artık bizim müziğimiz için. Batı müziğinde zaten vardı Türk müziği enstrümanlarında da bu yerleşti. O zamanlar çok iyi enstrümanlar da çok kötü enstrümanlar da vardı ama el yapımı olmaya başladıktan sonra işlerin kalitesi artmaya başladı" dedi. 
Cihan Ereke, "Eskişehir’de 5-6 kişi var böyle atölyesi olan, alaylısı da var bölümden mezun olanlar da. Eski ustalar artık pek kalmadı, genelde emekli oldular, çırak da yetiştiremedi çoğu. Bizdeki enstrüman yapım geleneği genelde usta-çırak ilişkisi üzerine kurulu" diyerek mesleğin devamlılığını sağlamak için en önemli etkenlerden birinin de usta-çırak ilişkisi olduğunu belirtti. 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Osman

23 Haziran 2018 16:24
Sizin gibi ustalara ve ürrtrn insanlara ihtiyacımız var.
ALMANYA ÇIKARMASI
ALMANYA ÇIKARMASI
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi ile geçtiğmiz hafta Almanya'nın Berlin kentine çıkarma yaptık. Zira 60 ülkeden 3 bin firmanın katıldığı Raylı Sistemler Fuarı vardı. Ayrıca Berlin gezisi yapıldı. Peki neler yaşandı?
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
Eskişehir’de, bir şahıs üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu feci şekilde can verdi. 
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
Kütahya ve Eskişehir sınırları içinde yer alan Porsuk Barajı'nda binlerce ölü balık ve kerevitin kıyıya vurması vatandaşları endişelendirdi. 
BOKSÖR DOKTORLAR
BOKSÖR DOKTORLAR
Eskişehir'de çeşitli hastanelerde görevli profesörden pratisyene birçok doktor, günün stresini ve yorgunluğunu boksla atıyor.
ES-ES AŞKI
ES-ES AŞKI
Eskişehirspor’un Gazişehir Gaziantep FK’yı konuk ettiği TFF 1. Lig 6. hafta maçında tribünde gelinlik ve damatlıkla maç izlemeye gelen çift ilgi odağı oldu. 
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleşen ‘Okul Geçit Görevlileri’ projesi ile okul önlerinde öğrencilerin karşıya daha güvenli geçmeleri sağlanıyor. 
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
Eskişehir'de bir evcil hayvan dükkanının önünde bulunan tavşanı çalan hırsızlar, saniye saniye güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. 
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
 Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde bir araya gelen 4 nine, ilerleyen yaşlarına rağmen balkonu sınıfa çevirerek okuma öğreniyor.