AİLE HEKİMLERİ RAPOR MERKEZİ DEĞİL

27 Ekim 2017 14:34
AİLE HEKİMLERİ RAPOR MERKEZİ DEĞİL

Türk Sağlık Sen Eskişehir-Bilecik Şube Başkanı Hüseyin Kararman, yürürlüğe giren Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile servis şoförlerinin ve rehber personelin yılda 1 kez aile hekiminden rapor almaları şartı getirildiğini hatırlatarak aile hekimlerini rapor merkezine dönüştürülmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Çocuklarımızın güvenliği ve okul yolunda sorunlarla karşılaşmamaları her şeyden önemli ve öncelikli olduğunu, bunun için sağlık personeli de üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu vurgulayan Hüseyin Kararman “Fakat kamu bir konuyu sağlık açısından değerlendirdiğinde hemen aile hekiminden rapor almak hükmünü koyarak işi çözmüş olduğunu zannetmek yanlıştır. Servis şoförlerinde olmaması gereken psikolojik gibi bazı rahatsızlıkların aile hekimliğindeki imkânlarla anlaşılması mümkün değildir. Aile hekimi bu kişilere nasıl bir rapor verecek bu da belli değildir. Bu karar alınırken Sağlık Bakanlığı’nın görüşlerine yer verilmemesi, yok sayılması ayrı bir handikaptır. Madde 18'de 'Bu yönetmelik hükümleri İçişleri, Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanları birlikte yürütür' denmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın bu işin dışında tutulmasına anlam verebilmiş değiliz. Medyaya yansıyan servisçi vakaları ve neden oldukları olumsuzluklar göze alındığında aile hekimlerine çocuklarla ilgili böylesine bir durumda bu sorumluluğun yüklenmesi yanlıştır. Gerekli tıbbi şartlar sağlanmadan verilecek her raporun vebalinin aile hekimine yıkılacaktır. Aile hekimleri suçlanacaklardır. Böyle bir raporu bu düzende aile hekimleri vermeyecektir. Kamu da kervan yolda düzülür mantığından vazgeçmelidir. Bir düzenleme yapılıyorsa bunun uygulanabilirliği ve verimliliği gibi hususlar dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde yapılan her iş yapılıyormuş gibi olmaktan öteye gitmeyecektir. Ayrıca aile hekimliğine sürekli yeni raporlar dayatarak buraları rapor verme merkezlerine dönüştürmektedirler. Bu şekilde işletilmeye çalışan sistemin hiç kimseye özellikle de Türkiye’nin sağlığına bir katkı sağlamayacağı açıktır. Bu nedenle bu rapor değerlendirmesi yeniden yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı, konu ile ilgili diğer Bakanlıklar ve sivil toplum örgütleri ile istişare yapılarak düzenlemeler hayata geçirilmelidir” dedi.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

mehmet

28 Ekim 2017 11:00
Aile hekimi ne teşhisi koyacak? En fazla bedensel engelını görür, ya diğerleri uyuşturucu vs.? İş olsun torba dolsun. yaptık mı yaptık.

Altan Çelik

30 Ekim 2017 07:29
İş görmezlik raporu hastaya verilir aile hekimleri bu konuda üzerine düşeni yapar. Usul dışı rapor talepleriyle aile hekimi yıpratılmamalı.

mustafa şimşek

28 Ekim 2017 10:23
sanki bişey yapıyorlar. İlaç yazmaktan başka bişe yaradıkları yok. Ehliyet için rapor almaya gidenlere bile bakmadan veriyorlar. aile hekimi dediğiniz kişi zaten ilaç yazmak, rapor vermek için orda, hastanelerin yoğunluğunu azaltsınlar diye. Normal doktordan fazla maaş alıyorlar. Raporuda versinler. Vatandaşı neden ordan oraya koşturacaklar.
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.