ACILI AİLELERE İKİNCİ ŞOK

Son Güncelleme : 26 Ekim 2019 11:10
ACILI AİLELERE İKİNCİ ŞOK

 Eskişehir'de donan Porsuk Çayı üzerinden bisikletle geçmek isterken suya düşerek hayatlarını kaybeden ortaokul öğrencilerinin aileleri, yüksek mahkeme tarafından alınan karar ile ikinci şoklarını yaşadı. Aileler tarafından açılan dava sonrasında verilen 250 bin liralık tazminat miktarı 75 bin liraya düşürüldü.

Olay, merkez Gökmeydan Mahallesinden geçen Porsuk Çayı üzerinde 15 Ocak 2017 tarihinde yaşandı. Sami Sipahi Ortaokulu öğrencileri Alican Türk (13) ve Batuhan Güldoğan (13), iddialara göre donan Porsuk Çayından bisikletle geçmek istedikleri esnada buz parçasının kırılması sonrasında suya düştü. İki minik bedenin Porsuk Çayından cansız bedenleri çıkarılmıştı. Olay üzerine Ali Cantürk ve Batuhan Gürdoğan’ın aileleri tarafından tazminat davası açıldı. Açılan davada yerel mahkeme Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşlerini kusurlu bularak çocukların aileleri lehine 250 bin lira manevi tazminata karar vermişti. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşlerinin verilen kararı yüksek mahkemeye taşımasının ardından, çocukların aileleri aleyhine şok eden bir karar geldi. Yüksek mahkeme tarafından 250 bin liralık manevi tazminat, 75 bin liraya düşürülerek 'manevi tazminatın kişinin mal varlığında meydana gelen eksilmeyi gidermeye yönelik bir tazmin aracı olmadığı' gerekçesiyle karar kaldırıldı. Bu haberin ardından adeta şoka uğrayan aileler, ikinci defa büyük bir yıkım yaşadı. Çocuklarının hakkını korumak için hukuk mücadelesi veren aileler, maksatlarının zenginlik elde etmek değil, hukuk mücadelesi vererek manevi olarak tatmin olmak olduğunu belirtti. Yüksek mahkemenin bu kararının kendilerini ikinci kez yıkıma uğrattığını belirten aileler, para ve zenginlik peşinde koşan insanlar olarak yansıtılmalarının acılarını daha fazla arttırdığını ve bu kararla birlikte yıprandıklarını ifade etti.
Ailelerin avukatlığını yürüten Süleyman Türk, konu ile alakalı yaptığı açıklamada, yüksek mahkeme olarak nitelendirilen istinaf mahkemesinin vermiş olduğu bu kararı anlamakta güçlük çektiklerini belirtti. Yerel mahkeme tarafından verilmiş manevi tazminat kararının hakimler tarafından kullanılan bir takdir yetkisi olduğunu aktaran Türk, bu takdir yetkisine ise yüksek mahkemenin müdahale etmesinin mümkün olmadığını öne sürdü. Bu süreç nedeniyle yuvaları dahi yıkılma aşamasına gelen ailelere bir darbenin de yüksek mahkemeden geldiğini vurgulayan Avukat Süleyman Türk, tazminatı düşürme gerekçesi olarak müvekkillerinin zenginlik elde etmeye yönelik bir amaç için uğraşıyor olarak yansıtılmasının daha yıkıcı olduğunu ifade etti. Avukat Türk, hukuk mücadelesine devam edeceklerini ve konuyu Danıştay’a taşıyacaklarını da belirtti.

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

sakine

26 Ekim 2019 12:03
Olay çok acı Allah yakınlarına sabır versin öncelikle. Ama maalesef ülkemizde bu konular hemen rant işine dönüyor. Donan nehir üzerinde belediye ya da diğer kurum çocuklar suya girmesin diye nöbet mi tutacak? O zaman trafikte otobüslerin arkasından tutunan patenli terör mensupları ölse o zaman da (patene binenler hariç) başkaları mı suçlanacak? Bu tip olaylarda mahkemeler artık daha oturaklı karar vermeli. Yanlış anlaşılmasın ama kişisel kusurların olay ve vefat sonrası faturaları başkasına kesilmesin. Nehre girecek kişiye engel olmazsınız, nerede olursa olsun girmeyi kafasına takarsa girer, korkuluk, önlem vs. hiç çözüm olamaz..... Sadece rantçı avukatlar para kazanmaya devam eder...

Adamın biri

26 Ekim 2019 13:33
Çocukların ölmesi gerçekten çok acı. Ama aileler kesinlikle rant peşindeler. Ayıp ya.Belediye ve Devlet Su İşleri ne yapacaktı? Aile ne düşündü de suçu bu kurumlara yıktı. Her gün porsuk boyunca zabıta mı dikecek, eğitemediğiniz çocuklarınızı beklemek için. O çocukların ölümünde aileleri sorumludur. Aileler çocuklarını bu tür konularda bilinçlendirmeleri gerekir. Her şey okulda öğrenilmez.

günay

26 Ekim 2019 11:50
dsi nin ne kusuru var onu anlamadım. porsuğun etrafına dikenli tel mi yapsınlar çocuklar buz olduğunda bisikletle geçmeye çalışmasınlar diye?

Yıldırım

26 Ekim 2019 13:15
Vefat eden çocukların sırtından Tamamıyla para kazanma amaçlı bir girişim bence. 75 000 TL bile verilmemeli porsukta ne işleri var. Para için yaptıklarına bak

Sakine

27 Ekim 2019 11:38
O yersiz yorumu yapan kişi: Bilinçsiz olan, sizin gibiler. Gözünü aç bak bakalım. İnsanlar çevre yolundaki çitleri bile söküyor. Senin dağarcığının aldığı tül işe yaramaz. Sana uyup yol kenarlarına tül mü çektirilecek?. Benim söylemek istediğim bu tip olaylarda insanlar para peşine düşüyor. Parayı aldıklarında yavrucaklar geri mi gelecek? Bence siz gibiler konuşmak için kendi varlığınızı göstermek için çaba sarfediyorsunuz.

Yıldırım

27 Ekim 2019 06:24
Admin incelemeleri bitirip onay veresende yorumları okusak lütfen

Busra

27 Ekim 2019 22:43
Sakine hn.a cvp veren şahis Dogal oluşum, dogal guzellik tül cekerek heryeri ortelim ne guzellik kalsin ne baska bisey bunca zmn ilk defa boyle bir olay yasaniyorsa ailenin sucu hic mi yok.

Büşra

27 Ekim 2019 22:35
Yerinde karar..

Güloş

27 Ekim 2019 19:01
Ailelere sabır dilerim ama DSİ ve Belediyenin suçu ne? Çocuklar hatalı.

günay ve sakine

26 Ekim 2019 15:05
Sizin gibi bilinçsiz insanlar olduğu surece biyerlere varamayız ..... Bu ateş bu insanların ocağına düşmüş birkere sizler sadece mualefetsiniz.Evet önlem alına bilir Gerekirse orda görevli insanlar var kulubede otursunlar die maaş verilmiyor orda oturan hanfendiler beyfendilere manzaraları bozulmasın die onlem alınmıyor.Etrafına yeşil tül cekilebilir yada altarnetif bitmez Güvenlik için hersey yapılabilir .Konuşmak için konuşmayın ...

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama