78 YILLIK TARİH

06 Ağustos 2018 00:30
78 YILLIK TARİH

Eskişehir Demirspor kulübü müzesinde unutulmaz başarı öyküleri yer alıyor. 1930'da resmen kurulan kırmızılı lacivertli kulüp bünyesinde sadece futbolda değil, Basketbol, Eskrim, Voleybol, Güreş, Halter, Bisiklet, Altezim, yüzme ve uzak doğu spor dallarında onlarca sporcu ter döktü. Özellikle Güreş, Bisiklet ve Eskrim dallarında unutulmaz başarıları getiren Demirspor son çeyrek asırda ise mazisini arar oldu.

FUTBOL TOPUNUN ÖYKÜSÜ

Demirspor’un 1940’da Fenerbahçe’yi yenip Türkiye Şampiyonu olduğu dönemin anıları müzede saklı. Dönemin fotoğraflarının yanı sıra maçın futbol topu özel bölümde sergileniyor. Kazanılan şampiyonlukta emeği olan, Abdülkadir Arun, Mennan Yalın, Nuri Kuran, İbrahim Yanartaş, Celal Esemen, Fahri Adanır, İskender Gürpınar, İsmail Çınar, Ahmet Güzeloğlu, Zeynel Karagöz ve Murat Babayiğit gibi unutulmaz isimlerin başarılarına Demirspor'un kuşakları gözleri gibi bakıyorlar. 21 Eylül 1940 tarihinde Ankara 19 Mayıs Stadı’nda Anadolu Grup Birincisi Eskişehir Demirspor ve Milli Küme Birincisi Fenerbahçe karşı karşıya geliyor. İlk karşılaşma golüz beraberlikle sonuçlanırken Bir gün sonra yani 22 Eylül’deki maçta Eskişehir Demirspor 3-1 galip gelip şampiyonluğu Eskişehir'e getirerek Fenerbahçe'ye büyük üzüntü yaşatmıştı. O dönemin en büyük hatırası ise Demirspor kupayı dönemin Fenerbahçe Başkanı Şükrü Saraçoğlu'nun elinden almasıydı.

MÜZEYİ GEZDİLER

Öte yandan dün yeni sezon için imza atan yeni isimlerin yanı sıra genç isimlerde müzeyi gezmeyi ihmal etmedi. Başkan Gönül Cemoğlu ise, " Burada bir tarih yatıyor. Deyim yerindeyse buraya gözümüz gibi bakıyoruz. Sadece Demirspor'un değil Eskişehir spor'u için ter dökenlerin bu müzeye gelmelerini bekliyoruz." diye konuştu.

BAŞKAN'DAN TARİHLE POZ

Demirspor tarihinin ilk Bayan Başkanı olan Gönül Cemoğlu, müzedeki fotoğrafları ve kupaları bir kez daha incelerken şampiyonluk topuyla poz verdi. Cemoğlu "Demirspor'un Eskişehir ve Türk Futbolunda önemli bir tarihe sahip olduğunu" dile getirdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü Esgaz Sivrihisar bürosunda 1.Etap abonelik kayıtlarında konuştu.
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
CHP Mihalgazi İlçe Örgütü Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Kurt “Aydınlık ve hukuk üstünlüğünün olduğu bir Türkiye için çalışacağız” dedi.
KAMPANYA YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
KAMPANYA YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
 Türkiye Sakatlar Derneği Eskişehir Şubesi, topladıkları mavi kapaklardan tekerlekli sandalye almaya devam ediyor. Son olarak yeni bir akülü sandalye alan dernek, böylece 130 manuel, 6 akülü sandalye almış oldu. 
ŞEHİR HASTANESİ AÇILIYOR
ŞEHİR HASTANESİ AÇILIYOR
Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Uğur Bilge Eskişehir Şehir Hastanesi’nin 30 Ekim 2018 tarihinde açılıp hizmete gireceğini belirtti.
PROJE İPTAL EDİLMELİ
PROJE İPTAL EDİLMELİ
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Alpu Kömürlü Termik Santrali ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı konuştu.
AKŞENER'DEN ESKİŞEHİR'E ONAY
AKŞENER'DEN ESKİŞEHİR'E ONAY
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Eskişehir İl Yönetim Kurulu listesini onayladı .
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski öğretmen tutuklandı.
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, sahte enflasyon rakamlarına karşı gerçek enflasyonu göstermek istediğini belirterek alışverişe çıktı. Alışverişi 102 lira tutan Akyazı “Aldığım ürünler 2 kişiye 2 gün zor yeter” dedi.
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim, öncelikli amaçlarının Eskişehir'i animasyon merkezi yapmak olduğunu belirtti.