78 YILLIK TARİH

06 Ağustos 2018 00:30
78 YILLIK TARİH

Eskişehir Demirspor kulübü müzesinde unutulmaz başarı öyküleri yer alıyor. 1930'da resmen kurulan kırmızılı lacivertli kulüp bünyesinde sadece futbolda değil, Basketbol, Eskrim, Voleybol, Güreş, Halter, Bisiklet, Altezim, yüzme ve uzak doğu spor dallarında onlarca sporcu ter döktü. Özellikle Güreş, Bisiklet ve Eskrim dallarında unutulmaz başarıları getiren Demirspor son çeyrek asırda ise mazisini arar oldu.

FUTBOL TOPUNUN ÖYKÜSÜ

Demirspor’un 1940’da Fenerbahçe’yi yenip Türkiye Şampiyonu olduğu dönemin anıları müzede saklı. Dönemin fotoğraflarının yanı sıra maçın futbol topu özel bölümde sergileniyor. Kazanılan şampiyonlukta emeği olan, Abdülkadir Arun, Mennan Yalın, Nuri Kuran, İbrahim Yanartaş, Celal Esemen, Fahri Adanır, İskender Gürpınar, İsmail Çınar, Ahmet Güzeloğlu, Zeynel Karagöz ve Murat Babayiğit gibi unutulmaz isimlerin başarılarına Demirspor'un kuşakları gözleri gibi bakıyorlar. 21 Eylül 1940 tarihinde Ankara 19 Mayıs Stadı’nda Anadolu Grup Birincisi Eskişehir Demirspor ve Milli Küme Birincisi Fenerbahçe karşı karşıya geliyor. İlk karşılaşma golüz beraberlikle sonuçlanırken Bir gün sonra yani 22 Eylül’deki maçta Eskişehir Demirspor 3-1 galip gelip şampiyonluğu Eskişehir'e getirerek Fenerbahçe'ye büyük üzüntü yaşatmıştı. O dönemin en büyük hatırası ise Demirspor kupayı dönemin Fenerbahçe Başkanı Şükrü Saraçoğlu'nun elinden almasıydı.

MÜZEYİ GEZDİLER

Öte yandan dün yeni sezon için imza atan yeni isimlerin yanı sıra genç isimlerde müzeyi gezmeyi ihmal etmedi. Başkan Gönül Cemoğlu ise, " Burada bir tarih yatıyor. Deyim yerindeyse buraya gözümüz gibi bakıyoruz. Sadece Demirspor'un değil Eskişehir spor'u için ter dökenlerin bu müzeye gelmelerini bekliyoruz." diye konuştu.

BAŞKAN'DAN TARİHLE POZ

Demirspor tarihinin ilk Bayan Başkanı olan Gönül Cemoğlu, müzedeki fotoğrafları ve kupaları bir kez daha incelerken şampiyonluk topuyla poz verdi. Cemoğlu "Demirspor'un Eskişehir ve Türk Futbolunda önemli bir tarihe sahip olduğunu" dile getirdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BİRLİĞE VE BERABERLİĞE İHTİYAÇ VAR
BİRLİĞE VE BERABERLİĞE İHTİYAÇ VAR
Eskişehir Şoförler ve Otomobilciler Odasını ziyaret eden Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Suat Er ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek, odaların önemine değindi.
ESKİ KOMİSERE FETÖ GÖZALTISI
ESKİ KOMİSERE FETÖ GÖZALTISI
Eskişehir'de FETÖ/PDY’ye yönelik düzenlenen operasyonda, hakkında gözaltı kararı bulunan ve meslekten ihraç edilen eski komiser yakalandı.
 ESKİŞEHİRLİ DOKTOR  EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
ESKİŞEHİRLİ DOKTOR EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
Kocaeli'de özel bir hastanede görev yapan Eskişehirli, Psikiyatri Uzmanı Dr. Nihat Zincir, evinde ölü bulundu.
MAHKEME KARARINA UYMAK ZORUNDAYIZ
MAHKEME KARARINA UYMAK ZORUNDAYIZ
Büyükşehir Belediye Meclisinde, AK Parti Meclis Üyeleri yol harcamalarına katılma payı alma konusunun olduğu 1. ve 2. maddelerde çekimser kaldı.
DİKKAT! O CADDE 4 GÜN TRAFİĞE KAPATILIYOR
ŞEHRİMİZE TEMİZ YATIRIMLAR  FİNANSE EDİN
ŞEHRİMİZE TEMİZ YATIRIMLAR FİNANSE EDİN
Eskişehir Kent Konseyi Toplantı Salonu'nda bir araya gelen Çevre ve Yaşam Platformu üyeleri, Termik Santrali istemediklerini bir kez daha haykırdı.
KRİZİN FATURASINI  VATANDAŞ ÖDEMEMELİ
KRİZİN FATURASINI VATANDAŞ ÖDEMEMELİ
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, iki günlük ziyaret için bulunduğu Konya Ereğli’de Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütünü ziyaret ederek partililerle buluştu.
ŞEHİR HASTANESİ'NİN YOLU ASFALTLANIYOR
ŞEHİR HASTANESİ'NİN YOLU ASFALTLANIYOR
Odunpazarı Belediyesi, yakında hizmete gireceği açıklanan Şehir Hastanesi’nin bağlantı yolları ve çevresindeki yollarda asfalt çalışması yaptı.
57 HAVACI ASKERİN SAVUNMALARI ALINIYOR
57 HAVACI ASKERİN SAVUNMALARI ALINIYOR
Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye oldukları öne sürülen 58 havacı askerin yargılanmasına başlanıldı.