75 YILLIK ESNAF LOKANTASI ‘’HÜSNÜNİYET’’

13 Mart 2016 11:46
75 YILLIK ESNAF LOKANTASI ‘’HÜSNÜNİYET’’

Lezzet turumuzun uğrağı olarak yine Eskişehir’in ünlü bir esnaf lokantasına rotamızı yöneltelim istedik. Öğlen saatlerinde karın doyurmak için gidilebilecek en uygun yer olarak esnaf lokantaları benim ilk tercihim olmuştur hep...

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Esnaf lokantaları her ne kadar yakınlarındaki iş yerlerine ve esnaflara hizmet verme amacıyla kurulmuş olsalar da, çarşı alışverişine çıkanlarında açlıklarını gidereceği ve halktan her kesime hitap eden mütevazi lezzet mekanlarıdır. Esnaf lokantalarında yemekler günlük pişirilir. Ve en taze yemeği uygun fiyatla yiyebileceğiniz samimi mekanlardır. Galiba benim için en güzeli de birçok yemeğin, lokantanın arkasındaki tarih ve kültürü yansıtmasıdır. Yemek kültürümüzün bir çok unsurunu da barındırdığı içinde bana hep el emeğini, alınterini hatırlatır. Usta çırak ilişkisinin giderek zayıfladığı, fast food yemek tüketiminin hızla arttığı günümüzde kendimi daha ayrı hissettiğim için tercih nedenim olmuştur bu esnaf lokantaları.

LEZZET HARİTASININ SİMGESİ

Esnaf lokantası olarak 75 yıllık mazisi olan Hüsnüniyet Lokantası, sundukları lezzetli yemekleri ile ünlüdür. Eskişehir’in lezzet haritasında bir simge olmuş mütevazi bu lokantayı daha çocukluğumdan beri iyi bilirim. Zaten bu lokanta, bugün 3. Nesil müşterilerine de makul fiyatları ile aynı lezzetlerle hizmet etmeyi sürdüren halk tipi samimi bir mekan olarak da tanınıyor. Reşadiye çarşı içindeki Hüsnüniyet Lokantasının önüne geldiğimizde; her zaman ki gibi güleryüzlü ve samimiyetiyle tanıdığımız 3.kuşak işletmeci Ahmet Kök ile müşterilerini ağırlarken karşılaştık. 75 yıllık geçmişi olan Hüsnüniyet Lokantasını torunları olarak kesintisiz sürdüren bu aile işletmesinin hikayesini Ahmet Kök’den dinledik.

---------------------

Harun Kök

3. KUŞAK İŞLETMECİ AHMET KÖK

3. Kuşak işletmeci Ahmet Kök ile sohbetimizde, Hüsnüniyet Lokantasının tarihçesini de öğrendik kendisinden. Aslen Rumeli göçmenidir Kök ailesi. Hüsnüniyet adının ‘’iyi niyet’’ anlamına geldiği için dedeleri Faik Usta, tarafından konulmuş. Lokanta 1940 yılında kurulduğunda Müşterilere karşı güler yüz, iyi niyet’ hizmet politikasını ilke edinmiş...

Faik Usta’ dan alınan miras; ikinci kuşak; Halit, Harun, Recep kardeşler sonrasında torunları Süleyman Celil, Rağip, Ahmet Kök biraderleri tarafından bu günlere kadar sürdürülüyor. Halen 4.kuşak Faik, Burak, Yasin’de bu aile işletmesinde küçük yaşlarından itibaren çalışıp bu markayı geleceğe taşımak için sorumluluk almışlar. Aile genişleyip çoğalınca artan talep üzerine Eskişehir’de aynı isim ve hizmet anlayışıyla iki şubesi daha açılıyor. Hüsnüniyet Lokantası,nın her üç iş yerinde de sabahları sıcak çorba çeşitleri, sulu yemekleri, pilavı ve tatlıları ile damak zevkine lezzetler kattığını Hüsnüniyet’de rastladığımız eski müdavim müşterilerinden de dinledik.

------------------

NASIL GİDİLİR ?

Merkez : İstiklal mah. Konuk sk. No: 15/ESKİŞEHİR TEL: 0222 234 2993

Şube : Cumhuriyet mh. Dinçel sk. No: 14/B /ESKİŞEHİR TEL: 0222 233 6331

Şube : Kıbrıs Şehitleri Cad. No:9 Arifiye mh. /ESKİŞEHİR Tel: 0222 233 7272

Her gün sabah 5’de açılıyor. Akşam 21:00’e kadar hizmete açıktır.

FİYATLARI NEDİR ?

Çorbalar – 3TL Kuru Fasulye – 3TL/Nohut – 3TL

Ciğer tava – 6TL Tas Kebabı-9TL Pilav – 3TL

--------------------------

GEZGİNİN YORUMU :

Köklü bir esnaf lokantası olan Hüsnüniyet’in geleneksel çorbası işkembe veya ayak paça en çok tercih edilenlerden. Kemik suyuyla yapılan çorbalar ayrı bir lezzet katıyor damağınızda. Kuru Fasulyesini ve Rumeli usulü ciğer tavasını da çok başarılı buldum. Öğlen sonrası gelirseniz ayak paça ve ciğer tavasını bulamazsınız. Menüde 15 çeşit yemek mevsimine göre değişerek yer alıyor tezgahta. Mevsimine denk gelirseniz ciğer sarmasının enfes lezzetini tatmanızı öneririm. Lezzetler herkesin damak tadına göre değişik gelebilir. Lezzet,herkese göre göreceli bir tat olsa da bu lokantaya geldiğiniz de çok uygun fiyatlardan lezzetli yemeklerini tattığınızda ne iyi ettim de geldim diyeceksiniz benim gibi...

Yorumlar (8) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

eski gurme

14 Mart 2016 02:21
ferit bey haftaya bayatın girişinde birlik lokantası var oraya git.çorbalar 2 tl.

bozanlı ismail

16 Mart 2016 11:30
Lise yıllarımda öğlen saatlerinde karın doyurmak için gidilebilecek en uygun yer olarak esnaf lokantaları benim ilk tercihim olmuştur hep.çünkü o kalabalıkta hesabı ödemeden kaçardık öğrenci adamız babamızın verdiği harçlık sınırlıydı hey gidi günler hey.

genç

14 Mart 2016 13:31
yemekleri güzel fakat çalışanlar ilgilenmiyor

beleşçi gurme

16 Mart 2016 16:54
bayattaki yıldız lokantasınada gitsin .

Gurme

16 Mart 2016 01:24
Çalışanların ilgisi çok kötü. Hiç ilgilenmiyorlar.

Es26

31 Mayıs 2016 09:35
Süper ilgi ve enfes yemekler ölüsü yeter doktora gitme Adres Hüsnüniyet dedem alıştırmıştı hala aynı ilgi aynı lezzet

Saim Kara

15 Mart 2016 08:45
Sağolasın Ferit. Sayende , güzel yerleri öğreniyoruz.

salim

14 Mart 2016 03:50
41 yıldır gittiğim bir mekan.Maşallah diyeyim.
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
Eskişehir'de çevre yolunda ters yönde süratli bir şekilde ilerleyen sürücü, hem kendisini hem de diğer sürücüleri ölümle burun buruna getirdi.
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.