7 bin gönüllü 7 gün 24 saat hazır

01 Mart 2017 12:28
7 bin gönüllü 7 gün 24 saat hazır

-Sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla "Eskişehir Kan Bankası" adıyla kurulan, çeşitli meslek gruplarından yaklaşık 7 bin gönüllüden oluşan topluluk, 7 gün 24 saat, kan ihtiyacı bulunanlara destek oluyor.


ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK 

Yaklaşık 5 yıl önce kurulan "Eskişehir Kan Bankası", çeşitli meslek gruplarından 7 bin 120 üyeye ulaştı.

Sosyal medya aracılığıyla grubun sayfasında kan ihtiyacı olduğuna yönelik paylaşım yapılan kişilerin yardımına koşan üyeler, gönüllü hizmet veriyor.

Öncelikleri onkoloji servisindeki hastaların ihtiyaçlarını karşılamak olan grup, 7 gün 24 saat esasıyla, kan ihtiyacı olanlara bağışta bulunuyor.

Eskişehir Kan Bankası grup yöneticisi Nehar Köroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı ile iş birliği içinde olduklarını söyledi.

Gruplarına herkesin üye olabileceğini anlatan Köroğlu, "Grup üzerinde ilanlarımızı yapıyoruz. Arkadaşlarımızı ya da bağışçıları oradan yönlendiriyoruz. Güzellik uzmanından askere, ev hanımından işletme sahibine kadar binlerce kişi grubumuza üye. Üniversite ve lise öğrencileri de bağışçılarımız arasında." diye konuştu.

Kan bağışı konusunda daha duyarlı davranılmasını isteyen Köroğlu, şöyle devam etti:

"Hasta yakınlarının çoğunda, ekipte yer alanların telefon numaraları var. 7 gün 24 saat bize ulaşıp kan ihtiyaçlarını bildiriyorlar. Telefonlarımız her zaman açık. Biz de hemen grupta ilana çıkıyoruz. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Onkoloji Servisi'nde sürekli bulunan arkadaşlarımız var. Hastalarımızın yakından tanıdığı gönüllü öğrenci arkadaşlarımız var. Onların aracılığıyla da kan talebini alıyoruz. Tamamen gönüllülük esasına dayalı ve hiçbir talepte bulunmadan kan bağışçılığını üstleniyoruz. Amacımız insan hayatını kurtarmak. 'Bir kişiyi kurtarmak dünyayı kurtarmaktır' felsefesiyle çalıyoruz. İnsanlar bize dua ediyor. Bu grubumuza yetiyor.”

Köroğlu, onkoloji servisinde tedavi gören hastaların bu süreçteki maddi külfetlerini azaltmak için de çeşitli etkinlikler düzenlemek istediklerini dile getirdi.

- "Kan bir gün herkese lazım olabilir"

Bağışçılardan Ufuk Bozkurt ise gruba iki yıl önce eşi ve arkadaşlarının tavsiyesiyle katıldığını bildirdi.

Daha önce grupta yer almadığı için pişmanlık duyduğu anlatan Bozkurt, "Hep birlikte çalışmalar yapıyoruz. Herkesin bize destek olmasını istiyoruz. Yardıma ihtiyacı olan insanların yüzünün gülmesi bize mutluluk veriyor. Yüz binlerce insana ulaşmak isteriz. Kan bir gün herkese lazım olabilir." diye konuştu.

İşletme sahibi Faruk Şahin de 8 ay önce dahil olduğu gurupta insanlara kan vermekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kan vermenin hem sağlık hem de manevi açıdan önemine değinen Şahin, "Verdiğimiz kan bize gülümseyen yüzler ve dua olarak geri dönüyor. Bundan çok memnunuz." dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.