50 FARKLI ÜLKEDEN GELDİLER!

23 Haziran 2017 10:41
50 FARKLI ÜLKEDEN GELDİLER!

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (TÖMER) eğitim görmek üzere 50 farklı ülkeden Türkiye'ye gelen öğrenciler, aynı masada oturarak oruçlarını açtı.

 
Dünyanın dört bir yanında savaş, açlık, düşmanlık devam ederken, Türkiye'de bir araya gelen öğrenciler güzel bir akşam geçirdi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) TÖMER'i başarıyla tamamlayarak mezun olan farklı ülkelerden öğrenciler, iftarlarını Ayten Usta'da yaptı. Ayrımın olmadığı masalarda Ramazan ayının bereketi ile oruçlarını açan gençler, Türkiye'de mutlu olduklarını söyledi. 50 farklı ülkeden gelen misafirlerini ağırlayan Ayten Çetin, güzel bir akşam geçirdiklerini anlattı. Misafirlerinin özel olduğuna değinen Çetin, "Ramazan ayı içerisinde yapılan en güzel organizasyonlardan bir tanesiydi diyebilirim. Ayten Usta bu sene Ramazan ayında bir çok organizasyona imza attı ama bu 50 farklı ülkeden gelen kardeşlerimizi ağırlamak bizi çok mutlu etti. Din, dil, ırk ayrımı olmadan akşam ezanında eller semaya açıldı. Dualarla bu akşam hep birlikte orucumuzu açtık. Çok mutlu olduk" dedi.

"Türkiye Cumhuriyetine teşekkür ediyorum"
İftarın Güney Afrika'dan gelen ve Türkçe'yi kısa bir sürede çözmeyi başaran bir misafiri daha vardı. Adı Mamadu Aliuso olan genç adam, kendisine destek olanlara teşekkür ederek, "Bu sene TÖMER'de okudum. Türkiye'ye geldiğimde Türkçeyi hiç bilmiyordum. Türkçe öğrenirken biraz zorluklarla karşılaştım. Ama bu zorlukları hocalarla kolaylaştırdık. Bugün de iftar ettik. Farklı farklı ülkelerden yüz kadar öğrenci geldi. Çok iyi oldu ve mutlu olduk. Ben hocalarıma ve Türkiye Cumhuriyetine teşekkür ediyorum. Bugün Türkiye'deki en güzel gün. Çünkü bugün hem eğlendik, hem iftar yaptık, hemde Kur'an-ı Kerim okuyup dua ettik. Ardından iftar yaptık ve güzel yemekler çıktı" diye konuştu.

"Türkiye'de insanlar çok sevgi dolular"
İftara katılan TÖMER öğrencilerinden Arnavutluk'tan gelen Kristiana Petraj ve Bosna Hersek'ten gelen Dzenita Basic açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin güzel bir ülke olduğundan söz eden ikili, "Bu iftar bizim için çok duygusal oldu. Biz mezun olduk ve Türkçe öğrendik. Türkiye'de her şey iyiydi. Gelirken kendimizi çok iyi hissettik. Burada çok yeni insanlarla tanıştık. İftara da çok başka ülkelerden gelmişler. Güzel yemekler vardı ve Türkiye bu yönlerden çok zengin. Türkiye'yi seçtiğimiz için çok mutluyuz. Biz buraya yalnız geldik ama burada arkadaşlar olduk. Beraber yaşıyoruz. Burada 5 yıl daha olacağız ondan sonra da yine geleceğiz. Ama TÖMER yolculuğunu anlatamayız. Gelip yaşamak gerek. Türkiye'de insanlar çok sevgi dolular. Bu yüzden yeni Türk arkadaşlarımızla tanıştık" diye konuştular.

"50 farklı ülkeden 110 öğrencimizi mezun ettik"
ESOGÜ TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ferruh Ağca ise 110 öğrencinin mezun olduğunu aktararak şu ifadelere yer verdi;
"15 Eylül 2016'da yeni öğretim yılına başladık. Bugün itibariyle mezuniyet törenimizi yaptık. 50 farklı ülkeden 110 öğrencimizi mezun ettik. Bugün itibariyle bu öğrencilere Türkçe'yi öğreterek yine üniversitemizde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında okutmak üzere gönderdik. Biz mezuniyetimizi yaptıktan sonra da mezuniyet yemeğimizin Ramazan ayına denk gelmesi sebebiyle bir iftar yemeği programı hazırladık. Bugün bu program dahilinde mezun olan öğrencilerimizle iftarımızı yapacağız ve 3 aylık tatil için kendi ülkelerine göndereceğiz."

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.