45 YIL SONRA 'TAMAM' DEDİ

Son Güncelleme : 19 Ekim 2018 17:10
45 YIL SONRA 'TAMAM' DEDİ

Eskişehir'de 45 yıldır muhtarlık yapan Musa Kaya, yeni dönemde makamını devretmeye hazırlanıyor. 

Seyitgazi ilçesine bağlı Kırka Mahallesi'nde tam 9 kez halkın muhtar olarak seçtiği Musa Kaya, yerel seçimlerde makamına veda edecek. Sağlık sorunlarını öne süren 45 yıllık muhtar, vatandaşlardan ise yoğun baskı görüyor. Kendisine aday olması için vatandaşların baskı yaptığını açıklayan Kaya, "1972’den beri muhtarlık yapıyorum. Hem Etibank’ta çalıştım hem de muhtarlık yaptım. Hala görevime devam ediyorum. Kırka’ya her türlü hizmeti yaptım. Halk benden çok memnun, hala olmamı istiyorlar, ben olmak istemiyorum. Her seçimde oy farkıyla kazandım, 9. dönem bu. 5 aday da yarıştık karşıma çıkan bütün adayları geçtim. Kırka’da 3 muhtar vardı. Tek muhtara düştü, her sandıktan ben çıktım. Ben sabah 8’de dairemdeyim, 5 olduğunda evime giderim. Vatandaşın işi varsa gece yatağımdan kalkar gelirim, hizmeti veririm. Adam telefonla arıyor; 'Bana ikamet belgesi gönder' diye. TC kimlik numarasını alıyorum, belgeyi çıkartıp evine götürüyorum. Benim bu hizmetimden dolayı vatandaş geliyor, çekilme diyor bana. Ben çekilmek zorunda kaldım. Dizlerim götürmüyor beni. Eve zor gidip geliyorum. Tavsiyem şu; bundan sonra gelecekler halka hizmet etmeyi ihmal etmesin. Kimseyi kapıdan çevirmesin. Bana oy verdi, vermedi kelimesi konuşmasın. Ben bunları yapmadım ve yapmamda. Kimse çıkıp da bana sen bunları demiştin diyemez. Muhtar herkesin muhtarı olur. Ben olmayacağım diyorum. Artık tahammül edemiyorum. Çocuklarım; 'Baba mezara kadar mı gideceksin' dediler. Yeter artık, cami dibimde evden camiye, camiden eve bundan sonra" dedi. 

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Poyraz

19 Ekim 2018 21:50
Bu büyük millet, Cumhuriyeti bilgisayarla değil millet kendi iradesiyle kurdu. senin beğenmeyip eleştirdiğin muhtarlık, o cumhuriyetin aydınlık yüzüdür. muhtarlık diye bir şey olmamalı diyorsun ama sultanlık diye bir şey var. vatan hizmetini yapmayan bakanlar oldu. Ölünceye kadar parti gen. bşk.lığı yapanlar oldu. Neler söyleyeceksin. Neyse ,Bilgisayar çocukları daha çok şeyler öğrenecekler. Daha Yolun başındalar, öğrenebilirlerse.

mustafa

19 Ekim 2018 17:13
bu nasıl bir iş 45 yıl muhtarlık mı olur. Adam 2 kez emekli olmuş. Muhtarlık diye bişey olmamalı artık bu devirde bilgisayar bilmeyen muhtar var memlekette.

Eses

20 Ekim 2018 19:47
Alınganlığa gerek yok. Muhtarlar köylerde gerçekten aktif olarak görev yaparlar. Köyün ihtiyaçlarının Belediye Başkanı ve diğer politikacılara iletilmesi, nikah kıyma v.s Ancak şehirlerde gerçekten işlevsiz hale geldiler. Eskiden İkametgah kağıdı, Nüfus Cüzdan Örneği düzenlenmesi, seçmen kağıtlarının dağıtımı v.s. ile ilgili hizmet veriyorlardı. Bu gün artık bu hizmetlerin hepsi muhtarın dışında yapılıyor. Bence de kentlerde gereksiz bir makam. Bosuna maaş veriliyor. Örnek verecekler için önceden söyleyeyim bu sistemde 600 kişilik meclis te gereksiz. Çünkü onlarda muhtarlar gibi işlevsiz hale geldiler.

arya

20 Ekim 2018 09:44
muhtarlık nedir ya saçma sapan bir şey.

suat er

19 Ekim 2018 18:40
aynı büyükerşen gibi.....artık vasıfsız ve işe yaramıyor