40 YAŞINDAN İTİBAREN YILDA 1 KEZ!

31 Ekim 2017 15:02
40 YAŞINDAN İTİBAREN YILDA 1 KEZ!

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü tarafından, “Meme kanseri tanı, tedavi ve risk azaltma yöntemleri” konulu konferans düzenlendi.


Taşbaşı Kültür Merkezindeki konferansa ilgi oldukça yoğun oldu. Konferansı dinlemek için gelen katılımcılar salona sığmadı. Konferansa, Eskişehir Devlet Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Murat Özgür Kılıç, Yunus Emre Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Atilla Aslankaya ve Kanser, Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Hekimi Dr. Melek Burak konuşmacı olarak katıldı.
20 yaşından sonra kendi kendine muayene şart
Eskişehir Devlet Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Murat Özgür Kılıç, meme kanserinin tanımı, belirtileri, risk azaltma yöntemleri ile meme kanserinde cerrahi tedavi konularında konuştu. Kılıç, “20 yaşına giren her kadın ayda bir sefer 5 dakikasını harcayarak evde kendi kendine muayene alışkanlığını kazanmalıdır. 40 yaşından itibaren ise yıllık muayene ve tarama momografisi mutlaka yaptırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki meme kanserinin erken teşhis etmenin en iyi yolu yıllık muayene ve düzenli aralıklarla yapılan mamografidir. Meme kanseri tedavisinde erken evrelerde yüzde yüze yakın şifa sağlanabilmektedir” diye konuştu.
Erken teşhis kadar tedavi de önemli
Yunus Emre Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Atilla Aslankaya ise meme kanserinde kemoterapi ve radyasyon tedavileri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Aslankaya, “Meme kanserinde erken teşhis çok önemli olduğu kadar multidisipliner yaklaşımla yapılacak tedaviler de o derece önemlidir. Günümüzde meme kanseri hastalığı iyi bir multidisipliner yaklaşımla büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Bilimsel verilere dayanan geleneksel tıbbın dışında birtakım mecralar aramak yapılabilecek en hatalı yaklaşım olacaktır” dedi.
Ketem taramalarını ihmal etmeyin!
Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Hekimi Dr. Melek Burak ise KETEM kanser taramaları hakkında konuştu. Burak, KETEM’lerde rahim ağzı kanseri taramasının 30 ile 65 yaş aralığındaki kadınlarda, meme kanseri taramasının 40 ile 69 yaş arası kadınlarda ve kolon yani kalın bağırsak kanseri taramasının ise 50 ile 70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerde yapıldığını söyledi. Taramaların ücretsiz olduğunu belirten Burak, hayat boyu her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığını söyleyerek, tarama yaptırmanın önemine vurgu yaptı.
Meme kanseri tedavisi gören Dilek Alan Kaya ise, kendi hikayesini anlatarak, erken teşhisin önemine vurgu yaptı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.