40 YAŞINDAN İTİBAREN YILDA 1 KEZ!

31 Ekim 2017 15:02
40 YAŞINDAN İTİBAREN YILDA 1 KEZ!

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü tarafından, “Meme kanseri tanı, tedavi ve risk azaltma yöntemleri” konulu konferans düzenlendi.


Taşbaşı Kültür Merkezindeki konferansa ilgi oldukça yoğun oldu. Konferansı dinlemek için gelen katılımcılar salona sığmadı. Konferansa, Eskişehir Devlet Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Murat Özgür Kılıç, Yunus Emre Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Atilla Aslankaya ve Kanser, Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Hekimi Dr. Melek Burak konuşmacı olarak katıldı.
20 yaşından sonra kendi kendine muayene şart
Eskişehir Devlet Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Murat Özgür Kılıç, meme kanserinin tanımı, belirtileri, risk azaltma yöntemleri ile meme kanserinde cerrahi tedavi konularında konuştu. Kılıç, “20 yaşına giren her kadın ayda bir sefer 5 dakikasını harcayarak evde kendi kendine muayene alışkanlığını kazanmalıdır. 40 yaşından itibaren ise yıllık muayene ve tarama momografisi mutlaka yaptırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki meme kanserinin erken teşhis etmenin en iyi yolu yıllık muayene ve düzenli aralıklarla yapılan mamografidir. Meme kanseri tedavisinde erken evrelerde yüzde yüze yakın şifa sağlanabilmektedir” diye konuştu.
Erken teşhis kadar tedavi de önemli
Yunus Emre Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Atilla Aslankaya ise meme kanserinde kemoterapi ve radyasyon tedavileri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Aslankaya, “Meme kanserinde erken teşhis çok önemli olduğu kadar multidisipliner yaklaşımla yapılacak tedaviler de o derece önemlidir. Günümüzde meme kanseri hastalığı iyi bir multidisipliner yaklaşımla büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Bilimsel verilere dayanan geleneksel tıbbın dışında birtakım mecralar aramak yapılabilecek en hatalı yaklaşım olacaktır” dedi.
Ketem taramalarını ihmal etmeyin!
Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Hekimi Dr. Melek Burak ise KETEM kanser taramaları hakkında konuştu. Burak, KETEM’lerde rahim ağzı kanseri taramasının 30 ile 65 yaş aralığındaki kadınlarda, meme kanseri taramasının 40 ile 69 yaş arası kadınlarda ve kolon yani kalın bağırsak kanseri taramasının ise 50 ile 70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerde yapıldığını söyledi. Taramaların ücretsiz olduğunu belirten Burak, hayat boyu her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığını söyleyerek, tarama yaptırmanın önemine vurgu yaptı.
Meme kanseri tedavisi gören Dilek Alan Kaya ise, kendi hikayesini anlatarak, erken teşhisin önemine vurgu yaptı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı. 
İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi.