4 gün sonra ikinci bayram

23 Mayıs 2020 11:34
4 gün sonra ikinci bayram

Bayramdaki 4 günlük sokak yasağının günlük vaka sayısını 500’e düşürmesi bekleniyor. Bu gerçekleşirse haziranda yeni gevşeme kararları gündeme gelecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son Bilim Kurulu toplantısının ardından “Bayramdan sonra daha özgürüz” müjdesini vermişti.

Hükümetin yaptığı çalışmalarda da bayram sonrası hazırlığı hız kazandı. Toplantılarda, bayram sonrasında vaka sayısının 500’e düşeceği öne sürülüyor. 

Hürriyet gazetesinin haberine göre, vaka sayısının 500’ün altına düşmesiyle aşama aşama devreye sokulacak yeni serbestlik kararları da konuşuluyor. 

25 İLDE SIFIR VAKA 

Son verilere göre 25 ilde bir haftadan beri yeni vaka görülmüyor. 50 ilde ise her gün görünen ek vaka sayısı 10 civarında. Ancak lokal hareketliliklere bağlı olarak yaşanacak artışlar ve sıçramalar, il pandemi kurullarının kararlarıyla izlenecek. 

İSTANBUL HALA RİSKLİ 

İstanbul’da bazı ilçeler dışında vaka sayısında gerileme yaşandığı belirtiliyor. Bağcılar, Esenyurt, Esenler, Küçükçekmece, Beylikdüzü gibi ilçelerde sıkıntı halen sürüyor. 

İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi vaka sayısı hâlâ yüksek olan illerde kısıtlamaların daha uzun süreceği kaydediliyor. 

TOPLUM YORGUNLUĞU 

Yapılan toplantılarda uzun süren kısıtlamaların “toplum yorgunluğu” yarattığı, herkesin haziranda rahatlama olacağı beklentisi içinde olduğu dile getiriliyor. Aşama aşama bu yorgunluğu giderecek adımlar atılması planlanırken, vaka takiplerinin bölge bölge izleneceği ve kontrolde tutulacağı belirtiliyor.

Uzmanlar, “Vakaların kaynağını bildiğimiz noktaya geldik. Bir yerde bir artış varsa hemen nedenini buluyoruz. Hemen o çevrede önlem alıp durumu kontrol altına alabiliriz” diyor. 

İLK KONULAN YASAK EN SON KALKACAK 

Edinilen bilgiye göre ilk hangi yasak konulduysa, en son o kaldırılacak. Okullar, bazı kamu kurumlarının faaliyetleri, adliyeler, 65 yaş üstüne ve gençlere getirilen sınırlamalar, düğün ve kapalı alan aktiviteleri, en son aşamada izin verilecek uygulamalar olacak.

65 YAŞ ÜSTÜNE MARKET YASAĞI GÜNDEMDE 

En riskli grup sayılan ve sayıları 7.5 milyona ulaşan 65 yaş üstüyle ilgili kararlar, en çok tartışılan konuyu oluşturuyor. İkinci dalga veya dalgalanma, bu grup için risk taşıyor. Bayramdan sonra yapılacak değerlendirmelerde, vaka sayısının düşmesine bağlı olarak yeni kurallar konulabilecek.

Ele alınacak konu başlıkları arasında, 65 yaş üstüne marketler, AVM’ler ve toplu taşıma araçlarının yasaklanarak, kısmi serbesti gündeme gelmesi. İzin günlerinin sayısı arttırılabilecek, araba kullanmalarına veya kurallara uyarak çalışmalarına izin verilebilecek. 

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (3)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Sadullah

24 Mayıs 2020 12:01
Maske ve sosyal mesafeye uymak bulasmayi onlemiyor mu yoksa? Eger onleseydi virus bulasmamis hic kimseye sosyal yasanti yasagi konmaz, herkesin maskeyi uygun sekilde kullanmak ve mesafe kuralina uyarak kisitlama olmadan sosyal yasantida yer almasina izin verilirdi.

Yusuf

24 Mayıs 2020 22:04
75 ilde durum iyi ise daha once bilim kurulu uyelerinin yaptiklari aciklamalara gore il pandemi kurullari devreye girecek demektir. Her ilin korona vaka durumu, ekonomik-ticari faaliyeti, nufusu, kulturel yasantisi, fiziki konumu farkli. Bu farkliliklara gore o sehire ozel tedbirlerin uygulanmasi tabi dogru olacaktir. Bu asamadan sonra tek merkezden duzenlenecek tedbirlerin her sehire uymayacagi asikar.

Abdullah

24 Mayıs 2020 16:23
Saglik konusunda cok titiz ve kurallara en iyi uyanlar, yaslilardir. Sokaga cikma serbestligi verildigi gunlerde korona tedbirlerine titizlikle uyduklari tespit edildi. 65 yas ustune vebali gibi ya da virusun kaynagi, aciz, zavalli varliklar gibi davranmaktan vazgecin. "Buyuklerimiz bizim kiymetlimiz. Onlara deger verip koruyor,onemsiyoruz" sozlerine karnimiz tok. Biz tavra bakariz.

Muslum

24 Mayıs 2020 15:46
Ilk konulan teshis ve kurallarin neredeyse tamami yanlis olduklari anlasilip degisti. Ilk konulan tedbirler hala degismeyecek mi? 65 yas ustu insanlarin maske kullanarak ve sosyal mesafeye uyarak diger insanlar gibi normal hayatin icinde bulunmasi neden hala yasaklaniyor?

Yaban

24 Mayıs 2020 13:48
65 yas ustune sokaga cikma serbestligi olan gunlerde heryer kapali oldugundan marketler, AVM ler, toplu tasima araclari zaten otomatik olarak yasak. Haziranda yine buralari yasakliyarak 65 yas ustune serbestlik taniyoruz demek insanlari aptal yerine koymaktir.

Yusuf

24 Mayıs 2020 12:04
25 ilde sifir, 50 ilde 10 civari vaka varsa artik pandemi yonetimi illerdeki pandemi kurullarina devredilmeli.

Hulusi

24 Mayıs 2020 22:59
Virusun yayilmasini ve bulasmasini maske ve sosyal mesafenin onledigi herkesce kabul goren gercek.' Usulune gore masken takili ise mesafe kuralinada uyuyorsan korkma ' diyor. Bilim insanlari. 65 yas ustu ve 20 yas alti ile kronik rahatsizligi olanlarin usulune uygun maske kullanmalarina ve sosyal mesafeye uymalarina ragmen ozgur olmamalarinin bilimsel gerekcesini birisi aciklasin Allah askina.

Muharrem

24 Mayıs 2020 22:33
64 yasindaki insan sokaga cikabilir, AVM ye markete girebilir, toplu tasima aracina binebilir. Ama 65 yasindaki insan sokaga cikamaz, AVM ye markete giremez, toplu tasima aracina binemez. 1 yas farkin boyle bir ayrim icin nasil rol oynadiginin bilimsel aciklamasi var mi?

Cabbar

24 Mayıs 2020 13:55
"Insanlara maske kullandirma ve sosyal mesafeye uymalarini saglamada aciz kaldik" itirafini samimi olarak yapin artik. Ya da uygun sekilde maske takmayan her kim olursa olsun acimasizca ceza uygulayin. 3-5 bin para cezasiyla uygulatamazsiniz. En az 3 ay hapis cezasi uygulayin. Bakin o zaman vaka sayisi 2 haftada nasil sifirlaniyor. Gorun.

Metin

25 Mayıs 2020 23:58
Seyahat kisitlamasi kalkinca Istanbul,Izmir ve Ankara gibi sehirlerden, korona vakasi olmayan veya cok az vaka olan illere gelerek vaka sayisinin artmasina insallah sebep olmazlar. Korona vakasi fazla olan sehirlerden gelenlere 14 gun karantina ciddi sekilde uygulanmali.

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama