3200 ERKEN ÖLÜM OLACAK

16 Nisan 2018 10:06
3200 ERKEN  ÖLÜM OLACAK

Greenpeace Akdeniz Alpu'ya yapılması planlanan termik santrali ile ilgili rapor hazırladı. Raporda "Alpu'ya yapılacak termik santral 3200 erken ölüme neden olacak" denildi.

Greenpeace tarafından hazırlanan raporda Eskişehir’de tarım arazisine yapılması planlanan Alpu Termik Santrali’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun gerçekleri yansıtmadığı ileri sürüldü. Greenpeace Akdeniz’in, raporuna göre ise söz konusu santralin kurulması 3200 kişinin erken ölümüne neden olacak. Greenpeace Akdeniz'in hazırladığı“Eskişehir'de Kömürlü Termik Santral Tehlikesi”isimli hava modellemesi raporu da kurulması planlanan santralin Türkiye için çok büyük bir hava kirliliği kaynağı olacağına ve bölgedeki yerleşim yerleri ile ekosistemler üzerinde büyük sorunlar yaratacağına dikkat çekiyor.

ÇED raporundaki eksiklikler ve hatalar şöyle sıralandı:

1- Projenin hava kirliliğine katkısını ölçmek için yapılan modelleme çalışmasında %16 oranında eksik veri kullanıldı. Hava kalitesi modellemesi standartlarına göre, %10'un üzerinde eksik veri ile çalışılması halinde modelleme geçersiz kabul ediliyor.
2- Projenin, Eskişehir'deki yüksek verimli tarım arazilerine yıkıcı etkisi değerlendirilmemiş.
3- Alpu Ovası, Büyük Ova Koruma Alanı içinde yer alıyor. Bu nedenle tarım dışı amaçla kullanılamaz.
4- Projenin maden alanı 1. derece arkeolojik sit alan içinde yer alıyor. Bu alan içinde Yakakayı Höyük, Kızılcaören Höyük, Danişment Antik Yerleşimi ve Nekroplü mevcut.

5-Porsuk Çayı'na deşarj edilecek atık su sorununa ÇED raporunda çözüm sunulmamış.

6-Santralin ihtiyacı olan soğutma suyunun Gökçekaya Hidroelektrik Santralinden karşılanacağı ifade edilmesine rağmen konuyla ilgili bir fizibilite çalışması yapılmamış.
9-Yeraltı sularının ve toprağın kirlenmesine neden olabilecek kül depolama alanındaki zemin sızdırmazlığına ilişkin yapılan hesaplamalarda yanlışlıklar mevcut.

Yorumlar (8) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

erkan

16 Nisan 2018 22:15
3200 kişinin isimleri bellimi ona göre hareket edelim şimdiden satalım savalım son günleri iyi geçirelim isimleri bekliyoruz

ali baba

16 Nisan 2018 20:47
sigara içenler protestoya katılamaz.

büyüktaş

17 Nisan 2018 10:06
doğru söze ne denir 3200 kişi ölüyor amma velakin 6400 kişide doğuyor korkutarak olmaz hala anlamak istemiyorsunuz değil mi

gürcan

16 Nisan 2018 21:25
3200 kişi kesin ölecekmi nasıl tam sayıyı biliyorsunuz nerden tam sayı verdiler şimdi herkez zan altında acaba kimler gidecek

ömer

17 Nisan 2018 11:47
yorum yapan kardeşleri öncelikle tebrik ederim olayı iyi anlamışlar ve sözlerine sonuna katılıyorum o yüzden benzer şeyleri yazmama gerek yok.Bu greenpace acaba çok güvenilir bir kurum mu da böyle sanki kanunmuş gibi muamele görüyor.O kadar insanları düşünüyorlar acaba suriyede, miammarda ve dünyanın çeşitli bölgelerinde ölen insanları acaba düşünmezler mi.Türkiyeyi kalkındıracak nerede bir proje var karşılar.

çalış

16 Nisan 2018 21:05
alamanyada 78 termik var , bu gösteriyi alamanyada yapında göreyim . girinpisler .

NOBRE

17 Nisan 2018 09:13
ABD DE 400 AD . AVRUPADA 250 AD . ÇİN VE JAPONLARDA 85 AD SANTRAL VAR . GİDİN ORADA YAPIN BU EYLEMİ DE GÖRELİM ,, ADAMI ŞİŞE GEÇİRİRLER .

Ziya

17 Nisan 2018 09:55
İçki, sigara içmezseniz! Adam gibi sağlıklı beslenirseniz , Bir de Allah a ibadet ederseniz son derece sağlıklı ve uzun ömürlü yaşarsınız. Santral modern sistemlerle filtre edileceği için bir de o bölgenin rüzgarı arazi düz olduğu için havayı gayet güzel temizleyecek kirli havayı abzorve edecek yani zararı en aza indirecektir. Yine de yetkililerin açıklama yapması gerekiyor. Ayrıca Eskişehir in havası kuru ve nem oranı az olduğu içinde ayrı bir avantajdır bu konuda. Mali karşılığı toplam 400 milyar dolar dan bahsediliyor! Yani toprak altında toplam yatan yerli kömür! lafa geldi mi her şeyi bedava istersiniz!