3 BİN YIL SONRA YENİDEN ÜRETİLDİ

18 Ağustos 2018 11:50
3 BİN YIL SONRA YENİDEN ÜRETİLDİ

Eskişehir, Ankara, Kütahya ile Afyonkarahisar arasında bulunan Frig Vadisi'nde 3 bin yıl önce üretimi yapılan siyez buğdayı, Afyonkarahisar'ın İhsaniye Kaymakamlığının projesiyle yeniden üretildi.

Kaymakamlıkça hazırlanan "Siyez Buğdayı 3 Bin Yıl Sonra Frig Vadisine Geri Dönüyor Projesi" kapsamında ekimi yapılan siyez buğdayının hasadı gerçekleştirildi.

Frigya Vadileri'nin Afyonkarahisar'daki uzantılarının yer aldığı İhsaniye ilçesindeki bölgede yaklaşık 180 dekar arazide ilk defa ekimi yapılan siyez buğdayı, iç ve dış piyasada büyük talep görmesiyle öne çıkıyor.

Kaymakam Alper Taş,  yaptığı açıklamada, Frig Vadileri'nin 3 bin yıllık bir geçmişi olduğunu ve araştırmalarında o tarihlerde siyez buğdayının bölgede yoğun olarak ekiminin yapıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Buradan yola çıkarak bu projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Taş, şöyle konuştu:

"3 bin yıl önce ekimi yapılan siyez buğdayını tekrar İhsaniye ilçemizde yer alan Frig Vadileri'ne geri getirme kararı aldık. Projemiz bu şekilde başladı. İlk denememizi iki yıl önce 4 dekarlık bir alanda yaptık ve çok verimli olduğunu gördük. Bu yıl da 180 dekarlık bir alana ekimini gerçekleştirdik. Çiftçilerimiz hasatlarını yaptı. Güzel bir verim söz konusu. Bu da bizleri mutlu ediyor."

Taş, ekimi yapılan siyez buğdayının diğer buğdaylara göre çok daha sağlıklı, pazar fiyatının da daha iyi olduğunu belirterek, projenin çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü vurguladı.

- "Bütün Anadolu'ya yayılıyor"

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ümit Emrah Kurt da siyezin buğdayın atası ve Anadolu'nun yerli tohumu olduğu yönünde verilerin bulunduğunu belirtti.

Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa'nın Karacadağ bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda rastlanan siyez buğdayının milattan önce 10 binli yıllarda evcilleştirildiğinin öngörüldüğünü aktaran Kurt, "Yani Anadolu'nun yerli buğdayı siyez, ilk önce yabani olarak yetişiyor. Daha sonra evcilleşen siyez, o dönemlerde bütün Anadolu'ya yayılıyor. Yine, Çatalhöyük ve Hacılar'daki kazılarda da siyezin üretiminin yapıldığına yönelik bulgular var." diye konuştu.

- "Friglerin tarım yaptıklarından şüphe yok"

Kurt, Frigya'nın başkenti olan Gordion ve bölgedeki bazı noktalarda yapılan arkeolojik kazılarda siyez buğdayının varlığına dair izlerin ortaya çıktığını kaydetti.

Gordion'daki kazılara göre, siyez buğdayının varlığını milattan önce 9. yüzyıla tarihlendiğini anlatan Kurt, şöyle devam etti:

"Frig Vadisi'nde bu buğdayın üretiminin milattan önce binli yıllarda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tarım üretimi başladığında çoktan yerleşik hayata geçilmiştir. Frigya'da yerleşik hayat söz konusu. Çünkü şehirlerden bahsediyoruz. Bu noktada Friglerin, tarım yaptıklarından şüphe yok. Belki öncesinde vardı ama bölgedeki araştırmalar şu anda yeterli değil."

- "Siyezin verimi ve fiyatı"

Proje kapsamında siyez buğdayı ekimi yapan Musa Kayırcı da buğdayın arazilerine çok güzel uyum sağladığını ve hasat sonrası veriminin de fiyatının da diğer buğdaylara göre 3 kat fazla olduğunu söyledi.

Üretici Halil Saygı da 10 dekar arazisine proje kapsamında siyez buğdayı ekimi yaptığını belirterek, "Bu buğdayın ilçemizdeki ekimi yapılan arazilerde gerçekten verimi yüksek. Kendini korumaya alıp, soğukta ve donda açmayan kabuklu bir buğday. Siyezin diğer buğdaylara göre getirisi de çok güzel. Diğer buğdaylar 80-90 kuruşa satılıyor. Siyezin de 2,5-3 lira civarında bir pazarının olduğunu öğrendik. Yani kazancı da güzel." dedi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

bekir yildirim

20 Ağustos 2018 00:07
Pazari oldugunu ogrenmek baska satmak baska, hevesiniz gecsin gerceklerle yuzyuze kalinca bakalim o fiyatlara satabilecekmisiniz.
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.