3 BAĞIŞ 3 HAYAT

13 Temmuz 2018 13:03
3 BAĞIŞ 3 HAYAT

İzmir Kent Hastanesinde tedavi gören Eskişehirli Cemil Sevinç (54), Manisalı Sevgül Akın (48) ve İzmirli Zeynep Topdaş’a (47) birer hafta arayla karaciğer bağışlandı.

Taburcu edildikten sonra poliklinik kontrolünde buluşan üç hasta hayata 'isimsiz kahramanları' ve onların yüce gönüllü aileleri sayesinde tutunduklarını belirterek, "Minnettarız. Bu bağışlarla yeniden doğduk" ifadelerini kullandı. 

Eskişehirli Cemil Sevinç yeniden doğdu
Eskişehir’de yaşayan emekli 3 çocuk babası Cemil Sevinç'e Hepatit B’ye bağlı karaciğer yetmezliği tanısı konuldu ve sağlığına kavuşması için karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Nakil için İzmir Kent Hastanesine başvuran Sevinç’in canlı vericiden nakil umutları birkaç gün içinde tükendi. Ailesinden hiçbir uygun verici bulunamayan Sevinç’in adı kadavradan organ bekleme listesine yazılırken, Sevinç'in üç yılı kontrollerle geçirdi ve sağlık durumu günden güne kötüleşti. Geçtiğimiz Mayıs ayında varis kanamaları başlayan Sevinç için acil organ çağrısı yapıldı. 3 Haziran’da yapılan bağışla Doç. Dr. Murat Kılıç Başkanlığında Dr. Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Dr. Rasim Farajov ve Opr. Dr. Zaza Iakobadze’den oluşan ekip adı açıklanmayan kişinin karaciğerini Sevinç’e nakletti. 

30 yıl bu hastalıkla yaşadı 
Sevinç gibi canlı donörü bulunmayan bir başka hasta ise 48 yaşındaki Manisalı Sevgül Akın'dı. Kardeşlerini kaybettiği Wilson Sirozu tanısı 13 yaşındayken koyulan Akın da 30 yıl bu hastalıkla yaşadı. Mart 2017’de nakil kararı verilen Akın da hastaneye başvurarak kadavra listesine yazıldı. Her geçen gün umudunu yitirerek bir yılı aşkın bir süre müjde bekleyen Akın, 8 Haziran’da yapılan organ bağışıyla yeniden hayata tutundu. Doç. Dr. Kılıç Başkanlığındaki ekip Akın’ın nakil operasyonunu gerçekleştirdi. 
Haziran ayının uğurlu geldiği üçüncü hasta ise 4 çocuk annesi 47 yaşındaki Zeynep Topdaş oldu. İzmir’de yaşayan Ispartalı Topdaş’a 4 yıl önce hepatit B’ye bağlı karaciğer sirozu tanısı koyulurken, Topdaş da nakil için İzmir Kent Hastanesine başvurdu. Kadavra listesine adı yazılan Topdaş’ın durumu kötüleşince adı acil çağrı listesine alındı. Acil çağrının üzerinden 20 gün geçmeden bağışı yapılan Topdaş, 17 Haziran günü yine Doç. Dr. Kılıç Başkanlığındaki ekip tarafından nakil gerçekleştirildi. 

"İnsan başına gelmeden anlamıyor" 
İsimlerini bile bilmedikleri insanların bağışlanan karaciğerlerle ikinci hayata başlayan üç hasta duygularını dile getirdi. Cemil Sevinç, "Bağış yapanlardan da Allah razı olsun doktorlarımızdan da. O bağışlar olmasa ne olacağımız belli değildi. Ben şimdi o kişiyi bedenimde yaşatıyorum, Allah ailesine sabırlar versin. Kendimi çok sağlıklı hissediyorum. İnsan başına gelmeden anlamıyor. Benim başıma geldi, işe yarar organlarımı bağışlayacağım. Başkasında yaşasın, can olsun” dedi. 
Sevgül Akın ise "Ölümün eşiğindeydim, son anda Allah yardım etti. Annem babam yaşlı insanlar, bu hastalıktan evlatlarını kaybetmişlerdi, benim de ölümümü bekliyorlardı. Şimdi ise hayata yeniden geldim diye seviniyorlar. Bir isimsiz kahraman sayesinde yeniden doğdum, nur içinde yatsın" diye konuştu. 

"Yeniden doğmuş gibiyim" 
Hayatının sonu geldi diye düşünürken bağışla yeniden hayat bulan Zeynep Topdaş, "Bu bağışla hayattayım. Bağışı yapanlardan Allah bin kat razı olsun. Benim için hayat bitmişti, hiçbir şeyden zevk almıyordum, tek bir hayalim bile kalmamıştı. Şimdi yeniden doğmuş gibiyim. Acılı aileye başsağlığı, sabırlar diliyorum. Minnettarlığımızı anlatacak söz yok" şeklinde konuştu. 

"Bağışların artması hepimizin dileği" 
Karaciğer nakil ekibinden Opr. Dr. Cahit Yılmaz, karaciğer nakli olması gereken hastaların canlıdan nakil şansının bulunduğunu ancak bu üç hasta gibi vericisi olmayanların kadavradan bağıştan başka umudu olmadığını ifade etti. Yılmaz şöyle konuştu: 
"Karaciğer naklinde dünyada çok önemli bir yerdeyiz ancak kadavradan nakillerde geri plandayız. Bağışların artırılması için Sağlık Bakanlığı, sivil toplum örgütleri özellikle de bu sıkıntıyı yaşayan hasta ve yakınlarının çabaları var. Bu tür haberler toplumsal bilinci, bağış konusunda duyarlılığı artırıyor. Üç hastamız bir ay içinde birer hafta arayla bağış organlarla nakil oldu, üçünün de sağlık durumu iyi. Bağışların artması hepimizin dileği.” 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.