20 bin uzman, 10 bin pratisyen hekim açığı var

16 Mart 2017 09:36
20 bin uzman, 10 bin pratisyen hekim açığı var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Ne yazık ki bugün için en az 20 bin uzman hekim açığımız var en az 10 bin pratisyen hekim açığımız var." dedi

Bakan Müezzinoğlu, Esenyurt Belediyesinin 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Belediye Nikah Sarayı'nda düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, Esenyurt'ta olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de 2002 yılından bu yana sağlıkta devrim niteliğinde değişimler yapıldığını bunun toplumla sağlık çalışanları arasındaki bağı daha da kuvvetlendirdiğini söyledi.

Sağlıktaki başarının arkasında sosyal güvenlikteki bakış açısı farklılığı olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, "Sosyal Güvenlik Kurumunun bütün vatandaşlarımızı sağlık şemsiyesi altına alması, sosyal güvenlik kurumlarını farklı yapılardan tek çatı altına toplaması esasında başarının özü ve ruhudur. Bugün için 79 milyon ülke insanımızın tamamının Genel Sağlık Sigortası çatısı altına alınmış olması, ekonomisi en iyi durumda olan vatandaşımızdan hiçbir geliri olmayan vatandaşımıza kadar tüm vatandaşlarımızın hakkaniyetli sağlık hizmetine ulaşımının yolunu, önünü açmış olmak, esasında en büyük sağlık devrimidir, en büyük sosyal devlet olma anlayışının dönüşümüdür." ifadelerini kullandı.
 

İLAÇ İÇİN 25,5 MİLYAR


Sağlık harcamalarına 2002 yılında sosyal güvenlik bütçesinden, hizmet alanında kamu hastanelerine, üniversite hastanelerine ve özel sektöre ayrılan payın 4,5 milyar lira olduğunu belirten Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"4,5 milyar sosyal güvenlikten para ayrılarak hizmetleri satın alan bir Sosyal Güvenlik Kurumu, bugün bu rakamın arkasına bir sıfır koyarak 4,5 milyarın, virgülünü kaldırarak biraz da ilave koyarak 46 milyar sağlık hizmeti alımına bütçeden ayırdığımız para. Bunun 29 milyarı kamu hastanelerine, yani Sağlık Bakanlığına, bunun 9 milyarı üniversite hastanelerine, 9 milyarı özel sektöre... Özel sektör hastaneleri, 2002 yılında yaklaşık 520 milyon gibi...

O da faturayı yazacak, faturayı alacak SGK'ya gidecek, SGK'dan o faturayı tahsil edebilirse bir kısmını alacak bu şekilde ödenen para 520 milyon. Bugün ise vatandaşımız geldi nüfus cüzdanındaki TC numarasını söyledi, avuç içini okuttu, istediği hastaneden, istediği tıp merkezinden, istediği kamu hastanesinden istediği üniversite hastanesinden her türlü sağlık hizmetini alabiliyor. Karşılığında 4,5 milyarın karşılığında bugün 46 milyar... Bu anlamda sosyal güvenlik çatısının ne kadar güçlendiğini ve lokomotif görevini ne kadar güçlü gördüğünü bu rakamdan görüyoruz."
 

VATANDAŞIM İLACA ULAŞAMIYORUM DEMİYOR


İlaç için 2002 yılında ödenen paranın 5,5 milyar lira olduğunu, bugün bu rakamın 21,5 milyar olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Hiçbir vatandaşım artık ben ilaca ulaşamıyorum demiyor." diye konuştu.

İlaca kolay ulaşmanın gereksiz ilaç kullanımını artırabildiğini dile getiren Müezzinoğlu, "Hekim arkadaşımızın yazdığı ilaçlar, hekimin tavsiyesine uygun olarak kullanılmalı, uygun dozda ve onun tavsiye ettiği miktarda kullanılmalı yoksa hemen bir eczaneye giderek bana şu antibiyotikten bir kutu ver, bana şu ağrı kesiciden bir kutu ver diyerek manavdan bir torba meyve alıyormuş gibi eve gittiğimizde de bir tane soydum portakal yiyoruz, bir tane soydum muz yiyoruz diyerek ilaç kullanılmaz." ifadelerini kullandı.
 

HEKİM AÇIĞI SAYISI


Sosyal güvenlik kurumu olarak akılcı ilaç kullanımı, bilinçli sağlık tüketimiyle ilgili yaygın kampanyalarla kamunun bilinçlendirilmesini daha güçlü yapacaklarını aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Hizmetin doğru gelmesi, hizmetin kaliteli gelmesi, hizmetin standardının yükseltilmesi hep beraber birlikte paylaşarak kültürel değişimleri de sağlayarak inşallah birlikte başaracağız. Bu anlamda tıbbi malzeme, bugün için artık evde bakımlar, evde bakım dönemindeki herhangi bir medikal cihaz ürünleri tamamını Sosyal Güvenlik Kurumu olarak biz sağlıyoruz ve diyoruz ki bizim vatandaşımız sağlık sorunu olan hiçbir vatandaşımız asla sıkıntı çekmemeli, dünya standartlarında sağlık hizmeti alabilmeli, bu anlamda ekonomim bozuk diyerek mağdur olmamalı.

2002 yılında vatandaşımızın cepten harcadığı para oranı, 100 liralık sağlık hizmetinin karşılığında 26 lira harcıyordu bugün cepten harcama 100 liranın karşılığında 19 lira. Dolayısıyla cepten harcamaları da azaltacak sosyal devlet olma anlayışının bütün gereklerini de yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda inanıyorum ki siz meslektaşlarımızda hem hasta hekim ilişkisi hem hasta sağlık çalışanı ilişkisinin daha hukuki, daha hakkaniyetli noktaya gelmesiyle ilgili yapmamız gereken önemli çalışmalar var.
 

20 BİN UZMAN HEKİM AÇIĞIMIZ VAR


Bugün hastalarımız 2002 yılında 3,2 oranında hekime giderken bugün 8,2 oranında bir vatandaşımız hekime gidebiliyor. Yani hekime ulaşmada neredeyse 2.5 misline yakın artmış. 2,5 misli hekime ulaşma artarken bu oranda hekim sayımız artmış mı, bu oranda hemşire sayımız artmış mı işte temel sorunumuz burada. Ne yazık ki bugün için en az 20 bin uzman hekim açığımız var en az 10 bin pratisyen hekim açığımız var. Bunu asgari bazda söylüyorum, ideal bazda söylemiyorum.

İdeal baza geldiğimiz zaman rakamlar 50, 60, 70 binlere çıkıyor hatta 100 binlerin üzerine çıkıyor. Çünkü OECD üyesi ülkelerin 10 bin nüfusa düşen hekim sayısı ortalama 36, bizde ise 17. Bu ortalamayı yakalayabilmek için demek ki hekim sayımızı en az 2 misline çıkartmamız gerekiyor ama bütün buna rağmen ben hekim arkadaşlarımızın mesleğine olan saygıları, toplumuna olan sevgileri, hemşire arkadaşlarımızın mesleğine olan saygıları, insanımıza olan sevgileri bu anlamda sorunları azaltarak, minimize ederek toplumun gözündeki yerimizi, saygınlığımızı koruyoruz, daha iyi noktalara da inşallah getireceğiz."

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına da değinen Müezzinoğlu, "Son yıllarda bu anlamda sağlıkçıya olan şiddet, sağlık çalışanına olan şiddet bizi esas itibariyle yüreğimizi kanatıyor, mesleki onurumuzu zedeliyor. İnsanlık duruşumuzu zora sokuyor. Bu anlamda geniş kampanyalarla toplumsal bilinçlendirmelerle ve yasal düzenlemelerle inanıyorum ki çok daha iyi noktalara geleceğiz. Onu minimize edecek ve inşallah bu yöndeki sıkıntılarımız sıfırlanmasını arzu ederiz ama azaltabilmeyi inşallah başaracağız." diye konuştu.

AA

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ok

21 Mart 2017 07:49
acık var acık var diyorsunuz işe de almıyorsunuz nasıl olacak bu ziyaa ziyaaa
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, öğrencilerin sağlıklı beslenme ve güvenli ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan kantin ve servis araçlarını denetledi.
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir'de 'Kablo hırsızlığı' yaptıkları iddiası ile yakalanarak gözaltına alınan 5 şahıs adliyeye sevk edildi. 
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.