20 bin uzman, 10 bin pratisyen hekim açığı var

16 Mart 2017 09:36
20 bin uzman, 10 bin pratisyen hekim açığı var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Ne yazık ki bugün için en az 20 bin uzman hekim açığımız var en az 10 bin pratisyen hekim açığımız var." dedi

Bakan Müezzinoğlu, Esenyurt Belediyesinin 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Belediye Nikah Sarayı'nda düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, Esenyurt'ta olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de 2002 yılından bu yana sağlıkta devrim niteliğinde değişimler yapıldığını bunun toplumla sağlık çalışanları arasındaki bağı daha da kuvvetlendirdiğini söyledi.

Sağlıktaki başarının arkasında sosyal güvenlikteki bakış açısı farklılığı olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, "Sosyal Güvenlik Kurumunun bütün vatandaşlarımızı sağlık şemsiyesi altına alması, sosyal güvenlik kurumlarını farklı yapılardan tek çatı altına toplaması esasında başarının özü ve ruhudur. Bugün için 79 milyon ülke insanımızın tamamının Genel Sağlık Sigortası çatısı altına alınmış olması, ekonomisi en iyi durumda olan vatandaşımızdan hiçbir geliri olmayan vatandaşımıza kadar tüm vatandaşlarımızın hakkaniyetli sağlık hizmetine ulaşımının yolunu, önünü açmış olmak, esasında en büyük sağlık devrimidir, en büyük sosyal devlet olma anlayışının dönüşümüdür." ifadelerini kullandı.
 

İLAÇ İÇİN 25,5 MİLYAR


Sağlık harcamalarına 2002 yılında sosyal güvenlik bütçesinden, hizmet alanında kamu hastanelerine, üniversite hastanelerine ve özel sektöre ayrılan payın 4,5 milyar lira olduğunu belirten Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"4,5 milyar sosyal güvenlikten para ayrılarak hizmetleri satın alan bir Sosyal Güvenlik Kurumu, bugün bu rakamın arkasına bir sıfır koyarak 4,5 milyarın, virgülünü kaldırarak biraz da ilave koyarak 46 milyar sağlık hizmeti alımına bütçeden ayırdığımız para. Bunun 29 milyarı kamu hastanelerine, yani Sağlık Bakanlığına, bunun 9 milyarı üniversite hastanelerine, 9 milyarı özel sektöre... Özel sektör hastaneleri, 2002 yılında yaklaşık 520 milyon gibi...

O da faturayı yazacak, faturayı alacak SGK'ya gidecek, SGK'dan o faturayı tahsil edebilirse bir kısmını alacak bu şekilde ödenen para 520 milyon. Bugün ise vatandaşımız geldi nüfus cüzdanındaki TC numarasını söyledi, avuç içini okuttu, istediği hastaneden, istediği tıp merkezinden, istediği kamu hastanesinden istediği üniversite hastanesinden her türlü sağlık hizmetini alabiliyor. Karşılığında 4,5 milyarın karşılığında bugün 46 milyar... Bu anlamda sosyal güvenlik çatısının ne kadar güçlendiğini ve lokomotif görevini ne kadar güçlü gördüğünü bu rakamdan görüyoruz."
 

VATANDAŞIM İLACA ULAŞAMIYORUM DEMİYOR


İlaç için 2002 yılında ödenen paranın 5,5 milyar lira olduğunu, bugün bu rakamın 21,5 milyar olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Hiçbir vatandaşım artık ben ilaca ulaşamıyorum demiyor." diye konuştu.

İlaca kolay ulaşmanın gereksiz ilaç kullanımını artırabildiğini dile getiren Müezzinoğlu, "Hekim arkadaşımızın yazdığı ilaçlar, hekimin tavsiyesine uygun olarak kullanılmalı, uygun dozda ve onun tavsiye ettiği miktarda kullanılmalı yoksa hemen bir eczaneye giderek bana şu antibiyotikten bir kutu ver, bana şu ağrı kesiciden bir kutu ver diyerek manavdan bir torba meyve alıyormuş gibi eve gittiğimizde de bir tane soydum portakal yiyoruz, bir tane soydum muz yiyoruz diyerek ilaç kullanılmaz." ifadelerini kullandı.
 

HEKİM AÇIĞI SAYISI


Sosyal güvenlik kurumu olarak akılcı ilaç kullanımı, bilinçli sağlık tüketimiyle ilgili yaygın kampanyalarla kamunun bilinçlendirilmesini daha güçlü yapacaklarını aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Hizmetin doğru gelmesi, hizmetin kaliteli gelmesi, hizmetin standardının yükseltilmesi hep beraber birlikte paylaşarak kültürel değişimleri de sağlayarak inşallah birlikte başaracağız. Bu anlamda tıbbi malzeme, bugün için artık evde bakımlar, evde bakım dönemindeki herhangi bir medikal cihaz ürünleri tamamını Sosyal Güvenlik Kurumu olarak biz sağlıyoruz ve diyoruz ki bizim vatandaşımız sağlık sorunu olan hiçbir vatandaşımız asla sıkıntı çekmemeli, dünya standartlarında sağlık hizmeti alabilmeli, bu anlamda ekonomim bozuk diyerek mağdur olmamalı.

2002 yılında vatandaşımızın cepten harcadığı para oranı, 100 liralık sağlık hizmetinin karşılığında 26 lira harcıyordu bugün cepten harcama 100 liranın karşılığında 19 lira. Dolayısıyla cepten harcamaları da azaltacak sosyal devlet olma anlayışının bütün gereklerini de yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda inanıyorum ki siz meslektaşlarımızda hem hasta hekim ilişkisi hem hasta sağlık çalışanı ilişkisinin daha hukuki, daha hakkaniyetli noktaya gelmesiyle ilgili yapmamız gereken önemli çalışmalar var.
 

20 BİN UZMAN HEKİM AÇIĞIMIZ VAR


Bugün hastalarımız 2002 yılında 3,2 oranında hekime giderken bugün 8,2 oranında bir vatandaşımız hekime gidebiliyor. Yani hekime ulaşmada neredeyse 2.5 misline yakın artmış. 2,5 misli hekime ulaşma artarken bu oranda hekim sayımız artmış mı, bu oranda hemşire sayımız artmış mı işte temel sorunumuz burada. Ne yazık ki bugün için en az 20 bin uzman hekim açığımız var en az 10 bin pratisyen hekim açığımız var. Bunu asgari bazda söylüyorum, ideal bazda söylemiyorum.

İdeal baza geldiğimiz zaman rakamlar 50, 60, 70 binlere çıkıyor hatta 100 binlerin üzerine çıkıyor. Çünkü OECD üyesi ülkelerin 10 bin nüfusa düşen hekim sayısı ortalama 36, bizde ise 17. Bu ortalamayı yakalayabilmek için demek ki hekim sayımızı en az 2 misline çıkartmamız gerekiyor ama bütün buna rağmen ben hekim arkadaşlarımızın mesleğine olan saygıları, toplumuna olan sevgileri, hemşire arkadaşlarımızın mesleğine olan saygıları, insanımıza olan sevgileri bu anlamda sorunları azaltarak, minimize ederek toplumun gözündeki yerimizi, saygınlığımızı koruyoruz, daha iyi noktalara da inşallah getireceğiz."

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına da değinen Müezzinoğlu, "Son yıllarda bu anlamda sağlıkçıya olan şiddet, sağlık çalışanına olan şiddet bizi esas itibariyle yüreğimizi kanatıyor, mesleki onurumuzu zedeliyor. İnsanlık duruşumuzu zora sokuyor. Bu anlamda geniş kampanyalarla toplumsal bilinçlendirmelerle ve yasal düzenlemelerle inanıyorum ki çok daha iyi noktalara geleceğiz. Onu minimize edecek ve inşallah bu yöndeki sıkıntılarımız sıfırlanmasını arzu ederiz ama azaltabilmeyi inşallah başaracağız." diye konuştu.

AA

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ok

21 Mart 2017 07:49
acık var acık var diyorsunuz işe de almıyorsunuz nasıl olacak bu ziyaa ziyaaa
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.