1966’DAN GÜNÜMÜZE KEBAPÇI HÜSMEN

27 Şubat 2018 12:31
1966’DAN GÜNÜMÜZE  KEBAPÇI HÜSMEN

Eskişehir’in köfte konusunda inanılmaz bir kültürü var. Eskişehirli iyi bir köfte severdir bir bakıma. Zaten şehrin her köşe başında köfteci dükkanlarına rastladığınızda bu şehrin köfte düşkünlüğünü anlayabilirsiniz.

SÖYLEŞİ FERİT OKTAŞ:

Yoğurtlu İskender’in alternatifi olan yoğurtlu ve tereyağ soslu köftesi daha çok tercih ediliyor burada. Köfte sözcüğü söylendiğinde ister istemez cızbız köfte canımız çekiyor hani…Lezzet gezimizin rotasını bu sefer köftesiyle ünlü nostaljik bir kebapçı olan Hüsmen babanın yerine yöneltmeye karar verdik. Eskişehir’in en eski kebapçılarından kebapçı Hüsmen çevresinde renkli kişiliği ile tanınıyor. Hüsmen baba, ilk kebapçı dükkanını 1966 yılında Bayat Pazarı sokağı girişinde hizmete açmış. 51 yıl boyunca klasik özelliğini yitirmeden bu salaş ve küçük mekanında müşterilerini haklı beğenisi sonucunda ünlü yoğurtlu kebabıyla meşhur olmuş. Hüsmen babanın bayat pazarındaki eski küçük kebapçı dükkanına daha önceleri gittiğim için iyi biliyorum.

Dükkan girişi içinde sıkışık 3 masalı mekanında ızgaradan çıkan duman ve kebap kokuları ile birlikte Hüsmen babanın kebabının lezzetine varmanın ayrı bir tadı vardı. Ayrıca üst katında 3 masalı mekanında taburelerde oturup kebabın leziz tadına bir yandan bakarken duvar boyunca kaplanmış Atatürk’ün fotoğraflarını hayranlıkla izlemekten de kendimizi alamazdık.

1934 doğumlu Hüsmen Başer aslen Balkan göçmeni ve sıkı bir Atatürk hayranı. Yaşı ilerleyen Hüsmen baba yanında yetiştirdiği çocuklarına kebapçılık işini birkaç ay önce devretmiş. 2. Kuşak Metin ve Engin kardeşler babalarından aldıkları kebapçılık mesleğini daha geniş ve nezih mekanda sürdürmek için Kebapçı Hüsmen’i yeni bir adreste açmışlar. Gazi Yakup Satar Caddesi(Muttalip Caddesi) girişine yakın Kebapçı Hüsmen’in yeni adresindeki iş yerini ziyaret ederek 2. Kuşak Metin ve Engin kardeşler ile görüştük.

KEBAPÇI HÜSMEN ARTIK YENİ MEKANINDA

Kebapçı Hüsmen’in yeni açılan dükkanı, salaş ve daracık mekanından çok farklı bir izlenim bıraktı bende. 60 kişiye hitap edecek masa ve sandalye düzeninin ferah ortamında daha nezih bir dükkan halini almış burası. Kebapçı Hüsmen’in müşterileri artık ailesi ve çocukları ile birlikte kebap yemeğe geldiğini de fark ettim. 2.Kuşak Metin Usta yeni iş yerini açmalarının nedeni olarak şunları anlattı; ‘Eski küçük dükkanda sınırlı sayıda müşteriye hitap ediyorduk ve daha geniş müşteri kitlesine hizmet edebilmek için gelişmelere ayak uydurmak zorunda kaldık. Ayrıca yeni dükkanın alanının geniş ve ferah olması da müşteri kapasitemizi arttırmış oldu. Dükkanımızda yenilik ve iyileştirme yapmamıza karşın babamızdan el aldığımız aynı lezzette ve kalitede kebabımız değişikliğe uğramadı.’

NASIL GİDİLİR?

Gazi Yakup Satar Caddesi(Eski Muttalip Caddesi) No:8/A Eskişehir

ÇALIŞMA SAATLERİ

11:00 – 19:30

TELEFON

0539 415 97 61

FİYATLARI NASIL?

Ekmek arası Köfte: 10 TL

Sade Köfte: 12 TL

Yoğurtlu Köfte: 13 TL

Yoğurtlu Şiş: 16 TL

Yoğurtlu Karışık: 16 TL

GEZGİN’İN YORUMU

Kebapçı Hüsmen’in menüsünün gayet sade olduğunu gördük. Köfte, Şiş veya Yoğurtlu Balaban Kebap. Buranın Yoğurtlu Köftesi ve Balaban Kebabı müdavim müşterileri tarafından vazgeçilmez olarak tavsiye ediliyor. Özünde bildiğimiz Yoğurtlu Kebaplara benzese de pidenin formu, kemik suyu ile ıslatılması, bol tereyağ ve domates sosu ile birlikte sunulan Balaban Kebabı başarılı bulduk. Belki böyle benzer bir kebabı başka bir yerde yemiş olabilirsiniz. Ancak Eskişehir’in nostaljik kebapçısı Hüsmen babanın Balaban kebabını da denemenizi öneririm.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Hakan Ay

27 Şubat 2018 19:27
Eski zaman lezzetlerinin yaşatıldığı nezih bir mekan olmuş. Ülkemizdeki etin kilogram fiyatları düşünüldüğünde (fiyat/malzeme kalitesi/lezzet üçlüsü) menü ücretleri gsyetmmakul ve bir porsiyon ile rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Hemen gidin,tavsiye ederim.

hasan

01 Mart 2018 09:17
AVM'lerdeki kebapçılara gideceğimize şehrimizin değerli esnafına gideriz,

ertem

08 Mart 2018 16:54
fiyatları makul uygun.

Bahadır

27 Şubat 2018 13:53
Çok pahalı gerek yok yani
EŞİM RAHAT UYUYACAK
EŞİM RAHAT UYUYACAK
Afrin'deki Mehmetçik'in kent merkezini ele geçirmesinin ardından gönderdikleri mesajı izleyen şehit Piyade Binbaşı Mithat Dunca'nın eşi Lütfiye Dunca duygulu anlar yaşadı.
ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK
ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda 15 Mart'ta yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede dün şehit düşen Piyade Binbaşı Mithat Dunca (43), Eskişehir'de son yolculuğuna uğurlandı.
ÇARŞIDA PANİK
ÇARŞIDA PANİK
Reşadiye Camii karşısında özel bir dershanede çıkan yangın paniğe neden oldu.
BÜYÜK ZAFERİ ÇANAKKALE'DE KUTLADILAR
BÜYÜK ZAFERİ ÇANAKKALE'DE KUTLADILAR
Tepebaşı Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünü, bin 500 kadınla birlikte Çanakkale’de kutladı. Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı topraklar, her yıl olduğu gibi bu yıl da 18 Mart’ta ziyaret edildi.
AÖF 3 MİLYON HAYATA DOKUNDU
AÖF 3 MİLYON HAYATA DOKUNDU
Anadolu Üniversitesi (AÜ) bünyesinde 1982 yılında kurulan ve 3 milyon öğrenci sayısıyla dünyanın 11 mega üniversitesi arasında yer alan Açıköğretim sistemi, bugüne kadar 2 milyon 824 bin 363 mezun verdi.
ÇOCUK SENFONİ  3. YAŞINDA
ÇOCUK SENFONİ 3. YAŞINDA
Tepebaşı Belediyesi İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası, 3. yaşını verdiği özel konser ile taçlandırdı.
18 MART ANISINA HOŞAF DAĞITTILAR
18 MART ANISINA HOŞAF DAĞITTILAR
AutoShow26 Otomobil Sporları ve Yardımlaşma Derneği, 18 Mart Çanakkale Zaferi kapsamında etkinlik düzenleyerek vatandaşlara hoşaf ve ekmek dağıttılar.
KAHRAMANLAR UNUTULMADI
KAHRAMANLAR UNUTULMADI
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
EN YARDIMSEVER DEVLETİZ
EN YARDIMSEVER DEVLETİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, "Sosyal yardım konusunda, insan hakları konusunda, insana yardım konusunda biz şu anda milli gelirimiz itibarıyla dünyanın en yardımsever milletiyiz, en yardımsever devletiyiz." dedi.