1966’DAN GÜNÜMÜZE KEBAPÇI HÜSMEN

27 Şubat 2018 12:31
1966’DAN GÜNÜMÜZE  KEBAPÇI HÜSMEN

Eskişehir’in köfte konusunda inanılmaz bir kültürü var. Eskişehirli iyi bir köfte severdir bir bakıma. Zaten şehrin her köşe başında köfteci dükkanlarına rastladığınızda bu şehrin köfte düşkünlüğünü anlayabilirsiniz.

SÖYLEŞİ FERİT OKTAŞ:

Yoğurtlu İskender’in alternatifi olan yoğurtlu ve tereyağ soslu köftesi daha çok tercih ediliyor burada. Köfte sözcüğü söylendiğinde ister istemez cızbız köfte canımız çekiyor hani…Lezzet gezimizin rotasını bu sefer köftesiyle ünlü nostaljik bir kebapçı olan Hüsmen babanın yerine yöneltmeye karar verdik. Eskişehir’in en eski kebapçılarından kebapçı Hüsmen çevresinde renkli kişiliği ile tanınıyor. Hüsmen baba, ilk kebapçı dükkanını 1966 yılında Bayat Pazarı sokağı girişinde hizmete açmış. 51 yıl boyunca klasik özelliğini yitirmeden bu salaş ve küçük mekanında müşterilerini haklı beğenisi sonucunda ünlü yoğurtlu kebabıyla meşhur olmuş. Hüsmen babanın bayat pazarındaki eski küçük kebapçı dükkanına daha önceleri gittiğim için iyi biliyorum.

Dükkan girişi içinde sıkışık 3 masalı mekanında ızgaradan çıkan duman ve kebap kokuları ile birlikte Hüsmen babanın kebabının lezzetine varmanın ayrı bir tadı vardı. Ayrıca üst katında 3 masalı mekanında taburelerde oturup kebabın leziz tadına bir yandan bakarken duvar boyunca kaplanmış Atatürk’ün fotoğraflarını hayranlıkla izlemekten de kendimizi alamazdık.

1934 doğumlu Hüsmen Başer aslen Balkan göçmeni ve sıkı bir Atatürk hayranı. Yaşı ilerleyen Hüsmen baba yanında yetiştirdiği çocuklarına kebapçılık işini birkaç ay önce devretmiş. 2. Kuşak Metin ve Engin kardeşler babalarından aldıkları kebapçılık mesleğini daha geniş ve nezih mekanda sürdürmek için Kebapçı Hüsmen’i yeni bir adreste açmışlar. Gazi Yakup Satar Caddesi(Muttalip Caddesi) girişine yakın Kebapçı Hüsmen’in yeni adresindeki iş yerini ziyaret ederek 2. Kuşak Metin ve Engin kardeşler ile görüştük.

KEBAPÇI HÜSMEN ARTIK YENİ MEKANINDA

Kebapçı Hüsmen’in yeni açılan dükkanı, salaş ve daracık mekanından çok farklı bir izlenim bıraktı bende. 60 kişiye hitap edecek masa ve sandalye düzeninin ferah ortamında daha nezih bir dükkan halini almış burası. Kebapçı Hüsmen’in müşterileri artık ailesi ve çocukları ile birlikte kebap yemeğe geldiğini de fark ettim. 2.Kuşak Metin Usta yeni iş yerini açmalarının nedeni olarak şunları anlattı; ‘Eski küçük dükkanda sınırlı sayıda müşteriye hitap ediyorduk ve daha geniş müşteri kitlesine hizmet edebilmek için gelişmelere ayak uydurmak zorunda kaldık. Ayrıca yeni dükkanın alanının geniş ve ferah olması da müşteri kapasitemizi arttırmış oldu. Dükkanımızda yenilik ve iyileştirme yapmamıza karşın babamızdan el aldığımız aynı lezzette ve kalitede kebabımız değişikliğe uğramadı.’

NASIL GİDİLİR?

Gazi Yakup Satar Caddesi(Eski Muttalip Caddesi) No:8/A Eskişehir

ÇALIŞMA SAATLERİ

11:00 – 19:30

TELEFON

0539 415 97 61

FİYATLARI NASIL?

Ekmek arası Köfte: 10 TL

Sade Köfte: 12 TL

Yoğurtlu Köfte: 13 TL

Yoğurtlu Şiş: 16 TL

Yoğurtlu Karışık: 16 TL

GEZGİN’İN YORUMU

Kebapçı Hüsmen’in menüsünün gayet sade olduğunu gördük. Köfte, Şiş veya Yoğurtlu Balaban Kebap. Buranın Yoğurtlu Köftesi ve Balaban Kebabı müdavim müşterileri tarafından vazgeçilmez olarak tavsiye ediliyor. Özünde bildiğimiz Yoğurtlu Kebaplara benzese de pidenin formu, kemik suyu ile ıslatılması, bol tereyağ ve domates sosu ile birlikte sunulan Balaban Kebabı başarılı bulduk. Belki böyle benzer bir kebabı başka bir yerde yemiş olabilirsiniz. Ancak Eskişehir’in nostaljik kebapçısı Hüsmen babanın Balaban kebabını da denemenizi öneririm.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

hasan

01 Mart 2018 09:17
AVM'lerdeki kebapçılara gideceğimize şehrimizin değerli esnafına gideriz,

Hakan Ay

27 Şubat 2018 19:27
Eski zaman lezzetlerinin yaşatıldığı nezih bir mekan olmuş. Ülkemizdeki etin kilogram fiyatları düşünüldüğünde (fiyat/malzeme kalitesi/lezzet üçlüsü) menü ücretleri gsyetmmakul ve bir porsiyon ile rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Hemen gidin,tavsiye ederim.

ertem

08 Mart 2018 16:54
fiyatları makul uygun.

Bahadır

27 Şubat 2018 13:53
Çok pahalı gerek yok yani
MEKE'YE YARDIMELİ UZANDI
MEKE'YE YARDIMELİ UZANDI
Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, araç çarpması sonucu yaralanan Meke’ye yardım eli uzattı.
ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
Vali Özdemir Çakacak ve eşi Kevser Çakacak, Afrin'de şehit düşen Piyade Binbaşı Mithat Dunca’nın ailesini ziyaret etti.
İNCE'YE DESTEK SÜRÜYOR
İNCE'YE DESTEK SÜRÜYOR
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin seçim kampanyasına destekte bulundu.
ANLAMLI ZİYARET
ANLAMLI ZİYARET
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Safiye Gönül Bayar Huzurevi’nde kalan yaşlıları ziyaret etti. Yaşlılarla sohbet eden Çakırözer, oyunlara da eşlik etti.
SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ
SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ
Odunpazarı Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı İlknur Küçükoğlu, Sapanca'da patileri ve kuyruğu kesilerek yavru köpeğin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.
MİNİK CANLARA GÖZÜ GİBİ BAKIYOR
MİNİK CANLARA GÖZÜ GİBİ BAKIYOR
Sokakta gördüğü enfeksiyonlu yavru kedilerin bakımıyla ilgilenen Egemen Karataş, kedilere gözü gibi bakıyor.
GENÇLİK MERKEZLERİNDE KAYITLAR BAŞLIYOR
GENÇLİK MERKEZLERİNDE KAYITLAR BAŞLIYOR
Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri Yaz Dönemi Kursları için kayıtlar yarın 18.00'de sosyal medya üzerinden yayınlanacak başvuru linkleri üzerinden yapılacak.
ESOGÜ'YE ASALETEN  REKTÖR ATANDI
ESOGÜ'YE ASALETEN REKTÖR ATANDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 üniversiteye rektörler atadı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğünde vekaleten bulunan Kemal Şenocak görevine asaleten atandı.
ON BİNLERCE ÇİÇEK DAĞITILDI
ON BİNLERCE ÇİÇEK DAĞITILDI
Büyükşehir Belediyesi Ramazan Bayramı nedeniyle arife günü mezarlıklara ziyarete gelen Eskişehirlilere yakınlarının kabirlerine dikmeleri için on binlerce çiçek dağıttı.