1966’DAN GÜNÜMÜZE KEBAPÇI HÜSMEN

27 Şubat 2018 12:31
1966’DAN GÜNÜMÜZE  KEBAPÇI HÜSMEN

Eskişehir’in köfte konusunda inanılmaz bir kültürü var. Eskişehirli iyi bir köfte severdir bir bakıma. Zaten şehrin her köşe başında köfteci dükkanlarına rastladığınızda bu şehrin köfte düşkünlüğünü anlayabilirsiniz.

SÖYLEŞİ FERİT OKTAŞ:

Yoğurtlu İskender’in alternatifi olan yoğurtlu ve tereyağ soslu köftesi daha çok tercih ediliyor burada. Köfte sözcüğü söylendiğinde ister istemez cızbız köfte canımız çekiyor hani…Lezzet gezimizin rotasını bu sefer köftesiyle ünlü nostaljik bir kebapçı olan Hüsmen babanın yerine yöneltmeye karar verdik. Eskişehir’in en eski kebapçılarından kebapçı Hüsmen çevresinde renkli kişiliği ile tanınıyor. Hüsmen baba, ilk kebapçı dükkanını 1966 yılında Bayat Pazarı sokağı girişinde hizmete açmış. 51 yıl boyunca klasik özelliğini yitirmeden bu salaş ve küçük mekanında müşterilerini haklı beğenisi sonucunda ünlü yoğurtlu kebabıyla meşhur olmuş. Hüsmen babanın bayat pazarındaki eski küçük kebapçı dükkanına daha önceleri gittiğim için iyi biliyorum.

Dükkan girişi içinde sıkışık 3 masalı mekanında ızgaradan çıkan duman ve kebap kokuları ile birlikte Hüsmen babanın kebabının lezzetine varmanın ayrı bir tadı vardı. Ayrıca üst katında 3 masalı mekanında taburelerde oturup kebabın leziz tadına bir yandan bakarken duvar boyunca kaplanmış Atatürk’ün fotoğraflarını hayranlıkla izlemekten de kendimizi alamazdık.

1934 doğumlu Hüsmen Başer aslen Balkan göçmeni ve sıkı bir Atatürk hayranı. Yaşı ilerleyen Hüsmen baba yanında yetiştirdiği çocuklarına kebapçılık işini birkaç ay önce devretmiş. 2. Kuşak Metin ve Engin kardeşler babalarından aldıkları kebapçılık mesleğini daha geniş ve nezih mekanda sürdürmek için Kebapçı Hüsmen’i yeni bir adreste açmışlar. Gazi Yakup Satar Caddesi(Muttalip Caddesi) girişine yakın Kebapçı Hüsmen’in yeni adresindeki iş yerini ziyaret ederek 2. Kuşak Metin ve Engin kardeşler ile görüştük.

KEBAPÇI HÜSMEN ARTIK YENİ MEKANINDA

Kebapçı Hüsmen’in yeni açılan dükkanı, salaş ve daracık mekanından çok farklı bir izlenim bıraktı bende. 60 kişiye hitap edecek masa ve sandalye düzeninin ferah ortamında daha nezih bir dükkan halini almış burası. Kebapçı Hüsmen’in müşterileri artık ailesi ve çocukları ile birlikte kebap yemeğe geldiğini de fark ettim. 2.Kuşak Metin Usta yeni iş yerini açmalarının nedeni olarak şunları anlattı; ‘Eski küçük dükkanda sınırlı sayıda müşteriye hitap ediyorduk ve daha geniş müşteri kitlesine hizmet edebilmek için gelişmelere ayak uydurmak zorunda kaldık. Ayrıca yeni dükkanın alanının geniş ve ferah olması da müşteri kapasitemizi arttırmış oldu. Dükkanımızda yenilik ve iyileştirme yapmamıza karşın babamızdan el aldığımız aynı lezzette ve kalitede kebabımız değişikliğe uğramadı.’

NASIL GİDİLİR?

Gazi Yakup Satar Caddesi(Eski Muttalip Caddesi) No:8/A Eskişehir

ÇALIŞMA SAATLERİ

11:00 – 19:30

TELEFON

0539 415 97 61

FİYATLARI NASIL?

Ekmek arası Köfte: 10 TL

Sade Köfte: 12 TL

Yoğurtlu Köfte: 13 TL

Yoğurtlu Şiş: 16 TL

Yoğurtlu Karışık: 16 TL

GEZGİN’İN YORUMU

Kebapçı Hüsmen’in menüsünün gayet sade olduğunu gördük. Köfte, Şiş veya Yoğurtlu Balaban Kebap. Buranın Yoğurtlu Köftesi ve Balaban Kebabı müdavim müşterileri tarafından vazgeçilmez olarak tavsiye ediliyor. Özünde bildiğimiz Yoğurtlu Kebaplara benzese de pidenin formu, kemik suyu ile ıslatılması, bol tereyağ ve domates sosu ile birlikte sunulan Balaban Kebabı başarılı bulduk. Belki böyle benzer bir kebabı başka bir yerde yemiş olabilirsiniz. Ancak Eskişehir’in nostaljik kebapçısı Hüsmen babanın Balaban kebabını da denemenizi öneririm.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

hasan

01 Mart 2018 09:17
AVM'lerdeki kebapçılara gideceğimize şehrimizin değerli esnafına gideriz,

Hakan Ay

27 Şubat 2018 19:27
Eski zaman lezzetlerinin yaşatıldığı nezih bir mekan olmuş. Ülkemizdeki etin kilogram fiyatları düşünüldüğünde (fiyat/malzeme kalitesi/lezzet üçlüsü) menü ücretleri gsyetmmakul ve bir porsiyon ile rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Hemen gidin,tavsiye ederim.

ertem

08 Mart 2018 16:54
fiyatları makul uygun.

Bahadır

27 Şubat 2018 13:53
Çok pahalı gerek yok yani
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Hamamyolu Caddesi’nde aşure dağıttı.
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Şehir Hastanesinin kantin ihalesinin AK Partili bir yöneticiye verildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Eskişehir’de onlarca öğrenci hala okullarına başlayamadı.
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
Eskişehir'de, hırsızlık sonucu elde ettikleri ziynet eşyası ve paraların listesini yaptıkları tespit edilen ve yaklaşık 700 suç kaydı bulunan çocuk eğitimevi firarisi iki kardeş ile çalıntı malları satın aldığı iddia edilen zanlı yakalandı.
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli derneğini belediyelerin de katkılarıyla 19. Geleneksel Aşura ve Yemek Günü etkinliği düzenlendi.
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 'El ele güvenli geleceğe' projesi kapsamında 10 bin kişiye uyarıcı el broşürü dağıttı.
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik düzenlenen operasyonda bir kadın tutuklandı. 
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
Deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2019 yılı için Türkiye’de 7 büyüklüğünde depremler olabileceğini söyledi.