1966’DAN GÜNÜMÜZE KEBAPÇI HÜSMEN

27 Şubat 2018 12:31
1966’DAN GÜNÜMÜZE  KEBAPÇI HÜSMEN

Eskişehir’in köfte konusunda inanılmaz bir kültürü var. Eskişehirli iyi bir köfte severdir bir bakıma. Zaten şehrin her köşe başında köfteci dükkanlarına rastladığınızda bu şehrin köfte düşkünlüğünü anlayabilirsiniz.

SÖYLEŞİ FERİT OKTAŞ:

Yoğurtlu İskender’in alternatifi olan yoğurtlu ve tereyağ soslu köftesi daha çok tercih ediliyor burada. Köfte sözcüğü söylendiğinde ister istemez cızbız köfte canımız çekiyor hani…Lezzet gezimizin rotasını bu sefer köftesiyle ünlü nostaljik bir kebapçı olan Hüsmen babanın yerine yöneltmeye karar verdik. Eskişehir’in en eski kebapçılarından kebapçı Hüsmen çevresinde renkli kişiliği ile tanınıyor. Hüsmen baba, ilk kebapçı dükkanını 1966 yılında Bayat Pazarı sokağı girişinde hizmete açmış. 51 yıl boyunca klasik özelliğini yitirmeden bu salaş ve küçük mekanında müşterilerini haklı beğenisi sonucunda ünlü yoğurtlu kebabıyla meşhur olmuş. Hüsmen babanın bayat pazarındaki eski küçük kebapçı dükkanına daha önceleri gittiğim için iyi biliyorum.

Dükkan girişi içinde sıkışık 3 masalı mekanında ızgaradan çıkan duman ve kebap kokuları ile birlikte Hüsmen babanın kebabının lezzetine varmanın ayrı bir tadı vardı. Ayrıca üst katında 3 masalı mekanında taburelerde oturup kebabın leziz tadına bir yandan bakarken duvar boyunca kaplanmış Atatürk’ün fotoğraflarını hayranlıkla izlemekten de kendimizi alamazdık.

1934 doğumlu Hüsmen Başer aslen Balkan göçmeni ve sıkı bir Atatürk hayranı. Yaşı ilerleyen Hüsmen baba yanında yetiştirdiği çocuklarına kebapçılık işini birkaç ay önce devretmiş. 2. Kuşak Metin ve Engin kardeşler babalarından aldıkları kebapçılık mesleğini daha geniş ve nezih mekanda sürdürmek için Kebapçı Hüsmen’i yeni bir adreste açmışlar. Gazi Yakup Satar Caddesi(Muttalip Caddesi) girişine yakın Kebapçı Hüsmen’in yeni adresindeki iş yerini ziyaret ederek 2. Kuşak Metin ve Engin kardeşler ile görüştük.

KEBAPÇI HÜSMEN ARTIK YENİ MEKANINDA

Kebapçı Hüsmen’in yeni açılan dükkanı, salaş ve daracık mekanından çok farklı bir izlenim bıraktı bende. 60 kişiye hitap edecek masa ve sandalye düzeninin ferah ortamında daha nezih bir dükkan halini almış burası. Kebapçı Hüsmen’in müşterileri artık ailesi ve çocukları ile birlikte kebap yemeğe geldiğini de fark ettim. 2.Kuşak Metin Usta yeni iş yerini açmalarının nedeni olarak şunları anlattı; ‘Eski küçük dükkanda sınırlı sayıda müşteriye hitap ediyorduk ve daha geniş müşteri kitlesine hizmet edebilmek için gelişmelere ayak uydurmak zorunda kaldık. Ayrıca yeni dükkanın alanının geniş ve ferah olması da müşteri kapasitemizi arttırmış oldu. Dükkanımızda yenilik ve iyileştirme yapmamıza karşın babamızdan el aldığımız aynı lezzette ve kalitede kebabımız değişikliğe uğramadı.’

NASIL GİDİLİR?

Gazi Yakup Satar Caddesi(Eski Muttalip Caddesi) No:8/A Eskişehir

ÇALIŞMA SAATLERİ

11:00 – 19:30

TELEFON

0539 415 97 61

FİYATLARI NASIL?

Ekmek arası Köfte: 10 TL

Sade Köfte: 12 TL

Yoğurtlu Köfte: 13 TL

Yoğurtlu Şiş: 16 TL

Yoğurtlu Karışık: 16 TL

GEZGİN’İN YORUMU

Kebapçı Hüsmen’in menüsünün gayet sade olduğunu gördük. Köfte, Şiş veya Yoğurtlu Balaban Kebap. Buranın Yoğurtlu Köftesi ve Balaban Kebabı müdavim müşterileri tarafından vazgeçilmez olarak tavsiye ediliyor. Özünde bildiğimiz Yoğurtlu Kebaplara benzese de pidenin formu, kemik suyu ile ıslatılması, bol tereyağ ve domates sosu ile birlikte sunulan Balaban Kebabı başarılı bulduk. Belki böyle benzer bir kebabı başka bir yerde yemiş olabilirsiniz. Ancak Eskişehir’in nostaljik kebapçısı Hüsmen babanın Balaban kebabını da denemenizi öneririm.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

hasan

01 Mart 2018 09:17
AVM'lerdeki kebapçılara gideceğimize şehrimizin değerli esnafına gideriz,

Hakan Ay

27 Şubat 2018 19:27
Eski zaman lezzetlerinin yaşatıldığı nezih bir mekan olmuş. Ülkemizdeki etin kilogram fiyatları düşünüldüğünde (fiyat/malzeme kalitesi/lezzet üçlüsü) menü ücretleri gsyetmmakul ve bir porsiyon ile rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Hemen gidin,tavsiye ederim.

ertem

08 Mart 2018 16:54
fiyatları makul uygun.

Bahadır

27 Şubat 2018 13:53
Çok pahalı gerek yok yani
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.