1959’dan Bugüne Tuna Köftecisi

05 Haziran 2016 09:00
1959’dan Bugüne Tuna Köftecisi

Toplum olarak köftenin her çeşidini ayrıca severiz. Köfteden bahsederken canımız da cız-bız köfte çekiyor ister istemez. Bu seferki lezzet turumuzu nefis köfteleri ile tanınan Tuna köftecisine yaptık.

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Türk mutfağını özü et yemekleri arasında köfte’nin yeri ise çok özeldir. Avrupalıların pek bilmediği köfte, Farsça’da “çiğnenmiş, dövülmüş” anlamına geliyor. Köftenin keşfi tasarruf fikrinden doğmuş. Parça etlerin kebap ya da yahni olarak pişirilmek için ayrılmasından sonra, geriye kalan etleri değerlendirmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Artan biçimsiz etler önce dövülür, içine ekmek içi, baharat, soğan veya sarımsak katılarak yoğrulur. En sonunda da etle biçimlendirilip yağda tencerede kızartılıyor veya ızgarada pişiriliyor. Türk mutfağının önemli yiyeceklerin biri olan köftenin pek çok çeşidi bulunuyor. Yaklaşık 291 çeşit köfte olduğu söyleniyor. En popüler olanları Tekirdağ köfte, çiğ köfte, İnegöl köfte, Akçaabat köfte, içli köfte, İzmir köfte’dir.

Toplum olarak köftenin her çeşidini ayrıca severiz. Köfteden bahsederken canımız da cız-bız köfte çekiyor ister istemez. Bu seferki lezzet turumuzu nefis köfteleri ile tanınan Tuna köftecisine yaptık.

Tuna köftecisini bir şekilde yolunuz düşerse ya da oradaysanız Küçük Sanayi Çarşısı’nda Halkbank’ın olduğu yerde bulabilirsiniz. Gayet mütevazi ve gösterişten uzak Tuna köftecisini ziyaret ettiğimizde ikinci kuşak işletmecisi Selçuk Ortatuna ile tanışıyoruz. Ve kendisi ile 1959’dan bu yana hizmet veren Tuna Köftecisinin başarı hikayesini konuştuk.

Geçmişten günümüze TUNA KÖFTECİSİ

Kendisine has lezzeti olan Tuna Köftecisinin tarihsel serüvenini Selçuk Ortatuna’dan dinledik.

Tuna köftecisinin kurucusu babaları Mehmet Ortatuna 1950 yılında Bulgaristan’ın Lom kasabasından Eskişehir’e muhacir olarak geliyor. 19 yaşındayken amcası Rıza Ustanın köfteci dükkanın da çalışarak bu mesleğin ustalığında yetişiyor.

Mesleğinde ustalaşan Mehmet Ortatuna kendi dükkanını 1959 yılında Sanayi Çarşısında açar.

Oğulları Şenol, Sedat ve Selçuk küçük yaşlardan itibaren babaları Mehmet Ortatuna’nın köfteci dükkanında çalışarak bu meslekte yetişirler.

Büyük oğlan Şenol, kendi adına Sanayi Çarşısında 2007 yılında Öztuna Köftecisi olarak kendi dükkanını hizmete açar.

Ortanca oğlan Sedat’da Tuna2 Köftecisi adıyla çarşı içindeki Savtekin Sokakta kendi işyerini kuruyor.

En küçükleri Selçuk ise babasının ilk açtığı köfteci dükkanında baba mesleğini hala sürdürüyor.

Baba Mehmet Ortatuna’nın vefatı sonrası ise çocukları kendi işyerlerinde aynı standart ve lezzetle 2. Kuşak olarak kaliteden taviz vermeden müşterilerini memnun etmeleri köfte severlerin terci nedeni olmuş hep.

NASIL GİDİLİR :

Sanayi Çarşısı 1. Oto Tamirciler Sk. No : 26 / Eskişehir

Servis Saatleri : 0.00 ile 17.00 arası (Pazar günleri kapalı)

FİYATLARI NASIL :

Köfte 11 TL Piyaz : 4 TL. Salata : 3 TL.

Tatlı : 3 TL. Şıra : 2 TL.

GEZGİNİN YORUMU :

Tuna Köftecisinin ilk dükkanı olan Sanayi çarşısındaki işyeri 9 masalı ve 45 kişilik kapasiteli tipik bir esnaf köftecisi burası. Şehir merkezinden ve çevre işyerlerinden bürokratların ve banka çalışanların öğlen saatlerinde yoğun olarak tercih ettikleri ve leziz köfteleri ile meşhur olmuş bu mekan.

Menüsü ise gayet sade. Köfte piyaz ve şıra üçlüsü…

İnegöl usulü (soğan yerine) sarımsak katılmış köftesine nefis bir lezzet kazandırmış. Porsiyonları doyurucu. Köfteleriniz iki partide geliyor tabağınıza. Böylelikle sıcak ve lezzeti kaçmadan tadını çıkarıyorsunuz. Eğer iyi bir köftesever iseniz bu lezzetli köfteleri mutlaka beğeneceksiniz. Ayrıca piyazının lezzeti de çok başarılıydı.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

vatandaş

08 Haziran 2016 14:49
köfteyi severim çok merak ettim ramazandan sonra gidicem bakalım

ADNAN YENİ

27 Haziran 2016 11:15
TEL NİYE YOK

Ali

20 Haziran 2016 10:01
Yok böyle bir köfte Adana'dan yazıyorum burnumda tütüyor