18 MAYIS MÜCADELE GÜNÜDÜR

Son Güncelleme : 19 Mayıs 2018 10:05
18 MAYIS MÜCADELE GÜNÜDÜR

Kırım Tatar Türklerinin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, "18 Mayıs tarihi, matem günü olmasının yanı sıra her zaman Kırım Tatarlarının birleştiği, hakları için, vatanına dönmek için mücadele etme kararlığını sergilediği bir gün olmuştur." dedi.

Kırım Tatar Türklerinin lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 18 Mayıs'ın Kırım Tatarları için matem günü olmasının yanı sıra Kırım Tatarlarını da birleştirdiğini belirtti. Kırımoğlu, "18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Türkleri Sürgünü Kurbanlarını Anma Günü" nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kırım Tatar Türkleri için 18 Mayıs'ın birçok açıdan önemli olduğunu belirten Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, "Kırım Tatar halkı için 18 Mayıs tarihi matem günü olmasının yanı sıra her zaman Kırım Tatarlarının birleştiği, hakları için, vatanına dönmek için mücadele etme kararlığını sergilediği bir gün olmuştur." ifadelerini kullandı. İşgalcilerin hala Kırım Tatarlarını bölme veya bir takım özgürlükleri yasaklama çabasında olduğuna dikkati çeken Kırımoğlu, buna rağmen bugün Kırım Tatar halkının birliğinin hissedildiğini kaydetti. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ise Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, Kırım Tatar Türkleri sürgününün 74'üncü yılı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kırım Tatar halkına özerklik statüsü verilmesi gerektiğini söyledi. Ukrayna'da yerli halk olarak kendi kaderini tayin etme hakkının tam anlamıyla hayata geçirilmesi halinde Kırım Tatar halkının haklarının iade edilmiş olacağına dikkati çeken Çubarov, "Ukrayna'nın ayrılmaz parçası olarak Kırım Tatar ulusal ve bölgesel özerkliği, Kırım'ın işgaline son vermeye yönelik gerçek ve etkili bir adım olacaktır." şeklinde konuştu. 1944'te gerçekleştirdiği Kırım Tatar Türkleri sürgününün Stalin rejiminin insanlıktan nefret etme politikasının göstergesi olduğunu vurgulayan Refat Çubarov, bu sürgün ile binlerce Kırım Tatarının hayatını kaybettiğini ve kaderinin değiştiğini dile getirdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SERİNLEMEK İSTERKEN CANINDAN OLDU
SERİNLEMEK İSTERKEN CANINDAN OLDU
Eskişehir'de serinlemek için sulama kanalına girdiği iddia edilen çobanın cansız bedenine ulaşıldı.
ZİFTE SAPLANAN KÖPEKLER KURTARILDI
ZİFTE SAPLANAN KÖPEKLER KURTARILDI
Eskişehir'de saplandıkları ziftten çıkamayan iki yavru köpek, ölmek üzereyken itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
UYUŞTURUCU TACİRİ TUTUKLANDI
UYUŞTURUCU TACİRİ TUTUKLANDI
Kent merkezinde bir adrese yaılan operasyonda uyuşturucu madde ticareti yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan kişi tutuklandı.
BAĞIMSIZ EKONOMİ  POLİTİKAMIZI  OLUŞTURMALIYIZ
BAĞIMSIZ EKONOMİ POLİTİKAMIZI OLUŞTURMALIYIZ
Saadet Partisi haftalık toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ekonomi gündemini konu alan Ekonomik İşler Başkanı Turgay Koçyiğit, bağımsız ekonomi politikasının oluşturulması gerektiğini vurguladı.
ÜRETİCİYE DESTEK VERİLMELİ
ÜRETİCİYE DESTEK VERİLMELİ
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı DP Tepebaşı İlçe Başkanı Şükrü Ketenci başkanlığında gerçekleşti. Ketenci, ülke ekonomisini değerlendirip, üretim ve ihracat yapılması gerektiğini söyledi.
ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ
ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ
Eskişehir Yunus Emre Ülkü Ocağı üyeleri, lunaparka götürdükleri 50 Türkmen çocuğuna bayram öncesi güzel bir gün yaşattılar.
KARACAN DEVRETTİ
BAKAN SOYLU'DAN ESKİŞEHİR'DE TRAFİK DENETİMİ
BAKAN SOYLU'DAN ESKİŞEHİR'DE TRAFİK DENETİMİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde, "Bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük" projesi kapsamında yol uygulamasına katılarak çocuklara düdük, tişört ve broşür dağıttı.
BU ÇOCUKLARI  GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte trafikte görmeye alıştığımız manzaralar da tekrar etmeye başladı. Düğün arabalarının önünü kesen çocuklar, akan trafikte hayatlarını tehlikeye atarak harçlık almaya çalışıyor.