140 heyecanı

28 Haziran 2018 09:41
140 heyecanı

AK Parti’de milletvekili seçilen veya liste dışı kalan tüm isimlerin gözü, devleti ve partiyi yönetecek ilk 140 makama çevrildi. Cumhurbaşkanı ve vekillerin TBMM’de yemin etmesinin ardından, yönetimde karar verici 140 görev için isim belirlenecek.

SEÇİM ve yeni hükümet sisteminin ardından taşlar yerinden oynayacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarıyla çalıştığı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye genel hatlarıyla aktardığı yeni sistemin adımları, yemin töreninin ardından atılacak. Bu arada çıkarılacak kanun hükmünde kararnameler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tüm hatlarıyla ortaya çıkmasını sağlayacak. Burada en merak edilen başlığı, tanımlanan yeni görevlere kimlerin getirileceği oluşturuyor. AK Parti’de milletvekili seçilen veya liste dışı kalan tüm isimlerin gözleri, devleti ve partiyi yönetecek ilk 140 makama çevrildi.

YENİ GÖREVLER
Yeni yapıda ‘Cumhurbaşkanlığı kabinesi’ olarak adlandırılan 16 kişi, en az üç cumhurbaşkanı yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı’nda yer alan 9 kurulun başkanı, 4 ofis başkanı, TBMM başkanı ve başkan vekilleri, grup başkanı, grup başkanvekilleri ve bakan yardımcılarının kimler olacağı merak ediliyor. Bu kadrolara partinin eylül ayına kadar yapması gereken büyük kongresinin ardından belirlenecek 51 kişilik MKYK ile 16 genel başkan yardımcısı da katıldığında, toplam 140 kişilik büyük bir yönetim kadrosu yeniden belirlenecek. Ayrıca cumhurbaşkanıyla gelip gitmesi öngörülen büyükelçi, vali ve genel müdür düzeyindeki 500 bürokrat da hesaba katıldığında, 700 kişilik dev bir kadro yeniden oluşturulacak.

MERAK EDİLEN İSİMLER
Siyasi kulislere göre, temmuz içinde açıklanması beklenen yeni kabinede, halen görev yapan bazı müsteşarlarla bürokratların da yer alması bekleniyor. Erdoğan’ın çalışmalarından memnun olduğu en az üç müsteşarı hükümete alacağı iddia ediliyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Naci Ağbal da hükümette yer alacak isimler arasında sayılıyor. Ömer Çelik’in Kalın’ın görevini üstleneceği iddia ediliyor.

BİNALİ YILDIRIM VE BEKİR BOZDAĞ
Yeni dönemde Meclis yönetiminin önemli olması nedeniyle hem TBMM başkanı ve başkanvekillikleri hem de grup başkanvekili ve komisyon başkanlıkları kritik konumda. TBMM Başkanlığı için Binali Yıldırım, partinin grup başkanlığı için Bekir Bozdağ’ın adı ön planda. Erdoğan’ın grup başkanvekilliğine eski bakanlardan güçlü isimleri atayacağı ve bazı bakanların da komisyon başkanlığı görevini üstleneceği iddia ediliyor. Vekil sayısının beklenenin altında olması nedeniyle, milletvekili istifa ettirip kabineye alma olasılığı düşük.

PARTİNİN VİTRİNİ DE DEĞİŞECEK
YENİ sistem kapsamındaki operasyonun diğer ayağı ise partide gerçekleştirilecek. AK Parti’nin eylül ayına kadar toplanması beklenen büyük kongresinin, ağustos ayındaki kuruluş yıldönümünün ardından veya eşzamanlı yapılabileceği konuşuluyor. Partinin vitrini büyük kongreden sonra değişecek. Böylece yapıdaki tüm değişiklikler tamamlanmış olacak. Kongreyle 51 MKYK üyesi ile 16 genel başkan yardımcısı da büyük ölçüde değişecek. Bu konuda eski bakanlara görev verileceği belirtiliyor. Erdoğan’ın ‘Cumhurbaşkanlığı-kabine-Meclis-Genel Merkez’de yapacağı köklü değişiklikler, önümüzdeki dönemdeki siyaset anlayışıyla ilgili de ipuçları verecek.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

müslüm

28 Haziran 2018 16:07
140 kere maşalah !!

fatih

29 Haziran 2018 08:19
140 heyecanından ziyade süleyman soylu daha çok heyecan verici.ülkenin bölünmesi projesi dışardan tutmadı herhalde. AA planı ile içerden bölme mi hesaplanıyor. Kuvetli bi ihtimal,çünkü dünya liderimizin büyük türkiyeyi eline yüzüne bulaştırdı,böl parçala yönet taktiği uygulanma sürecine geçildi heralde. SAYIN SOYLUNUN CHP CENAZELERE KATILAMAYACAK EMİR VERDİM DİYEBİLMESİ BAŞKA HİÇBİR GEREKÇENİN İÇİNE SIĞMAZ.
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.