1001 Bebek Hikayesi

01 Aralık 2017 12:59
1001 Bebek Hikayesi

Acıbadem International Hastanesi Tüp Bebek Merkezi sorumlusu Dr. Fatih Öğüç, üreme sağlığının her 100 aileden 20’sini ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek, "Özellikle üreme sağlığıyla ilgili ailelerin bilinçlenmesi çok önemli” dedi.


Acıbadem Eskişehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi tarafından bir otelde ‘1001 Bebek Hikayesi’ etkinliği düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak Acıbadem International Hastanesi Tüp Bebek Merkezi sorumlusu Dr. Fatih Öğüç ve Acıbadem Eskişehir Hastanesi Direktörü Dr. Celal Dağ katıldı. Ailelerin ilgisinin yoğun olduğu etkinlikte çocuklarda eğlenerek vakit geçirdi. Tüp bebek hakkında konuşan Dr. Fatih Öğüç Acıbadem Eskişehir Hastanesindeki Tüp Bebek Merkezinin 4’üncü yılında yaklaşık 1000’e aşkın bebeği bir araya getirdiğini ve bu çocukların yıllarca uzun süren tedavilerden sonra sağlıklı şekilde dünyaya geldiğini söyledi. Öğüç, “Tüp bebek tedavileri artık günümüzde Dünya’da her 100 aileden 20’sinin ihtiyaç duyduğu önemli bir tedavi. Biz de bu konuda kurum olarak çok başarılıyız. Hep beraber ana amacımız sağlıklı nesiller yetiştirmek. Bu yüzdende ülkemize sağlıklı, sıhhatli, yeni ve genç nesiller kazandırmak için çalışıyoruz. Burada gördüğünüz evlatlarımızda bizim. Allah’ın yardımıyla güzel sonuçlar elde ettik. Türkiye’de tüp bebek, inanın dünyadaki en iyi sonuçlara ulaşan merkezlerin Türkiye’de olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda çok iyi yetişmiş, çok güçlü bir entellektüel sermayemiz ve çok iyi bir ekibimiz var. Aynı zamanda bu konu ile ilgili çok yetişkin, sağlıklı merkezlerimiz var. Tüp bebek deyince insanlar, başka insanların üreme hücreleri ile yapıldığını düşünüyorlar. Oysa bu çok yanlış. Tüp bebek her kişinin kendi üreme hücreleriyle yapılan, kendi sahip olduğumuz hücrelerle elde edilen kendi çocuklarımız. İnsanların, soru işareti ile yaklaştıkları nokta genellikle bu oluyor. Ama bunları da ailelerimize anlatıyoruz. Görüyorsunuz bakın burada binlerce çocuk bir araya geliyor. Dolayısıyla bu tedavilerin artık ne kadar güncel, ne kadar sıradan ve toplumun ne kadar kabul ettiğini anlayabilirsiniz. Her sene çocuklarımızı topluyoruz. Bu sene 1000’i aşkın, 1200’e yakın tüp bebeğimiz bir araya geldi. Üreme sağlığı her 100 aileden 20’sini ilgilendiren bir konu. Özellikle üreme sağlığıyla ilgili ailelerin bilinçlenmesi çok önemli. Hatta evlenmeden önce üreme sağlığıyla ilgili testlerini yaptırmaları ve ondan sonra ona göre çocuk sahibi olma yaşıyla ilgili, zamanıyla ilgili kendi programlarını yapmaları çok önemli. Çünkü yıllarca korunduktan sonra büyük bir sorun yaşadıklarını sonradan tespit eden aileler oluyor” şeklinde konuştu.
Etkinliğin devamında Öğüç’ün ardından konuşan Dr. Celal Dağ, “Bu yıl 4’üncüsünü düzenlediğimiz etkinliğimize hoş geldiniz. Bu yıl etkinliğimize '1001 Bebek Hikayesi' dedik. Çünkü, yalnızca Eskişehir’den değil Türkiye’nin dört bir yanından gelen ailelerin Tüp Bebek Merkezi’mizde yapılan tedavileri sonrası 1000’den fazla bebek dünyaya geldi. Acıbadem Eskişehir Hastanesi olarak çok şanslıyız ki donanımımız, personelimiz ve sizlerin bize olan güveniyle bu mutluluğa ortak olduk. Özveriyle çalışan hekim ve hemşirelerimize ama en önemlisi etkinliğimize katılıp bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Sezik yıl uğraştıktan sonra tüp bebekle çocuk sahibi olan anne Sevgi Kartal, “Rahme iki tane embriyo koyuldu ama teki tuttu. Daha önce devlet hastanesinde denememiz oldu. O zaman olmadı, tutmadı. Ondan sonra Eskişehir’de Fatih bey gibi bir nimet varken başka yerlere gitmeyip Eskişehir’e geldik. Fatih beyin ilk denemesinde oldu. Zaten kendisi yüzde 60 şans vermişti. Embriyomuz transfer edildikten sonra bana geldi ‘Hayırlı olsun’ dedi. Bu kadar emindi. Çok memnunuz. Nasipse 2 tane yine dondurulmuş embriyomuz var. Tekrardan düşünüyoruz yani, bu biraz daha büyüsün” şeklinde ifade etti.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi. 
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
CHP İl Başkanı Rabia Akman, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın tramvaylara zam konusunda yaptığı açıklamayı eleştirdi. Akman “Açıklamayı anlamak mümkün değil” dedi.
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
Bilgi Toplama Merkezi, Yerel Gündem Araştırması yaparak vatandaşa “Yaşadığınız ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını başarılı buluyor musunuz?” diye sordu. Listede Büyükerşen de yer aldı.
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, özelleştirilen 15 şeker fabrikasının akıbetinin SEKA’ya benzememesi çağrısında bulundu.
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
Mahmudiye'nin Doğanca Köyü'nde vakıf arazisi olan meranın bir şirkete kiralanmasına köylüler tepki gösterdi. Mera alanında kazı yapmaya gelen ekipler çalışmalarını jandarma eşliğinde yaptı.
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
OKULDA SİYASET OLMAZ
OKULDA SİYASET OLMAZ
Eğitim İş Şube Başakanı Abdülkadir Önder AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın okulları ziyaret etmesine tepki gösterdi. Önder “Okullar siyaset dışında tutulmalı” dedi.
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
Eskişehir'de, usturayla kendisini yaralayan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip hastaneye kaldırıldı. 
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
Eskişehir'de yolun karşısına geçerken tramvayın çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. Tramvayın altına kalan genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.