O OLAY ESKİŞEHİR'İ DE VURDU

08 Kasım 2019 09:25
 O OLAY ESKİŞEHİR'İ DE VURDU

İstanbul ve Tekirdağ'da yaşanan zehirlenme vakalarından sonra Eskişehir’deki ıspanak satışları da dibe vurdu.

Yaklaşık bir hafta içerisinde tonlarca ıspanağın çöpe gittiğini belirten Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, yaprağı yenilen diğer sebzelerin satışlarında da azalma olduğunu söyledi. Buluşan, zehirlenme vakalarından sonra üreticilerin sıkıntı yaşadığını ve satışların durduğunu vurguladı. Süleyman Buluşan, “İstanbul'da zehirlenme sebebiyle hastanelerde tedavi gören hastalarımıza acil şifalar diliyoruz. Sebebi her ne olursa olsun ihmali olanlar cezalandırılmalıdır. Hiçbir üretici, tüccar ve halci, bilinçli veya bilinçsiz şekilde ihmalde bulunamaz. Üreticimiz ürününe gübreyi, ilacı ne zaman kullanacak veya hasattan kaç gün önce ilaç kullanmayacak çok iyi bilmekte ve uygulamaktadır. Bilinçli kişi zaten hasat zamanı yaklaşmış ise ilaç gübreyi atmaz çünkü ekonomisine zarardır. Değişen iklimlerle mahsulün para yapmadığı, masrafların karşılanmadığı bir üretim yaparken şimdi de bu durum yaşanmıştır. Herhangi bir ot veya yapılan yanlış ilaçlama bize yeni fikirler üretmelidir. Şu an hiçbir suçu olmayan üreticilerimizin tarlasındaki ıspanak satılmıyor. Yılda 2 üretim yapan bir ıspanak üreticisi sezon başında ıspanak satamadı ve toprağa gömdü. Şimdilerde de üretici bir defa daha hüsrana uğradı. Kaldı ki ıspanak satışları yüzde 100 durdu. Diğer yaprağı yenilen sebzelerde de satışta yüzde 50 azalma gerçekleşti. Ispanaklar tarlada, tezgahlarda kaldı. Bir haftada tonlarca ıspanak çöpe gitti ve gidiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (9) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eskişehirli

08 Kasım 2019 12:43
Ziraat odası başkanı, bu olaydan etkilenen sadece üretici değil, zehirleniyoruz. Be soğan be patates şimdi de ıspanak milletin canına yettiniz.

bekir yıldırım

08 Kasım 2019 10:35
'Hiçbir üretici, tüccar ve halci, bilinçli veya bilinçsiz şekilde ihmalde bulunamaz.' peki bu cümleye göre ihmali olan tüketici mi? yahu konuşurken ne dedim ben diye insan düşünmez mi?

Kamil

08 Kasım 2019 12:56
Bundan 2 - 3 ay önceye dönelim . Sayın BULUŞAN Şov yaparak tarlada yetişmiş mahsulu traktör ile sürerek imha etmişti. şimdi de mağdur edebiyatı yapıyor. o zaman tonlarca ıspanak çöpe gitmemişmiydi .

mustafa

08 Kasım 2019 09:32
en az 15 gün daha yeşillik, karnıbahar, ıspanak yememek lazım. Bu sürecte biraz bakliyat veya yazdan yapılan ürünlerle geçirmek lazım.

Erol AYDOGAN

09 Kasım 2019 13:33
Bizde insanlar zehirlenince . zehirleyen gıda incelenmeye giriyor.Bir çok ülke üretilen ve yurt dışından gelen gıdayı insanlar yemeden önce denetliyor.Yurt dışina satamadığımız kalıntılı gıdalar yurt içinde hiç bir şey yokmuş gibi tukettiriliyor.

Es Es Vatandaş

09 Kasım 2019 12:06
Sünni gübre Türkiye'de komple yasaklansın toprağa ekolojik dengeye yeterince zarar verdi; Ülkemizde keklik kalmadı. Grip gibi kanser çoğaldı.

Ahmet sezer

09 Kasım 2019 12:19
Sayın başkan tepebaşı çiftçisinin yanında olmadınız size yeşillik ci ler yetiyor kuru tarım yapan çiftçi üvey evlât mi makam peşinde koşuyor sunuz hizmet sıfır

Halil Toksöz

09 Kasım 2019 01:31
Tarım ilacı kullanmayı kısıtlamak gereklidir ,yoksa hep beraber tahtalı köye yolcuyuz.

Pazarcı

08 Kasım 2019 11:06
Temel reise bir şey olmadıysa bizede olmaz

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama