Gençler ihmal ve istismara karşı uyarılıyor

19 Temmuz 2017 11:24
 Gençler ihmal ve istismara karşı uyarılıyor

İl Milli Eğitim Müdürü Özen, Sivil Düşün Avrupa Birliği Programı tarafından desteklenen “Çocuk İhmali ve İstismarının Önlenmesinde Eskişehir Modeli” ile gençlerin daha huzurlu bir yaşam sürmesinin hedeflendiğini belirtti.


Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eksi 25 Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Adalet Sisteminde Çocuk ve Ombudsmanlık” konulu çalıştayın kapanışı gerçekleştirildi. İki gün süren ‘Yerel Düzeyde Çocuk İhmali ve İstismarı Önleme Çalıştayının’ sonunda, değerlendirme raporu tüm katılımcılara sunuldu. 

“0-25 yaş arası gençleri topluma kazandırmayı hedefliyoruz”
“Çocuk İhmali ve İstismarının Önlenmesinde Eskişehir Modeli” hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, bu modelin ülke genelinde örnek alınması gerektiğini ifade etti. 2014 yılından bu yana her yıl tematik çalıştaylara imza attıklarını belirten Özen, İHA'ya yaptığı açıklamada “Bugün sonuçlandırdığımız çalıştayda da Eksi 25 Derneği, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sivil Düşün Avrupa Birliği Programı tarafından desteklenen bir çalışma. Bu çalışmamızda da Adalet Sistemi ve Ombudsmanlıkta Çocuk İhmal ve İstismarı üzerine alınabilecek önlemler, yapılabilecek çalışmalarla alakalı görüşmeler yapıldı. Eskişehir modeli, 0-25 yaş arasında bulunan çocukların ve gençlerin ihmale ve istismara uğramaları halinde yapılabilecek işlemler, alınabilecek önlemler ve bunların rehabilite edilerek topluma kazandırılması, ihmale ve istismara uğramalarının önlenmesi alanında yapılacak çalışmaları içeriyor” dedi.

“Eskişehir modeli, diğerlerinden farklı bir özellik taşıyor”
Kendilerinin bu alanda Eskişehir özelinde başarılı olduğuna inandıklarını ifade eden Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Özen, Eskişehir modelinin birçok il tarafından örnek alındığını bildirdi. Çocukların ihmal ve istismar gibi iki olumsuz kavramı hayatlarından çıkarmalarını arzu ettiklerini aktaran Özen, “Aslına bakarsak bu alanda tüm iller hatta ülkeler bir takım çalışmalar yapıyor. Bizim çalışmamızın farklılığı çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun, sivil toplum kuruluşları (STK) ve yerel yönetimlerle bir arada bu organizasyon içerisinde yer alması ve sorumluluk paylaşmasından ibaret. Belki de dünyada bu genişlikte kurum ve kuruluşun, aynı yönde hareket eden ve aynı amaca hizmet eden faaliyetlerin içerisinde olma gibi bir özelliği yok. Eskişehir’de bu yakalanmış durumda. Eskişehir modelinin farklılığı da bu. Çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun, STK’ların ve yerel yönetimlerin iş birliği içerisinde bu çalışmaları gerçekleştirmeleridir. Bu amaçla biz 12 ilçemizde başladığımız bir çalışmamız var. Çocuk odaklı çalışan kurumlar çalıştayını şu ana kadar 4 ilçemizde yaptık, 3 ilçemizde daha yapacağız. Bunlar taşra ilçelerimiz. Buralarda da yerel yönetimler bize ev sahipliği yapıyor. Eskişehir modelinin biz ülke genelinde örnek alınmasını arzu ediyoruz. Yaptığımız çalışmanın bu yönde çocukların daha huzurlu bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle Eskişehir modeli, diğerlerinden farklı bir özellik taşıyor diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
Kütahya ve Eskişehir sınırları içinde yer alan Porsuk Barajı'nda binlerce ölü balık ve kerevitin kıyıya vurması vatandaşları endişelendirdi. 
BOKSÖR DOKTORLAR
BOKSÖR DOKTORLAR
Eskişehir'de çeşitli hastanelerde görevli profesörden pratisyene birçok doktor, günün stresini ve yorgunluğunu boksla atıyor.
ES-ES AŞKI
ES-ES AŞKI
Eskişehirspor’un Gazişehir Gaziantep FK’yı konuk ettiği TFF 1. Lig 6. hafta maçında tribünde gelinlik ve damatlıkla maç izlemeye gelen çift ilgi odağı oldu. 
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleşen ‘Okul Geçit Görevlileri’ projesi ile okul önlerinde öğrencilerin karşıya daha güvenli geçmeleri sağlanıyor. 
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
Eskişehir'de bir evcil hayvan dükkanının önünde bulunan tavşanı çalan hırsızlar, saniye saniye güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. 
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
 Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde bir araya gelen 4 nine, ilerleyen yaşlarına rağmen balkonu sınıfa çevirerek okuma öğreniyor. 
'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU
'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU
Ülke genelinde 65 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" Eskişehir’de de renkli görüntülere sahne oldu. 
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.