Gençler ihmal ve istismara karşı uyarılıyor

19 Temmuz 2017 11:24
 Gençler ihmal ve istismara karşı uyarılıyor

İl Milli Eğitim Müdürü Özen, Sivil Düşün Avrupa Birliği Programı tarafından desteklenen “Çocuk İhmali ve İstismarının Önlenmesinde Eskişehir Modeli” ile gençlerin daha huzurlu bir yaşam sürmesinin hedeflendiğini belirtti.


Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eksi 25 Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Adalet Sisteminde Çocuk ve Ombudsmanlık” konulu çalıştayın kapanışı gerçekleştirildi. İki gün süren ‘Yerel Düzeyde Çocuk İhmali ve İstismarı Önleme Çalıştayının’ sonunda, değerlendirme raporu tüm katılımcılara sunuldu. 

“0-25 yaş arası gençleri topluma kazandırmayı hedefliyoruz”
“Çocuk İhmali ve İstismarının Önlenmesinde Eskişehir Modeli” hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, bu modelin ülke genelinde örnek alınması gerektiğini ifade etti. 2014 yılından bu yana her yıl tematik çalıştaylara imza attıklarını belirten Özen, İHA'ya yaptığı açıklamada “Bugün sonuçlandırdığımız çalıştayda da Eksi 25 Derneği, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sivil Düşün Avrupa Birliği Programı tarafından desteklenen bir çalışma. Bu çalışmamızda da Adalet Sistemi ve Ombudsmanlıkta Çocuk İhmal ve İstismarı üzerine alınabilecek önlemler, yapılabilecek çalışmalarla alakalı görüşmeler yapıldı. Eskişehir modeli, 0-25 yaş arasında bulunan çocukların ve gençlerin ihmale ve istismara uğramaları halinde yapılabilecek işlemler, alınabilecek önlemler ve bunların rehabilite edilerek topluma kazandırılması, ihmale ve istismara uğramalarının önlenmesi alanında yapılacak çalışmaları içeriyor” dedi.

“Eskişehir modeli, diğerlerinden farklı bir özellik taşıyor”
Kendilerinin bu alanda Eskişehir özelinde başarılı olduğuna inandıklarını ifade eden Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Özen, Eskişehir modelinin birçok il tarafından örnek alındığını bildirdi. Çocukların ihmal ve istismar gibi iki olumsuz kavramı hayatlarından çıkarmalarını arzu ettiklerini aktaran Özen, “Aslına bakarsak bu alanda tüm iller hatta ülkeler bir takım çalışmalar yapıyor. Bizim çalışmamızın farklılığı çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun, sivil toplum kuruluşları (STK) ve yerel yönetimlerle bir arada bu organizasyon içerisinde yer alması ve sorumluluk paylaşmasından ibaret. Belki de dünyada bu genişlikte kurum ve kuruluşun, aynı yönde hareket eden ve aynı amaca hizmet eden faaliyetlerin içerisinde olma gibi bir özelliği yok. Eskişehir’de bu yakalanmış durumda. Eskişehir modelinin farklılığı da bu. Çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun, STK’ların ve yerel yönetimlerin iş birliği içerisinde bu çalışmaları gerçekleştirmeleridir. Bu amaçla biz 12 ilçemizde başladığımız bir çalışmamız var. Çocuk odaklı çalışan kurumlar çalıştayını şu ana kadar 4 ilçemizde yaptık, 3 ilçemizde daha yapacağız. Bunlar taşra ilçelerimiz. Buralarda da yerel yönetimler bize ev sahipliği yapıyor. Eskişehir modelinin biz ülke genelinde örnek alınmasını arzu ediyoruz. Yaptığımız çalışmanın bu yönde çocukların daha huzurlu bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle Eskişehir modeli, diğerlerinden farklı bir özellik taşıyor diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.